Par pocetnickih pitanja

DrNemo

Početnik
Poruka
28
Pozdrav svima.

Imam par pitanja o nekim stvarima koje mi deluju veoma interestantno:


1. Procitao sam negde da mi u stvari nikada ne dodirujemo stvari, vec uvek izmedju nase ruke na primer i predmeta koji dodirujemo postoji prazan prostor, a da ono sto osecamo kao dodir u stvari jeste odbojna sila izmedju nas i drugog predmeta. Da li je to tacno?

2. Sta se desava sa nasim celijama kada ih izlozimo velikoj temperaturi, ubacimo ruku u vatru na primer?
 
Pozdrav svima.

Imam par pitanja o nekim stvarima koje mi deluju veoma interestantno:


1. Procitao sam negde da mi u stvari nikada ne dodirujemo stvari, vec uvek izmedju nase ruke na primer i predmeta koji dodirujemo postoji prazan prostor, a da ono sto osecamo kao dodir u stvari jeste odbojna sila izmedju nas i drugog predmeta. Da li je to tacno?

2. Sta se desava sa nasim celijama kada ih izlozimo velikoj temperaturi, ubacimo ruku u vatru na primer?


1. Kako se sve materijalno sastoji od atoma, a atomi imaju jezgro i oko njega elektrone (koji nisu materijalne čestice, već talasno organizovana energija) - sledi da je dodir medjudejstvo energetskih polja.

2. Dolazi do predaje energije sa nečeg na višem nivou energije (vatra) na nešto na nižem nivou energije (ruka).
Kada je taj prijem energije toliki, da primalac ima vremena da dalje prosledi višak energije, onda samo dolazi do zagrevanja primaoca.
U ovom slučaju, ćelije ruke neće moći da se oslobode prevelike količine energije koju dobijaju, doći će do oksidacije tj. njihovog sagorevanja.
 
Hvala na odgovorima.

A sada imam dodatno pitanje:

Ako je ovo iz ovog texta koji je miki208 postavio tacno, kako onda atomi naseg tela ne odbijaju sami sebe, nego funkcionisu zajedno, dok odbijaju atome drugih tela?


Telo se sastoji od hemijskih jedinjenja, koja nastaju tako što odredjeni atomi (elementi) uspostavljaju medjusobne hemijske veze i formiraju stabilnu strukturu.
Te strukture čine dalje, složenije strukture - sve do organa, koji su fizički povezani jedni sa drugima.
Isto to važi i za drugi organizam - i on se sastoji od stabilnih struktura.
Tako da nije moguće da dodje do bilo kakve reakcije izmedju živih bića - na mestu dodira.

Medjutim, ako dodirneš neko jako reaktivno jedinjenje, poput kiseline - vedećeš da nema odbijanja.
 
I jos jedno, ako sam dobro razumeo nase oko vidi vrlo mali deo spektra(nisam siguran ni sta je to). Sta je to onda ostalo sto nase oko ne moze videti?

Nisam bas toliko upucen u fiziku, ali koliko znam - svetlost je elektromagnetni talas. A nase oko vidi samo talase iz odredjenog spektra frekvencija.
Van tog spektra postoje ostala zracenja, poput radio talasa, mikrotalasa, infracrvene svetlosti, ...
Isto kao sto ne mozemo da cujemo sve zvukove, nego samo zvukove odredjene frekvencije. To su sve ogranicenja nasih receptora (usiju, ociju).
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovorima ljudi :) Za sad nemam vise pitanja :)

Mada, Sveto, tvoje objasnjenje nisam u potpunosti razumeo, ako mozes da napises jos detaljnije i jasnije, bilo bi super, a ako te mrzi, nema veze, hvala i na ovom objasnjenju :)
 
pa o tome sta se ne moze dodirivati a sta moze i zasto. nije mi bas najjasnije


Sve se može dodirnuti.
Telo se, u najsitnijim delovima, sastoji od atoma raznih elemenata.
Ti atomi formiraju razna jedinjenja i to tako što sparuju svoje atome i grade stabilne elektronske "konfiguracije" tj postaju "elektro"-neutralni.
Kada se dodirnu dva takva objekta (dve ruke), neće doći do rasturanja tih postojećih veza i površine tih objekata ostaju stabilne.
Medjutim, ako rukom dodirneš kiselinu, koja je jako reaktivna tj. sklona da sopstvene elektronske veze raskine i uspostavi nove (novo jedinjenje) sa atomima ruke, doći će do narušavanja stabilnosti i do razaranja postojećih jedinjenja, koja čine kožu ili meso ruke.
 
Pozdrav svima.

Imam par pitanja o nekim stvarima koje mi deluju veoma interestantno:


1. Procitao sam negde da mi u stvari nikada ne dodirujemo stvari, vec uvek izmedju nase ruke na primer i predmeta koji dodirujemo postoji prazan prostor, a da ono sto osecamo kao dodir u stvari jeste odbojna sila izmedju nas i drugog predmeta. Da li je to tacno?

2. Sta se desava sa nasim celijama kada ih izlozimo velikoj temperaturi, ubacimo ruku u vatru na primer?

Ljudi, ovo je podforum "Nauka" a ne zajebancija

1. Које глупости ...:lol: .. Где је то " негде " где си то прочитао..:confused: .. За твоју информацију...ја сам " тамо " врло често, али тебе нисам видео ...;) :lol:

2. Да ли то желиш да испробаш... или си пробао па желиш да упоредиш искуства...;)

- - - - - - - - - -

Да...ово је пдф " Наука "...омиљени кутак за :navodnik: Нучнике :navodnik:...:hehe:

А... пдф " Забавиште - :zurka: "..је на Форуму Забава...:aha2: ( одмах испод Форума Друштво ..;) )
 
1. Kako se sve materijalno sastoji od atoma, a atomi imaju jezgro i oko njega elektrone (koji nisu materijalne čestice, već talasno organizovana energija) - sledi da je dodir medjudejstvo energetskih polja.

2. Dolazi do predaje energije sa nečeg na višem nivou energije (vatra) na nešto na nižem nivou energije (ruka).
Kada je taj prijem energije toliki, da primalac ima vremena da dalje prosledi višak energije, onda samo dolazi do zagrevanja primaoca.
U ovom slučaju, ćelije ruke neće moći da se oslobode prevelike količine energije koju dobijaju, doći će do oksidacije tj. njihovog sagorevanja.

Boldovano nije tačno, elektron jeste čestica ali ima talasnu funkciju. Po današnjem shvatanju prirode elementarne čestifce imaju dualnu prirodu.
 
Boldovano nije tačno, elektron jeste čestica ali ima talasnu funkciju. Po današnjem shvatanju prirode elementarne čestifce imaju dualnu prirodu.


Sve je nastalo od energije.
Materija je kondenzovana energija, a nastaje zavrćenjem energije u spiralu.
Prvi stadijumi (zavrćenja) su talasno organizovana energija (različitog nivoa gustine), da bi se na kraju dobila čista materija.

Što znači da je tačno da sve ima obe prirode.
Medjutim - proton i elektron nisu na istom nivou "zgusnutosti", tako da nisu isto.
Proton je više materija od elektrona (sabijenija, gušća energija).
Proton i elektron zajedno daju jedan kvant energije i zato ih nije moguće razdvojiti (misli se na zbirnu količinu energije).
 
Sve je nastalo od energije.
Materija je kondenzovana energija, a nastaje zavrćenjem energije u spiralu.
Prvi stadijumi (zavrćenja) su talasno organizovana energija (različitog nivoa gustine), da bi se na kraju dobila čista materija.

Što znači da je tačno da sve ima obe prirode.
Medjutim - proton i elektron nisu na istom nivou "zgusnutosti", tako da nisu isto.
Proton je više materija od elektrona (sabijenija, gušća energija).
Proton i elektron zajedno daju jedan kvant energije i zato ih nije moguće razdvojiti (misli se na zbirnu količinu energije).

Kako misliš nije moguće razdvojiti? Plazma je stanje materije u kojem su jezgra atoma i elektroni potpuno odvojeni.
Elektroni nisu talasno organizovana energija kako si napisao. Elektron je elementarna čestica. Da bi se bolje razumela priroda uvedena je talasna funkcija.
 
Kako misliš nije moguće razdvojiti? Plazma je stanje materije u kojem su jezgra atoma i elektroni potpuno odvojeni.
Elektroni nisu talasno organizovana energija kako si napisao. Elektron je elementarna čestica. Da bi se bolje razumela priroda uvedena je talasna funkcija.



U smislu da nije moguće uništiti jedan elektron, ili proton.

Energija ima više nivoa kondenzacije (sabijanja talasa) i u nekom trenutku se to smatra materijom.
Proton je taj trenutak, elektron nije.
On je nešto blizu čestice (materije), ali to još uvek nije (kao što nije ni svetlost).
 

Back
Top