Kako ispoljiti kreativnost...

gost 88651

Iskusan
Banovan
Poruka
6.081
...a da pri tom ne oštetiš druge?

Mislim da sam kod ošoa pročitao da je rok muzika odraz potisnute seksualnosti u srednjem veku.

Vidim da se ponekad kreativni ljudi žale da im se guši inspiracija.

Šta raditi?

Naoružati se gitarom i krenuti da menjaš svet?

Da li je pesnička sloboda jedina preostala?

Kako spojiti kreativnost i pristojnost?
 
Mislim da se kreativnost ne ispoljava voljno i tendenciozno.
Ona se sama ispoljava kad i kako joj volja.
Umetnik je više njen rob neko neko ko vlada njome.
Bespredmetno je razmišljati o tome da se suzbije ili podšiša iz obzira prema drugima.
Prvo, nemoguće je, drugo da se to i uradi onda više nema govora o kreativnosti.
Rekla bih da je neraskidivo vezana sa spoznajom i da joj je to jedini suštinski cilj.
Iz istog razloga često je pre šokantna i neprijatna publici, a ne ugodna.
Ali ukoliko je svrha njihovo buđenje iz komformizma i spoznaja, onda ne treba ni da bude ugodna.
Postane prihvaćena tek kad čovečanstvo većinski prihvati poruku koju nosi, pa tek tad se može "umetnički" uživati u njoj
jer je po prirodi avangardna u odnosu na prosečnu ljudsku svest.
Uostalom, istorija umetnosti to uveliko potvrđuje...
 
Mislim da se kreativnost ne ispoljava voljno i tendenciozno.
Ona se sama ispoljava kad i kako joj volja.
Umetnik je više njen rob neko neko ko vlada njome.
Bespredmetno je razmišljati o tome da se suzbije ili podšiša iz obzira prema drugima.
Prvo, nemoguće je, drugo da se to i uradi onda više nema govora o kreativnosti.
Rekla bih da je neraskidivo vezana sa spoznajom i da joj je to jedini suštinski cilj.
Iz istog razloga često je pre šokantna i neprijatna publici, a ne ugodna.
Ali ukoliko je svrha njihovo buđenje iz komformizma i spoznaja, onda ne treba ni da bude ugodna.
Postane prihvaćena tek kad čovečanstvo većinski prihvati poruku koju nosi, pa tek tad se može "umetnički" uživati u njoj
jer je po prirodi avangardna u odnosu na prosečnu ljudsku svest.
Uostalom, istorija umetnosti to uveliko potvrđuje...


kao voda...nadje pukotine putem kojih ce da se siri...
 
Dobro...

Kreativni ljudi koji se žale da im se guši inspiracija, nisu kreativni ljudi.
To su nesrećni ljudi sa ugušenom inspiracijom. I dokle god uzrok tog gušenja
vide u svojoj okolini, ništa se neće promeniti.

Kreativni ljudi stvaraju i srećni su. Oni su promena koju žele da vide u svetu.
 
Kako ispoljavanjem kreativnosti možeš da oštetiš druge? :think:

može, kako ne može.

npr. imaš navalu inspiracije, napišeš npr. neku pesmu punu "ružnih" reči, tebi je zanimljiva, drugi možda kažu katastrofa, bljuvotina, neprimerena...

da li je bitno ispoljavati se kad god imaš inspiraciju, iako će neki to tvoje delo možda smatrati varvarskim, ili se kočiti, biti pristojan...
 
...a da pri tom ne oštetiš druge?

Mislim da sam kod ošoa pročitao da je rok muzika odraz potisnute seksualnosti u srednjem veku.

Vidim da se ponekad kreativni ljudi žale da im se guši inspiracija.

Šta raditi?

Naoružati se gitarom i krenuti da menjaš svet?

Da li je pesnička sloboda jedina preostala?

Kako spojiti kreativnost i pristojnost?

Mislim da se ne mogu spajati ni na koji način.
I ne treba.
Pitanje je samo da li je svaka kreacija umetničko delo?
Uštedeću looo reči ovom slikom Gustava Kurbea pod filozofskim nazivom - Poreklo sveta,
koje je iskoristila mlada luksemburška umetnica za svoj performans. :)

calmy4awiaerfyc.jpg


- - - - - - - - - -

Ili čuvena Dišanova šolja skinuta iz nekog pariskog pisora
i izložena kao umetnički eksponat?

big_-500x336.jpg


Ima li snažnijih kreativnih poruka od ovih? :)
 
tako nešto...

ili ovo:

Umetnica 40 minuta povraćala uz pesmu Miše Kovača

Sandra Sterle, umetnica iz Splita, u sredu je izvela performans tokom kojeg je 40 minuta povraćala u metalnu posudu, dok se u pozadini čula pesma Miše Kovača "Dalmatinac", prenosi "Glas Dalmacije".


U pauzama između povraćanja, umetnica je šetala među šokiranom publikom. Mnogi prisutni su napustili nastup već na samom početku, dok je većina ostalih posmatrala događaj sa što veće udaljenosti.

Sandra Sterle predaje na Umjetničkoj akademiji u Splitu, a svoj performans je izvela u prostorijama Akvarija na splitskim Bačvicama, na trećem danu festivala otvorenog performansa.

https://www.blic.rs/kultura/vesti/umetnica-40-minuta-povracala-uz-pesmu-mise-kovaca/sp25bry
 
Mislim da se ne mogu spajati ni na koji način.
I ne treba.
Pitanje je samo da li je svaka kreacija umetničko delo?
Uštedeću looo reči ovom slikom Gustava Kurbea pod filozofskim nazivom - Poreklo sveta,
koje je iskoristila mlada luksemburška umetnica za svoj performans. :)

calmy4awiaerfyc.jpg

:worth::eek::eek::eek:
 

Prilozi

  • inger.jpg
    inger.jpg
    32,2 KB · Pregleda: 18
Poslednja izmena:
može, kako ne može.

npr. imaš navalu inspiracije, napišeš npr. neku pesmu punu "ružnih" reči, tebi je zanimljiva, drugi možda kažu katastrofa, bljuvotina, neprimerena...

da li je bitno ispoljavati se kad god imaš inspiraciju, iako će neki to tvoje delo možda smatrati varvarskim, ili se kočiti, biti pristojan...

Sećam se jednog što je psovao kao kočijaš, a pravdao se time da su ružne
reči bolest, smrt, strah, dok su reči koje on u psovkama koristi sasvim
normalne, a nekome čak mogu i da se svide. I to je jedino kreativno što je u
životu radio. Ostalo je prepustio ženi i deci.

A onda i stid je vrlo ružna reč. Stid kaže ''Zemljo otvori se i progutaj me''.
Nemam vremena ni da umrem ko čovek, nego momentalno da budem neutralisana. :lol:
I ako se javi kreativna ideja na pitanje kako pobediti stid i to bude pretočeno u pesmu
ili priču ili šta god što sadrži ''zabranjene, stida vredne reči'' i ako poželim to sa drugima
da podelim iz saosećanja, jer znam da se i oni sa stidom bore i želim da im pokažem
da se to može izraziti a da te zemlja ne proguta, onda je sve ok.
Ako to radim sa namerom da prodrmam uštogljene kretene, da pokažem kako sam ja
hrabrija, iskrenija, pametnija od drugih, da privučem pažnju i zaradim novac, onda sam
u problemu.

Kreativni ljudi su svesni toga da nikada ne mogu svi biti njihova publika. Neki će ih
razumeti i podržavati, neki će kritikoati, a neki prosto ignorisati.
 
tako nešto...

ili ovo:

Umetnica 40 minuta povraćala uz pesmu Miše Kovača

Sandra Sterle, umetnica iz Splita, u sredu je izvela performans tokom kojeg je 40 minuta povraćala u metalnu posudu, dok se u pozadini čula pesma Miše Kovača "Dalmatinac", prenosi "Glas Dalmacije".



U pauzama između povraćanja, umetnica je šetala među šokiranom publikom. Mnogi prisutni su napustili nastup već na samom početku, dok je većina ostalih posmatrala događaj sa što veće udaljenosti.

Sandra Sterle predaje na Umjetničkoj akademiji u Splitu, a svoj performans je izvela u prostorijama Akvarija na splitskim Bačvicama, na trećem danu festivala otvorenog performansa.

https://www.blic.rs/kultura/vesti/umetnica-40-minuta-povracala-uz-pesmu-mise-kovaca/sp25bry


Jedino ako je povraćala u duginim bojama ...

Dobro, i ja bih povraćala uz pesmu Miše Kovača, ali ne bih uspela čitavih 40 min. Možda je u dužini povraćanja umetnički štimung?

- - - - - - - - - -

A možda je ta metalna posuda bila umetnički oslikana ...
 

Back
Top