Nametanje licnog izgleda

Umri_muski

Legenda
Poruka
54.758
Svi znamo da se ljudi poistovecuju sa likom koji ostavi neki utisak, imidz, lik iz serije, filma...
Cesto se desava da se neka glumica ili glumac probije bas zato sto lici na neku drugu slavnu glumicu i moze da podrzi to ponasanjem.
CIA je radila eksperiment sa lansiranjem predsednika, tako sto se par godina pre nego sto se planira da bude taj predsednik, pojavi glumac koji lici na njega, odradi par ne top score ali ni low budget filmova da ostane nezapazen ali zapazen...

To nije ovo sa prorocanstvima u simsonu ili u nekim drugim medijima 5 godina i vise za nove predsednike, tu je vec politicko umetanje...
Na ovoj temi samo posmatramo estetiku, lik..

Mnoge osobe dobijaju posao zbog "fotogenicnosti" koja nema bas veze sa fotogenicnosti nego sa asocijacijom sa vec poznatim modelom ili estetskom modom, likom koji podseca na tu i tu i tu , na tu ulogu , na takvu zenu...itd...
Upotrebih zene jer kod njih , zbog njihove igre , vise pada na estetiku teret i znacaj...ali nije zanemarivo ni kod muskaraca to grebanje kad licis na nekog...ne mnogo , ne totalno , ali skoro sve je tu , samo se vidi da nisi bas isto..
Primer latino ljubavnik, npr, gde je granica povucena izgledom, a detalji su ostavljeni i tu mnogo likova moze da upadne ako zadovolji ono izmedju definisanih granica, telo, tamna kosa, zelene, plave oci, crne oci...kratka frizura,

U takvoj situaciji postavlja se pitanje, svako ko lici na mene, pomaze meni ako se probije na TV, na seriji, na dnevniku, u nekom sportu, bilo gde u medijima..

Ne mora cak ista drzava, jer je primeceno da kad se plasira simpatican lik kao voditelj u Nemackoj , da Poljska to preslikava, pa Ceska, pa Austrija, pa dalje...

Dakle, vredi li obratiti paznju na one koji vam nalice , cisto pomoc njima je pomoc i vama...
 
@Tema:

Ne znam jesi li citao sta od Dezmonda Morisa. Cini mi se da se u knjizi "Intimno ponasanje" pominje nesto slicno tome sto si napisao. Da, to spada u neverbalnu ljudsku komunikaciju. U opste je zanimljivo kako ljudi podsvesno karakerisu neke ljude. Tipa covek sa ostrijim crtama lica, manjim ocima, cesto bude okarakterisan kao lazov ili zloca. Ti trikovi se koriste i u dizajnu karaktera za razne namene. Ako samo krenemo od filmova....na zalost, ljudi i dalje procenjuju po izgledu dosta. Mogu da zamislim koliko to usporava razvoj covecanstva. Jer ako pogledamo vecinu znamenitih naucnika, ili licnosti u raznim oblastima generalno, retko koji izgleda kao Bred Pit.
 
@Tema:

Ne znam jesi li citao sta od Dezmonda Morisa. Cini mi se da se u knjizi "Intimno ponasanje" pominje nesto slicno tome sto si napisao. Da, to spada u neverbalnu ljudsku komunikaciju. U opste je zanimljivo kako ljudi podsvesno karakerisu neke ljude. Tipa covek sa ostrijim crtama lica, manjim ocima, cesto bude okarakterisan kao lazov ili zloca. Ti trikovi se koriste i u dizajnu karaktera za razne namene. Ako samo krenemo od filmova....na zalost, ljudi i dalje procenjuju po izgledu dosta. Mogu da zamislim koliko to usporava razvoj covecanstva. Jer ako pogledamo vecinu znamenitih naucnika, ili licnosti u raznim oblastima generalno, retko koji izgleda kao Bred Pit.

Srećom, što je neka oblast života manje zavisna od komunikacije, to je izgled manje bitan, tako da naučni radnici imaju prodju i ako nisu lepi.
A da je izgled često vrlo bitan, to stoji.
 
Srećom, što je neka oblast života manje zavisna od komunikacije, to je izgled manje bitan, tako da naučni radnici imaju prodju i ako nisu lepi.
A da je izgled često vrlo bitan, to stoji.


To danas vise nije tako ...i nije bas tacno...
Bar ne u Srbiji...
U Srbiji je bitno ili taj izgled ili dobar pedigre, tj roditelji sa kojima moze da se pravi dil...ili neka grupa kojoj pripada osoba pa da se tu moze da pravi dil...
 
A da pojasnim na sta mislim...

Znaci jedno je koriscenje situacije koja postoji, to je naslednicka psihologija....znaci licim na Klint Istvuda i ljudi ce prvu slicnost sa samouverenim i misticnim naglasavanjem neke vestine povezati sa pa i jeste kao Klint Istvud...
Ali ja ovde pricam o probijackoj psihologiji...znaci nema nikog da lici na mene, osim sto ce verovatno moja deca liciti kao sto ja licim na oca...i da radi toga, ja namecem sebe na TV, na medijima, svuda gde mogu , da bi tako stvorio poznato lice....Milka Forcan nema neko ekstra lice, ali ima prepoznatljivo lice...
Isto kao sto glumci cesto bivaju shvaceni kao njihove uloge, a ako glume emocije, onda budu shvaceni kao oni sami, tj oni i nisu glumci u sirem znacenju te reci, nego glume samo emocije svog karaktera, stavljajuci ga u razlicite situacije..

Bar ja tako delim glumce, na one koji glume sebe u raznim emocijama i situacijama i one koji glume totalno razlicite karaktere i skupove karakternih osobina...
Ljudi se mnogo vise vezuju za ove prve, cak su vise i placeni , a lakse je tako glumiti, jer ljudi kupuju karte za film samo na osnovu glumca koji tako glumi...
Znaju otprilike sta ce glumiti u filmu i onda ako to vole, onda gledaju film..
 

Back
Top