Ostaviti trag?

gost 88651

Iskusan
Banovan
Poruka
6.081
"...duboko u sebi, svi mi znamo šta će se desiti. Zato svi mi ostavljamo znake iza sebe. Gradimo piramide, nebodere, pravimo decu, pišemo knjige ili bar urezujemo svoje inicijale u koru drveta. To je nasleđeni strah, tiho znanje o smrti koje se nalazi iza tih podsvesnih impulsa.”

...

Da li, ako da koliko često, razmišljate o tome šta ćete i da li ćete ostaviti nešto iza sebe?
Mislite li da je bitno ostaviti trag i biti upamćen?
 
"...duboko u sebi, svi mi znamo šta će se desiti. Zato svi mi ostavljamo znake iza sebe. Gradimo piramide, nebodere, pravimo decu, pišemo knjige ili bar urezujemo svoje inicijale u koru drveta. To je nasleđeni strah, tiho znanje o smrti koje se nalazi iza tih podsvesnih impulsa.”

...

Da li, ako da koliko često, razmišljate o tome šta ćete i da li ćete ostaviti nešto iza sebe?
Mislite li da je bitno ostaviti trag i biti upamćen?

ne msm da ljudi sve to rade iz želje ili potrebe da ostave trag iza sebe, često su razlozi totalno jednostavni, praktični, racionalni, neracionalni, banalni..

- - - - - - - - - -

uostalom, svako ostavi trag..hteo ili ne.
 
"...duboko u sebi, svi mi znamo šta će se desiti. Zato svi mi ostavljamo znake iza sebe. Gradimo piramide, nebodere, pravimo decu, pišemo knjige ili bar urezujemo svoje inicijale u koru drveta. To je nasleđeni strah, tiho znanje o smrti koje se nalazi iza tih podsvesnih impulsa.”

...

Da li, ako da koliko često, razmišljate o tome šta ćete i da li ćete ostaviti nešto iza sebe?
Mislite li da je bitno ostaviti trag i biti upamćen?

To je usađena tendecija ka večnosti usađena još u Adama kao priziv na oboženje.
 
Ne vidim ništa loše u toj čovekovoj potrebi. Svi ostavimo trag iza sebe, pitanje je samo u kakvim razmerama su bitni ti tragovi. Neko ostavi iza sebe samo onoliko koliko je dovoljno da se pamti u porodici; neko ostavi nešto bitno za širu zajednicu, kulturu i umetnost nacije (recimo), a neko opet ostavi trag po kojem ga pamti ceo svet, vo vjeki vjekov...
 
Znam dve domace pesme koje pominju "ostavljanje traga". Ne znam dal da ih postavim i tako doprinesem temi?!
A posto nisam siguran da znam ko ih peva, ne bih da guglam, a net mb kredit samo sto mi ne istekne, usled dusmanskog mtsa sto mi iskljucio internet od kad je pao sneg, da svaka zverka pokaze trag. A mene bi da sprece da ostavljam dublji internet trag, od koga se mnogi boje.

pa mozda neko drugi da pesme postavi...
 
To sto ti zoves tragom iza sebe bi ja nazvala stvaranjem, taj poriv postoji u svakom covjeku.
Djela koja nadzive ekzitenciju stvaraoca daju samo trenutno zadovljstvo stvaraocu, posle toga postaju drustvena vrijednost u najboljem slucaju.

Sta ima Einstein od tog sto je ostavio toliko covjecanstvu ? Nista.

To sto ga spomenemo ne cini ga zivim, dosad bi usto :mrgreen: ali nije Isus :mrgreen:
 
Ostaviti nesto drustvu... Znamo svi kako su za zivota prolazili svi veliki umetnici i naucnici. Ismevani, odbacivani i tek je posle njihove smrti drustvo shvatilo koliko su veliki(za njih)...
Kao ni jedno od toga(jer nisam talentovan) mogu da ostavim samo dete iza sebe(bez obzira sto imam 17). Dete ce mi ili biti izjedeno njihovim ponasanjem i normama ili ce ga gaziti i ubiti.
Sve sto ostavljate iza sebe ostavljate za drustvo, sve sto zivi iza vas zivi u dristvu, za drustvo. Munkove slike ne vrede u prirodi i divljini, vrede samo u drustvu...
Zbog svega toga, verovatno necu ostaviti nista iza sebe, jer mi je drustvo izvor gadjenja.
 
"...duboko u sebi, svi mi znamo šta će se desiti. Zato svi mi ostavljamo znake iza sebe. Gradimo piramide, nebodere, pravimo decu, pišemo knjige ili bar urezujemo svoje inicijale u koru drveta. To je nasleđeni strah, tiho znanje o smrti koje se nalazi iza tih podsvesnih impulsa.”

...

Da li, ako da koliko često, razmišljate o tome šta ćete i da li ćete ostaviti nešto iza sebe?
Mislite li da je bitno ostaviti trag i biti upamćen?


I ne bas ...
 
Hands-prints-at-the-Cuevas-de-las-Manos-640x480.jpg


Of-the-829-handprints-most-are-male-and-only-31-are-right-handed.-640x426.jpg


Located in Río Pinturas in the province of Santa Cruz, Argentina, this cave contains an exceptional assembly of cave art, made somewhere between 13,000 and 9,500 years ago.

Mi to više ne umemo.
Previše smo komplikovani.
 
Docekali ste penziju, sto je u vecini privrednih delatnosti tek statisticka greska.
Docekali, ali ne i zasluzili.
Cemu ste tokom svog veka ucili decu? Logaritmima? Mitohondrijama? Palatalizaciji? Svemu onome sto je kancelar naredio.
A imali ste priliku. Jedan dan, makar jedan cas tokom svih decenija sluzbe, mogli ste da ucite decu dobroti, postenju, zivotu, da ih probudite i kazete im da ne postanu kao vi.
Da ne predaju svoj radni vek kancelaru.
Svoj zivot. Jedini.
Da ne misle nego da razmisljaju.
Imali ste moc da promenite decu na bolje.
Niste tu moc iskoristili. Cuvajuci svoj polozaj, sklonili ste se sa puta i deci kao i svom kancelaru.
Srecno na Brankovom mostu. Ako ne uspete iz prve, vasi djaci su sagradili most sa pilonom.
 
Docekali ste penziju, sto je u vecini privrednih delatnosti tek statisticka greska.
Docekali, ali ne i zasluzili.
Cemu ste tokom svog veka ucili decu? Logaritmima? Mitohondrijama? Palatalizaciji? Svemu onome sto je kancelar naredio.
A imali ste priliku. Jedan dan, makar jedan cas tokom svih decenija sluzbe, mogli ste da ucite decu dobroti, postenju, zivotu, da ih probudite i kazete im da ne postanu kao vi.
Da ne predaju svoj radni vek kancelaru.
Svoj zivot. Jedini.
Da ne misle nego da razmisljaju.
Imali ste moc da promenite decu na bolje.
Niste tu moc iskoristili. Cuvajuci svoj polozaj, sklonili ste se sa puta i deci kao i svom kancelaru.
Srecno na Brankovom mostu. Ako ne uspete iz prve, vasi djaci su sagradili most sa pilonom.
To je to. Učiti ih da razmišljaju ne da misle. I kao oni ostavljaju svoju decu iza sebe, kao ostavštinu. Njihova deca se utope sa masom i postanu debilni kao masa. Mogu da vam opišem moju generaciju u par reči(80% generacije). Imaju petice u školi, ništa ih ne zanima sem da izađu u grad da se opijaju i da se uhvate sa kamenjarkom ili kamenjarem, slušaju Cecu i Leksington-Amadeus bendove. Evo vam moje generacije a i generacije koje ćete vi ovde ostavljati kao "vašu ostavštinu" jer ili niste svesni sveta oko vas ili ste previše *****.
Mi smo nebitni kao bića, mi, ljudi, jer možemo da budemo "veliki" samo u društvu i možemo da "ostavljamo" nešto iza sebe samo u društvu. To ništa u prirodi ne vredi, kao što ni mi ne vredimo.
 

Back
Top