poštovanje?

gost 88651

Iskusan
Banovan
Poruka
6.081
koga poštovati, koga ne poštovati.

ima u selindžerovom romanu freni i zui ta priča o simorovoj debeloj gospođi.
simor poziva svog rođaka, koji ima neke javne nastupe, ali baš i ne poštuje svoju publiku, da bude ljubazan zbog "debele gospođe" u publici, tako nešto.
u finalu knjige, dijalog između freni i zui.

„Meni je svejedno gde glumac glumi. To može da
bude u letnjoj trupi, na radiju, na televiziji, u nekom
prokletom brodvejskom teatru, s najelegantnijom,
najbolje uhranjenom, najpreplanulijom publikom koju
možeš da zamisliš. Ali odaću ti jednu užasnu tajnu...
Slušaš li me?
Nema tamo nikoga ko nije Simorova
Debela Dama.
To podrazumeva i profesora Tupera,
mala. I sve njegove proklete rođake na gomili. Nema
nigde
nikog ko nije Simorova Debela Dama. Nisi to
znala? Nisi znala tu prokletu tajnu? I zar ne znaš -
slušaj
me sad —
zar ne znaš ko je ustvari ta Debela Dama?...
O, mala. O, mala. To je lično Hrist. Lično Hrist, mala.“

šta mislite...

kome dajete svoj respect?
 
koga poštovati, koga ne poštovati.

kome dajete svoj respect?

Poštovanje nije stvar izbora.

Stepen u kom ćeš neku osoba poštovati je u direktnoj srazmeri sa stepenom moći koji ta osoba jeste. Ono što ljudima uglavnom stvara problem je to što ne znaju da prave razliku između simbola/pozicije moći i same moći. Simboli i pozicije moći pripadaju modusu imanja dok sama moć pripada modusu bivstvovanja. Pravu moćnu osobu nećeš prepoznati po tome što ima moć već po tome što jeste moć.
 
Pročitao sam negde, kaže moć počiva na vrsti znanja koju neko poseduje.

Da li to znači da je ta osoba to znanje?

- - - - - - - - - -

Mislim, po tom što si napisao?

Erih From bi rekao da znači. Pročitaj njegovu knjigu "Imati ili biti". U njoj pravi jasnu razliku između onih koji imaju znanje i onih koji jesu znanje.

Inače, znanje samo po sebi nije moć kako mnogi veruju. Ono je u najboljem slučaju preduslov moći, u smislu da ako želiš nešto kompleksnije da uradiš, prvo moraš da znaš kako.
 
koga poštovati, koga ne poštovati.

ima u selindžerovom romanu freni i zui ta priča o simorovoj debeloj gospođi.
simor poziva svog rođaka, koji ima neke javne nastupe, ali baš i ne poštuje svoju publiku, da bude ljubazan zbog "debele gospođe" u publici, tako nešto.
u finalu knjige, dijalog između freni i zui.

„Meni je svejedno gde glumac glumi. To može da
bude u letnjoj trupi, na radiju, na televiziji, u nekom
prokletom brodvejskom teatru, s najelegantnijom,
najbolje uhranjenom, najpreplanulijom publikom koju
možeš da zamisliš. Ali odaću ti jednu užasnu tajnu...
Slušaš li me?
Nema tamo nikoga ko nije Simorova
Debela Dama.
To podrazumeva i profesora Tupera,
mala. I sve njegove proklete rođake na gomili. Nema
nigde
nikog ko nije Simorova Debela Dama. Nisi to
znala? Nisi znala tu prokletu tajnu? I zar ne znaš -
slušaj
me sad —
zar ne znaš ko je ustvari ta Debela Dama?...
O, mala. O, mala. To je lično Hrist. Lično Hrist, mala.“

šta mislite...

kome dajete svoj respect?

:hvala:
 
jeste tako je,treba postovati druge jer drugi su ti,ja,svi,drugi su mi
evo prakticno
imas uceno postovanje za ljude iz proslosti i u religiji i muzici i nauci i istoriji
ali to su drugacije okolnosti i proslost,kao neki primer za dela i stavove
a mora se imati primer,jer se ljudi po prirodi prilagodjavaju okolnostima,a okolnosti donose probleme i drustvu i pojedincu
e sad sta su problemi
prvo sto neki primeri nemaju svrhu,feudalizam je trazio od vladara neke uspehe za vreme vladavine
i zato je bilo toliko ratova i osvajanja,a i zrtvi
narod je ginuo za vladarovu slavu u istoriji,a kad rat zavrsi,onda slave junake i zrtve
dobro nekad su se drugi samo branili od nekog koji je isao po slavu
drugi problem je sto postovanje izaziva ozbiljnost,tako da treba i tu imati mere
recimo postaje se preosetljiv za ono sto postujes kao svoje,i zaboravis da isto tako i drugi postuje njegovo
trece je sto postovanje bivsih izaziva nepostovanje u sadasnjosti
postujemo mrtve i kao sad ovi ne vrede nista,ili mislimo da mi sad manje vredimo
tu treba mnogo mere i vaganja,da se primeni dobro iz proslosti,a i da se ceni sadasnji narastaj
a i kad se cene ljudi iz sadasnjosti je dobro za opsti osecaj vrednosti,jer treba se osecati vredno i znacajno da bi ziveli lepse i bili korisniji za buduce narastaje
opasno je i precenjivati sebe,a demoralisuce je misliti da smo najgori,kad realno nismo
s obzirom na svest i probleme sa kojima se suocavamo,mi i povecamo svest i resavamo probleme bolje od ranijih generacija
raligiozni sve to znaju,jer je biblija i skup primera,i vodic ka duhovnijem promisljanju,a i ima pravi odnos samopostovanja prema sebi,drugima,vrlinama i manama i pojedinaca i drustva
e sad naci meru za sve to je na pojedincu,a i drustvu
jer kako sebe obrazujes,obrazujete i drustvo i okolnosti
tako da treba graditi postovanje kao osnov za bolje drustvo,a i bolje prozivljeni zivot svakog
a za meru svega treba mnogo razuma i znanja i svesti
 
Poslednja izmena:
Nesigurni u sebe a gladni poštovanja ljudi se dodvoravaju i ulizuju drugim ljudima.
Nadaju se da će na taj način zaslužiti poštovanje.
Da će biti prepoznati kao dobri, lepi, pametni, moćni.
I umesto da budu ono što su bogovi stvorili, uspravni ljudi, da pronađu i slede svoju svrhu,
gladni poštovanja počinju da se ulizuju drugim ljudima i da sebe prikazuju kao nešto što oni u stvarnosti nisu.
Stavljaju na sebe puno nakita, buše se i tetoviraju, oblače kao ludaci da bi izgledali ekskluzivno i različito.
Hipsterski se i ponašaju, i od velikog božjeg dela prave karikature.
Misle da će tako zaslužiti poštovanje.
Guraju se na estradu, pevaju dok stoje na rukama, i, željni aplauza, sve više liče na majmune a sve manje na ljude.
Iako mogu postati popularni i slavni, to još uvek ne znači da su poštovani.

Ljudi koje drugi ljudi poštuju su jedino oni koji razumeju i prihvataju ko su, koji ne glume, i koji znaju gde idu.
"Čoveku koji zna kuda ide drugi se sklanjaju sa puta".
To je poštovanje.
 
post..jpg
 
poshtovanje prema svemu shto postoji jer postoji mimo nashih mogucnosti saznanja?
poshtovanje koje je usadjeno vaspitanjem i odrastanjem ?
poshtovanje kao subjektivna kategorija ,selektivno i varijabilno u skladu ili neskladu ego emisija?
 
a sta mi na pr znaci ako me postuje neki olos poput politicara,ako me neprijatelj {straho}postuje to samo moze biti opasno da mi ne zabije noz,ako me prijatelj postuje eto kantara moram i ja njega nekom kompenzacijom,u davnim vremenima su svi bili vaspitani svakog su postovali i nije bio znak pitanja nepostovanja,kao sto je danas iscezlo

nije mi jasno ovo za prijatelja i kompenzaciju
normalno je da prijatelja poštuješ...čak i voliš
 
Postovanje je posledica nasih opredeljenja.
U zavisnosti od nasih opredeljenja srecemo i ljude koje postujemo ili ne.
Ljudi koji postuju sebe su sposobni da postuju i druge i obrnuto.
 
"Poštuj me, ne moraš da me voliš. " - ovo je rečenica koju često ponovim.

Kao i sve velike riječi, tako i poštovanje ima malo i veliko slovo na početku riječi.
Vaspitanjem nekako dobijemo i lekciju o poštovanju, a život izdvoji Poštovanje.

ja sam deci tako govorila kad ne slušaju :)
"Ne moraš me voleti, ali trebaš poštovati i slušati dok ne porasteš"
pa onda dodam: "A znam da me i voliš " :)
 

Back
Top