Kako iz form1.cs pozvati drugi program.cs

Radomi Mihajlovic

Zainteresovan član
Poruka
104
Neznam kako da iz Form1.cs gde imam 2670 kodnih redova pozovem program.cs koji se nalazi u posebnom fajlu. Ovo mi je potrbno da ne povecavam broj kodnih redova u Form1.cs, a da u program.cs izvrsim deo naredbi i rezultat vratim u Form1.cs.
Stari programeri to su resavalji pozivanjem potprograma sa parametrima. Iz programa Form1.cs pozvali bi sa call program.sc i naveli parametre. Ovde u C# kako da ovo resim? Znam da mogu da formiram Form2.cs koju mogu da pozovem iz Form1.cs ovako

u Form1.cs imam sledec : wput = putanja; wsema = semapristupa;
Form2 nalizvodShow = new Form2();
nalizvodShow.Show();

a u Form2,cs imam sledece : put = Form1.wput;
sema = Form1.wsema;
Ovo funkcionise bez problema ali zelim nesto kao potprogram da li je moguce da bude class2.cs ?
Molim konkretan predlog koji radi bez teorije jer mi je pun kofer teoreticara koji imaji manje godina nego li ja radni staz.:gace::gace::
 
Nisi dobro postavio pitanje: sta zelis da pozoves, posebnu aplikaciju? Poseban proces? Ili, jednostavno, zelis da inicijalizujes objekat klase?

Sta je program.cs? Jel to startna - ulazna tacka, tvoje aplikacije, sa Main funkcijom?

Moras poceti da dajes normalna imena klasama, funkcijama, svojstvima, formama......
 
Poslednja izmena:
Nisu bitna prava imena formama, klasama .....Ovde mi je cilj da Form1.cs ne bude toliko velika da ima tako mnogo kodnih linija vec da deo prebacim u neki drugi cs a da to ne bude Form2.cs. Moze da se koristi klasa ili funkcija svejedno mi je. Jedino trebam da iz Form1.cs prenesem putanja i semapristupa u Form2.cs gde tu nesto obradim a zatim rezultat obrade vratim u Form1.cs. Jednino ne zelim da formiram Form2.cs pokusavam da primenim class ali ne radi.
Evo konkretnog dela programa.
U Form1.cs je
public void Upisistavkepart(string wduguje1, string wpotraz1)
{
wduguje1 = wduguje;
wpotraz1 = wpotraz;
}

Formirao sam Upisistavkepartnera.cs evo i tog
public partial class Class1
{
public Class1()
{
}
public struct Upisisstavkepart
{
public string wduguje2;
public string wpotraz2;
public Upisisstavkepart (string wduguje1, string wduguje1);
}
public void dodaj()
{
wduguje2 = wduguje1;
wpotraz2 = wpotraz1;
if (wduguje2.Substring(0, 1) != " ")
{
decimal qduguje1 = Convert.ToDecimal(wduguje2);
wnaldug2 = wnaldug2 + qduguje1;
textBox11.Text = Convert.ToString(wnaldug2.Trim());
}
else
{
if (wpotraz2.Substring(0, 1) != " ")
{
decimal qpotraz1 = Convert.ToDecimal(wpotraz2);
wnalpot2 = wnalpot2 + qpotraz1;
textBox10.Text = Convert.ToString(wnalpot2.Trim());
}
}
}
}
 
Moras da naucis da razmisljas i projektujes objektno, ako vec programiras u objektnom jeziku.

Skini primer koji sam uploadovao u temi o MVVM i DI, i pogledaj kako se programira objektno orijentisano.

Sa takvim pristupom, kod ce ti biti sve losiji i ruzniji, program ce raditi sve losije i bice nemoguc za odrzavanje.

Ako nadjem vremena danas, kreiracu i uploadovacu i primer kako se postavlja klasicna WondowsForm aplikacija.
 
Poslednja izmena:
Sa ove teme.
Imas primer za WPF.
https://forum.krstarica.com/showthread.php/804071-WPF-MVVM-DI-(C-)-Best-Practicies

Sutra cu napraviti primer za WinForms aplikaciju, mada vrlo je slicno.

EDIT:

Procitaj ovu temu, specijalno napravljena za ljude koji zele da razvijaju Windows Forms aplikacije, i dobices odgovore na sva pitanja.
Ali procitaj je pazljivo, i moras da shvatis da ako zelis da programiras u C# jeziku i da pravis Windows Forms aplikacije, da jednostavno moras da radis ovako, ako zelis da ti aplikacija bude lepa, citka, lepo odrziva, i moguca za testiranje.
Ako ne zelis, nego zelis da teras po svom, onda, zaista, nema sanse da ti ijedan programer moze pomoci i odgovoriti na bilo koje pitanje koje postavis uz tako postavljenu aplikaciju.

https://forum.krstarica.com/showthr...s-Aplikacije-Best-Practicies-(MVP-pattern-C-)
 
Poslednja izmena:

Back
Top