niko nije vaspitan bez batina?

"Did you know that the first Matrix was designed to be a perfect human world? Where none suffered, where everyone would be happy. It was a disaster. No one would accept the program. Entire crops were lost. Some believed we lacked the programming language to describe your perfect world. But I believe that, as a species, human beings define their reality through suffering and misery. The perfect world was a dream that your primitive cerebrum kept trying to wake up from. Which is why the Matrix was redesigned to this: the peak of your civilization."

Agent Smith, Matrix

...

Kad bi svaka želja bila zadovoljena odmah kad se pojavi, kako bi ljudi ispunili
svoje živote, kako bi im prolazilo vreme? Zamislite da se ova vrsta preseli na
Utopiju gde sve raste od sebe i ćurani lete okolo pečeni, gdje se ljubavnici
pronalaze bez čekanja i s lakoćom zadržavaju jedno drugo: na takvom mestu
neki bi ljudi umrli od dosade ili se obesili, neki bi se borili i medjusobno ubijali,
i tako bi sami sebi stvorili više patnji nego što im priroda pruža sada.

Arthur Schopenhauer

:think:
 
Nikad nisam dobila batine, ali možda sam nevaspitana.

Batina ima raznih, misim. Šamari se ponekad udaraju i rečima.

Socijalisticki psiholozi su decidirano tvrdili a i ja se slazem, nikako samar...
Samar stvarno sokira osobu, ali kod deteta ne treba samo sok nego treba i smisao soka da se oseti, tj treba privodjenje svesti , a ne odvodjenje.
Odvodjenje svesti je dobro kad neko histerise, kad paranoise , kad upada u ciklus, krugove misaonog toka, a uostalom samar se i koristi medicinski kod takvih stanja...

- - - - - - - - - -

"Did you know that the first Matrix was designed to be a perfect human world? Where none suffered, where everyone would be happy. It was a disaster. No one would accept the program. Entire crops were lost. Some believed we lacked the programming language to describe your perfect world. But I believe that, as a species, human beings define their reality through suffering and misery. The perfect world was a dream that your primitive cerebrum kept trying to wake up from. Which is why the Matrix was redesigned to this: the peak of your civilization."

Agent Smith, Matrix

...

Kad bi svaka želja bila zadovoljena odmah kad se pojavi, kako bi ljudi ispunili
svoje živote, kako bi im prolazilo vreme? Zamislite da se ova vrsta preseli na
Utopiju gde sve raste od sebe i ćurani lete okolo pečeni, gdje se ljubavnici
pronalaze bez čekanja i s lakoćom zadržavaju jedno drugo: na takvom mestu
neki bi ljudi umrli od dosade ili se obesili, neki bi se borili i medjusobno ubijali,
i tako bi sami sebi stvorili više patnji nego što im priroda pruža sada.

Arthur Schopenhauer

:think:

Ne bih ti savetovao da siris temu jer ljudi ne mogu da prate ni pojedinacno odvojene teme ove tezine, a jos dodavanje je siguran put do pogresnih opsesija i zakljucaka.
 
Podržavam batine i kad su nedokazane odrasle osobe u pitanju, a kamoli nedokazana deca. :D Prosto, kada nema načina da im drugačije objasniš, dve-tri ćuške svakako ne mogu da se podvedu pod neko zlostavljanje ili nasilje u porodici. A zapravo mogu biti efikasne u nekim slučajevima. Ja sam ih u detinjstvu vrlo retko dobijao, samo kad bih baš bio nemoguć, pa i onda samo spomenute dve-tri ćuške.

Od realnih batina do lečenja frustracija roditeljskih... svačega ima na ovom Balkanu...

Tako je, ali postoji fina granica između vaspitno-popravnih mera i zlostavljanja dece odnosno lečenja frustracija... i tu granicu nikada ne treba preći...
 
Imam ja teoriju o vaspitanju i podteoriju o batinama, ali to koristim samo interno i moram reci da su rezultati izuzetni u bejbi sitingu....
Roditelji ne veruju kako brzo mozes istrenirati decu a da se ne osecaju stegnuto ili primorano....a i da nisu genijalci.....

Doduse, te teorije koje imam imaju jak izvor u pedagogiji i u psihologiji , znaci nije samo licno iskustvo ili iskustvo u rastu ili iskustvo iz detinjstva ili tako nesto...
Onaj ko vidi direktno spaseno vise od 10 decijih zivota itekako zna vrednost nekih stvari...

Nije dovoljno reci detetu , nemoj da trcis tu oborices kantu pa ces se poseci....
Ili nemoj da otvaras vrata voza na stanici ili da se naginjes kroz prozor...
Uz malu razliku u redosledu kazni i pohvala i izboru reci, postaje dovoljno...
 
Imam ja teoriju o vaspitanju i podteoriju o batinama, ali to koristim samo interno i moram reci da su rezultati izuzetni u bejbi sitingu....
Roditelji ne veruju kako brzo mozes istrenirati decu a da se ne osecaju stegnuto ili primorano....a i da nisu genijalci.....

Doduse, te teorije koje imam imaju jak izvor u pedagogiji i u psihologiji , znaci nije samo licno iskustvo ili iskustvo u rastu ili iskustvo iz detinjstva ili tako nesto...
Onaj ko vidi direktno spaseno vise od 10 decijih zivota itekako zna vrednost nekih stvari...

Nije dovoljno reci detetu , nemoj da trcis tu oborices kantu pa ces se poseci....
Ili nemoj da otvaras vrata voza na stanici ili da se naginjes kroz prozor...
Uz malu razliku u redosledu kazni i pohvala i izboru reci, postaje dovoljno...

Otprilike tako.

Kada dete hoce da dodirne plamen svece nije dovoljno reci "Opeci ces se"....

Dete nema dovoljno zivotno ISKUSTVO da shvati sta to znaci.

Zato kada nazes "Opeci ce se" uvek ga i malo udaris po guzi...

Da on poveze USLOVNIM REFLEKSOM da ce mu se desiti nesto neprijatno kada dira plamen.

To je bezbolnije nego pustiti ga da dira plamen i da se ozbiljno opece.
 
Vrlo je problematično definisati "ćušku", a ima ih i različitih težina i veličina:
šaketina čoveka od 90kg, npr.

Batine su izraz i poslednja odbrana nemoćnih roditelja.
Ja sam, recimo, bila nemirno, ali ne i neposlušno dete. Jednostavno, bila sam radoznala. I nikad nisam dobila ni grdnju, a kamoli batine. Dobijala sam odgovore i objašnjenja.
Takva su i moja deca bila kao mala, i samo jedanput sin je bio počastovan batinama - onda kad ja nisam umela da se izborim sa situacijom. Pardon, ali roditelji moraju da nauče kako da se izbore sa (sopstvenim) roditeljstvom. U protivnom i ne treba da budu roditelji.

O zapuštenim slučajevima odraslih razmaženih ljudi nekom drugom prilikom.
 
Vrlo je problematično definisati "ćušku", a ima ih i različitih težina i veličina:
šaketina čoveka od 90kg, npr.

Batine su izraz i poslednja odbrana nemoćnih roditelja.
Ja sam, recimo, bila nemirno, ali ne i neposlušno dete. Jednostavno, bila sam radoznala. I nikad nisam dobila ni grdnju, a kamoli batine. Dobijala sam odgovore i objašnjenja.
Takva su i moja deca bila kao mala, i samo jedanput sin je bio počastovan batinama - onda kad ja nisam umela da se izborim sa situacijom. Pardon, ali roditelji moraju da nauče kako da se izbore sa (sopstvenim) roditeljstvom. U protivnom i ne treba da budu roditelji.

O zapuštenim slučajevima odraslih razmaženih ljudi nekom drugom prilikom.

Duso, deca nekada NE MOGU DA SHVATE verbalno objasnjenje jer nemaju dovoljno iskustvo.

Dozirana primena sile je u tom slicaju neophodna i opravdana.

U tome nisu naravno sva deca ista, ali svima po nekada treba dotati proracunatu silu kako bi shvatili sta znaci objasnjenje.
 
to je iz knjige paraneze i maksime tvog dragog šopenhauera ;)

kake veze ima,svejedno je nidje veze
i ovo ispod što si kopiro isto od njega,baaš on zna kako bi bilo i šta bi se dešavalo kad bi došlo do nečeg gotovo potpuno nepojmljivog..baš on zna dal bi se neko dosadjivo i besio ako bi ispunio sve svoje zelje itd :dash: nidje veze zakljucivanje,bez ikakvih osnova i logike,totalni non sequitur takoreći
 
Vrlo je problematično definisati "ćušku", a ima ih i različitih težina i veličina:
šaketina čoveka od 90kg, npr.

Batine su izraz i poslednja odbrana nemoćnih roditelja.
Ja sam, recimo, bila nemirno, ali ne i neposlušno dete. Jednostavno, bila sam radoznala. I nikad nisam dobila ni grdnju, a kamoli batine. Dobijala sam odgovore i objašnjenja.
Takva su i moja deca bila kao mala, i samo jedanput sin je bio počastovan batinama - onda kad ja nisam umela da se izborim sa situacijom. Pardon, ali roditelji moraju da nauče kako da se izbore sa (sopstvenim) roditeljstvom. U protivnom i ne treba da budu roditelji.

O zapuštenim slučajevima odraslih razmaženih ljudi nekom drugom prilikom.

Batina treba da bude PRVA odbrana jer onda postaje deo odnosa roditelj dete....
A posle ide razgovor...
Ako je obrnuto , da je batina poslednja odbrana, onda je roditelj talac svesti i nesvesti deteta...
Pa se bukvalno desava da dete uci roditelja a ne obrnuto...

Ovo nije promocija batina prema deci, jer ako je to prva odbrana, dete zna da je to opcija koja visi u vazduhu, ali se zaobilazi od strane roditelja, bas kao sto se zaobilazi od strane deteta....prva ali zaobilazena do maksimuma...

Tada ce dete mnogo lakse razumeti skracenu verziju ubedjivanja roditelja zasto mora hitno da ga uzme za ruku kad su negde na otvorenom, dok nije kucni ljubimac u nekim ulicama, a jeste u svojoj sopstvenoj, jer je tu npr saobracaj opasniji...

Ne bih da se ovo pretvara u mali simpozijum pedagoskih mera, jer to je najgora stvar, kad instant ucis roditelje o trikovima pedagogije...
Svaki srbin je nabedjen, a jos kad je kao roditelj, nabedjen je troduplo, a ti mu serviras nesto sto ne vidi iskustveno , a ni svesno , a on ce da tumaci to preko svog misljenja , stava a tek ponekad i kroz iskustvo....a iskustva su sipak...najgora stvar su iskustva....
Tudja, pa multi, pa teorija, pa fazoni , fore, cake i trikovi, e to je vec nesto...

Roditelji jako cesto zaebu na vise nacina...
Jedni sabiju decu u kutijicu...
Drugi ne sabiju , nego rasclane zivote na ovde zivi, a ovde izbegavaj da zivis, tj ova ulica je sloboda , a ova nije...
Treci ubiju svaku kreativnost, nego ostave nesto sto je zamena za kreativnost, kod deteta i takva deca ceo svoj vek tragaju za onim sto im je zabranjeno u detinjstvu...vecito osecaju da kao da im je tek promakla prilika da iz sebe izvuku nesto kreativno...obicno su im sloboda bitisanja i sloboda otkrivanja bili nekako oteti zastitnim merama u detinjstvu..
Neki ih dresiraju totalno , do tog nivoa da su totalno nesposobni da donesu odluku i to cesto dovodi do psiho problema, cak i indukovane shizofrenije, koja nije prava shizofrenija, ali ebiga, socijalna fobija, plus narastanje zbog neodlucnosti i kasnije paralize oko odluka dovodi do tako anksioznih i psihoticnih stanja da na kraju lekar mora da to uvrsti u shizofreniju ili neki od oblika bliskih, npr raspad licnosti, ili neka od drugih dijagnoza...

Deca mogu biti totalno nesvesna sta je roditelj ucinio od njih, jer oni ne zive paralelno dva zivota...
A mogu i dosta nakalemiti roditeljima , jer pogresnu sliku prime sa TV ili laznih prica od drustva....

Ali to su vec druga polja, a osnova zasto pominjem da je batina prva linija odbrane...i fizicka veza izmedju posledice i bola batine...koje ce dete sigurno povezati, prvom prilikom kad zaebe stvar a ne dobije batine....eto npr tu vecina roditelja gresi....dete nosi flasu, padne, rasece se, a roditelj ga jos izudara (izudarati je negativa samo po sebi, tako da uzimam do 5 udaraca po turu). Totalno pogresno....jer dete je primilo poruku o bolu i povredi...tada batine dobijaju potpuno drugi znacaj...da roditelju vise znaci materijalna steta ili uneredjen prostor, prosuta tecnost, nego sto mu je vazna povreda deteta....ili imidz pred drugima...
I dete to pamti i sabira....
Nece nikad optuziti nego ce samo preneti isti sistem i na svoju decu, kao normalno ....
Zato ima puno normalne patologije u srbiji....

Cesto vidjam i to da se osoba okrece ka sebi destruktivno....sa namerom da bas resava problem...
To su tako zanimljivi apsurdi, ali nisu vidljivi vecini.Retko sa kim to mogu a popricam...Recimo skoro sam naleteo na nekog ko zna finte...ali tu se isprecilo nesto drugo...suprotan pol...da me secete ako zena nije pomislila da hocu da je obalim na krevet...
Slobodno se moze reci da je u vecini prisutan seks kao pozadina svake aktivnosti u Srbiji, pa se interes za ponudjenu pricu, koja nije profesionalna, znaci nije placena da to radi, vec je njeno interesovanje, protumacila da nije interes za pricu nego za njeno medjunozje...sto nije cudno, ni neobicno, ali pokazuje prosed izmedju dve zemlje i zasto komunikacija ostaje na vulgarnom ili odhebi ti si zena , varijanti...

Te rodne stereotipe imamo i kod bejbi sitera, tj muskarac koji kao ne ume sa decom, a bas je suprotno. Muskarcu je iz dva razloga sigurno , a ostalo je vec stvar talenta, lakse da bude dobar pedagog i dobar sa decom....
 
Ima onaj domaći pop-psiholog koji se gura po novinama i za sve daje "stručno" mišljenje ... pa tako i za vaspitanje dece "ćuškama" (koje, jelte, nisu batine). Zgrozim se kad pročitam odobravajuće komentare, izrečene bez ikakvog kritičkog suda o napisanom tekstu.

Ne postoji univerzalni recept za vaspitanje, jer su deca različita. Nisu deca sarme pa da ih pripremamo po receptu.
Roditelji se često zajebu jer nemaju pojma, ili su postali roditelji jer je "došlo vreme" da ih imaju, ili zato što žele da naprave kopije sebe ... ili - da parafraziram Jaloma - zato što misle da će posejavši sebe u budućnost, postati besmrtni.

Ako zaista volite svoju decu, onda neće biti problem da ih naučite da ne guraju prstiće u šteker, ne stvarajući im uslovne reflekse da će, čim iskažu radoznalost, biti kažnjeni "za njihovo dobro".
 
Ako zaista volite svoju decu, onda neće biti problem da ih naučite da ne guraju prstiće u šteker, ne stvarajući im uslovne reflekse da će, čim iskažu radoznalost, biti kažnjeni "za njihovo dobro".

Kako detetu od 5 godina objasniti ste je struja i da ne gura prst u steker?

Njega nikada (hvala Bogu!) nije udarila struja pa da zna kako to izgleda.

I bas tada ce biti radoznao da sazna sta je to tamo u stekeru....

Ali, ako ga udaris po guzi kada dira steker i kazes "Pazi struja!" on ni tada nece znati kako udara struja, ali ce povezati da je struja nesto gadno i neprijatno, pa vise nece dirati....
 
Kako detetu od 5 godina objasniti ste je struja i da ne gura prst u steker?

Njega nikada (hvala Bogu!) nije udarila struja pa da zna kako to izgleda.

I bas tada ce biti radoznao da sazna sta je to tamo u stekeru....

Ali, ako ga udaris po guzi kada dira steker i kazes "Pazi struja!" on ni tada nece znati kako udara struja, ali ce povezati da je struja nesto gadno i neprijatno, pa vise nece dirati....

Jok.
Kažeš NE povišenim tonom, i dovoljno je. A detetu od 5 godina moguće je štošta objasniti, pod uslovom da roditelji, ponavljajući usvojen obrazac fizičkog kažnjavanja i pod uslovom da su nemušti u komunikaciji s detetom, već nisu zabrljali stvar.
Ali, da ne bih sad i da davala neke univerzalne recepte kakvih se gnušam, ostaje da svaki roditelj bude sam svoj majstor.
 
Vrlo je problematično definisati "ćušku", a ima ih i različitih težina i veličina:
šaketina čoveka od 90kg, npr.

Batine su izraz i poslednja odbrana nemoćnih roditelja.
Ja sam, recimo, bila nemirno, ali ne i neposlušno dete. Jednostavno, bila sam radoznala. I nikad nisam dobila ni grdnju, a kamoli batine. Dobijala sam odgovore i objašnjenja.
Takva su i moja deca bila kao mala, i samo jedanput sin je bio počastovan batinama - onda kad ja nisam umela da se izborim sa situacijom. Pardon, ali roditelji moraju da nauče kako da se izbore sa (sopstvenim) roditeljstvom. U protivnom i ne treba da budu roditelji.

O zapuštenim slučajevima odraslih razmaženih ljudi nekom drugom prilikom.

Svaka čast. To mi deluje gotovo nemoguće. Da se razgovorom sve uspe rešiti. Tamo gde ima ljubavi i strpljenja verovatno uspeva. Meni su batine još uvek nešto što sebi ne dozvoljavam, niti sam bila u prilici da mi budu rešenje, još uvek. Grdnja da, još kako, ali opet ista stvar, kao posledica nestrpljenja i nervoze. Ništa ne rešava.
 
Kako detetu od 5 godina objasniti ste je struja i da ne gura prst u steker?
tako što nije retardirano? :dash:

Ali, ako ga udaris po guzi kada dira steker i kazes "Pazi struja!" on ni tada nece znati kako udara struja, ali ce povezati da je struja nesto gadno i neprijatno, pa vise nece dirati....
''udaranje po guzi'' i nije udaranje i to nisu batine,tako da to nije ništa gadno i neprijatno detetu;gadno i neprijatno detetu,kao i svakom drugom normalnom ljudskom biću,su šamari,PRAVE batine (pesnice) itd
 
Jok.
Kažeš NE povišenim tonom, i dovoljno je. A detetu od 5 godina moguće je štošta objasniti, pod uslovom da roditelji, ponavljajući usvojen obrazac fizičkog kažnjavanja i pod uslovom da su nemušti u komunikaciji s detetom, već nisu zabrljali stvar.
Ali, da ne bih sad i da davala neke univerzalne recepte kakvih se gnušam, ostaje da svaki roditelj bude sam svoj majstor.

Vidi, ja imam cetvoro dece...I sva su zavrsila skole i fakultete...I vec svi imaju svoju decu...

Nisu oni svi bili isti dok su bili mali.

Jednom je vredelo da viknes, poslusace odmah....I drugi je poslusao, ali je malo posle pókusao opet.

Treci uopste nije slusao dok ga ne lupom po dupetu....

Danas imam jedno unuce od 5 godina koje uopste nece da slusa ni sa vikom ni sa cuskama po guzi!

Cenim da ce biti ili revolucionar ili kriminalac kad poraste.
 

Back
Top