Српска историја пре Немањића у настави

Mrkalj

Buduća legenda
Poruka
32.319
Ми смо једини народ који се одриче пар векова сопствене историје, као да није било ничега пре Немањића.

Ne odriče se narod, odriču se intelektualni slabići koji primaju plate od poreskih obveznika da bi prepisivali bečku literaturu. Dok ih bečlije tapšu po ramenu, oni ispadaju veliki u sopstvenim očima dok Srbija ispada bedna. A ispada bedna jer oni nemaju snage da argumentuju pstvarnu priču, stvarnu istoriju pa prihvataju lažnu, koja je servirana i lako dostupna.

Pogledaj samo seriju Nemanjići, pogledaj "dvor" Stefana Nemanje i pogledaj seriju Medičijevi koja se prikazuje nakon nje, a prikazuje identičnu epohu. Misliš da je to slučajnost da su stavljene ovako jedna iza druge, šatro-slučajno, pa baš zgodno komparativno? Ja ne.

Pogledaj raskoš, svilu i kadifu, zlato i dragulje kojima su obasuti glumci u Medičijevima. Iako se na freskama vidi kako je srpsko plemstvo obdeveno, naši su filmadžije, za naše pare koje im dajemo svakog meseca preko računa za struju, Stefanu Nemanji obukli džak u kome dolazi kafa iz Brazila, kosu mu napravili od kučine, bradu nagaravili pepelom iz Velikih Crljena, glumca pokupili sa ulice, a umesto krune na glavu mu stavili bič, verovatno pronađen u srpskom "dvoru", čitaj etno-selu Sirogojno, da ne odudara mnogo od one PUR-pene što viri između četvrte i pete daske na ulazu u srpski "dvor" dinastije Nemanjića. Nota bene, "konsultovali su istoričare".
 
Poslednja izmena:
Ми смо једини народ који се одриче пар векова сопствене историје, као да није било ничега пре Немањића.

Ma nije to baš tako...

Ne odriče se narod, odriču se intelektualni slabići koji primaju plate od poreskih obveznika da bi prepisivali bečku literaturu. Dok ih bečlije tapšu po ramenu, oni ispadaju veliki u sopstvenim očima dok Srbija ispada bedna. A ispada bedna jer oni nemaju snage da argumentuju pstvarnu priču, stvarnu istoriju pa prihvataju lažnu, koja je servirana i lako dostupna.

Pogledaj samo seriju Nemanjići, pogledaj "dvor" Stefana Nemanje i pogledaj seriju Medičijevi koja se prikazuje nakon nje, a prikazuje identičnu epohu. Misliš da je to slučajnost da su stavljene ovako jedna iza druge, šatro-slučajno, pa baš zgodno komparativno? Ja ne.

Pogledaj raskoš, svilu i kadifu, zlato i dragulje kojima su obasuti glumci u Medičijevima. Iako se na freskama vidi kako je srpsko plemstvo obdeveno, naši su filmadžije, za naše pare koje im dajemo svakog meseca preko računa za struju, Stefanu Nemanji obukli džak u kome dolazi kafa iz Brazila, kosu mu napravili od kučine, bradu nagaravili pepelom iz Velikih Crljena, glumca pokupili sa ulice, a umesto krune na glavu mu stavili bič, verovatno pronađen u srpskom "dvoru", čitaj etno-selu Sirogojno, da ne odudara mnogo od one PUR-pene što viri između četvrte i pete daske na ulazu u srpski "dvor" dinastije Nemanjića. Nota bene, "konsultovali su istoričare".

Epohu Stefana Nemanje i Kozima Medičija razdvaja jedno trista godina.

To je, otprilike, približno vremena koliko postoji u jazu između Đurđa Crnojevića i Karađorđa.

P. S. Taman da pogledam je li valja...ono sa Džeremijem Ajronsom, izuzev početka, bilo je krajnje razočaravajuće.
 
Poslednja izmena:
Ma nije to baš tako...



Epohu Stefana Nemanje i Kozima Medičija razdvaja jedno trista godina.

To je, otprilike, približno vremena koliko postoji u jazu između Đurđa Crnojevića i Karađorđa.

P. S. Taman da pogledam je li valja...ono sa Džeremijem Ajronsom, izuzev početka, bilo je krajnje razočaravajuće.

Pardon. Moja greška. Poenta ostaje.
 
Pardon. Moja greška. Poenta ostaje.

Da li? Prednemanjićka istorija poznata je srpskoj istoriografiji od Pavla Julinca koji 1756. godine objavljuje svoje delo do rasprava koje izlaze ove godine. NI u jednom nekom period nije bilo došlo do njenog zaboravljanja.

Rekao bih da je stvarnost zapravo potpuno suprotna. Ne odriču je se intelektualci, već narod. Opšte rasprostranjene zablude i razna uverenja, zbog kojih lekcije iz prednemanjićke istorije iz vremena školskih klupa padaju u potpunosti u zaborav, stanje su koje treba, ako govorimo o pojedincima, zahvaliti političarima i onima koji su zaduženi za medije. Negde tu je bila i moja poenta u vezi opaske da se nadam da će docnije epizode zaći malo i u dublju prošlost, pre Stevana Nemanje.

Jedan fenomen koji sam primetio jeste da izuzetno veliki broj ljudi zaista smatra da o tome nikada nije u školama učio (iako to uopšte nije tačno). Mislim da je jedan od uzroka rasprostranjenosti tog fenomena što brojni publicisti (kao npr. Jovan I. Deretić) često ponavljaju tu tvrdnju, pa onda je ljudi tako pokupe i prenesu dalje.
 
Da li? Prednemanjićka istorija poznata je srpskoj istoriografiji od Pavla Julinca koji 1756. godine objavljuje svoje delo do rasprava koje izlaze ove godine. NI u jednom nekom period nije bilo došlo do njenog zaboravljanja.

Rekao bih da je stvarnost zapravo potpuno suprotna. Ne odriču je se intelektualci, već narod. Opšte rasprostranjene zablude i razna uverenja, zbog kojih lekcije iz prednemanjićke istorije iz vremena školskih klupa padaju u potpunosti u zaborav, stanje su koje treba, ako govorimo o pojedincima, zahvaliti političarima i onima koji su zaduženi za medije. Negde tu je bila i moja poenta u vezi opaske da se nadam da će docnije epizode zaći malo i u dublju prošlost, pre Stevana Nemanje.

Jedan fenomen koji sam primetio jeste da izuzetno veliki broj ljudi zaista smatra da o tome nikada nije u školama učio (iako to uopšte nije tačno). Mislim da je jedan od uzroka rasprostranjenosti tog fenomena što brojni publicisti (kao npr. Jovan I. Deretić) često ponavljaju tu tvrdnju, pa onda je ljudi tako pokupe i prenesu dalje.

Da li? Meni ti izgledaš kao političar koji glumeći istoričara prebacuje ping pong lopticu u dvorište političara.

Daj sken iz udžbenika o "lekcijama iz prednemanjićke istorije". Odmah ću da priznam neobaveštenost.

- - - - - - - - - -

Nemoj samo u to da računaš "Doseljavanje Srba na Balkan". Valjda ne bi bio toliki licemer ;)
 
Da li? Meni ti izgledaš kao političar koji glumeći istoričara prebacuje ping pong lopticu u dvorište političara.

Daj sken iz udžbenika o "lekcijama iz prednemanjićke istorije". Odmah ću da priznam neobaveštenost.

- - - - - - - - - -

Nemoj samo u to da računaš "Doseljavanje Srba na Balkan". Valjda ne bi bio toliki licemer ;)

Čekaj...je li ti mene zezaš ili i ti zapravo zaista misliš da je to tako?
 
Evo, ovo je sve:

ZyuUwM4.jpg
 
tzaVydS.jpg


- - - - - - - - - -

ycawy92.jpg


Rade Mihaljčić, Istorija za 6. razred osnovne škole, Zavod za udžbenike, Beograd, 2008.
Раде Михаљчић, Историја за 6. разред основне школе, Завод за уџбенике, Београд, 2008.

Ovo je aktuelni udžbenik.

https://sr.wikipedia.org/wiki/Раде_Михаљчић
 
Pomislio sam na momenat da si stvarno mislio da srpska istorija u udžbenicima počinje 1166/8. godine.

Pa, i nije bilo pitanje da li je pomenuta uzgred nego da li je obrađena, a nije obrađena. Čak i onaj koji nije bio na času može da pretpostavi da se pre Nemanjića nešto dešavalo. Od tog zaključka u udžbeniku se ne može mnogo više saznati.
 
Pa, i nije bilo pitanje da li je pomenuta uzgred nego da li je obrađena, a nije obrađena. Čak i onaj koji nije bio na času može da pretpostavi da se pre Nemanjića nešto dešavalo. Od tog zaključka u udžbeniku se ne može mnogo više saznati.

Pa to je 6. razred osnovne škole...prilagođeno je uzrastu. Meni se učinilo da si ti pominjao gimnaziju?

Ako je tvoja tvrdnja da nije dovoljno detaljno obrađeno, slično bi se moglo reći i za same Nemanjiće. Svega par stranao od celog udžbenika.

Kao što rekoh, problem je u samim ljudima. Ne interesuje ih srpska istorija i ni ne trude se da saznaju o prošlosti, ili im se naknadno probudi interes mnogo godina nakon što su završili školu, pa tako se uopšte ni ne sećaju da li su nešto (odnosno nisu) učili.
 
Poslednja izmena:
Da li? Meni ti izgledaš kao političar koji glumeći istoričara prebacuje ping pong lopticu u dvorište političara.

Daj sken iz udžbenika o "lekcijama iz prednemanjićke istorije". Odmah ću da priznam neobaveštenost.

- - - - - - - - - -

Nemoj samo u to da računaš "Doseljavanje Srba na Balkan". Valjda ne bi bio toliki licemer ;)

Odlučio sam da iskoristimo ovu priliku da izanaliziramo udžbenike.

Počnimo od udžbenića Smilje Marjanović Dušanić i Marka Šuice u izdanju Zavoda za udžbenike, za II razred gimnazija opšteg i društveno-jezičkog smera.

ISTORIJA-za-drugi-razred-gimnazije-op%C5%A1teg-i-dru%C5%A1tveno-jezi%C4%8Dkog-smera-SMILJA-MARJANOVI%C4%86-DU%C5%A0ANI%C4%86-MARKO-%C5%A0UJICA.jpg



Evo iz nešto novijeg udžbenika iz izdavačke kuće KLETT od Srđana Pirivatrića (ali pored pomenutog, predviđeno i za pravne tehničare i birotehničare):

ss_istorija_2_korice_3d.png




Vrlo interesantno je videti Višeslavovu (ili Vojislavovu) krstionicu iz ranog IX stoleća u ovom udžbeniku. :)

Evo i jednog udžbenika za isti razred i smer iz jedne druge izdavačke kuće (Freska). Autori su Radivoj Radić i Jasmina Milanović:

Istorija-2-SS-DJS-korica-FRESKA.jpg

 
Poslednja izmena:
I, poslednji, najnoviji udžbenik kao opcija za nastavnike koji predaju opštem i društveno-jezičkom smeru u gimnazijama, opet iz kuće Zavoda, iz pera Katarine Mitrović:

istorija_za_2_razred_srednje_skole_vv.jpg



Evo i udžbenika iz istorije prvog razreda gimnazije (sva tri smera). Freskino izdanje od grupe autora (Danijela Stefanović, Snežana Ferjančić, Radivoj Radić, Zorica Nedeljković):

ISTORIJA-1-za-prvi-razred-gimnazije-op%C5%A1teg-dru%C5%A1tveno-jezi%C4%8Dkog-i-prirodno-matemati%C4%8Dkog-smera-SNE%C5%BDANA-FERJAN%C4%8CI%C4%86-DANIJELA-STEFANOVI%C4%86-RADIVOJ-RADI%C4%86-ZORICA-NEDELJKOVI%C4%86.jpg

 
Poslednja izmena:
I, ovaj, što je uvek u pravu. :hahaha:

- - - - - - - - - -

Al si slikao, kao nogama: https://postimg.org/image/8cfwr2c4t/

Koliko se ja sećam ti si sam najavio da ćeš priznati neobaveštenost.

Odmah ću da priznam neobaveštenost.

Naravno, ovde mi mladić nije ni sve fotografisao jer je jurio samo deliće gde se pominju Srbi; ima još dosta podataka koji su vezani uopšteno za kulturu (Južnih) Slovena, a koji se upravo odnose i na Srbe (posebno vezano za, recimo, drevnu slovensku pagansku religiju).
Takođe sam primetio da mu je promakla srpska prošlost iz prve polovine XII stoleća u pojedinim (ne svim) udbženicima, tako ta i to treba naglasiti

Toliko mnogo puta je bila ponavljana na ovom forumu od strane mnogobrojnih forumaša ta tvrdnja, dok se u udžbenicima svakako mogu upoznati i sa Višeslavom (tu je i slika krstionice kneza Višeslava čak) i Vlastimirom i Časlavom...i sa Jovanom Vladimirom, i Stefanom Vojislavom, i Konstantinom Bodinom...tu su i Vukan i Uroš i Beloš itd...

Evo i udžbenika od Zavoda za prvi razred gimnazija; od Tatjane Katić i Dušana Ilijina:

654057.jpg

 
I, poslednji, najnoviji udžbenik kao opcija za nastavnike koji predaju opštem i društveno-jezičkom smeru u gimnazijama, opet iz kuće Zavoda, iz pera Katarine Mitrović:
istorija_za_2_razred_srednje_skole_vv.jpg


A šta ćemo sa armijom ljudi koji nisu upisali opšti i društvenojezički smer? A šta sa onima iz omenutih smerova čiji su nastavnici izabrali neku drugu opciju?
 
A šta ćemo sa armijom ljudi koji nisu upisali opšti i društvenojezički smer? A šta sa onima iz omenutih smerova čiji su nastavnici izabrali neku drugu opciju?

Dva poslednja prikazana udžbenika, sa nešto malčice sažetijom formom i gradivom koje se uči u četvrtom tromesečju prvog razreda (umesto u prvom drugog, kao što je u slučaju društveno-jezičkog i opšteg smera) upravo se i koriste na prirodno-matematičkom smeru u gimnazijama.

A šta sa onima iz omenutih smerova čiji su nastavnici izabrali neku drugu opciju?

Na šta misliš? Kakvu drugu opciju?
 
Poslednja izmena:
Na šta misliš? Kakvu drugu opciju?

A na kakvu ti prvu "opciju za nastavnike" misliš?

- - - - - - - - - -

Toliko mnogo puta je bila ponavljana na ovom forumu od strane mnogobrojnih forumaša ta tvrdnja, dok se u udžbenicima svakako mogu upoznati i sa Višeslavom (tu je i slika krstionice kneza Višeslava čak) i Vlastimirom i Časlavom...i sa Jovanom Vladimirom, i Stefanom Vojislavom, i Konstantinom Bodinom...tu su i Vukan i Uroš i Beloš itd...

Divno. Da li je relevantno što si to napabirčio iz četiri različita srednjoškolska udžbenika ili to što od toga nema ni slovca u jednom osnovačkom udžbeniku, dok drugi pominje delimično i pasusu čiji naslov nema veze sa suštinom.

Priča nije didaktički osmišljena, nije istoriografska jer - nije istorija, nije povest, nije pripovest. Razumeš li šta želim da kažem?

Nisu u pitanju "ljudi" nego su u pitanju udžbenici, njihovi autori odnosno ugovor koji je Tadić potpisao sa Nemačkom gde svi naši udžbenici idu na odobrenje u Berlin pre nego što se štampaju.
 
A na kakvu ti prvu "opciju za nastavnike" misliš?

Postoje tri različite opcije za nastavnike koji predaju istoriju u drugom razredu odeljenjima društveno-jezičkog i opšteg smera u gimnazijama u Srbiji; sve su navedene iznad.

Divno. Da li je relevantno što si to napabirčio iz četiri različita srednjoškolska udžbenika ili to što od toga nema ni slovca u jednom osnovačkom udžbeniku, dok drugi pominje delimično i pasusu čiji naslov nema veze sa suštinom.

Postavio sam pet udžbenika, a ne četiri.

Nisam se osvrtao ovom prilikom na osnovnu školu; možemo preći na nju docnije, ukoliko smatraš za potrebnim. Poentu ne menja ni na koji način jer je srednja škola (koju je pohađala većina građana Srbije i koja bi trebalo da je danas obavezna) nastavak osnovne škole.

Da ne bude da diskriminišem one koji upišu stručne škole, evo i za njih (Dragoljub Kočić, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva):

150665146



Priča nije didaktički osmišljena, nije istoriografska jer - nije istorija, nije povest, nije pripovest. Razumeš li šta želim da kažem?

Nisu u pitanju "ljudi" nego su u pitanju udžbenici, njihovi autori odnosno ugovor koji je Tadić potpisao sa Nemačkom gde svi naši udžbenici idu na odobrenje u Berlin pre nego što se štampaju.

Ako bi ti neki deo konkretan ispravio, ništa te ne sprečava da ukažeš šta bi izmenio, dodao proširio itd...gde su greške i propusti, itd...Ako ćeš se možda setiti, pa ja sam prvi popljuvao školske udžbenike iz istorije. :lol: Ovo celo moljakanje da mi se dostave fotke i kačenje ovde nije bilo sa ikakvom namerom odbrane tih nastavnih sredstava ili njihovih autora, već dokazivanja da je tvrdnja koja je vrlo često pominjana na forumu - neistina.

Možeš li nešto detaljnije o tom sporazumu? Od kada je on to na snazi?

Prvi udžbenik koji sam postavio (od Marjanović Dušanić i Šuice) objavljen je bio 24. septembra 2002. godine, skoro dve godine pre Tadićevog stupanja na mandat. U ovima što su bili napisani docnije, u vreme Tadića i Nikolića, nema nekih izuzetno značajnijih odstupanja (štaviše, nešto su interesantniji, jer možemo videti i Višeslavovu krstionicu i Strojimirov pečat i vrlo intrigantne izvode iz izvora ponekih..).
 
Poslednja izmena:
Ovo celo moljakanje da mi se dostave fotke i kačenje ovde nije bilo sa ikakvom namerom odbrane tih nastavnih sredstava ili njihovih autora, već dokazivanja da je tvrdnja koja je vrlo često pominjana na forumu - neistina.

Toliko mnogo puta je bila ponavljana na ovom forumu od strane mnogobrojnih forumaša ta tvrdnja, dok se u udžbenicima svakako mogu upoznati i sa Višeslavom (tu je i slika krstionice kneza Višeslava čak) i Vlastimirom i Časlavom...i sa Jovanom Vladimirom, i Stefanom Vojislavom, i Konstantinom Bodinom...tu su i Vukan i Uroš i Beloš itd...




Da li govoriš o tvrdnji da se u udžbenicima nigde ne pominje ime Višeslava ili Bodina ili tvrdnji da priča o njima, tj. o Oštrivojevićima, Svevladovićima i Vlastimirovićima ne postoji, da nije didaktički osmišljena, nije istoriografski kontekstualizovana jer - nije istorija, nije povest, nije pripovest. Definiši šta smatraš da se tvrdilo.

- - - - - - - - - -

Ps. Možda ne bi bilo loše da se analiza udžbenika odvoji u posebnu temu. Tebi prepuštam da osmisliš kontekst.
 
Divno. Da li je relevantno što si to napabirčio iz četiri različita srednjoškolska udžbenika ili to što od toga nema ni slovca u jednom osnovačkom udžbeniku, dok drugi pominje delimično i pasusu čiji naslov nema veze sa suštinom.

Ko kaže da nema ?
Jel se to meni čini ili ti to ne proveravaš izvore Mrki ? :per:
 

Back
Top