lični identitet?

gost 88651

Iskusan
Banovan
Poruka
6.081
šta je "lični identitet"?
šta znači kad se npr. kaže "budi svoj"?
npr.. "nemoj da izgubiš sebe u tom i tom".
nije li to "sebe" skup uverenja, argumenata, itd. da tako napišem, koje smo prihvatili, usvojili?

ili smo mi "više od prostog zbira usvojenog materijala jer neće svako isti materijal usvojiti na isti način"

neka specifična aroma...
neka metafizička ili fizička volja...
ili... šta?
 
Rekla bih da lični identitet čine spoljni slojevi neke naše suštine, nešto što prihvatamo kao polje gde nam je najlakše ili najslobodnije da se izrazimo...
Svi imamo manju-veću potrebu za samoprikazivenjem svojoj okolini, jer smo socijalna bića, treba nam prihvatanje ili odobravanje a pri tom svako je jedinka za sebe, dovoljno različit da ga mogu mučiti sumnje da li će to prihvatanje i dobiti...
Ovo ''izgubiti sebe'' doživljavam kao pojavu kad neko preteruje u pokušajima da zadobije prihvatanje i odobravanje okoline, ili samo neke određene osobe, do čijeg joj je mišljenja stalo toliko da to već prelazi u dodvoravanje, ili neku slepu pokornost, bez promišljanja o vrednostima koje taj ''usvojeni identitet'' proklamuje...

Lični identitet je neka doslednost sopstvenim vrednostima i celovitost naše potrebe za prihvatanjem i potrebe da budemo specifični, autentični :)
S tim u vezi, fokus ili akcenat našeg ličnog identiteta se može menjati, ali ipak uvek izražava našu posebnost, da tako kažem...
 
drustvo ima tu moc da svakom svom pojedincu nametne ulogu koji bi ovaj trebalo da igra..sto uopste nije lose ako se taj pojedinac nalazi u toj ulozi..tj prija mu I odgovara..problimi nastaju kad nekome drustvo prikaci ulogu koja mu ne odgovara. sto je sredina manja u kojoj neko zivi to ima vece probleme ako mu drustvo prilepi neodgovarajucu ulogu.
 
Ако изузмемо лк и јмбг :), то ме сјети оног питања с којим се срећемо код јоге - ко си ти ? ( ко сам ја ) ...и заиста, ако одбацимо лк, јмбг, диплому, хобије, немам одговор :). још тражим тај одговор, не свакодневно, али понекад чепркам :). Ако пак не идем тако далеко, рекла бих да је лични индентитет ( мени најпростије речено ) имати неки свој лични печат у свему што се ради, или бар стремити ка њему. Не знам...то се најбоље можда манифестује кроз умјетност и културу, понајвише можда књижевност. С друге стране, често се то питам, шта је данас оригинал шта копија, шта ново а шта већ виђено и да ли уопште више на многим пољима, сем науке, има шта да се каже...
Пошто смо на психологији, задржала бих се само на овој реченици; "Док знам име, датум, мјесто и томе сл. дотле знам и ко сам. Кад то не будем знала, зар је онда уопште икоме битно ко сам."
 
šta je "lični identitet"?
šta znači kad se npr. kaže "budi svoj"?
npr.. "nemoj da izgubiš sebe u tom i tom".
nije li to "sebe" skup uverenja, argumenata, itd. da tako napišem, koje smo prihvatili, usvojili?

ili smo mi "više od prostog zbira usvojenog materijala jer neće svako isti materijal usvojiti na isti način"

neka specifična aroma...
neka metafizička ili fizička volja...
ili... šta?

možda neka prisutnost...
 
šta je "lični identitet"?
šta znači kad se npr. kaže "budi svoj"?
npr.. "nemoj da izgubiš sebe u tom i tom".
nije li to "sebe" skup uverenja, argumenata, itd. da tako napišem, koje smo prihvatili, usvojili?

ili smo mi "više od prostog zbira usvojenog materijala jer neće svako isti materijal usvojiti na isti način"

neka specifična aroma...
neka metafizička ili fizička volja...
ili... šta?

Ne razmisljam o tome. Nisam vise u fazonu „sta sam i ko sam?“, vec jednostavno „jesam“.
Sva ta ranija razmisljanja o licnom indetitetu sam, iz ove pozicije sada, dozivela kao kocnicu. Uopste to bavljenje sobom na taj nacin mi je postalo strano.
 
Ne biramo gde se rodimo,od kojih roditelja,kakve boje kože,u kakvom okruženju,u kom socijalnom statusu...
Grabimo iz sredine :daj šta daš! Tako se i formiramo.
Poznata doktrina "Ja u svetu"...:manikir:

U najboljim uslovima u stakleniku seme može da ne proklija ili istruli...
A iz blata na dnu močvare nekad izraste lotos...
Slabo mi sagledavamo zašto je to tako...
 
gica se ponekad unutra neka odvratna sebična zver
dugo pokušavam da shvatim zašto je to tako
mogu samo da budem svedok

a možda se mnogo ljudi poistoveti s tim, sa tom zverkom
e nije tako
to je nešto protiv čega se treba boriti, tj. ne boriti nego osvestiti

“Delati u gnevu, bez kontrole i discipline, ne uzdržavati se, znači biti pobeđen.“

know your enemy.
 
šta je "lični identitet"?
šta znači kad se npr. kaže "budi svoj"?
npr.. "nemoj da izgubiš sebe u tom i tom".
nije li to "sebe" skup uverenja, argumenata, itd. da tako napišem, koje smo prihvatili, usvojili?

ili smo mi "više od prostog zbira usvojenog materijala jer neće svako isti materijal usvojiti na isti način"

neka specifična aroma...
neka metafizička ili fizička volja...
ili... šta?
to ti je hranim lazni ego na tudjoj grbaci
 
šta je "lični identitet"?
šta znači kad se npr. kaže "budi svoj"?
npr.. "nemoj da izgubiš sebe u tom i tom".
nije li to "sebe" skup uverenja, argumenata, itd. da tako napišem, koje smo prihvatili, usvojili?

ili smo mi "više od prostog zbira usvojenog materijala jer neće svako isti materijal usvojiti na isti način"

neka specifična aroma...
neka metafizička ili fizička volja...
ili... šta?


Da bi se moglo odgovoriti na ovo pitanje prvo se mora odgovoriti na podpitanja koja nisu razjašnjena.

1.) Šta je to identitet?
2.) Šta je to ličnost?

Pojam 'identitet', očito proizilazi iz riječi-glagola identifikovati. Šta je to što se se identifikuje i sa čim? I
kao prvo, šta je to identifikacija? Ovo su osnovna pitanja s kojima se susrećemo kada se pitamo Ko sam
ja? Identifikacija je moć volje da se postavi u bilo koji aspekt postojanja i da se u njemu centrira prihvatajući
taj centar kao sjedište svoje Svijesti ili pak Svjesnosti. Ako se postojanje centrira u svemu-što-jest, ono
sebe tad doživljava kao sve-što-jest a kao posledica tog centriranja i identifikacije ono o sebi tad ima
Svijest. Kada isto to postojanje (apsolut) volju centrira u bilo koje individualizovano znanje-o-sebi (iz
Svijesti), ono se tad sa njim poistovjećuje, identifikuje se sa njim i doživljava se izolovanim Ja od cjeline.
Tad se apsolut doživljava autentično drugačijim od bilo kog drugog Ja. To je srž i esencija ličnosti. Dakle,
ličnost je posledica identifikacije apsoluta sa jednim iz cjeline izdvojenim znanjem-o-sebi, sa jednim Ja.
Međutim, istina je sasvim drugačija. U apsolutnoj realnosti postojanja nema podjele; svako Ja jeste Jastvo.
To znanje i jeste cilj sakupljanja informacija kroz saznanja, kroz spoznaje. Identitet stoga predstavlja
poziciju i obuhvatnost centra u kojemu je centrirana volja našeg Bića. Svoj identitet je svojina Bića. Biće
(apsolut) određuje šta smatra identitetom a to kao što gore rekoh jeste posledica identifikacije volje.
Identifikacija nije ništa drugo do ono famozno JA JESAM. JA JESAM je najviši stepen moći. Kad Biće
prihvati JA JESAM ono je stvorilo 'svoj' identitet, svoju realnost. Postoji dakle mnoštvo identiteta koji su
relativni individualizaciji volje ali postoji samo jedan apsolutni identitet, kad je Biće identifikovano sa Sobom,
sa Bićem koje ono jeste, sa samim postojanjem, apsolutom. Odatle, 'istinski biti svoj' znači poznavati Sopstvo,
svoje Ja, koje je nerazdvojivo od Svijesti, Jastva apsoluta.

Tom Sopstvu se moramo vratiti i uvijek vraćati kada želimo da znamo svoje autentično Ja. Izgubiti Sebe, znači
zaboraviti Izvor iz kojeg potičeš. Ja (ti) smo identiteti zaboravljene cjeline. Istinsko Ja u svima nama kao i u
svemu što jeste jeste apsolutno. TO JE MOJ-TVOJ STVARNI IDENTITET. Svi ostali identiteti su iluzije, baloni
od sapunice.
 
Poslednja izmena:
Ne biramo gde se rodimo,od kojih roditelja,kakve boje kože,u kakvom okruženju,u kom socijalnom statusu...
Grabimo iz sredine :daj šta daš! Tako se i formiramo.
Poznata doktrina "Ja u svetu"...:manikir:

Nemoj da se samozavaravas hvatajuci se za kvazi teorije, o, sujetni covece, kad postoje dokazi u cula kazala obliku da se duse pre dolaska na zemlju dobrovoljno dogovore kakva iskustva ce preziveti na zemlji..!

:andjeo:

- - - - - - - - - -

K'o po narudzbini izaberu telo, boju, tatu, mamu, mucitelja, ...:lol:
 

Back
Top