Filološki fakultet - Japanski jezik

Poruka
4
Pozdrav svima,

imam veliku želju da upišem japanski jezik na filološkom fakultetu u Beogradu. Zanima me da li neko od vas može da mi kaže nešto više o tome, ( studije, broj mesta za upis, kakva je situacija sa poslom...) pošto nema mnogo informacija na netu. Da li mora da se studira još jedan jezik? I šta da očekujem. Takođe, zanima me kako se računaju bodovi iz srednje škole, klasično ili sa ocenama iz srpskog i engleskog?

Hvala!
 
Poslednja izmena:
Овде имаш нешто мало http://www.fil.bg.ac.rs/lang/sr/katedre/orijentalistika/japanski-jezik/studijski-program/

- - - - - - - - - -

Ево шта кажу на оном женском форуму ana.rs. Информације су из 2010. године. Пријави се на форум, па питај. Можда има нешто свежије.

https://www.ana.rs/forum/index.php?topic=39309.720
Japanski je sam po sebi dosta tezak jezik i zahteva SVAKODNEVNI rad. Sto se prijemnog tice, nije tezak ni sam po sebi a i interesovanje nije veliko, tako da neces imati ni puno konkurencije. Nista se ne brini oko toga, pa svi koji to upisuju krecu maltene od nule, sigurno ces se snaci. Sto se tice prijemnog, polagaces srpski (gramatiku, 20 pitanja ce biti, najviise paznje obrati na sintaxu, spremas iz zute gramatike za srednju skolu, a engleski ima 40 pitanja, ja za spremanje preporucujem Oxford Practice Grammar, advanced, i nema problema. E, sad, sta se jos uci na japanskom ne znam, ali je japanski jezik sigurno najtezi ispit koji ces polagati. Mislim da, iako je po bolonji sad ovaj program, nema ni priblizno toliko predmeta godisnje kao npr moja katedra. Nisam cula ni za koga koji je sa njihovom katedrom, profesorima ili ispitima imao problema. E, ima jos jedna stvar... ako odlucis da upises filoloski... dobrodosla u koncentracioni logor. :)
 
Poslednja izmena:
Познавао сам човека који је завршио јапански. Искрено ми је рекао да је његово знање на нивоу сналажења. Значи ништа специјално.
И за посао је чупаво, готово да се не исплати. Знам само за једну особу која зна јапански (претпостављам да је завршила Филолошки),
ради у јапанској фирми у Србији и добро финансијски пролази.
Можда није лоша варијанта да студираш енглески и јапански/кинески/корејски као други језик. И онда предајеш енглески на Далеком истоку.
Додуше, углавном траже изворне говорнике, али увек има шансе да се негде провучеш.
 
Hvala puno na odgovoru!!!

Razmišljao sam i o toj drugoj opciji, međutim, želim da izučavam japanski jezik i kulturu. Filološki, iako ne najsjajnija investicija, donekle pruža ono što mene zanima. Da se ne lažemo, u današnje vreme ako si poznavalac neke materije, ma šta ona bila, uz trud, moguće je izvući razne koristi. Upisaću japanski pa kuda me odvede, neka me odvede, spreman sam na sve.
 
Hvala puno na odgovoru!!!

Razmišljao sam i o toj drugoj opciji, međutim, želim da izučavam japanski jezik i kulturu. Filološki, iako ne najsjajnija investicija, donekle pruža ono što mene zanima. Da se ne lažemo, u današnje vreme ako si poznavalac neke materije, ma šta ona bila, uz trud, moguće je izvući razne koristi. Upisaću japanski pa kuda me odvede, neka me odvede, spreman sam na sve.


Pozdrav, vidim da je ovo bilo davno, i mozda necu ni dobiti odgovor, ali me interesuje kako je prosao prijemni za japanski, i ako ste to upisali, kako stoje stvari? ja sam iz Kragujevca i volela bih da probam da upisem ove godine bas taj smer u Beogradu, ali se brinem zbog tezine prijemnog i konkurencije 😔
Hvala puno na odgovoru!!!

Razmišljao sam i o toj drugoj opciji, međutim, želim da izučavam japanski jezik i kulturu. Filološki, iako ne najsjajnija investicija, donekle pruža ono što mene zanima. Da se ne lažemo, u današnje vreme ako si poznavalac neke materije, ma šta ona bila, uz trud, moguće je izvući razne koristi. Upisaću japanski pa kuda me odvede, neka me odvede, spreman sam na sve.


Pozdrav, vidim da je ovo bilo davno, i mozda necu ni dobiti odgovor, ali me interesuje kako je prosao prijemni za japanski, i ako ste to upisali, kako stoje stvari? ja sam iz Kragujevca i volela bih da probam da upisem ove godine bas taj smer u Beogradu, ali se brinem zbog tezine prijemnog i konkurencije 😔
 
Pozdrav, vidim da je ovo bilo davno, i mozda necu ni dobiti odgovor, ali me interesuje kako je prosao prijemni za japanski, i ako ste to upisali, kako stoje stvari? ja sam iz Kragujevca i volela bih da probam da upisem ove godine bas taj smer u Beogradu, ali se brinem zbog tezine prijemnog i konkurencije 😔



Pozdrav, vidim da je ovo bilo davno, i mozda necu ni dobiti odgovor, ali me interesuje kako je prosao prijemni za japanski, i ako ste to upisali, kako stoje stvari? ja sam iz Kragujevca i volela bih da probam da upisem ove godine bas taj smer u Beogradu, ali se brinem zbog tezine prijemnog i konkurencije 😔


Mogu ja da ti odgovorim. Prijemni za japanski je kao i za svaki drugi strani jezik. Polaze se engleski i srpski. Nije toliko tesko ako ti idu jezici. Meni je tezi bio iz srpskog jer nisam bio pazljiv na casovima u srednjoj skoli nesto posebno ali sam polozio lagano. Nisu testovi toliko teski.

Ako te zanimaju jos neki detalji oko katedre pitaj slobodno. Studirao sam pa znam nesto.
 

Back
Top