u čemu je fora sa srpskim bezmisom?

Rasejani Prorok

Buduća legenda
Poruka
30.233
A u čemu je fora sa ovim našim bezmisom?
Kakve su to prodavnice kad ne mogu da nadju trgovca koji im odgovara?
Ljudi se javljaju na te konkurse, pitanja idu od opštih preo čudnih do debilnih a onda se niko ne zadrži 7 dana???
Rafovi gori nego seoska magaza u Podguzinjcima odakle došo menidjer pa se razume u bezmis...

Možda je bolje da zatvore umesto što muče i sebe i druge?
Aj razumem da od 1000 prijavljenih ne valja 10-20... dešava se...
Al tebi brale ne valja 99% a ti valjaš pa ti da primaš platu a ostali da crknu?

Kakvi su to NAJVIŠI STANDARDI kad se ne poštuju OSNOVNA LJUDSKA PRAVA plus se PRIMA MINIMALAC?
Ok aj ovo prvo donekle razumem, otkud za ljudska prava može neko da zna iz unutrašnjosti gde je žensko niže biće i slična pamet
al ovo drugo mi nije jasno NAJVIŠE A MINIMALAC?

- - - - - - - - - -

JEL ZNATE VI ŠTA JE VISOKI STANDARD?
Nije to kad dodješ iz Podguzinjaca u Beograd pa ti skočio ugled u selo...
 
Poslednja izmena:
PRvi put cu se sloziti sa Tobom, principijelno...Al takvi siu ljudi ovde-navikli da budu robovi...Nazalost-kad se od 10 ljudi jedna pobuni, ostali saviju glavu-taj jedan je nahebao a ostali su "pametni">i tako se stvara drustvo ROBOVA!
P.C. Mogao si malo pismenije da naslovis temu ne da moram da gledam naslov pa tumacim..kaoda je na kineskom napisano.
 
PRvi put cu se sloziti sa Tobom, principijelno...Al takvi siu ljudi ovde-navikli da budu robovi...Nazalost-kad se od 10 ljudi jedna pobuni, ostali saviju glavu-taj jedan je nahebao a ostali su "pametni">i tako se stvara drustvo ROBOVA!
P.C. Mogao si malo pismenije da naslovis temu ne da moram da gledam naslov pa tumacim..kaoda je na kineskom napisano.

Naslov je u duhu trenutne domaće privrede sa akcentom na privatni sektor.

"BUNDŽIJA" se odmah sklanja,

Kada sam u firmi XY posle "obuke" procenio da je data lokacija u startu štetna, a još dobio niz indikativnih informacija od "kolega"
da im se tu:
a) niko nije zadržao
b) da su ovi što su napustili jedini krivci za manjkove

samo sam zamolio za premeštaj
dobio sam ga - evo me kući

a posle par meseci su i sami ukapirali da sam im napisao tačno - poslali su proverenu osobu kojoj su "kolege" smestile manjak
sad su i oni kod kuće konačno... ali to nije promenilo moj status iako sam na vreme ukazivao....

Kad na astalu imaš 1000 prijava i jednog novog "koji bi da zavede red" a ti još pokvaren, onda računaš na ove sa astala.

- - - - - - - - - -

Što se tiče ovih "KOJI SAVIJAJU GLAVU", heh na njih NEČASNI računaju najviše

ALI - SAVIJAJU GLAVU dok ne dodju do nekog dinara da otplate dug i kredit
dotle pristaju na više od potrebnog ili sami izmišljaju tempo.
Čim otplate kredit ili dug pokupe se u odu ostavljajući "nove standarde" koje su postavili dok su bili pod dugovima.

NEČASNI računaju da će opet da im uleti neko takav - pogledaj rodjo šta ga prijava. Sigurno ima neki slepac medju njima...
Najviše mrze kad čuju da si se javio samo da bi radio.

- - - - - - - - - -

Takvo "poslovanje" se zove PIJAČNO CIGANSKO JAJARENJE
izgovor im je narkomanski - TO SVI RADE, u strahu da urade nešto drugo sporije i pametnije jer se plaše ZA SEBE
Tresnu glavom o zid kad tad i onda im krivi neki tamo "komunisti" i "cela država"

- - - - - - - - - -

medjutim, računi stižu li stižu... još se prethodni nije osušio stiže novi...
aj da zajebavamo narod sa neplaćanjem...

ali avaj

STIŽE BUMERANG NAZAD

slabo plaćeni ne može da kupi ništa kod tebe, zajebo si sebe a ne druge
 
Ne shvatam poentu teme. Kad tražiš posao konkurišeš na sva slobodna mesta u svom okruženju, zato ima 1000 prijava. Kad tražiš radnika od tih 1000 što su poslali prijave svi se znaju da rade samo da bi dobili posao. Jel znaju?
Nisam baš siguran. Što se plate tiče nisu krivi poslodavci nego država koja nije propisala veći minimalac i što bi neko tebi dao veću platu kad se taj isti posao kod drugog poslodavca plaće manje ovaj tvoj je odma nekonkurentan.
 
Ne shvatam poentu teme. Kad tražiš posao konkurišeš na sva slobodna mesta u svom okruženju, zato ima 1000 prijava. Kad tražiš radnika od tih 1000 što su poslali prijave svi se znaju da rade samo da bi dobili posao. Jel znaju?
Nisam baš siguran. Što se plate tiče nisu krivi poslodavci nego država koja nije propisala veći minimalac i što bi neko tebi dao veću platu kad se taj isti posao kod drugog poslodavca plaće manje ovaj tvoj je odma nekonkurentan.

Ne funkcionise to tako u kapitalizmu.

Radio sam nekada, pre rata, u preduzecu "Srednji Banat" iz Secnja, kada je Ivan MALI tamo bio direktor....

Nasi radnici, traktoristi, majstori i fizikalci su imali 2-4 X vece plate nego svi ostali radnici u Banatu za iste poslove.....

Svi su im zavideli....

Ali, nisu znali da sam ja nase radnike mogao da dignem u 2 sata posle ponoci da idu da rede nesto na ekonomiju sto je terbalo, da su oraci radili 72 sata bez prekida kada je trebalo pozuriti sa oranjem, nius videli da su prinosi na nasoj ekonomiji uvek 20-30 % veci nego na drugim ekonomijama u Banatu...

Nasi radnici su bili STIMULISANI da dobro rade, pa su radili kao da su u Nemackoj.....
 
Veliki je izbor potencijalnih radnika zato što je velika nezaposlenost, pa im se onda može, nećeš ti, ima ko hoće. Direktori, ili bolje rečeno direktorke, se namerno biraju iz redova neiživljenih seljančurica, koje su tu postavljene zato da budu goniči robova. Što je drčnija i bezobraznija, to ima veće šanse da napreduje. Ko od zaposlenih nema mentalitet roba, taj trpi najgori mobing za opomenu istim takvim seljančuricama koje su došle u grad da se udome i koje se tresu od straha da će ostati bez posla.

Sa druge strane, za posao gde je potrebna makar minimalna stručnost, na razgovoru te tretiraju kao da si kandidat za astronauta. Zamisli kad "nisam imao reference" da radim kao prodavac u IKEA, trebaju im valjda doktori prodaje da rade tamo za minimalac. Iz razloga što je puno stručnih ljudi ostalo bez posla, jednostavno kao početnik ne možeš preko konkursa nigde da dobiješ posao. Lepo kažem na razgovoru za digitalnu štampu, završio sam kurs za dizajnera, ali nisam radio i nemam rutinu, a onda mi daju test da obradim JPG sliku u Illustratoru, mislim se šta je sad ovo, setim se da bi možda trebalo da prevedem sliku u vektorski format, ali pomislim možda najnovija verzija Illustratora može da obrađuje i JPG, ili postoji neka opcija za koju ne znam, i onda padnem na testu kao da nikada u životu nisam pogledao Illustrator, iako bih realno mogao da radim posao, samo da su mi lepo objasnili šta i kako rade, i nema problema. Umesto da ti pomognu da se zaposliš i što pre uhodaš u posao, oni te namerno miniraju i uživaju u sprdnji sa tobom dok te gledaju kako se mučiš, samo da te ne bi zaposlili, iako im treba radnik.
 

Nije ovo što on govori potpuno tačno, pogotovu ne za primer koji je on uzeo u razmatranje - IT kompanije.

Stranim IT kompanijama ciljna grupa za marketing nisu ljudi koji žele kod njih da rade. Prosto. Ti ljudi neće kupovati njihove softvere te stoga nema šta njima da se reklamiraju. Strane IT kompanije samo zapošljavaju kod nas programere zato što su im 10 do 100 puta jeftiniji nego programeri u zemljama gde posluju, gde prodaju svoje proizvode.


A to je opet veoma dobra pogodba, jer naši ljudi, softverski inženjeri umesto da rade kod srpskih robovlasnika za 40 ili 50 hiljada sada rade u stranim, najčešće američkim kompanijama za 100 ili 200 000 dinara.

Pored svega toga, plata je bela, poštuju zakone, poštuju svaki neradan dan, slavu, predslavu i slično. Neke kompanije često našim ljudima daju slobodne dane čak i kad su neki internacionalni praznici ili katolički praznici. Tako neki programeri ne rade ni za katolički ni za pravoslavni božić, uskrs i slično.

IT kompanije uglavnom NE, sve ostalo verovatno DA. Reklamiraju se preko takvih oglasa, postaju prepoznatiljivi i veoma se često događa da skupljaju informacije o ljudima (a onda to prodaju marketinškim kompanijama ili ih sami koriste za marketing), naročito tamo gde se rade testovi intaligencije i testovi ličnosti, a pogotovu gde su uključene neke druge agencije koje obavaljaju takva testiranja.

Na primer, vi se prijavite za posao u komapniji A, a onda vas pozovu iz neke agencije (kompanije) B da uraditet testove, jer tobože A to ne ume da uradi pa onda angažuje B da to oni urade za njih. A onda se na sve to ispostavi da agencija B samo to i radi, ispituje ljude, prikuplja sve moguće i nemoguće informacije o vama i kad prođete sve te krugove testiranja, onda vas oni pozovu i kažu kako eto, na žalost, niste prošli testiranja. Više sreće drugi put.

Ako vam se još neko iz HRa izlane pa kaže kako oni imaju stalno otvoren konkurs. Beži koliko te noge nose.
 
Nije ovo što on govori potpuno tačno, pogotovu ne za primer koji je on uzeo u razmatranje - IT kompanije.

Stranim IT kompanijama ciljna grupa za marketing nisu ljudi koji žele kod njih da rade. Prosto. Ti ljudi neće kupovati njihove softvere te stoga nema šta njima da se reklamiraju. Strane IT kompanije samo zapošljavaju kod nas programere zato što su im 10 do 100 puta jeftiniji nego programeri u zemljama gde posluju, gde prodaju svoje proizvode.


A to je opet veoma dobra pogodba, jer naši ljudi, softverski inženjeri umesto da rade kod srpskih robovlasnika za 40 ili 50 hiljada sada rade u stranim, najčešće američkim kompanijama za 100 ili 200 000 dinara.

Pored svega toga, plata je bela, poštuju zakone, poštuju svaki neradan dan, slavu, predslavu i slično. Neke kompanije često našim ljudima daju slobodne dane čak i kad su neki internacionalni praznici ili katolički praznici. Tako neki programeri ne rade ni za katolički ni za pravoslavni božić, uskrs i slično.

IT kompanije uglavnom NE, sve ostalo verovatno DA. Reklamiraju se preko takvih oglasa, postaju prepoznatiljivi i veoma se često događa da skupljaju informacije o ljudima (a onda to prodaju marketinškim kompanijama ili ih sami koriste za marketing), naročito tamo gde se rade testovi intaligencije i testovi ličnosti, a pogotovu gde su uključene neke druge agencije koje obavaljaju takva testiranja.

Na primer, vi se prijavite za posao u komapniji A, a onda vas pozovu iz neke agencije (kompanije) B da uraditet testove, jer tobože A to ne ume da uradi pa onda angažuje B da to oni urade za njih. A onda se na sve to ispostavi da agencija B samo to i radi, ispituje ljude, prikuplja sve moguće i nemoguće informacije o vama i kad prođete sve te krugove testiranja, onda vas oni pozovu i kažu kako eto, na žalost, niste prošli testiranja. Više sreće drugi put.

Ako vam se još neko iz HRa izlane pa kaže kako oni imaju stalno otvoren konkurs. Beži koliko te noge nose.

Sta znam .. imamo li neko masovno zapošljavanje u IT sektoru od strane firmi iz vana.. Naravno da nemamo jer nije sve u ceni radne snage znanje, kreativnost, kvalitet radne snage su još uvek važniji od same cene po glavi.. Za te tehničke poslove imaš Indiju oni kucaju za 50$ ali kreativne poslove gde se traže druge stvari se traže ljudi sa iskustvom.
 
U Srbiji ne valja POLITICKA KLIMA za ozbiljan biznis.

Previse je ZAVISTI, drzava ne podrzava one koji mogu napred, ometa ih...


Dobar primer je bio pokojni "Agrokomerc" iz Velike Kladuse....I osnivac i direktor Fikret Abdic....

To je bio primer sta moze da se napravi na golom kamenu ako drzave pruzi podrsku (DA SE NE UPUSTAMO IZ KOJIH RAZLOGA!) i ako se nadje sposoban covek.

Za jednu deceniju je od male firme izrastao evropski gigant!

Zasto tako nesto slicno ne mnoze u Srbiji?

Pa zato sto u Srbiji cim se neko uspesan pojavi - svi neuspesni se momentalno udrtze protiv njega...A drzava im pomaze da obore uspesnog.....
 
U Srbiji ne valja POLITICKA KLIMA za ozbiljan biznis.

Previse je ZAVISTI, drzava ne podrzava one koji mogu napred, ometa ih...


Dobar primer je bio pokojni "Agrokomerc" iz Velike Kladuse....I osnivac i direktor Fikret Abdic....

To je bio primer sta moze da se napravi na golom kamenu ako drzave pruzi podrsku (DA SE NE UPUSTAMO IZ KOJIH RAZLOGA!) i ako se nadje sposoban covek.

Za jednu deceniju je od male firme izrastao evropski gigant!

Zasto tako nesto slicno ne mnoze u Srbiji?

Pa zato sto u Srbiji cim se neko uspesan pojavi - svi neuspesni se momentalno udrtze protiv njega...A drzava im pomaze da obore uspesnog.....

Lako je napraviti biznis od tuđeg, koliko se ja sećam izdavao je menice bez pokrića jak biznismen.
 
Ma to Iso kazu bas oni koji samo znaju da olajavaju, a nista ne znaju da naprave...

Kompanija je vredila milijarde i milijarde dolara, koliko menica bez pokrica je trebalo za to...?

Inace, svi veliki biznisi pocinju sa tudjim parama - kreditima.

Blajbi kad neko velik ojadi male proizvođače tako što im ne plati njihov proizvod ili uslugu. Taj napravi mnogo veću štetu nego korist za društvo kao celinu, jer oni posle takvog jednog udara više ne mogu da se oporave i propadaju, a i veliki vođenjem takve politike vremenom propada to je neminovno.
 
Juče smo komentarisali sa direktorom kako nam se popravila dinamika naplate, nema cimanja kao pre par godina.

S obzirom da smo negde u sredini lanca prehrambene industrije, njegova teorija je da se popravila krajnja potrošnja, odnosno potrošačka moć stanovništa.
Kao i da se oštrijim zakonima koliko toliko pročistilo tržište od manipulatora i prevaranata, u odnosu na što je bilo pre 15-20 godina. Takođe ističe i velike firme koje su uz pomoć subvencija zaposlile dosta radnika. Tu smo mu doskočili sa tim da ti radnici rade za 30tak hiljada, kaže i to je više od 0 dinara, mnogo više... Još gomila nekih argumenata za i protiv, da ne davim. Nemam pojma.
Da ne znam čoveka, bila bih ubeđena da promoviše trenutnu vlast onako svojoj firmi. Totalno je politički neopredeljen i nepovezan.

Generalno svi naši klijenti su zadovoljniji i šire se.

Nikako ne mogu da povežem stabilan (stabilniji) kurs dinara, i stručnjaka na čelu NBS.

Da ne čitam po neke novine i forum, da ne gledam one presmešne face političara raznih savetnika i stručnjaka, lično ne bih imala osećaj nazadovanja.

Kao da iza mapetovaca SNS-a stoji neko ko zna šta radi. Samo da ne pukne uskoro balončić.

Što se tiče radnica po manjim lancima marketa ne znam da li smem da imenujem, uglavnom oni koji imaju reputaciju da daju ispod minimalne plate, sve su lošije. Pre par godina je bilo normalnih, radno sposobnih žena, sada časti izuzecima, crni humor.

Ono u šta sam se lično uverila da je ponuda radno sposobnih mlađih ljudi jako loša, da li je stvar u mogućnosti izbora ili u tome što beže preko ne znam.

Znam da kod nas za 35,000 startnu platu u pogonu, nije težak fizički posao u pitanju, + hrana i put, jako loš izbor.

Posle godinu dana niko nije ispod 45-50 hiljada, a ima ih dosta i sa osnovnom školom.
 
Cela kineska privreda je satkana od malih, mini proizvodjaca impregniranih sa velikima.

I svi imaju svoje mesto.

U Holandiji je prisecan posed 3 ha, pa drmaju svetskom poljoprivredom.

Nije stvar u velikim, mamutskim firmama, nego u mnostvu malih i snalazljivih preduzeca, koja su CELIJE velikih firmi.

Iza njih stoji jaka država a šta stoji iza nas?
 

Back
Top