Moderne fobije

tab503

Tabana po forumu
Administrator
Poruka
112.824
Fobije predstavljaju iracionalni strah od nečega ili nekoga, a nove tehnologije stvorile su ih prgeršt



OBSOLETOFOBIJA (strah da neko ima bolji mobilni telefon)

U pitanju je istinski moderan strah koji sve više prevladava. Na početku je obsoletofobija napadala samo one koji nisu imali savršen mobilni telefon, sada se širi i ne poznaje ograničenja.


PERDETOFOBIJA (strah od nečuvanja podataka)

Osećaj panike da na kompjuteru niste sačuvali ono što ste radili, simptom je ove fobije. Obično se manifestuje mahnitim stiskanjem tastera za snimanje nakon kog sledi olakšanje jer dokument na kome ste radili nije nestao.


AKRAFOBIJA (strah od stanja na računu)

Ako vam svako malo kroz glavu prođe pitanje koliko vam je novca ostalo na računu, praćeno strahom da ga nema dovoljno, patite od akrafobije. Ova fobija razvija se tokom studentskih dana, a jedini lek je da pazite na svoju potrošnju.


ABEMORAFOBIJA (strah da ćete promašiti stanicu)

U pitanju je situaciona fobija koja se pojavljuje za vreme putovanja, a manifestuje se neprijatnošću u želucu i povremenim paničnim skokovima prema izlazu na stanici. Zanimljivo je da se mnogo češće pojavljuje noću nego danju.


FOMO (strah od propuštanja na društvenim mrežama)

FOMO sindrom je postao vrlo izražen poslednjih nekoliko godina. Strah od propuštanja informacija može se definisati kao tip socijalne anksioznosti, odnosno kompulsivna zabrinutost da se propušta prilika za ostvarenje novog iskustva.


NOMOFOBIJA (strah od gubitka mobilnog telefona)

Ako vas prestravi pomisao da ste izgubili mobilni telefon ili mogućnost da barem jedan dan provedete bez njega, onda najverovatnije patite od "nomofobije" što je skraćenica od "no mobil phobia" koja pre svega pogađa zavisnike od društvenih mreža na internetu.


SAJBERHONDRIJA (strah od bolesti i traženje lekarskih dijagnoza na internetu)

Ljudi koji osećaju taj strah gotovo uvek pokušavaju samostalno da postave dijagnozu, tražeći objašnjenje za svoje simptome na internetu. Ovde se javlja još jedan sličan psihički poremećaj - kancerofobija koja se dodatno pothranjuje čitanjem velikog broja onlajn tekstova na tu temu.


AGMENOFOBIJA (strah od sporog reda ispred šaltera)


Strah da je red u koji ste stali u pošti, banci ili na bilo kom drugom šalteru sporiji od svih drugih. Za početak je dobro rešenje da vodite nekoga ko će da stane u susedni red umesto vas.


MAGNUFRATEROFOBIJA (strah od velikog brata)

Strah od rijaliti programa i od toga da nas neko posmatra u normalnim životnim situacijama. Ovaj strah može da dovede do toga da oni koji se plaše rijalitija postanu njegovi najveći pratioci.


Kako kontrolisati fobije?

- Budite svesni toga šta se dešava i pokušajte da objektivno sagledate sebe
- Suočite se s potencijalnim posledicama i ne dozvolite da vas emocije obuzmu
- Zamišljajte sebe kako se dešava to čega se plašite, možda vam pomogne da savladate strah
 
srce moje, i ti i tab
mislim da sam video hodajucu fobiju

hqdefault.jpg


jesam..video sam je :lol:
 
ja imam fobiju od nine kad mi brise c-ove
evo je stigla je :aaa: sakrite se moji vitamincici
srecom jutros nije bila kad smo sa tabom pravili bahanalije, inace bi i tab popio ban :rotf:

:whistling:
sada sam se nasekirala, nemas pojma koliko.:lol:. necu moci ni ove kolace sto imam da jedem.. :mrgreen: ali malo posle, tek sam rucala..
a videla sam cicojku na vrh plakara, sada od nje ocekujem da je vidim na vrh lustera..:lol:
 

Back
Top