Izbor na placebo

Umri_muski

Legenda
Poruka
53.858
Placebo je tableta koju uzmete u misljenju da je lek i onda osecate poboljsanje...
Neki kazu lazno poboljsanje..

U svakom slucaju fizicki gledano lek nije prisutan, pa ni dobri efekti leka a ni losi efekti leka...

Ono sto je zanimljiv scenario je pitanje onima koji su osetili poboljsanje sa placebo lekovima, da li bi nastavili da uzimaju placebo pilule istog izgleda i sadrzaja?

Sta bi vi kao posmatrac sa strane odgovorili ili savetovali toj osobi, a sta bi da ste u poziciji same osobe koja je osetila poboljsanje...od placeba...


Zatim sledeci nivo problematike, da ste vlast u tom podrucju, da li bi dozvolili drugima da uzimaju placebo iako im se kaze da je placebo ili ne bi dozvolili da uzimaju placebo.
 
Lažno poboljšanje... :lol:
Farmacija se đavolski bori za opstanak.

Ne mogu autora knjige da se setim, niti naziva knjige, ali setiću se..
Tamo je opisan eksperiment sa lažnim operacijama. Jednu grupu ljudi su zaista operisali
a ljude iz druge grupe su uspavali, napravil rez i zašili, bez da su operaciju izvršili.
Jednak broj operisanih i neoperisanih se oporavio.

Al mi se ne sviđa u kom bi ti pravcu da ide ovaj razgovor. Kakve veze ima šta bih
ja dozvolila ili savetovala.
 
placebo, fejk it til ju mejk it itd.
mislim da kažu da vera čini čuda.
a nekako mi nema smisla da nekom kažeš da je placebo - placebo, mislim koja onda korist od toga.

Buddha — 'All that we are is the result of what we have thought.'
 
Meni se učinilo - izbor na plaćeno
izvinjavam se...

- - - - - - - - - -

Lažno poboljšanje... :lol:
Farmacija se đavolski bori za opstanak.

Ne mogu autora knjige da se setim, niti naziva knjige, ali setiću se..
Tamo je opisan eksperiment sa lažnim operacijama. Jednu grupu ljudi su zaista operisali
a ljude iz druge grupe su uspavali, napravil rez i zašili, bez da su operaciju izvršili.
Jednak broj operisanih i neoperisanih se oporavio.

Al mi se ne sviđa u kom bi ti pravcu da ide ovaj razgovor. Kakve veze ima šta bih
ja dozvolila ili savetovala.

Religija je ta koja naplaćuje što veruješ u čudo.
Šta se farmacija meša u religijska posla?
Kako ih nije sramota?
 
Al mi se ne sviđa u kom bi ti pravcu da ide ovaj razgovor. Kakve veze ima šta bih
ja dozvolila ili savetovala.

Lako je kenjati kad zauzmes poziciju van svoje zone sigurnosti...

U temi se pruza prilika , da ne kazem zahteva se, da ljudi iznesu osam razlicitih stavova po pitanju placeba....
Kad su sami osetili + i - , kad savetuju nekog do koga im je stalo + i - , kad su vlast + i - i kad su gradjani tog okruga gde je zavedeno pravilo pa nemaju mogucnost izbora + i -
 
Placebo je tableta koju uzmete u misljenju da je lek i onda osecate poboljsanje...
Neki kazu lazno poboljsanje..

U svakom slucaju fizicki gledano lek nije prisutan, pa ni dobri efekti leka a ni losi efekti leka...

Ono sto je zanimljiv scenario je pitanje onima koji su osetili poboljsanje sa placebo lekovima, da li bi nastavili da uzimaju placebo pilule istog izgleda i sadrzaja?

Sta bi vi kao posmatrac sa strane odgovorili ili savetovali toj osobi, a sta bi da ste u poziciji same osobe koja je osetila poboljsanje...od placeba...


Zatim sledeci nivo problematike, da ste vlast u tom podrucju, da li bi dozvolili drugima da uzimaju placebo iako im se kaze da je placebo ili ne bi dozvolili da uzimaju placebo.

To nije placebo.
 
Lako je kenjati kad zauzmes poziciju van svoje zone sigurnosti...

U temi se pruza prilika , da ne kazem zahteva se, da ljudi iznesu osam razlicitih stavova po pitanju placeba....
Kad su sami osetili + i - , kad savetuju nekog do koga im je stalo + i - , kad su vlast + i - i kad su gradjani tog okruga gde je zavedeno pravilo pa nemaju mogucnost izbora + i -

Kako ćeš da posavetuješ nekoga da uzme lažnu bonu, leba ti?
Trik sa placebo efektom je u tome da čovek ne zna da lek nije pravi.


.
 
Kako ćeš da posavetuješ nekoga da uzme lažnu bonu, leba ti?
Trik sa placebo efektom je u tome da čovek ne zna da lek nije pravi.


.

Ajmo malo koncentracije, pa nema tako puno recenica u uvodnom postu, pa da se oci zagube i da treba 4h citanja tog teksta...

Ono sto je zanimljiv scenario je pitanje onima koji su osetili poboljsanje sa placebo lekovima, da li bi nastavili da uzimaju placebo pilule istog izgleda i sadrzaja?
 
Placebo je tableta koju uzmete u misljenju da je lek i onda osecate poboljsanje...
Neki kazu lazno poboljsanje..

U svakom slucaju fizicki gledano lek nije prisutan, pa ni dobri efekti leka a ni losi efekti leka...

Ono sto je zanimljiv scenario je pitanje onima koji su osetili poboljsanje sa placebo lekovima, da li bi nastavili da uzimaju placebo pilule istog izgleda i sadrzaja?

Sta bi vi kao posmatrac sa strane odgovorili ili savetovali toj osobi, a sta bi da ste u poziciji same osobe koja je osetila poboljsanje...od placeba...


Zatim sledeci nivo problematike, da ste vlast u tom podrucju, da li bi dozvolili drugima da uzimaju placebo iako im se kaze da je placebo ili ne bi dozvolili da uzimaju placebo.

Placebo efekat tokom primene nekih preparata imaju oni pacijenti koji ne znaju da su u toj kontrolnoj grupi i usled vere u izlečenje i poboljšanja psihičkog stanja počinju da osećaju i fizičko poboljšanje, neki simptomi bolesti budu ublaženi, neki rezultati čak budu bolji.
Ali na taj placebo efekat treba računati i u grupama koje dobijaju pravu terapiju, pa je učinak leka veći nego što bi on bio realno.

Pravih poboljšanja nema, to koliko psiha utiče na tok bolesti, što jeste uticaj placeba, to se može postići i odgovarajućom podrškom pacijentima koja u našim zdravstvenim ustanovama poslovično izostaje.

Davanje preparata sa placebo efektom je svojevrsna obmana pacijenta koja ga više košta nego što mu koristi jer ne dobija ništa konkretno što bi moglo da mu pomogne, a poslužio je u naučne svrhe, iako je kao obavešten da su neke šanse 30% da će se to desiti i iako je na to pristao potpisivanjem ugovora. Onog trenutka kad sazna da je u kontrolnoj grupi i da je dobijao šećernu vodicu, placebo efekat prestaje.
Dakle ne, niti bih pristala svesno na takvu terapiju jer je beskorisno, niti bih drugome davala.
 
Jedini slučajevi kod kojih mi deluje opravdano primiti lažnu terapiju kojoj je cilj izazivanje placeba, to je kad se jave pacijenti koji su vrlo uznemireni, ali kod kojih je sve apsolutno u redu, pa im se da nešto, neki bućkuriš za šta im se objasni da će ih smiriti i da će im pomoći... Npr. trudnicama koje se iz nekog razloga uspaniče, a kod kojih je sve u redu.
 
Placebo efekat tokom primene nekih preparata imaju oni pacijenti koji ne znaju da su u toj kontrolnoj grupi i usled vere u izlečenje i poboljšanja psihičkog stanja počinju da osećaju i fizičko poboljšanje, neki simptomi bolesti budu ublaženi, neki rezultati čak budu bolji.
Ali na taj placebo efekat treba računati i u grupama koje dobijaju pravu terapiju, pa je učinak leka veći nego što bi on bio realno.

Pravih poboljšanja nema, to koliko psiha utiče na tok bolesti, što jeste uticaj placeba, to se može postići i odgovarajućom podrškom pacijentima koja u našim zdravstvenim ustanovama poslovično izostaje.

Davanje preparata sa placebo efektom je svojevrsna obmana pacijenta koja ga više košta nego što mu koristi jer ne dobija ništa konkretno što bi moglo da mu pomogne, a poslužio je u naučne svrhe, iako je kao obavešten da su neke šanse 30% da će se to desiti i iako je na to pristao potpisivanjem ugovora. Onog trenutka kad sazna da je u kontrolnoj grupi i da je dobijao šećernu vodicu, placebo efekat prestaje.
Dakle ne, niti bih pristala svesno na takvu terapiju jer je beskorisno, niti bih drugome davala.

To je primer stava , tj odgovor pojedinacni koji trazim, svako da ima neki svoj ugao...
Daje dodatnu mogucnost igranja, ali ne znam da li da vec krenem ili da vidimo i druge stavove...
Mogu samo eto za pocetak da dodam da ako se pacijent veze za roze pilule, nista ne sprecava lekara da mu ostavi roze i dopise i plave
(koje nisu placebo)
Naravno ovo nije sugestija, niti je moj stav, nego eto sta sve moze da se igra covek sa placeboom.
Ali sasvim je odgovorno doneti puno odluka, totalno razlicitih po ovom pitanju, pa i ovu koju zastupas ti...
Postoji cak stereotip placeba, tj gorki lekovi pomazu...mora da ti bude gore da bi ti bilo bolje, cisto i to da navedem kao nesto sto nije placebo sa namerom, ali je placebo u glavi...
Sa druge strane postoji problem placeba sto doktorima daje mnogo siroka ovlastenja pa skoro svakog pacijenta tumace kao nesvesnog hipohondra i onda imamo gubitak bitnih zapazanja od strane pacijenta...npr godi mu antibiotik (znaci ima negde bakterijsku upalu, ne mora na istom mestu koje se leci) ili godi mu aspirin, sto cesto moze da bude veza sa metabolickim problemima ili promenama...ili jednostavno kardio simptom..a ne antipiretik, ali naglasavam, da ja nisam medicinski obrazovan, pa bi zongleraj preskocio jer nije primereno sa malo znanja zonglirati.

Tema je mesavina psiholoskog , socioloskog i medicinskog aspekta...
A plus ima i licne introspekcije jer razlicite odluke se donose zavisno od pozicije u koju se stavite, korisnik, nacelnik, zakonodavac itd..
 

Back
Top