VERA kao tabu tema

Arianna

Buduća legenda
Banovan
Poruka
46.570
Zanimljivo je to da ljudi normalno pricaju o svemu, dok ako ih upitate za veru
kao da ih ubodete u zivac.
Necu da generalizujem ali vecina tako reaguje.
Neki se i naljute govoreci kako je to njihova intima.
Dok je svrha VERE da se deli i prenosi drugima.
Tako je bilo u staro doba, Isus i njegovi ucenici su sirili hriscanstvo,
poucavajuci ljude svugde gde ih ima, po trgovima, gradovima...
Danas je to nekima primitivno, nekima cudno nekima....
Normalno je pricati o svemu na pristojan nacin,...
Naravno svako ima pravo da nesto cuva za sebe.

Time dolazimo psiholoskih problema zasto je to tako.
Prvo ljubav sve veruje, sve podnosi, sve razume...
Sve zeli da razume...
Predrasude sprecavaju ljude da objaktivno sagledaju nesto pa i tudju veru.
Ne vidim problem da razumemo nesto sto je razlicito...
Takodje sirenje vidika i upoznavanje tudjih kultura i vera samo obogacuje coveka.
Takodje postovati coveka znaci postovati njegove stavove i uverenja.

Mislim da je dovoljno za pocetak ovo pa mozete reci sta mislite :)
 
"Psovali su meni popa
A ja njima fratra
.......
I kada su mene
Terali odavde
Pevali su
Lijepa nasa
A ja Boze pravde"

Sto se tice njih zbog prognanih Srba civila,unistenih zivota svih tih ljudi.Mnogo toga ima,mogu da nabrajam do sutra.

Problem najveci sa izjasnjavanjem sta su imaju komunisti koji foliraju da to nisu.Oni najvise besne.Idolopoklonstvo je protiv pravoslavne vere - lako se vide jer ne veruju zaista vec im ikona sluzi za ukras sto se kaze.

"Sa Kosova zora svice
Svice svice novi dan"

Sto se njih tice isto zbog odnosa prema Srbima civilima koji su dole ostali i svega ostalog.
 
Poslednja izmena:
"Psovali su meni popa
A ja njima fratra
.......
I kada su mene
Terali odavde
Pevali su
Lijepa nasa
A ja Boze pravde"

Sto se tice njih zbog prognanih Srba civila,unistenih zivota svih tih ljudi.Mnogo toga ima,mogu da nabrajam do sutra.

Problem najveci sa izjasnjavanjem sta su imaju komunisti koji foliraju da to nisu.Oni najvise besne.Idolopoklonstvo je protiv pravoslavne vere - lako se vide jer ne veruju zaista vec im ikona sluzi za ukras sto se kaze.

"Sa Kosova zora svice
Svice svice novi dan"

Sto se njih tice isto zbog odnosa prema Srbima civilima koji su dole ostali i svega ostalog.

Ovo što se desilo na prostorima bivše SFRJ nema toliko veze sa religijom koliko sa politikom i intresima zapadnih sila posebno Nemačke.
 
Ovo što se desilo na prostorima bivše SFRJ nema toliko veze sa religijom koliko sa politikom i intresima zapadnih sila posebno Nemačke.

Ovo sto si napisao nikakve veze nema sa temom niti zanima obicne ljude kojima su pakao od zivota napravili zna se ko u praksi,na terenu niti ima veze sa ljudima koji laziraju da su vernici.
 
Ne vidim da je nečija vera tajna ili nepirijtnost za sagovornika, to smo što smo i što su bili naši pretci. Jedino ako je ovo promocija nove vere.

Ok, to je tvoj nacin razmisljanja... tako bi trebalo biti...
I ja ne vidim zasto bi to bila tajna, vera...
Ili nevera... sve jedno...
A diskutabilno je sta je stara sta je nova vera...
Sve jedno je vera je licna stvar i treba se postovati...

- - - - - - - - - -
 
Poslednja izmena:
Neprijatno je samo jer postoji toliko antagonizma između religija, pa svi misle da su takva pitanja maliciozna

Ljudi radije izbegavaju konflikte

Zasto bi pitanje vere dovelo do konflikta.
Svako ima pravo na svoj stav i verovanje.
Mozda je problem sto ljudi imaju sve manje tolerancije i razumevanja za druge, za razlicitost.
A konfliktne licnosti se mogu posvadjati zbog bilo cega...
Njima je bitno samo njihovo ja...
 
Poslednja izmena:
Живим у средини у којој је 99,5 процената људи православне вере и српске националности.

Има, рецимо, Горанаца, али њих нико не пита које су вере, и мени је то неумесно питање.

Као да га питаш које си нације или народности.

Можда је проблем и у томе што сам одрасла у држави у којој се није постављало питање ко је које вере и нације, бар овде у Србији (а касно смо схватили да је то био случај само у Србији и можда Босни).

Људи који су мањина могу се осетити угроженима таквим питањем, колико год да је оно сасвим колоквијално.

И ја то поштујем.

Лично, не бих имала проблем да кажем ни које сам вере, ни које нације, сем ако сам на Косову или у Хрватској.

Што опет доводи до питања степена угрожености или нашег личног доживљаја могуће угрожености у тој средини.
 
Moram da pojasnim uvodni post.
Nisam ni mislila da neko treba da pita nekoga koje je vere, nacije itd
nego na uopstene razgovore o veri, Bogu....
Naravno da neko ne mora da se izjasnjava koje je nacije, vere....

Ali neki i na pomen Boga cudno reaguju.
Psihologija ukljucuje sva pa i pitanje Boga...

Dakle vera kao tabu tema...
 
Poslednja izmena:
Ја не памтим да сам водила такве разговоре у друштву, само са својим мужем, искрено...
 
Ja verujem = Ja sam Isus
I sad ću da idem po svetu i podupčavam ljude
Ali i drugi ljudi isto u nešto veruju.

Na koji način ti poštuješ tuđe stavove i uverenja?
Na nacin na koji se postuje.
Postujem ljude prvenstveno, pa i njihova opredeljenja i veru.
Ne mora nam se nesto svidjati, da bi to istolerisali.
Mene ne ugrozava tudja vera, tudj stav.
a tebe?
Problem nastaje kada meni zeli neko da nesto nametne.
Ali to i nije problem, jednostavno necu to dozvoliti.

- - - - - - - - - -

Ја не памтим да сам водила такве разговоре у друштву, само са својим мужем, искрено...

Pa, ok zivimo u razlicitim okolnostima,
Ja sam najvise bila okruzena ateistima, pa se Bog nije ni spominjao...
Kada sam pocela da se zanimam za veru, vodila sam razgovore o veri...
Zavisi i od interesovanja...

- - - - - - - - - -

Misim da si ti promašila temu pogledaj još jednom u uvodnom tekstu se govori o ne nasilnom propagiranju vere.

Da, tema nije o propagiranju vere nego o veri kao temi...
Mnogi psiholozi pisu i o veri i razradjuju taj aspekt ljudskog zivota.

- - - - - - - - - -
 
Misim da si ti promašila temu pogledaj još jednom u uvodnom tekstu se govori o ne nasilnom propagiranju vere.

A ne,ne i ne.Necemo tako da komuniciramo.Dala sam odgovor na postavljena pitanja.Clanica pita zasto ljudi ne zele da pricaju o veri.Zato sto je ovo Srbija koja je kroz istoriju a i u novijoj istoriji imala sve sto je imala.U zemljama bez oruzanih sukoba i problema koji oni donose tipa Svajcarska,Danska,Finska,Svedska npr.moguce je diskutovati laganica uzivo.Sa ljubavlju.Kako god.Ovde je to moguce samo na netu.Ona pita za situaciju uzivo.

Vera je ljubav,tacno.Treba je siriti medju ljudima iste vere.Sa tim se slazem.Treba upoznavati i druge ako nekog to zanima.Sloboda izbora,svakako.
U praksi imas pravoslavne Srbe u Albaniji koji su morali da postanu albanci kako bi mirno ziveli tamo.(Bio je prilog o tome,ne secam se gde ali jeste.) Pravoslavne Srbe koji su u Hrvatskoj postali katolici Hrvati da ne bi morali da pobegnu iz zemlje.Kako bi sacuvali imovinu.Imas islamske vernike koji su iz pravoslavlja presli u islam.Tada se uglavnom prekida svaki njihov kontakt sa pravoslavnom rodbinom.Imaju nov zivot,identitet i odricu se starog.To je recimo jedan od primera zasto pricu o veri uzivo ne treba potencirati.Nije bez razloga tabu tema.

Previse puta je pitanje vere bilo zloupotrebljavano.Previsoka cena placena za to.Ljudi ne zele da se to ponovi te je bolje uzivo ne potencirati.

Zato postoje sve moguce neutralne teme od serija,filmova preko anima,muzike,sporta do istorije raznih zemalja koje su ugl. prihvatljive za diskusiju uzivo.
Ne radi se o predrasudama vec praksi koja je ljude naucila mnogo.

Dobra je ideja.Uvek sam za miroljubivost a to se moze samo sa miroljubivim ljudima.Realizacija zavisi jedino od toga kakva je druga strana.
 
Na nacin na koji se postuje.
Postujem ljude prvenstveno, pa i njihova opredeljenja i veru.
Ne mora nam se nesto svidjati, da bi to istolerisali.
Mene ne ugrozava tudja vera, tudj stav.
a tebe?
Problem nastaje kada meni zeli neko da nesto nametne.
Ali to i nije problem, jednostavno necu to dozvoliti.

Ne znam kako mene može da ugrozi tuđa vera.

Eto vidiš, ti nećeš dozvoliti da ti neko nešto nametne, a opravdavaš
kuckanje ljudima na vrata i nametanja svoje vere. Zašto očekuješ
da će ljudi imati razumevanja za ono što ti radiš, kada ni ti sama to
ne dozvoljavaš?
 
Taj oslonac nikada nisu izgradili. Nesigurni su i zato agresivno reaguju.

U, recimo, znanje su sigurni, u neznanje jos vise. Pitanje vezano za znanje, pa cak i neznanje, ih nece uciniti nesigurnim.
Ali vera nema cvrsto uporiste.

Da tako je,
a sto se tice uporista svaka vera ima uporiste, ucenja na koja se temelji.
Kao sto se hriscanka vera temelji na Bibliji.
Dakle problem je neznanje, zato im je i vera apstraktna i nestabilna...

Da, iz nesigurnosti reaguju agresivno...

- - - - - - - - - -

Ne znam kako mene može da ugrozi tuđa vera.

Eto vidiš, ti nećeš dozvoliti da ti neko nešto nametne, a opravdavaš
kojice tema je psiholoska ako zelis religioznu diskusiju imas pdf religija pa tamo o tome

ja nikome ne namecem nista a ako ti imas problem sa time resi ga, tvoj je...
svako ima pravo da ispoveda svoju veru i to nije nametanje.
 
To sto se temelji na ucenjima se ne zove vera, to se zove nauka. Religija. Teologija. Teozofija. Ontologija.

Vera je unutrasnje osecanje, izbor koje srce pravi, kojem ce se carstvu prikloniti.
Srce nije sposobno da uci, nego samo da voli.

- - - - - - - - - -

Treba hrabriti knjigama, znanjem, ali znanje nije osnova. Dobar karakter je osnova. On se gradi davanjem ljubavi.
 
Poznajem lika kome je Vera glavna tema za razgovor. Nebitno da li te vidi prvi put, da li si stranac, on svoj monolog mora da odrzi. Vecinu toga sto naprica stvarno pije vodu, i uvek me veseli kada se razveze, jedino sto retko kada nadje sagovornika. Ja se ustrucavam da pricam na tu temu, samo se kratko izjasnim da Verujem ako nekoga bas zanima. Secam se i cudne situacije kada se jedna intelektualka mojih godina smejala na konstataciju da verujem u zagroban zivot. Devojka me je gledala kao budalu.

- - - - - - - - - -

To sto se temelji na ucenjima se ne zove vera, to se zove nauka. Religija. Teologija. Teozofija. Ontologija.

Vera je unutrasnje osecanje, izbor koje srce pravi, kojem ce se carstvu prikloniti.
Srce nije sposobno da uci, nego samo da voli.

- - - - - - - - - -

Treba hrabriti knjigama, znanjem, ali znanje nije osnova.

Bas lepo receno !
 
To sto se temelji na ucenjima se ne zove vera, to se zove nauka. Religija. Teologija. Teozofija. Ontologija.

Vera je unutrasnje osecanje, izbor koje srce pravi, kojem ce se carstvu prikloniti.
Srce nije sposobno da uci, samo da voli.

Vera se temelji na ucenjima, tako i religija...
Da i jeste nauka, pa da zato i postoji Bibljska nauka, i vera temeljena na njoj...

Ljudi potcenjuju veru.
Vera nije puki secaj kao sto ni ljubav nije puko osecanje...

Vera se spoznaje i srcem i umom...
Moras znati u sta verujes...
Verujes da je dusa smrtna ili besmrtna..
da postoji vaskrsenje ili da ne postoji
na osnovu cega?
na temelju verkih ucenja...
Na primer na temelju Biblije postoji hriscanska vera...
Himdusi imaju Bhagavad Gitu i svoje svete spise...
 

Back
Top