Јава скрипт и слични програми, могу ли се научити у соло - режији

Trandaiflko

Aktivan član
Poruka
1.382
На подфоруму "Интернет" (не знам зашто тамо) један нови члан faneste 123 написа:
Poceo sam da ucim Javascript pa sam kao vezbu napravio online televiziju iz 90tih
и поставио шта је за почетак креирао. Мени изгледа ОК.
Па не знам колико је то тешко за почетника.
Програмерског искуства немам,
одличан сам само са Офис пакетом,
знам енглески,
да ли је то довољно за почетак?

Ево шта је направио

https://faneste.github.io/
 
Poslednja izmena:
Sve se moze nauciti u solo reziji, zavisi koliko si spreman da ulozis truda i vremena :)

Osnove programiranja za Web mozes pogledati na w3schools, a malo ozbiljnije stivo za JS - moze ovo
Mada mozes da pogledas npr i neki kurs na Coursera ili sajtovima sa slicnim sadrzajima, posto budu i neki mini projekti

I moram da te ispravim, JavaScript nije program, vec programski jezik :)
 
Poslednja izmena:
Lepo uradjeno, u sustini, embedovan Youtube player, i u zavisnosti od kanala koji se selektuje (u ovom slucaju odredjeni radnom opseg), komponuje URL ka odredjenom video klipu.
Vrlo lep skolski primer, gde je dosta toga obuhvaceno.

I da, JavaScript je programski jezik (preciznije script-jezik), ne program. Program je ono sto napravis putem programskog jezika :)
 
Прихвата се исправка... Мој пријатељ направио неки сајт неког удружења, па ја помало "апдејтуујем", радио у Јомли па ме зеза. Поставим текст, он слова учини бледим, зеза максимално. Мислим, ако га само убацим на копи-пејст. А мрзи ме да куцкам оно B//:>:<"font 13" Мислим није баш овако, али у овом стилу.

Дакле, који је од тих програмских језика најлакши (нисам лењ него сам мало песимист, а и нисам баш у младим годинама), осим Јаве, који још има да се може научити?
Поздрав,
 
Pisanje literature i programiranje su dva potpuno razlicita pojma.
Programiranje je resavanje matematicko-logickih problema, kreiranjem necega sto se zove program.
Program se kreira odredjenim pravilima i procedurom. Ta pravila i procedure se razlikuju u zavisnosti koji problem zeli da se resi programom.
Ono sto moras da naucis pre (ili uporedo sa ucenjem) programskog jezika, jesu upravo te metode i nacini na koje se programira koji problem.
Onda se fokusiras na to koje vrste problema zelis da resavas (da pravis web sajtove, da pravis video-igre, poslovne aplikacije, servise koji nesto obezbedjuju, sistemske programe, i tako dalje), i tek onda se usavrsavas sa tom oblascu i sa programskim jezikom.
Programiranje je zanat.
Programski jezik je alat.
Kao i kod matematike: ako znas da resis jednacinu, svejedno je da li ces koristiti ova ili ona slova.
 
Odaberi, za pocetak, jednu stvar od te dve.
I koju god stvar da pocnes da ucis, prvo nauci kako to funkcionise.
Recimo, za web sajtove, nauci prvo sta je sve potrebno da bi jedan web sajt radio.
Zatim, nauci da razlikujes opisne (mark-up) jezike, scrip jezike, i ciste programske jezike, kao i to, koji se od navedenih za sta koristi pri izradi web sajta.
Nauci malo vise o web browserima, i o hosting-u web sajtova (sta je to web server, kako se to hostuje web sajt, i slicno).
Nauci nesto elementarno o Internetu uopste.
Nauci nesto elementarno o bazama podataka.
Tek onda, sedni i kreni da lagano ucis frontend deo u izradi web sajta (HTML i CSS).
Kada to ovladas, onda ucis JavaScript - script programski jezik, koji ti omogucuje pomoc pri pravljenju odredjene dinamike na frontend delu web sajta.
I ovo je vise nego dovoljno za pocetak.
I jedna vazna napomena: kada zelis nesto da napravis, da resis neki problemcic, da isprogramiras neki deo koda - NEMOJ DA IZMISLJAS TOPLU VODU, nego izguglaj koji su BEST PRACTICES za resavanje tog problema.
I to je to.
 
Eclipse je integrisano razvojno okruženje, koje se prevashodno koristi za razoj aplikacija pisanih u Javi.

Ja bih ti preporučio da se držiš JavaScripta, tako da ti ne treba ni Java ni Eclipse. Savetovati nekome bez imalo iskustva da odmah krene sa Javom je po meni zlonameran savet. To je kao kada nekome ko tek počinje da uči motor daš da vozi motor sa 225 konjskih snaga
 
Eclipse je integrisano razvojno okruženje, koje se prevashodno koristi za razoj aplikacija pisanih u Javi.

Ja bih ti preporučio da se držiš JavaScripta, tako da ti ne treba ni Java ni Eclipse. Savetovati nekome bez imalo iskustva da odmah krene sa Javom je po meni zlonameran savet. To je kao kada nekome ko tek počinje da uči motor daš da vozi motor sa 225 konjskih snaga

Хвала! Сличну аналогију сам направио када је још пре неку годину, дк је још Виндоус ИксПе имао техничку подршку, тотални почетник купио лаптоп и позвао неког махера а овај му уградио десетку.
И сад, одакле да почнем? Знам, има на десетине сајтова и линкова, али то је управо и збуњујуће, то мноштво. има ли неки линк који је најконцизнији?
 
Za pocetak, ako zelis JavaScript, W3School ti je vise nego dovoljan: https://www.w3schools.com/js/default.asp
Ali opet, prvo moras da naucis cemu JavaScript sluzi, kako se uklapa u sve ostalo (jer sam za sebe ne znaci apsolutno nista), i tako dalje, i tako dalje.
Od razvojnih alata za pocetak ti je Notepad++ vise nego dovoljan.
 
Хвала! Сличну аналогију сам направио када је још пре неку годину, дк је још Виндоус ИксПе имао техничку подршку, тотални почетник купио лаптоп и позвао неког махера а овај му уградио десетку.
И сад, одакле да почнем? Знам, има на десетине сајтова и линкова, али то је управо и збуњујуће, то мноштво. има ли неки линк који је најконцизнији?

www.codecademy.com
Registruj se tamo,izaberi kurs i udri.Svi ti besplatni kursevi su više nego dovoljni da te uvedu u svet kodiranja-programiranja.
Ako te konkretno interesuje pravljenje stvari poput one internet televizije onda odradi kurseve sledećim redosledom:html-css-javascript.
Nije preporučljivo da odmah skočiš na css ili javascript jer su međusobno povezani.Odnosno to što napraviš u javasriptu ćeš morati znati kako da prikažeš u browseru za šta moraš znati html,takođe ćeš želeti stilizovati za šta ti treba css.

Inače codecademy je dobar sajt da te direkt uvede u svet programiranja,međutim ne očekuj da ćeš tu sve naučiti.
Ako ti kursevi idu od ruke,ako se snalaziš sa istim i ako te sve to nije smorilo.Sledeći korak je knjiga.Knjiga će ti objasniti od A do Š.Međutim kod izbora iste obrati pažnju na godinu izdavanja.Ne želiš da učiš iz knjige izdate 2010-te.
Ako te interesuje javascript,moja preporuka je "JavaScript novice to ninja" od Darren Jonasa.

Naravno da je moguće naučiti programirati samostalno ukoliko si za to zaista zagrejan.
 
Неће да може. Одем да отворим рачун а генији нигде нису ставили где да кликнем да нисам робот.
 

Prilozi

  • Code.jpg
    Code.jpg
    49,5 KB · Pregleda: 9
Poslednja izmena:
Замисли јесте до браузера. Мозила. Али, рецимо на Гугл Хроме на неким сајтовима када хоћу да поставим коментар, није активан квадратић "Слажем се са условима коментарисања". Осим тога, Леново ме стално опомиње да му је Хроме захтеван, троши снагу, батерију, меморију...
Одох на Јандекс, регистровах се на овом сајту, изабрах неки почетак, и траже ми $ 199.
Јбг, велим, немам ситно...
 
Za pocetak, ako zelis JavaScript, W3School ti je vise nego dovoljan: https://www.w3schools.com/js/default.asp
Ali opet, prvo moras da naucis cemu JavaScript sluzi, kako se uklapa u sve ostalo (jer sam za sebe ne znaci apsolutno nista), i tako dalje, i tako dalje.
Od razvojnih alata za pocetak ti je Notepad++ vise nego dovoljan.

Moracu da te ispravim frederik, w3school je dobar ali tutorijali ne idu po redu, on mi nekako vise deluje kao preslisavanje znanja "unapredjivanje", ne ide mi on za pocetnike. Zna nekad da zbuni, jer da bi se nesto naucilo dobro, mora da se uci od pocetka. Ja pocetnicima predlazem da pocnu ucenje sa gledanjem tutorijala na YT, najbolji su oni tutorijali na engleskom, ljudi stvarno objasnjavaju lepo, onda kada prodjes to, mozes da nadogradis znanje na w3school, jer na tom sajtu bas bas mozes dosta toga da vidis i naucis.

Ali naravno, ako zelis da budes programer kao sto kaze frederik moras da znas da programiras a i moras da volis to sto radis, ne mozes da budes programer na silu. Ne znam da li si prosao HTML i CSS, to su ti osnove koje moras da znas, nemoj da preskaces.
 
Poslednja izmena:

Back
Top