Шта значи бити добар Србин?

Владан

Buduća legenda
Poruka
35.698
Шта значи бити добар Србин

Не може нико бити добар Србин, а да, пре свег, није добар човек

Добар Србин, си ако имаш слатку душу краља Владимира, издржљивост Немањину, христољубље Савино, ревновање Милутиново, кротост Дечанскога, смерност Урошеву, пожртвовање Лазарево, витештво Страхињино, правдољубље Марково, срце Југовића мајке, поуздање Миличино, благост Јевросимину, милост Косовке девојке, трпељивост поробљеног србског робља, видовитост слепих гуслара, мудрост србских свештеника и калуђера, стидљивост народних девојака, надахнуће народних певача, даровитост народних занатлија, отменост народних ткача и везира, јасноћу народних пословичара, одмереност и умереност српских сељака, сјај Крсне Славе свих крштених Срба.

Ваистину и основа и подлога свему набројаном јесте вера Христова. Ако ти немаш у себи ниједну побројаних врлина славних ти предака а ипак се називаш Србином, онда си само једна чувена фирма на празном дућану. А то, мислим, не желимо ни ја теби ни ти себи. Реци некоме : буди добар Србин, а вера је споредно, исто је што и рећи једној овци : буди ти угојена, а паша је споредна.

Не може нико бити добар Србин, а да, пре свега, није добар човек. У свету, пак, нити је било нити има какве силе, која може човека учинити савршено добрим, осим силе вере Христове. Немој, дакле, желети Србство без садржине. Не био ти човек без памети путовођа, ни Србин без вере ортак. То ти желим и поздрављам.

Владика Николај Велимировић

-------------

Да ли данашњи Срби одударају од овог што је св. Николај говорио? Колико смо се променили на лошије.
 
Хтео сам да питам колико смо се духовно одвојили од особина и честитости наших предака. Да ли би Србин са мачем под вођством Кнеза Лазара јуришао на многобројнијег непријатеља или би се склонио код тетке у Канаду.

- - - - - - - - - -

Zasto mora da se vezuje "biti dobar covek" sa "biti hriscanin"? Jel neko ko nije hriscanin automatski se podrazumeva da nije dobar covek?
I zasto biti Srbin se, uopste, vezuje za hriscanstvo? Zar nisu Srbi postojali i pre nego su primili hriscanstvo?

Добрих људи увек има али је добра подлога за хришћанина. Хришћанин је добар човек.
 
Čitaj istoriju.

To nije odgovor napitanje, pogotovo sto istorija ima milion verzija. Kojoj da verujes? Onoj "narodnoj" koja opisuje Vuka Brankovica kao izdajnika, ili onoj naucno potvrdjenoj, koja ga opisuje kao jedinog srpskog vlastelina koji nije priznao Tusku vlast, i do smrti se borio protiv Turaka?

- - - - - - - - - -

Добрих људи увек има али је добра подлога за хришћанина. Хришћанин је добар човек.

Da li je svako ko se izjasnjava kao hriscanin, zapravo zaista, Hriscanin, i da li ga to, automatski, svrstava u dobrog coveka? Da li je hriscanski pop, koji od sirotinje uzme poslednji dinar u kuci kada im sveti vodicu, dobar covek, jer ocigledno je da je hriscanin?
 
To nije odgovor napitanje, pogotovo sto istorija ima milion verzija. Kojoj da verujes? Onoj "narodnoj" koja opisuje Vuka Brankovica kao izdajnika, ili onoj naucno potvrdjenoj, koja ga opisuje kao jedinog srpskog vlastelina koji nije priznao Tusku vlast, i do smrti se borio protiv Turaka?

Koju god da čitaš Vuk je bio pravoslavni hrišćanin.
 
Opet ne odgovaras na pitanje.

I popovi su pravoslavni hriscani, pa kada uzmu od sirotinje poslednji dinar iz kuce, da li su ti isti popovi koji tako rade (cast izuzecima) dobri ljudi?

Ja ti pričam šta je neodvojivi deo srpske tradicije a to je pravoslavlje što si me i pitao.

Nisu i da si pročitao tekst vladike Nikolaja video bi koje je on osobine naveo kao dobre i istinski hrišćanske kroz slavne srpske pretke.
 
Poreznici uzimaju. Popovi ne uzimaju nikome ništa. Ako vidiš nekog popa da krade, odmah ga prijavi policiji.

Uzimaju. Ne kradu, nego uzimaju, na kvarnjaka, na prevaru. Jer prodaju maglu. Da ga prijavis policiji za prevaru, niko ne bi reagovao. Validni su isto koliko i vracare, a vracare policija juri i hapsi, a popove ne, jer imaju imunitet od drzave. A isti su prevaranti i jedni i drugi.

- - - - - - - - - -

Ja ti pričam šta je neodvojivi deo srpske tradicije a to je pravoslavlje što si me i pitao.

Nisu i da si pročitao tekst vladike Nikolaja video bi koje je on osobine naveo kao dobre i istinski hrišćanske kroz slavne srpske pretke.

A sta je sa Srbima bilo pre pravoslavlja, pre nego su primili hriscanstvo? Jesu li tada svi bili losi ljudi? Jel tada Srbi nisu bili Srbi? :)
 
Uzimaju. Ne kradu, nego uzimaju, na kvarnjaka, na prevaru. Jer prodaju maglu. Da ga prijavis policiji za prevaru, niko ne bi reagovao. Validni su isto koliko i vracare, a vracare policija juri i hapsi, a popove ne, jer imaju imunitet od drzave. A isti su prevaranti i jedni i drugi.

- - - - - - - - - -



A sta je sa Srbima bilo pre pravoslavlja, pre nego su primili hriscanstvo? Jesu li tada svi bili losi ljudi? Jel tada Srbi nisu bili Srbi? :)

Pa što im onda ostavljaš lovu. Ja se ne igram sa šibicarima jer mislim da varaju, što onda daješ lovu popovima ako misliš da te kradu.
 
Pa što im onda ostavljaš lovu. Ja se ne igram sa šibicarima jer mislim da varaju, što onda daješ lovu popovima ako misliš da te kradu.

Ja im ne dajem. Ali ogroman procenat ljudi u Srbiji im daje. I svi do jednog su prevareni.
Popovi su prevaranti - isto kao vracare. Sibicari su nesto drugo, i nemaju veze ni sa vracarama ni sa popovima. Vracare i popovi su posebna kategorija prodavaca lazne nade. Samo sto jedne hapse, a druge velicaju.
 
Nije resen problem. Problem ce biti resen kada pocnu da ih tretiraju kao prevarante, sto i jesu, i da ih hapse.

Izjava ti je u stilu: "mene ubica nije ubio, dakle resen problem" a to sto je ubica ubio nekoga drugoga, ne znaci da treba da bude iza resetaka. Takva ti je logika.
Neeeeee, logika je sledeća. Po poslednjem popisu 85% Srba izjasnilo se da su pravoslavne veroispovesti. Oni suu ti koji da novac. Ako smatraju da ih potkradaju, svakako da ne treba da daju novac. Ako ne žele nikom im to ni ne brani, niti im bilo ko nameće da daju novac crkvi.

Zamisli da je kao u Nemačkoj ili Švajscarskoj, gde svaki stanovnik ili radnik u tim zemljama, mesečno je u obaviezi da 130 eura daje crkvi.
 
Neeeeee, logika je sledeća. Po poslednjem popisu 85% Srba izjasnilo se da su pravoslavne veroispovesti. Oni suu ti koji da novac. Ako smatraju da ih potkradaju, svakako da ne treba da daju novac. Ako ne žele nikom im to ni ne brani, niti im bilo ko nameće da daju novac crkvi.

Zamisli da je kao u Nemačkoj ili Švajscarskoj, gde svaki stanovnik ili radnik u tim zemljama, mesečno je u obaviezi da 130 eura daje crkvi.

To ne znaci da nisu prevareni. To sto su se izjasnili kao pravoslavci, popovi zloupotrebljavaju prodajuci im maglu, uzimajuci im ogromnu lovu, i pri tome cak ni ne placajuci porez za prodaju svoje magle. A neko iz drzave ih zdusno u tome podrzava. Dakle - prevaranti.

A u Nemackoj i Svajcarskoj, dajes porez za crkvu ako zelis - niko ti ne uzima nista na silu.
 
Dobar Srbin je rodoljub koji baštini srpsku tradiciju i nije autošovinstičko komunjarsko internacionalističko licemerno govedo.

manje više ovo

dobri ljudi ne prodaju dušu za sendvič ili posao, ne bacaju đubre po ulici i autobusima, ne bacaju šporete u reku, ne kradu na malo i na veliko, ne lažu

uz ovo
 
Biti pripadnik nekog zemaljskog plemena (naroda) to je jednostavno samo život u plemenu. Ljudi su prevareni što misle da postoji nešto kao narod i da se treba ponositi svojim polemenom. Ljudi su samo Mikroskopske bakterije, da se tako metaforički izrazim

E za ovu temu evo jedan cool tekst na linku

http://ordinarylove.blogger.ba/arhiva/2017/07/30/4066467
 

Back
Top