gastarbajteri

Jesi ziveo u inostranstvu? Ja se uopste ne slazem s tim, mislim da je obrnuto

Ћути Клинте и не зезај,какво наше црно слободно вријеме.Ми смо јаране оптерећени политиком,жутом штампом,Гранд шоу,задруга,циле,миле и разне глупости,то је наше слободно вријеме.Просјечан радник горе за викенд запуца у другу државу као добар дан,врати се у недељу вече.Људи живе нормално док ми причамо о дроновима,Вучићу,рату,овом,оном а заборавља се суштина,да је живот пролазан и кратак.Родбина вани ми се јави са зимовања док ја размишљам хоће ли Амери радити војне вјежбе око Бања Луке.Направи паралелу па ће ти бити све јасно...
 
To okretanje unazad i nostalgično gledanje u Srbiju je emocionalna praznina nastala usled odlaska koje se postepeno nadopunjuje novim životom.

Sada, problemi nastaju ako neko živi na duže vreme kao da je na privremenom radu. Moraš steći prijatelje, devojku, hobi da bi bio srećan.

To je nepremostiva praznina koja se zavarava velikim radom.

Čovek samo radi i pokušava tim da se izleči.

Šupalj čovek-rob to nekako preživi i otaljiga svoj život
 
ja kad sam otisla samo su mi roditelji i baba i deda nedostajali...onda sam shvatila da mogu da ih dovlacim u posetu kad god pocnu da mi nedostaju...:D
sto se tice prijatelja, oni su otisli i pre mene, tako da... bukvalno i nije imalo sta da mi nedostaje i brzo sam se uklopila u novu sredinu...
sve zavisi od toga koliko je covek otvoren za promene, fleksibilan i spreman za integrisanje...i ovde sam stekla odlicne prijatelje, kolege, komsije...razlicitih nacionalnosti i veroispovesti...

To zavisi od kriterijuma.Sto su nizi, tim su sanse na kvantitet ,vece.
 
Zabluda na koju sam i sam naseo kad sam odlazio.
Zabluda mnogih gastarbajtera;

Sa televizijske perspektive vi imate sasvim jednu, POGRESNU,sliku o Holivudu,sa vaseg aspekta, a sasvim drugu,PRAVU SLIKU ,kada se licno nadjete tamo.
Kada otvorite ambalazu,onda vidite da ono sto ste KUPILI,nije ono sto ta ambalaza predstavlja;DA CAK TO NISTE NI HTELI DA KUPITE _NEGO ONO STO JE NA AMBALAZI.

Ne kvari mi sreću, bolan.
 
Kazu kada jednom napustis dom ,nije ti problem da ides bilo gde, Onda se osvrnes na Srbijicu,uporedis i vidis da to nece biti dobro mesto za zivot jos mnogo godina, Ne moze se Srbija porediti sa jednom Svajcarskom koja ima najpametnije stanovnistvo i 200 godina nisu ratovali, Mi smo ratovali pre 18 godina ,Nismo glupi ali nekako nismo ni pametni kada biramo ovakve debilcine,
 
Kazu kada jednom napustis dom ,nije ti problem da ides bilo gde, Onda se osvrnes na Srbijicu,uporedis i vidis da to nece biti dobro mesto za zivot jos mnogo godina, Ne moze se Srbija porediti sa jednom Svajcarskom koja ima najpametnije stanovnistvo i 200 godina nisu ratovali, Mi smo ratovali pre 18 godina ,Nismo glupi ali nekako nismo ni pametni kada biramo ovakve debilcine,

da, ali dom je tamo gde ti je lepo i gde su ljudi koje volis...
 
Kazu kada jednom napustis dom ,nije ti problem da ides bilo gde, Onda se osvrnes na Srbijicu,uporedis i vidis da to nece biti dobro mesto za zivot jos mnogo godina, Ne moze se Srbija porediti sa jednom Svajcarskom koja ima najpametnije stanovnistvo i 200 godina nisu ratovali, Mi smo ratovali pre 18 godina ,Nismo glupi ali nekako nismo ni pametni kada biramo ovakve debilcine,

Baš su velike mogućnosti kada se vratiš i da mnogo toga središ i napraviš malo kraljevstvo u prirodi u starom selu i staroj kući pored potoka, ergele i šume.

Tamo su mala kraljevstva završena i nema šta da se radi.

Zatvorena priča odavno - ovde se tek otvara

Kultura je dinamika - ali kome to ovde pričati !
 
Kazu kada jednom napustis dom ,nije ti problem da ides bilo gde, Onda se osvrnes na Srbijicu,uporedis i vidis da to nece biti dobro mesto za zivot jos mnogo godina, Ne moze se Srbija porediti sa jednom Svajcarskom koja ima najpametnije stanovnistvo i 200 godina nisu ratovali, Mi smo ratovali pre 18 godina ,Nismo glupi ali nekako nismo ni pametni kada biramo ovakve debilcine,

Mnogo ima Srba u Svajcarskoj.Uglavnom dolaze u Srbiju da provedu SLOBODNO vreme.Ne zadrzavaju se u Svajcarskoj.
 
Evo u cemu je razlika.
U Srbiji nemas pare,ali si u svojoj domovini, sa svojim narodom...Kakav je, takav je, tvoj je i osecas to...
U inostranstvu imas pare,ali nemas ono sto imas u Srbiji ,svojoj domovini,a to je puno.To saznas tek kad odes.

Sto je jos gore, gastarbajteri se slabo druze cak i medju sobom.Prezauzeti su .Imaju malo slobodnog vremena koje slabo koriste na medjusobno druzenje.Fali nam puno vise sloge ,ljubavi,medjusobnog razumevanja...

Sa drugima ne mozes da uspostavis isti odnos kao sa svojima; narocito ako su druge vere, obicaja, mentaliteta...
S godinama ,prosto se uzelis da pricas na svom maternjem jeziku i slusas svoj maternji jezik.Poznajes taj sleng,svoj narod u dusu...imas prijatelje s kojima si odrastao...Nedostaje ti bliskosti ,iskrenog prijateljstva...da imas koga s kim mozes da podelis sve ono sto si stekao...One stvari o kojima si godinama mastao,sa svojim prijateljima, shvatis da ti nista ne znace ako nemas priliku s njima da ih podelis iskreno,s punim srcem...

Treba da uzmeš u obzir da se i u Srbiji mnogo toga promenulo. Svi se slabo druže, posećuju, udaljavaju se jedni od drugih...itd. Ako već nije onda još malo pa kao i Nemačkoj.

Takodje treba pogledati realno na staanje stvarii u Srbiji. Prosečna plata nije 400 eura, realna je oko 250eura. DOk jee za život pojedinca koji treba da plati troškove i hranu, minimum da preživi 500 eura. Većina u Srbiji ima oko 250 eura, što im nije dovoljno da prežive. U Nemačkoj se nadaju da mogu makar da prežive od svog rada, zato je i bežanija.


Ako hoćeš da dodješ i započneš privatan posao, prvo treba ti ozbiljan kapital, ne možeš osao započeti sa 5000-10 000 eura. Treba dosta više. E kada potrošiš taj novac koji si uložio onnda se suočavaš sa onima koji imaju platu od 250 eura a ogromna su većina u Srbiji. Jednostavno ne mogu ništa da kupe tom plato, pa onda šta da im prodaš.

Ako nisi član partije ili u nekoj vezi sa političarem onda ti stižu inspekcije. Meni je za godinu dana inspekcija bila 220 puta. KAda to preživiš i odeš kod lekara i završiš zdrav. Onda maštaš o Nemačkoj... samo što dalje odavde.
 
Svi su mi najbolji prijatelji otisli. Ne veze me skoro pa nista. Sto se tice roditelja, isto tako oni mogu dolaziti kod vas kao i vi sto cete kod njih...

Kad odes razumeces, ako sad nisi.
Ne podcenjuj samocu.
Nije isto biti sam nekoliko sati i nekoliko godina,ili decenija.

Nece ti o tome govoriti samo Srbi iseljenici, vec iseljenici celog sveta.Svi dobro znaju o cemu se radi.
Izgleda toliko dobro,koliko vi o tome nista ne znate.
 
Kako ste nafilovani predrasudama!Tacno se vidi po postovima ko je ovde ostao i zali sto nije otisao.

Niste svesni koliko pogresnu sliku imate o inostranstvu. Ni priblizno.

Ма није ваљда и сад ћеш ти да нам отвараш очи о иностранству :mrgreen: Први пут си у ино, где си у којој држави и који је тачно твој проблем? Излази дружи се упознај људе, државу у којој си, прилагоди се ти њима сигурно се неће они теби прилагођавати :mrgreen:
 
Treba da uzmeš u obzir da se i u Srbiji mnogo toga promenulo. Svi se slabo druže, posećuju, udaljavaju se jedni od drugih...itd. Ako već nije onda još malo pa kao i Nemačkoj.

Takodje treba pogledati realno na staanje stvarii u Srbiji. Prosečna plata nije 400 eura, realna je oko 250eura. DOk jee za život pojedinca koji treba da plati troškove i hranu, minimum da preživi 500 eura. Većina u Srbiji ima oko 250 eura, što im nije dovoljno da prežive. U Nemačkoj se nadaju da mogu makar da prežive od svog rada, zato je i bežanija.


Ako hoćeš da dodješ i započneš privatan posao, prvo treba ti ozbiljan kapital, ne možeš osao započeti sa 5000-10 000 eura. Treba dosta više. E kada potrošiš taj novac koji si uložio onnda se suočavaš sa onima koji imaju platu od 250 eura a ogromna su većina u Srbiji. Jednostavno ne mogu ništa da kupe tom plato, pa onda šta da im prodaš.

Ako nisi član partije ili u nekoj vezi sa političarem onda ti stižu inspekcije. Meni je za godinu dana inspekcija bila 220 puta. KAda to preživiš i odeš kod lekara i završiš zdrav. Onda maštaš o Nemačkoj... samo što dalje odavde.

Potpuno te razumem.
Jasno mi je da u Srbiji nije lako ni malo.
Zelim samo da razbijem zablude o inostranstvu, kamo ljudi trce grlom u jagode.

Ljudi treba da prestanu da razmisljaju kako samo treba da odu i svi ce problemi biti reseni.

Pojave se drugi problemi.
Od sudbine se ne moze pobeci.

- - - - - - - - - -

Ма није ваљда и сад ћеш ти да нам отвараш очи о иностранству :mrgreen: Први пут си у ино, где си у којој држави и који је тачно твој проблем? Излази дружи се упознај људе, државу у којој си, прилагоди се ти њима сигурно се неће они теби прилагођавати :mrgreen:

Dete, idi na sunce, igraj se.
 
Ћути Клинте и не зезај,какво наше црно слободно вријеме.Ми смо јаране оптерећени политиком,жутом штампом,Гранд шоу,задруга,циле,миле и разне глупости,то је наше слободно вријеме.Просјечан радник горе за викенд запуца у другу државу као добар дан,врати се у недељу вече.Људи живе нормално док ми причамо о дроновима,Вучићу,рату,овом,оном а заборавља се суштина,да је живот пролазан и кратак.Родбина вани ми се јави са зимовања док ја размишљам хоће ли Амери радити војне вјежбе око Бања Луке.Направи паралелу па ће ти бити све јасно...

Prijatelju mnogo mracis,batali i zutu stampu i grand,zadruge,parove..Ne znam kako je u Evropi,gastosi vole da uvelicavaju stvari..znam ljude koji rade manuelne poslove u fabrici za 10-12$ na sat jedva i pricaju jezik ne idu nigde,al kad odu dole po njihovoj prici sve im je med i mleko. Niko nece da prizna da rmbaci ko stoka i skoro i da nema neki drustveni zivot...Takvi su nasi,ovi Ameri vec zive od danas do sutra..nit je sta steklo nit ga zanima..tu su kreditne kartice i naravno pas ili macka ili i jedno i drugo u sacuvaj Boze prljavoj kuci ili stanu..za decu ih zabole i obrnuto,mozda se i vide za neki praznik a slobodno vreme provedu uglavnom gledajuci tv...Ja sam vise poceo da cenim nas kao narod tek kad sam otiso i video da nismo ni najgori ni najbolji ali za neke stvari smo gospoda za njih...A generacije rodjene u inostranstvu...mislim da se niko tako brzo ne asimiluje ko mi.
 
Mnogi Srbi koji su otisli,zale sto nisu ostali u Srbiji.Mnogi, koji su ostali,zale sto nisu otisli...

Voleo bih ovde da se javi neki gastarbajter da nam objasni kako je nasao srecu u inostranstvu ...ako ga ima.

Па зависи. Нпр. Драганче10 је нашао срећу у алкохолу, дрози и транџама. Победоносцев је нашао срећу у дружењу са вишом средњом класом у Британији. Едмонд је нашао срећу у шљакању у Чмарици за добру лову. Носфи тамо ради посао који овде није могао да ради а за шта се чколовао. Мијак и не зна како је овде па и не може да га фаћа носталгија. Буудала се вратио јер му је овде боље него тамо.
 
Prijatelju mnogo mracis,batali i zutu stampu i grand,zadruge,parove..Ne znam kako je u Evropi,gastosi vole da uvelicavaju stvari..znam ljude koji rade manuelne poslove u fabrici za 10-12$ na sat jedva i pricaju jezik ne idu nigde,al kad odu dole po njihovoj prici sve im je med i mleko. Niko nece da prizna da rmbaci ko stoka i skoro i da nema neki drustveni zivot..a.Takvi su nasi,ovi Ameri vec zive od danas do sutra..nit je sta steklo nit ga zanima..tu su kreditne kartice i naravno pas ili macka ili i jedno i drugo u sacuvaj Boze prljavoj kuci ili stanu..za decu ih zabole i obrnuto,mozd se i vide za neki praznik a slobodno vreme provedu uglavnom gledajuci tv...Ja sam vise poceo da cenim nas kao narod tek kad sam otiso i video da nismo ni najgori ni najbolji ali za neke stvari smo gospoda za njih...A generacije rodjene u inostranstvu...mislim da se niko tako brzo ne asimiluje ko mi.

Па можда ти тако живиш, не живе сви по том принципу у Америци :mrgreen: Не знам одакле ти ово о асимилацији, има и тих али пуно више има оних који су већ неколико генерација у Америци још увек се нису асимиловали :mrgreen:
 

Back
Top