Италијански парламент: Постоји јасна веза између осиромашеног уранијуму и рака

Колико је случајева рака међу вашим члановима породице, живима и мртвима, од 1999. на

  • 0-3

  • 3-5

  • 5 ili više

  • 10 ili više


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

haeul

Poznat
Poruka
9.528
Италијански парламент: Постоји јасна веза између излагања осиромашеном уранијуму и оболевања од рака

Истражна комисија италијанског парламента објавила је крајем прошле седмице закључак у којем се наводи да „постоји јасна веза између излагања осиромашеном уранијуму и оболевања од најтежих болести италијанских војника који су били у мисијама на Косову, у Босни, Ираку и Авганистану“, пише Данас.

bombardovanje-rak.jpg

„Након пресуда италијанских судова у којима је такође констатована веза између излагања осиромашеном уранијуму и оболевања од рака, то је још један документ који ће нам бити од помоћи у подизању тужби грађана Србије за накнаду штете против 19 земља чланица НАТО због коришћења осиромашеног уранијума у бомбардовању 1999. године“, рекао је Срђан Алексић, шеф Правног тима задуженог за припрему тужби.

Оваква информација потврђена је на на скупу „стручњака различитих профила“, одржаном прошлог викенда у Нишу, на којем је започело формирање Савета за припрему тужби за накнаду штете грађанима који су били изложени осиромашеном уранијуму, а након тога оболели од рака, или породицама оних који су били изложени, а након тога преминули од те болести. У Савету би требало да се нађу „угледни академици, лекари, професори медицинских факултета, адвокати, правници…“, како би припремили научну аргументацију о повезаности бомбардовања осиромашеним уранијумом и повећаног оболевања од канцера.

„Научни докази требало би да буду основ за подизање тужби за накнаду штете од стране оболелих грађана или породица оних који су преминули од рака, а били су изложени осиромашеном уранијуму у зони ратних дејстава или средини у којој живе“, саопштено је на скупу.

Према извештавању појединих медија, о закључку италијанске Истражне комисије ускоро би требало да расправља парламент те државе, а он би требало да допринесе лакшем усвајању закона којим би се прописао начин дефинисања компензације за оболеле и преминуле италијанске војнике који су били у мировним мисијама на територијама на којима је коришћен осиромашени уранијум. Италијанске власти за сада ћуте о закључку, изузев Министарства одбране, које је негодовало, а из чијег би буџета, иначе, требало да буду исплаћиване накнаде војницима.

– Вест о закључку Истражне парламентарне комисије Италије истински је ветар у леђа свима који се боре да докажу да је НАТО бомбардовање изазвало како еколошку катастрофу, тако и епидемију карцинома у нашој земљи. У Италији су, иначе, већ донете 43 пресуде којима се налаже исплаћивање одштете италијанским војницима који су учествовали у мировним мисијама на Косову и Метохији и другим територијама, а потом се разболели или преминули од последица изложености осиромашеном уранијуму. Тринаест таквих пресуда је постало правоснажно и оболели војници или породице преминулих добили су милионске одштете. Зашто би грађани Србије били грађани другог реда у односу на друге грађане Европе, те лишени права на накнаду штете која би између осталог омогућила њихово квалитетно лечење – рекао је Алексић за Данас, додајући да је „и један оболели енглески војник већ добио пресуду у своју корист, а да се судски спорови у вези са утицајем осиромашеног уранијума на оболевање војника од рака воде и у Немачкој и Холандији“.

Данас је својевремено ексклузивно објавио податке из првих правоснажних и извршних пресуда, које су 2010. и 2011. године донели италијански судови, у Напуљу и Каљарију, а којима се бившем италијанском војнику Винћенци Бјонди, који је боравио на Косову за време и након НАТО бомбардовања, а после тога оболео од папиларног тироидног карцинома, као и члановима породице војника Валерија Александреа Мелиса, који је такође био на Косову, а након тога преминуо од Хочкиновог лимфома, одређује накнада штете од стране државе. У образложењу пресуда наводи се да је њихова болест „последица изложености осиромашеном уранијуму“.

Сваком од родитеља преминулог Мелисе досуђено је, рецимо, по 233.776,31 евра, а његовом брату и сестри по 58.444,08 евра. Оцена да је Мелиса у свакодневном извршавању задатака на Косову „био изложен утицајима и зрачењима познате штетности“ поткрепљена је стручним извештајем и анализама научнице Антониете М. Гати. У овим пресудама се констатује и да је у том тренутку 513 италијанских војника, уз још 45 преминулих, „пријавило патолошке промене везане за изложеност осиромашеном уранијуму који је НАТО масовно користио на Балкану“, а све то назива се „балканским синдромом“.

Држава ћути на иницијативе

Формирање Савета за припрему тужби против чланица НАТО за накнаду штете није први покушај да стручњаци утврде узрочно-последичну везу између коришћења оваквог оружја и оболевања од канцера. Друштво Србије за борбу против рака иницирало је званично испитивање утицаја осиромашеног уранијума на пораст оболевања од рака, а делегација Друштва разговарала је тим поводом са три ресорна министра у Влади Србије. Председник Друштва и онколог Слободан Чикарић казао је да је тада усаглашено мишљење да је неопходно испитати земљиште, воду и храну, те контролисати здравље становништва, а посебно грађана и војника који су били или се и сада налазе на подручјима која су најконтаминиранија осиромашеним уранијумом.

Међу најгласнијим заговорницима стручног утврђивања последица НАТО бомбардовања осиромашеним уранијумом је и Даница Грујичић, неурохируршкиња и начелница Одељења за неуроонкологију Клиничког центра Србије, која сматра да је потребно формирати неутралну комисију, састављену од домаћих и страних стручњака. Према њеном мишљењу, комисија би морала да има одговарајући буџет, пошто анализе одређених хемијских материја нису увек јефтине, а уз њу би морала да буде формирана и лабораторија у којој би се анализе радиле. Власти у Србији до сада нису јасно саопштиле званичан став о оваквим иницијативама.

▻ Извор: Данас.

Срби умиру, а држава ћути. Живели добросуседски односи!
 
Poslednja izmena:
Подржавам ту тужбу. Нека скупе доказе, изађу пред суд који је већ за такве тужбе надлежан и да коначно престанемо са досадним политичким нагађањима. Ја ћу исход те тужбе прихватити оберучке, какав год да је.

Али ако је главни аргумент као што аутор теме имплицира, број оболелих од рака, онда нам је тужба унапред осуђена на пропаст. Читав низ европских земаља има вишу стопу обољевања од рака од Србије. Ми због здравственог система, нажалост, имамо срамотно високу стопу смртности.
 
Подржавам ту тужбу. Нека скупе доказе, изађу пред суд који је већ за такве тужбе надлежан и да коначно престанемо са досадним политичким нагађањима. Ја ћу исход те тужбе прихватити оберучке, какав год да је.

Али ако је главни аргумент као што аутор теме имплицира, број оболелих од рака, онда нам је тужба унапред осуђена на пропаст. Читав низ европских земаља има вишу стопу обољевања од рака од Србије. Ми због здравственог система, нажалост, имамо срамотно високу стопу смртности.

bitno je da li je uvećan procenat u regionu Vranja i KiM u odnosu na ostatak Srbije jer su ti delovi gađani municijom sa DU
 
Али ако је главни аргумент као што аутор теме имплицира, број оболелих од рака, онда нам је тужба унапред осуђена на пропаст. Читав низ европских земаља има вишу стопу обољевања од рака од Србије. Ми због здравственог система, нажалост, имамо срамотно високу стопу смртности.
Аутор теме не имплицира ништа слично.

Анкета је додатак теми, постављен зато што се дотиче тематике која се помиње у тексту, и због општепристуног убеђења да је број оболелих порастао. Сасвим је сигурно да резултати ове анкете неће бити коришћени као доказ на суду.

Узгред, не слажем се с тобом. Мислим да још није време за тужбу. Потребно је урадити још доста тога пре него што будемо спремни на један такав корак.
 
Poslednja izmena:
Подржавам ту тужбу. Нека скупе доказе, изађу пред суд који је већ за такве тужбе надлежан и да коначно престанемо са досадним политичким нагађањима. Ја ћу исход те тужбе прихватити оберучке, какав год да је.

Али ако је главни аргумент као што аутор теме имплицира, број оболелих од рака, онда нам је тужба унапред осуђена на пропаст. Читав низ европских земаља има вишу стопу обољевања од рака од Србије. Ми због здравственог система, нажалост, имамо срамотно високу стопу смртности.

Да би се установило да је повећано оболевање од рака не упоређују се подаци из било које земље (па макар то биле и земље ЕУ) него се упоређује број оболелих пре 1999-те и после. Исто тако и број умрлих од те болести.
Тачно се зна у којој години се очекује повећано оболевање у зависности од врсте малигне болести у односу на годину озрачивања.
Пишеш бзв.
 
koga da tuzite ,one koji upravljaju sudom ? Ocigledno da je Srbija napravila neki dil sa "zapadom",Srbija je povukla tuzbe protiv NATO drzava,ali zato su bosanske i hrvatske tuzbe protiv Srbije pale u vodu.SAD i EU su dovoljno uticajne da donesu presudu protiv Srbije za umesanost u rat u BiH i, da nam nakace nesto za Hrvatsku. Mi povukli tuzbu protiv clanica NATO, zauzvrat popoosile muje i hrvati u tuzbama protiv Srbije. Ne postoji taj medjunarodni sud koji bi sudio drzavama NATO,utuvite to vec jednom u glavu.
Kada pogledate sta su napravili od Iraka budimo srecni sto nismo prosli kao Iracani sa milionskim zrtvama i,kome to Iracani mogu da se zale ?
 
koga da tuzite ,one koji upravljaju sudom ? Ocigledno da je Srbija napravila neki dil sa "zapadom",Srbija je povukla tuzbe protiv NATO drzava,ali zato su bosanske i hrvatske tuzbe rotiv Srbije pale u vodu.SAD i EU su dovoljno uticajne da donesu presudu protiv Srbije za umesanost u rat u BiH i, da nam nakace nesto za Hrvatsku. Mi povukli tuzbu protiv clanica NATO, zauzvrat popoosile muje i hrvati u tuzbama protiv Srbije. Ne postoji taj medjunarodni sud koji bi sudio drzavama NATO,utuvite to vec jednom u glavu.
Kada pogledate sta su napravili od Iraka budimo srecni sto nismo prosli kao oni sa milionskim zrtvama i,kome to Iracani mogu da se zale ?

И то је тачно, али то не значи да их не треба тужити. За нека будућа времена, неке историчаре, неке будуће генерације.
 
bitno je da li je uvećan procenat u regionu Vranja i KiM u odnosu na ostatak Srbije jer su ti delovi gađani municijom sa DU

Проблем је што је основна аргументација да ми тек треба да очекујемо нагло увећање броја оболелих кроз који годину јер наводно ефекти дејств овог уранијума се виде кроз 15-20 година. Није било озбиљнијих истраживања али ето, барата се том бројком. Ако је тако, онда треба сачекати још коју годину јер је сада рано за тужбу.

А за Врање се слажем. КиМ нам нису доступни али Врање и Бујановац су ту. Треба спровести истраживање пре покретања било какве тужбе. Да не прођемо опет као Јеремић пред Међународним судом правде.
 
И то је тачно, али то не значи да их не треба тужити. За нека будућа времена, неке историчаре, неке будуће генерације.

ako je pao neki dogovor oko tuzbi za ratne ostete tokom proteklih ratova i agresije 1999. moras da ga postujes.Iz tog razloga verujem da je to najveci razlog zbog cega se nasa strana ne oglasava.
 
Проблем је што је основна аргументација да ми тек треба да очекујемо нагло увећање броја оболелих кроз који годину јер наводно ефекти дејств овог уранијума се виде кроз 15-20 година. Није било озбиљнијих истраживања али ето, барата се том бројком. Ако је тако, онда треба сачекати још коју годину јер је сада рано за тужбу.

А за Врање се слажем. КиМ нам нису доступни али Врање и Бујановац су ту. Треба спровести истраживање пре покретања било какве тужбе. Да не прођемо опет као Јеремић пред Међународним судом правде.

dostupni su nam podaci i za Vranje ali i za KiM jer se oboleli od raka sa KiM masovno leče u niškom kliničkom centru. na povećanje obolelih u celoj Srbiji sigurno utiče i akumulirani stres od svih ovih ratova, loša ishrana zbog krize, otrovi iz raznih fabrika prilikom bombardovanja ali ako jug ima drastično veći procenat od ostatka onda tu nema mnogo sumnje. ono što nezvanično čujem od poznanika iz kliničkog centra je da najviše pacijenata dolazi upravo sa juga
 
dostupni su nam podaci i za Vranje ali i za KiM jer se oboleli od raka sa KiM masovno leče u niškom kliničkom centru. na povećanje obolelih u celoj Srbiji sigurno utiče i akumulirani stres od svih ovih ratova, loša ishrana zbog krize, otrovi iz raznih fabrika prilikom bombardovanja ali ako jug ima drastično veći procenat od ostatka onda tu nema mnogo sumnje. ono što nezvanično čujem od poznanika iz kliničkog centra je da najviše pacijenata dolazi upravo sa juga

Па утиче и пушење, алкохол, лоша исхрана, недовољно физичке активности и то што смо међу најстаријим нацијама на свету. Све ово је на југу присутније него на северу. Неко малопре помену поређење Србије пре и после 1999. Деведесетих смо ми били млађа и далеко виталнија нација. Питање је колико су такви подаци упоредиви.
 
Па утиче и пушење, алкохол, лоша исхрана, недовољно физичке активности и то што смо међу најстаријим нацијама на свету. Неко малопре помену поређење Србије пре и после 1999. Деведесетих смо ми били млађа и далеко виталнија нација. Питање је колико су такви подаци упоредиви.
То свакако стоји, али постоје статистичке методе које омогућују поређење, и поред разлика које свакако постоје.
 
ako je pao neki dogovor oko tuzbi za ratne ostete tokom proteklih ratova i agresije 1999. moras da ga postujes.Iz tog razloga verujem da je to najveci razlog zbog cega se nasa strana ne oglasava.

Пао је и договор, чак и потписан, око резолуције 1244, и?
 
То свакако стоји, али постоје статистичке методе које омогућују поређење, и поред разлика које свакако постоје.

Ако постоје нека их примене. Као што видиш, мој став је сада далеко наутралнији. Сачекаћу исход ове тужбе. Нисам стручан и могу сао да баратам логиком и подацима са интернета. Оно у чему се слажемо је да би тужба требала да буде поднета кроз неку годину. Негде сам читао да то планирају да учине до краја ове године, јел то тачно?
 
Па утиче и пушење, алкохол, лоша исхрана, недовољно физичке активности и то што смо међу најстаријим нацијама на свету. Све ово је на југу присутније него на северу. Неко малопре помену поређење Србије пре и после 1999. Деведесетих смо ми били млађа и далеко виталнија нација. Питање је колико су такви подаци упоредиви.

to smo imali i ranije. naveo sam ono što je novina od devedesetih
 
Негде сам читао да то планирају да учине до краја ове године, јел то тачно?
Да, помиње се нешто те врсте. Волио бих да до тога не дође, јер се за ово потребно добро припремити, у сваком смислу. Нисам сасвим сигуран да су умешани свесни у шта се тачно упуштају, и шта би ово могло да значи за нашу земљу. Само нам још треба да опет баце око на нас.
 
Пао је и договор, чак и потписан, око резолуције 1244, и?
pa nista,ako je pao dogovor nasi ima da cute i ne oglasavju se.Mi smo mali i pitanje je hoce li se oni drzati dogovora,kome da se zalis ?
Vijetnamci imaju sve dokaze da je agens Orange uzrocnik genetskih mutacija ,danas se radja treca generacija sa genetskim promenama izazvanim tim otrovom.To su sve tesko hendikepirane osobe i sto je najgore ne nazire se kraj svemu tome.Desetine hiljada hendikepiranih palo je na teret rodbine i nikom nista.Mozes li da zamislis kakav je to teret za jedno drustvo u kome desetine hiljada lica mora biti dozivotno izdrzavano ?Zabole Amerikance za to,kada je siledzija nekome polagao racune ?
Mozemo mi da pokusamo da podignemo tuzbu pred medjunardnim sudom pravde,ali nemoj posle da nas kosta mnogo vise a od tuzbe nista.Cini mi se da jedino sto mozemo je da radimo pracenju ove epidemije kracinoma i ,ono najvaznije na redovnoj kontroli radi eventualnog utvrdjivanja oboljenja u ranim fazama kada su sanse za izlecenje vece.Kao i na obrazovanju dolazecih generacija sta su nam ucinili nasi sadasnji zapadni "partneri".Sve preko toga je iluzija
 
Poslednja izmena:
99% rodbine sa očeve strane pomrlo je od raka, mada oni nisu ni doživeli bombardovanje. Otac je umro pre dve god.
Sad seja i ja čekamo da vidimo koja je od nas povukla "na tatu" :mrgreen:
U svakom slučaju, ovaj "BUM" raka koji nas je zahvatio poslednjih godina sigurno ima veze sa bombardovanjem
 
Наравно да треба да их тужите :ok: Него, није ми јасно овде нешто друго, па ако се неко разуме да објасни.Како због осиромашеног уранијума, цела Србија оболева од рака а само на КиМ је коришћено, коме ће ићи исплата одштете Србији или КиМ?
 
Наравно да треба да их тужите :ok: Него, није ми јасно овде нешто друго, па ако се неко разуме да објасни.Како због осиромашеног уранијума, цела Србија оболева од рака а само на КиМ је коришћено, коме ће ићи исплата одштете Србији или КиМ?

Теорија је да од те муниције остаје уранијумска прашина која се шири много даље од места коришћења. Мени то и нема неког смисла јер је уранијумски део у тој муницији само ударна игла на врху пројектила која се не распада већ остаје у комаду. Наши АБХО тимови су почетком 2000-их уклонили добар део тих пројектила из земље у околини Врања и Бујановца, који су остали читави и тај терен је заправо у добој мери очишћен. Ако теорија о уранијумској прашини падне, а вероватно хоће, потенцијална одштета плаћаће се становницима КиМ, тј. онима који живе у непосредној близини места на којима се користила ова муниција.
 

Back
Top