Naucni eksperiment sa deflacijom

Umri_muski

Legenda
Poruka
55.032
Zamislite sistem koji je i proizvodni i neproizvodni, poluotvoren, znaci moze se kontrolisati do izvesne mere ulazne tacke i izlazne...a da je cilj stalna mala deflacija.
Koriscenje raznih finansijskih poteza da bi se to ostvarilo takodje je dozvoljeno..


Kakve bi bile karakteristike takvog sistema?
Ekonomske, psiholoske , socioloske...
 
Ako je cilj deflacija, onda bi sto manja regulacija bila osnovna karakteristika tog sistema tj. liberalizacija u sto vecoj meri.

Rekao bih da ekonomske nauke nemaju jos dovoljno znanja o ekonomskim pojavama i dovoljno alata za njihovo objasnjavanje i predvidjanje da bi se mogle striktno i jasno predvidjati posledice odredjenih odluka. Npr. ti finansijski potezi mogu dovesti do deflacije u X periodu, ali se moze sasvim nepredvidljivo desiti da nakon tog perioda dodje do remecenja i pada deflacije tj. rasta inflacije. Razlog lezi u samoj prirodi tog sistema, pa bi ga zbog toga trebalo prepustiti samom sebi dok se ne javi spontanti poredak i stabilna deflacija u njemu.
 
Upravo si naveo razlog zbog kojeg sam postavio temu..
Kad vec imam alat za socio analizu ponasanja sistema, mogu da simuliram i ekonomski tok u sistemu.
A ne bih zurio sa ocenom sta je prirodno a sta nije, jer se to moze lako promeniti ako udaris po kljucnoj tacki...
Ono sto je sigurno je da se danas namerno odrzava inflacija, tj da nije nikako spontana, a promena, dodata vrednost je ono sto je drzava pokrala od naroda na crno, plus sto krade ono na belo , kroz porez...
Ali nije mi ovde bitno to da li krade ili ne krade, to je za drugi korak..
Ovde je cisto sagledavanje prirodnih ,tehnickih cinilaca, naravno i psihickih i socio cinilaca....prvi vuku ka deflaciji , drugi vuku ka inflaciji...
Ako se iskljuci taj ugao gledanja nego se gleda samo uvoz i izvoz, tj da je membrana suplja maksimalno , e onda vaze jednostavna pravila lobija...

Igrao sam par igara koje su ratnicke i ekonomske istovremeno....neke su bile postavljene ok, druge su bile ciste kao igre...bez ikakvih veza sa socio ekonomskim refleksima igraca...
Jedna od njih me je sokirala u tacnoj reprezentaciji ekonomskih zakona i to sustine, a to vecina ekonomista nikad i ne vidi, oni se uhvate onog trenda, kao generali posle bitke, ili predikcije, koja im nije bas ni totalno jasna....ali nesto sto bih nazvao zdravorazumska ekonomska logika, to vecini fali, ali zato ne fali mesetarenje...busenje sistema...

Zanimljivo je to , vecini odgovara busan sistem koji istovremeno namecu da mora da funkcionise drugima....Bukvalno kao sto se tiranin zalaze za jaku vlast, a za sebe da ima popusta i pravo veta...

Samo da me pogresno ne razumete, vecina ekonomskih igara jesu zamisljene da budu ekonomski simulatori, ali ja jos tu nisam video nesto orginalno i sigurica poucno u smislu tokova i scenarija...
Ali rekoh, naletis i na igricu koja osim bukvalne ponude i traznje, nudi i tapije na izuzetno skupe i rizicne prirodne resurse (naglasak na izuzetno skupe) i jos neke uvezane komponente i to onda dovodi do toga da se ispolji psihologija kao u realu...
Kad vidite u praksi kako funkcionise novac kao roba, onda vam mnoge stvari u realu postanu jasnije...

Kod deflacije mozete je dobiti na dva nacina minimum, jedan je koriscenjem novca kao robe , a drugi koriscenjem novca kao sredstva placanja i valorizacije...
Dobijaju se prilicno razliciti rezultati...

Ako je novac roba, onda povecanje traznje donosi rast apoena....to je ono sto drzava lako radi...smanji kolicinu novcanih sredstava u opticaju...
Medjutim, , to iako nije impuls za smanjenje proizvodne aktivnosti, sigurno izaziva smanjenje proizvodnih aktivnosti....
Tu je kriticnija druga osobina novca a to je podrska proizvodnji, a ne novac kao moneta ili novac kao roba...

To znaju direktori velikih firmi , da i kad imaju sigurnog kupca , posao moze da propadne jer nemaju dovoljno obrtnih sredstava da izguraju proizvodnju od ulaza do plasmana...

Zato i pitam po vasem misljenju, ili ako imate vise varijanti, kuda ide sistem sa ugradjenom blagom deflacijom...
Pazite, vec u prvoj sekundi postaje jasno da takav sistem donekle odgovara proizvodjacima a ne odgovara trgovcima....trgovac lageruje robu kojoj pada cena..., dok proizvodjacu odgovara jer ima prirodni pad cene usled smanjenja inicijalnih troskova, a plus ima smanjenje zbog obima...

Ima sigurno bar 6 scenarija, pa da vidim kako se vama cini.
 
Ako je deflacija, onda je jeftinije nego ranije.....

Ne mozes tako bukvalno da gledas na ekonomiju kao neki penzosi. Stvarno mislim. Zapeli za manje cene.

Zdrava ekonomija ima inflaciju oko 2%.

Deflacija donosi manji profit firmama i pa ce propast firmi predhoditi nekom ekonomskom boljitku. Kapiras. Ako je pala cena proizvoda, pasce i tvoja plata u fabrici. Pa ces i ti manje kupovati, a sve u svemu izaziva se poremecaj koji donosi bankrot.

Ako ces boljitak to se moze ostvariti rastom proizvodnje i eventualnim umanjenjem profitnih stopa i marzi trgovaca.
 
Kolicina kupovanja ne zavisi u svim oblastima trosenja od kolicine novca u neto smislu koji je u rukama...
Razdeli potrosnju kao i troskove proizvodnje, na razlicite karaktere pa ce ti analiza biti tacnija...

- - - - - - - - - -

I ne zaboravi oportunizam kao zackoljicu....Ne mozes dobro posmatrati sistem ako posmatras sve kroz prvi trenutak kad je oportunizam i navika oportunizma ogromnog zamaha...
 
Pod uslovom da se odrzi isti obim proizvodnje.
U mojoj pretpostavci smanjuje se obim proizvodnje, pa zato cena raste, barem malo ili makar ostaje ista.

U deflaciji se smanjuje i obim kupovine, tako da se trgovci resavaju zaliha. Bice svakako manja traznja za proizvodima jer su ljudi skloni vise stednji i manje potrosnji u takvim uslovima.

U svakom slucaju deflacija je losa. Povecanje nezaposlenosti je neminovno.
 
Zamislite sistem koji je i proizvodni i neproizvodni, poluotvoren, znaci moze se kontrolisati do izvesne mere ulazne tacke i izlazne...a da je cilj stalna mala deflacija.
Koriscenje raznih finansijskih poteza da bi se to ostvarilo takodje je dozvoljeno..


Kakve bi bile karakteristike takvog sistema?
Ekonomske, psiholoske , socioloske...

To je neodrziv sistem,urusio bi samog sebe.Deflacija ima iste efekte kao i inflacija.U inflaciji visak novcane mase obustavlja proizvodnju,ukida radna mesta,smanjuje traznju i kochi bilo kakava ulaganja,a isto sve se desava u deflaciji gde manjak novca ne dozvoljava slobodno trzisno delovanje.
 

Back
Top