EU podeljena oko prosirenja na Zapadni Balkan

Netacno. Oni vec imaju nase trziste, radnu snagu i sirovine.

Ono sto se hoce sa EU je potpuna politicka i vojna kontrola. To je sustina EU, ekonomija je samo, kako si sam odlicno primetio, "perle i ogledalca" za Indijance da se ne dosete.

U tom smislu su, vrlo posteno, zapravo na prvo mesto pro-et-contra stavili uticaj Rusije i Kine ovde. Taj uticaj nije ekonomski, vec prvenstveno politicki i vojni.

Tacno, oni nemaju nista od toga dok to nije pravno regulisano.
Sutra samo nek se promeni vlast ili raspolozenje u narodu prema toj istoj EU i mogu da dobiju nogu kao sto je uradio Island.
Britanija ce morati debelo da plati svoj razvod, zadnji put su pricali o cifri od 50 milijardi eura, jos uvek se vode pregovori.

Ruse i Kineze prvenstveno zanima ekonomski uticaj. I jedni i drugi imaju dovoljno zemlje i sirovina, ideologiju su zamenili sa cashom $$$.
 
EU je glupost i ispiranje mozga.
Imas zemlje van EU koje su medju najrazvijenijim u Evropi, a i clanice koje su medju najsiromasnijim.
Uniji ste potrebni za sirovine, trziste i radnu snagu.
To se nekad zvalo “kolonijalni status”, samo ne razumem cemu tolika ushicenost.

ЕУ је мање потребна Швајцарцима и Норвежанима, мада су и они избоксовали разне привилегије око тржишта, кретања капитала и сл.

За разне Србије, Бугарске и ине Молдавије ЕУ је једина шанса да почну да се у догледно време дижу из блата, баш као што је ЕЕЗ извукла из вековног блата сиромаштва разноразне Калабрије, Ирске, Грчке и Португале.

"Може то Србија и сама, само... [xy немогућих услова]" није нека алтернатива. И зато ни тим Бугарима, Румунима и осталима не пада на памет да кажу "ау, јбт, па можемо ми и сами, шта ће нама ко, а још нас и колонизују".
 
Ne razumem pitanje u vezi kriminala, zar je potrebno komentarisati da je voda mokra. :roll:

Britanija, Svajcarska, Norveska, Island Vs. Bugarska, Rumunija, Madjarska, Hrvatska (sta ti tu nije jasno, eto i sam kazes, jos i placaju samo da ne budu clanica).

Vi ste to i bez EU ? :mrgreen: ... pa jeste li razmisljali da mozda postoji i alternativa da se to promeni, umesto da vas gospodar registruje kao kuce sa brojem. :lol:

Ti stvarno mislis da ces ti jedan dan u Srbiji da imas standard jednog Nemca, Svedjanina ili Danca i biti placen isto za isti posao.

Najteze je pricati sa ljudima koji pricaju sami sa sobom. :roll:

Kriminal u Srbiji je problem, ako ce put u EU pomoci da se barem malo smanji, onda je to vec jedan plus.

Britaniju razvlace kao poslednju budalu, Svajcarska je odustala od onoga sto najvise ceni, kontrole doseljavanja, Norveska prihvata sve zakone i propise EU, bez prava da glasa, a placa da bi zadrzala vecu kontrolu nad svojim prirodnim bogatstvom i ribom. Island je specifican, on je izmedju Evrope i SAD i ima dobre odnose sa SAD, a izbegavajuci clanstvo stiti ribarstvo.

To pitaj Vodju i njegov masterplan odbrane Kosova i porobljavanja Srba. :roll:

Meni standard cak i nije toliko bitan, smara me nenormalan kriminal i korupcija, kao i potpuni autizam vlasti.
 
... a bez da ista promenis kod sebe, u svojoj zemlji i nacinu na koji radis i zivis?

Srbija ima zakone, problem Srbije je sto se oni ne sprovode ili se sprovode selektivno.
Kad resite problem bezakonja i negativne selekcije, resili ste vecinu problema i nece vam trebati tutor.
Mislim stvarno, kakav je to mentalni sklop da covek za sebe i jos 10 miliona svojih sunarodnika u zemlji i rasejanju misli da su nesposobni.
 
ЕУ је мање потребна Швајцарцима и Норвежанима, мада су и они избоксовали разне привилегије око тржишта, кретања капитала и сл.

За разне Србије, Бугарске и ине Молдавије ЕУ је једина шанса да почну да се у догледно време дижу из блата, баш као што је ЕЕЗ извукла из вековног блата сиромаштва разноразне Калабрије, Ирске, Грчке и Португале.

"Може то Србија и сама, само... [xy немогућих услова]" није нека алтернатива. И зато ни тим Бугарима, Румунима и осталима не пада на памет да кажу "ау, јбт, па можемо ми и сами, шта ће нама ко, а још нас и колонизују".

колега, боље у Комонвелт, него у Бриселску Коминтерну.
 
ЕУ је мање потребна Швајцарцима и Норвежанима, мада су и они избоксовали разне привилегије око тржишта, кретања капитала и сл.

За разне Србије, Бугарске и ине Молдавије ЕУ је једина шанса да почну да се у догледно време дижу из блата, баш као што је ЕЕЗ извукла из вековног блата сиромаштва разноразне Калабрије, Ирске, Грчке и Португале.

"Може то Србија и сама, само... [xy немогућих услова]" није нека алтернатива. И зато ни тим Бугарима, Румунима и осталима не пада на памет да кажу "ау, јбт, па можемо ми и сами, шта ће нама ко, а још нас и колонизују".

To je trebalo uraditi 90te, ali su neandertalci uzeli kanticu benzina i zapalili svoju kucu.
Mislim da je taj voz zapadnoevropskog entuzijazma i sa vagonima novca prosao, sada su ostali samo pojedinacni i "posebni" uslovi, lova se potrosila a i osvestili su se sa "novim" clanicama.
Povrh svega toga, kao sto rekoh ranije, videli smo i sta je kraljica rekla na referendumu.
 
Ekonomski razvoj preko Rusije i Kine je iluzija.

Mi Rusima placamo politicku zastitu raznim ekonomskim ustupcima. Oni niti imaju para da nas razvijaju, niti imaju zelju. Jedino planiraju izgradnju gasovoda, koji njima treba.

Sa Kinom je slicno, mi smo ugovorili niz projekata sa Kinezima, od kojih su neki nepotrebni, a skupi, npr. pruga Beograd-Budimpesta. Zarada opet ide Kini, a ne nama.
Kina ima samo jedan interes ovde, slobodan protok njihove roba.

A i taj komonvelt trazi odricanje od Kosova.
 
Srbija nema alternativu, ja bih pre prihvatio da budemo deo neke anglosaksonske unije a rusofili hoce neku evroazijsku medjutim obe te unije nisu zainteresovane za Srbiju a EU koliko toliko jeste.
Valjda je logicno da izmedju ta tri izbora covek sve stavi na papir (interese), sabere i oduzme, podvuce crtu i ide putem koji mu je najisplatniji uz klauzulu u ugovoru ako se situacija promeni samo na njegovu stetu da ima pravo na raskid istog.
 
колега, боље у Комонвелт, него у Бриселску Коминтерну.

Комонвелт није отворен за нове чланове, а није ни много солидаран. У Комонвелту, не заборавимо, су и неке од најбеднијих земаља данашњице - у ствари све земље Комонвелта у којима Краљица није и стварни поглавар државе су врло лош узор чак и Србији.

ЕУ је прилично социјалистичка творевина. Међутим РС је комунистички кокошињац. ЕУ је опхрвана бирократијом. РС је, пак, нефункционално друштво. ЕУ има отворених фискалних питања. РС живи од задуживања. ЕУ има и сиромашнијих чланова. РС је друга или трећа најсиромашнија земља континента. ЕУ је вођена од неизабраних олигархија. РС је вођена од људи који изгледају, говоре, и без сумње и миришу као да су побегли са неке јефтине приградске пијаце јер полиција хапси препродавце крадене робе.

Оно што хоћу да кажем, драге колеге, јесте да је све питање степена и перспективе. ЕУ може истовремено да изгледа и сасвим непримамљиво некој веома богатој и перспективној земљи, и више него обећавајуће некој земљи која је толико бедна да се многи још радо сећају самоуправног социјализма. Према томе, ја мислим да Србија може да профитира од ЕУ.
 
Ekonomski razvoj preko Rusije i Kine je iluzija.

Mi Rusima placamo politicku zastitu raznim ekonomskim ustupcima. Oni niti imaju para da nas razvijaju, niti imaju zelju. Jedino planiraju izgradnju gasovoda, koji njima treba.

Sa Kinom je slicno, mi smo ugovorili niz projekata sa Kinezima, od kojih su neki nepotrebni, a skupi, npr. pruga Beograd-Budimpesta. Zarada opet ide Kini, a ne nama.
Kina ima samo jedan interes ovde, slobodan protok njihove roba.

Mislim da bi pametnije bilo da odhebete Ruse i pozdravite se sa pravom na zemlju, nije mnogo samo nekih 10% drzavne teritorije. To svakako nista ne vredi.
Zasto bi Rusi tebe razvijali, jesi li ti debil ili invalid ?
Sto se tice gasovoda, pa nista, sagradice do Nemacke evo jos jedan, pa ce oni da vam prodaju ruski gas, valjda je tako isplatljivije.

Sto se tice Kineza, i njih da odhebete, samo su glavno trziste zapadnoevropske lux robe i proizvode manje vise sve na svetu, a od juce su i prva svetska ekonomija.

Razvice vas FIAT, k'o sto se razvio i Albanski turizam. Cujem otimaju goste Grckoj i Italiji.

- - - - - - - - - -

Комонвелт није отворен за нове чланове, а није ни много солидаран. У Комонвелту, не заборавимо, су и неке од најбеднијих земаља данашњице - у ствари све земље Комонвелта у којима Краљица није и стварни поглавар државе су врло лош узор чак и Србији.

ЕУ је прилично социјалистичка творевина. Међутим РС је комунистички кокошињац. ЕУ је опхрвана бирократијом. РС је, пак, нефункционално друштво. ЕУ има отворених фискалних питања. РС живи од задуживања. ЕУ има и сиромашнијих чланова. РС је друга или трећа најсиромашнија земља континента. ЕУ је вођена од неизабраних олигархија. РС је вођена од људи који изгледају, говоре, и без сумње и миришу као да су побегли са неке јефтине приградске пијаце јер полиција хапси препродавце крадене робе.

Оно што хоћу да кажем, драге колеге, јесте да је све питање степена и перспективе. ЕУ може истовремено да изгледа и сасвим непримамљиво некој веома богатој и перспективној земљи, и више него обећавајуће некој земљи која је толико бедна да се многи још радо сећају самоуправног социјализма. Према томе, ја мислим да Србија може да профитира од ЕУ.

Pod SVIM(bez alternative) uslovima? Tesko, mislim da oni gledaju svoj interes prvenstveno, sto je i normalno, a koliko ce to da kosta Srbiju videcemo.
Pregovori tipa "daj sta das" znamo kako zavrrsavaju.
 
Nemacka, Francuska i Slovenija smatraju da se pomenuti problemi nece resiti ni do 2025. i ne treba ocekivati prijem ni tada.

plac.gif
plac.gif
 
Pod SVIM(bez alternative) uslovima? Tesko, ja jos nisam upoznao nekog u biznisu da razvija drugog.
Pregovori tipa "daj sta das" znamo kako zavrrsavaju.

Па то видимо на врло непосредним примерима, јер су Ирци изашли дословце из кућа где су подови били од набијене земље и где су краве спавале у истој соби са децом да би данас постали не само високо развијена земља него и земља имиграције, по први пут од плантажа шеснаестог века. Та улагања у инфраструктуру и неразвијене регије су стварно врло озбиљна.

Исто је у многим другим регијама које су биле бедне од кад сеже сећање - Јужна Италија, Грчка, сада и Пољска где је стандард бољи него у...

Знаш шта такође хоћу да кажем? Хајде да се не претварамо да смо паметнији од свих, јер резултати јасно говоре ко је паметан а ко је дебил. Према томе, ако од Атлантика до Кавказа све земље осим њих три кажу "ЕУ", онда је то за мене јасан знак тенора овог времена. Оно што тај знак, пак, не говори, јесте "ма знамо ми боље, мој ти".

Видео сам добро то знање и то боље и ту памет.
 
Комонвелт није отворен за нове чланове, а није ни много солидаран. У Комонвелту, не заборавимо, су и неке од најбеднијих земаља данашњице - у ствари све земље Комонвелта у којима Краљица није и стварни поглавар државе су врло лош узор чак и Србији.

ЕУ је прилично социјалистичка творевина. Међутим РС је комунистички кокошињац. ЕУ је опхрвана бирократијом. РС је, пак, нефункционално друштво. ЕУ има отворених фискалних питања. РС живи од задуживања. ЕУ има и сиромашнијих чланова. РС је друга или трећа најсиромашнија земља континента. ЕУ је вођена од неизабраних олигархија. РС је вођена од људи који изгледају, говоре, и без сумње и миришу као да су побегли са неке јефтине приградске пијаце јер полиција хапси препродавце крадене робе.

Оно што хоћу да кажем, драге колеге, јесте да је све питање степена и перспективе. ЕУ може истовремено да изгледа и сасвим непримамљиво некој веома богатој и перспективној земљи, и више него обећавајуће некој земљи која је толико бедна да се многи још радо сећају самоуправног социјализма. Према томе, ја мислим да Србија може да профитира од ЕУ.

свако ко се нада да ће Брисел Србију да сређује и уређује, вара се. ако ниси сам себи пријатељ, нико ти није пријатељ. у ствари, ту се све своди на то да ли се Србија уклапа или не уклапа (или мора да уклопи) у немачку визију Континента.
 
Mislim da bi pametnije bilo da odhebete Ruse i pozdravite se sa pravom na zemlju, nije mnogo samo nekih 10% drzavne teritorije. To svakako nista ne vredi.
Zasto bi Rusi tebe razvijali, jesi li ti debil ili invalid ?
Sto se tice gasovoda, pa nista, sagradice do Nemacke evo jos jedan, pa ce oni da vam prodaju ruski gas, valjda je tako isplatljivije.

Sto se tice Kineza, i njih da odhebete, samo su glavno trziste zapadnoevropske lux robe i proizvode manje vise sve na svetu, a od juce su i prva svetska ekonomija.

Razvice vas FIAT, k'o sto se razvio i Albanski turizam. Cujem otimaju goste Grckoj i Italiji.

Mi najvise placamo gas u Evropi, jeftinije bi bilo da ga kupujemo od Nemacke.

Svaka cast Kini, ali i mi finansiramo njihov uspeh, radeci projekte sa njima koji su i skupi i nepotrebni. Njima pare, nama teret.
Istina, sva ta njihova roba ce lakse prolaziti kroz Srbiju, bice lepo to gledati.
 
Па то видимо на врло непосредним примерима, јер су Ирци изашли дословце из кућа где су подови били од набијене земље и где су краве спавале у истој соби са децом да би данас постали не само високо развијена земља него и земља имиграције, по први пут од плантажа шеснаестог века. Та улагања у инфраструктуру и неразвијене регије су стварно врло озбиљна.

Исто је у многим другим регијама које су биле бедне од кад сеже сећање - Јужна Италија, Грчка, сада и Пољска где је стандард бољи него у...

Знаш шта такође хоћу да кажем? Хајде да се не претварамо да смо паметнији од свих, јер резултати јасно говоре ко је паметан а ко је дебил. Према томе, ако од Атлантика до Кавказа све земље осим њих три кажу "ЕУ", онда је то за мене јасан знак тенора овог времена. Оно што тај знак, пак, не говори, јесте "ма знамо ми боље, мој ти".

Видео сам добро то знање и то боље и ту памет.

To je tacno, ali ja mislim da su velike razlike u razvoju i uslovima novih clanica onda i danas. Irci su usli u EU '73 :eek: (mislio sam da su krajem 80ih, to sam tek sada video).
EU 70-90ih i 2025, sumnjam u neku veliku dobit. Dovoljno je videti koliko su nam najblize komsije Bugari napredovali u poslednijh deceniju +.
Naravno da postoje pogodnosti i danas, ali ni svet nije isti kao pre 30-40g. Pros'o voz, sto bi se reklo.
U svakom slucaju, doci ce i 2025 ili kad vec dan kad ce i Srbija biti u EU i mislim da se nista bitnije nece promeniti za vecinu naroda.
 
свако ко се нада да ће Брисел Србију да сређује и уређује, вара се. ако ниси сам себи пријатељ, нико ти није пријатељ. у ствари, ту се све своди на то да ли се Србија уклапа или не уклапа (или мора да уклопи) у немачку визију Континента.

Ја бих био више него задовољан ако би Србија имала улагања и инфраструктурне пројекте каква данас, да не будемо преамбициозни, има једна Словачка.

Ето, заборавимо срећне дане када су стотине милијарди дизале неразвијене из блата, пре него што су се на општу касу наклатили сви Цигани од Бјалистока до Варне. Међутим нас су престигли и Румуни. Србија има најгоре показатеље региона, а регион је један од два најбеднија региона Европе.

То су опиљиви резултати. Празне српске приче су само празне српске приче, и тога имамо стварно веома много, али роба није много дефицитарна на светском тржишту. Ја зато предлажем да дамо шансу том пангерманском пројекту, па ако не успе, и ако Србин опет испадне најпаметнији, онда је лако вратити се ономе што имамо сад, и перспективама које имамо сад, а то је ништа, и ништа.
 
To je tacno, ali ja mislim da su velike razlike u razvoju i uslovima novih clanica onda i danas. Irci su usli u EU '73 :eek: (mislio sam da su krajem 80ih, to sam tek sada video).
EU 70-90ih i 2025, sumnjam u neku veliku dobit. Dovoljno je videti koliko su nam najblize komsije Bugari napredovali u poslednijh deceniju +.
Naravno da postoje pogodnosti i danas, ali ni svet nije isti kao pre 30-40g. Pros'o voz, sto bi se reklo.
U svakom slucaju, doci ce i 2025 ili kad vec dan kad ce i Srbija biti u EU i mislim da se nista bitnije nece promeniti za vecinu naroda.

Да, фора је била ући седамдесетих. Или осамдесетих. Сад би се смејали.

Тад смо били паметнији и изигравали партнере црнцима са костима у носу и тако даље, да не помињем сав тај низ паметних одлука. Сад, уместо гозбе, морамо да лижемо мрве испод стола као пси.

Али и то лизање мрва је опет боље од овога што смо сами смислили, па ти сад види. У ствари да ти најискреније кажем, смучи ми се и кад помислим на све то, и најсрећнији сам кад недељу дана ни не помислим на те балканске дивоте.
 
Mi najvise placamo gas u Evropi, jeftinije bi bilo da ga kupujemo od Nemacke.

Svaka cast Kini, ali i mi finansiramo njihov uspeh, radeci projekte sa njima koji su i skupi i nepotrebni. Njima pare, nama teret.
Istina, sva ta njihova roba ce lakse prolaziti kroz Srbiju, bice lepo to gledati.

Ostavi se ti Rusa i Kineza, vasa politika vec 2 decenije je "EU nema alternativu", pa kucaj na njihova vrata za sve sto ti nije jasno.
 
https://www.focus-economics.com/countries/bulgaria

Bugarska ekonomija raste, iako im populacija pada.

To bi valjda znacilo da im rastu i penzije i plate, tako da mi nije jasno sto im populacija opada.
Na kraju nije ni bitno, nek' ekonomija raste hebo populaciju. Doci ce Turci ili neki novi qurci da im pokazu kako se to radi. :)

- - - - - - - - - -

Да, фора је била ући седамдесетих. Или осамдесетих. Сад би се смејали.

Тад смо били паметнији и изигравали партнере црнцима са костима у носу и тако даље, да не помињем сав тај низ паметних одлука. Сад, уместо гозбе, морамо да лижемо мрве испод стола као пси.

Али и то лизање мрва је опет боље од овога што смо сами смислили, па ти сад види. У ствари да ти најискреније кажем, смучи ми се и кад помислим на све то, и најсрећнији сам кад недељу дана ни не помислим на те балканске дивоте.

Slazem se, ja polazim od ideje da se radi o normalnim ljudima (politicarima), a ti pricas o realnoj/trenutnoj situaciji, ko zapravo vodi drzavu/narod i "mrvice" su odlicne kakva je alternativa sa njima.
:ok:
 
Ostavi se ti Rusa i Kineza, vasa politika vec 2 decenije je "EU nema alternativu", pa kucaj na njihova vrata za sve sto ti nije jasno.

Znaci nista od Rusa i Kineza? :lol:

Ovde je glavna politika, "pricaj bilo sta, samo da na miru krademo." a podvarijante
I EU i Kosovo, vojna neutralnost, ali saradnja sa NATO, itd.

- - - - - - - - - -

To bi valjda znacilo da im rastu i penzije i plate, tako da mi nije jasno sto im populacija opada.
Na kraju nije ni bitno, nek' ekonomija raste hebo populaciju. Doci ce Turci ili neki novi qurci da im pokazu kako se to radi. :)

Normalno je da raste i ekonomija i populacija(umereno), jedno drugo podrzavaju. Rast uz pad govori da se nesto menja na bolje.

Verovatno ocekujes povecanje penzija uz pad ekonomije? :think:
 

Back
Top