Windows 7 (tutorijal za instalaciju)

skawzy

Aktivan član
Poruka
1.787
Dragi korisnici foruma, sada cete imati prilike sami da naucite kako da podignete vas sistem, bez da idete u servis i bacate 1500 do 2000 dinara, zavisnosti u koj servis idete, a njima treba pola sata da urade 1 sistem, pola sata jer vam ubacuju neke programe koje nikad necete koristiti, inace windows 7 se instalira za 15 min , toliko mu treba da zavrsi instalaciju, ne racunajuci drajevere koje naknadno ubacuju.

Ako imate rezac na vazem DVD citacu, onda pratite sledece korake.


1. Ako nemate narezan Windows 7 na CD, to cete uraditi ovako.

- Skinite Windows 7
( Za 64bita se preporucuje minimalno 2 ili vise GB rama da imate da bi radio lepo, sve ispod 2 GB vec se ostaje na Windows XP. Velicina Rama je bitna, generalno ako imate manje od 2GB rama, mozete vi da instalirate Windows 7 ali on nece raditi lepo, zato se i preporucuje od 2 pa na vise za Windows 7)

Link na kom sam ja skinuo windows 7 i preko koga je radjen tutorijal je na sajtu koji je zabranjen na ovom forumu,
pa ne sme da bude u postovima. Ako neko resi da isprati ovaj tutorijal i odradi instalaciju, neka mi se javi na PP da mu dam link da skine.


2. Kako narezati Windows 7 na CD?

Korak 1 - Skinite program za rezanje koji se zove ImgBurn - Link - http://www.imgburn.com/index.php?act=download
(Skinite "Mirror 7 - Provided by ImgBurn"). Klikom na taj link, automatski cete skinuti program, instalirajte ga i pratite sledece korake rezanja.

Korak 2 - Kako ubaciti skinuti windows u program za rezanje:

Pokrenite program.

Slika 1.

pic 1.jpg


Slika 2.

pic 2.jpg


Na drugoj slici nadjite Windows 7 tamo gde ste ga skinuli i ubacite.

Slika 3.

pic 3.jpg


Na toj 3 slici to sto je zaokruzeno, to ce da svetli, dobice boju. Kod mene je sivo jer nisam ubacio CD za rezanje u citac. Znaci to ce da bude aktivirano ako je CD ubacen u citac. Znaci ubacite CD u citac, ubacite skinuti windows 7 kao na slici 2 i kliknite na zaokruzeno kao na slici br 3.

NAPOMENA: Kada krene da se reze, nista ne dirajte. Kada bude bio na pola, racunar ce sam da otvori citac izbacice CD pa ce sam da ga vrati i nastavice sa rezanjem, takva je procedura. Kada bude zavrsio, nece dati nikakvo obavestenje,
samo ce na gornjem polju stojati 100%, vi sacekajte par minuta i onda idite X.



Idemo dalje, sledeci koraci..

Ono sto hocu da kazem je da, neki racunari moraju da obave neka podesavanja u BIOS, zato sto moze da se desi da im je BOOT opcija ugasena i onda ne mogu da pokrenu disk prilikom restartovanja racunara. Da bi bili sigurni da li je ukljucena opcija u BIOS, ili kako je ukljuciti pratite sledece korake:

1. Restartuje vas racunar.
2. Pritiskajte dugme delete na tastaturi. Pritiskom na delete otvorice se BIOS kao na slici 1. Vi udjite na to sto svetli crveno.
3. 1. Slika 1 - https://prnt.sc/idkkqz



2. Slika 2 - https://prnt.sc/idklba
Na slici 2 tako treba da stoji 1st Boot Device da bi mogao da se pokrene CD.
Kada to podesite, idite X i OK da sacuvate promene. Onda ce PC da vam se restartujete. Nakon restartovanja pretiskajte F8.

Neki procesori imaju drugaciji BIOS, pa kad ispratite korak kao na prvoj slici, BIOS izgledati ovako:

https://prnt.sc/idklo8

Na Hard Disk Boot Priority izaberite CD/DVD.

Nakon toga idete Restart racunara i pritiskate f8, ako ste sve uradili kako treba, pocece procedura.

Slika 1.

Pogledajte prilog 477730

Slika 2.

Idite na Enable boot login

Pogledajte prilog 477731

Sacekajte malo..

Slika 3.

Pogledajte prilog 477735

Slika 4.

Odaberite jezik za instalaciju. S obzirom da pratite ovaj tutorijal, nece vam biti potrebno da menjate jezik, vec samo idite Next.

https://prnt.sc/idkmos

Slika 5.

Izacice vam prozor na kom ce vas pitati, koji sistem zelite da instalirate, ali na toj instalaciji ima samo 1, tako da samo idite Next.

Slika 6.

Sledeci korak je taj da vam instalacija trazite da podesite particije. Ja nisam mogao detaljno korak po korak da slikam jer bi u tom slucaju morao da obrisem particije da bih pokazao kako da ih kreirate, a ako to uradim, obrisace mi se sve iz racunara, tako da cu sada to objasniti sto bolje budem mogao.

Pogledajte prilog 477737

Ako zelite da obrisete sve iz racunara (to je normalna stvar ako zelite da uradite nov sistem) jer ako ostavite npr D a uradite windows n C, uradili ste pola posla za vas novi sistem, virusi i nepotrebni fajlovi ce i dalje biti u vasem racunaru u particiji D, zato ja predlazem kada vec radite novi sistem, da pobrisete sve iz njega. Ako imate neke stvari koje bi ste voleli da sacuvate, jednostavno ih sacuvajte na neki FLESH ili narezite na CD.

Korak 1 za pravljenje particija.

- Kliknite na Drive option(Advenced) na desnoj strani. Nakon toga, dobicete ovu sliku.

Pogledajte prilog 477737

- Zatim obrisite sve particije na opciju delete dole.
- Kada ste obrisali sve, ostace vam vas Hard disk sa vasom punom HD memorijom na raspolaganju za podelu.
- Kliknite na New. (ako zelite da u prvoj particiji koja bi mogla da bude i prva particija u kojoj cete instalirati windows fajlove, koja ce biti C, ako zelite da vam bude 50gb, ukucajte cifru "50000" ako zelite 100gb, onda ukucajte "100000" na vama je kako cete da podelite vas Hard Disk. Nakon sto budete podelili, videcete da se podelilo. Nakon toga, kliknite dole na Disk 0 Partition 3, kliknite prvo Format, pa onda New i samo pretisnite OK u koliko zelite da imate samo 2 particije na Hardu. Ako zelite vise, mislim da ste skontali kako da i dalje delite. Kada ste sve zavrsili, kliknite na Disk 0 Partition 2, zatim idite na opciju Next.

I instalacija pocinje, kao na slici.

Pogledajte prilog 477738

Kada bude zavrsio instalaciju, sledi prvi ulazak u sistem, nakon cega morate ispratiti sledece korake.

Slika 1.

Vase ime ili kako vec zelite da nazovete vas PC.

27990090_1589065757797609_1507440068_o.jpg


Nakon toga idite Next. Zatim ce vam zatraziti da stavite sifru, ako ne zelite samo idite Next..

Onda ce vam se pojaviti ovo.

27998946_1589065807797604_1252505744_o.jpg


Idite na Use recommended settings.

Nakon toga ce da vam se restartuje racunar i to je to. Programe cete morati sami da instalirate. Sto se tice zvuka i grafike..Zvuk cete imati a za grafiku cete sami morati da instalirate.

PS: Razlog zasto se negde vidi vec otvorena slika, a negde gde mora da se klikne i gde ima par linkova za slika koji su uplodovani na drugi sajt je taj da, forum moze da prihvati samo 5 uplodovane slike pri jednom postu, pa sam morao da kombinujem da ne bi tutorijal pisao u nekoliko posta.

To je to, nadam se da sam pomogao. Ako imate neka pitanja, ne ustrucavajte se da pitate.
 
Poslednja izmena:
ja imam jedno glupo pitanje.. jel mogu preko desetke da instaliram sedmicu, ali direktno sa harda na kojem će biti os? nemam optički uređaj na laptopu, a nisam nikad radila instalaciju sa fleške i mrsko mi sad da to učim..

Zaista nije komplikovana procedura za fles, imas specijalne programe pomocu kojih se pravi bootabilni fles.
Das im ISO fajl, i oni ti naprave bootabilni fles. Procedura posle toga je ista, samo biras da se bootuje sa flesa kad biras redosled bootovanja.

A to za direktnu instalaciju ne znam koliko je izvodljivo, nisam pokusavao.
 
Toliko tutorijala na You Tube-u i za CD i za fles.A stro se yice instalacije Win.7 preko Win.10 tesko da uspe,jer je poznato da stariji OS ne moze preko novijeg,dok je kontra moguce.Znaci mora format HDD-a,t.j particije na kojoj se nalazi OS,a drugu nista ne dirati.
 
Poslednja izmena:
WooooW kaki tutorijal al sa jedno 10 godina zakašnjenja da je sa Windows 10 još ajde ali win 7...... bolje da je bio tutorijal boot XP i Windows 7 pa ajde.
Što se @Xeroine tiče naravno da može samo pokreneš kao na slikama i izabereš drugu opciju zaokruženo crvenom ja naravno nisam išao do kraja jer neću da pregazim moj Win 10 na sedmicu se više nikada ne bih vraćao.
 
ja imam jedno glupo pitanje.. jel mogu preko desetke da instaliram sedmicu, ali direktno sa harda na kojem će biti os? nemam optički uređaj na laptopu, a nisam nikad radila instalaciju sa fleške i mrsko mi sad da to učim..

Naravno mozes instalirati bez flesa, samo trebas da pokrenes setup.exe, i pratis korake iz ovog tutorijala, ali na kraju moras da odes na start menu i ukucas msconfig, nakon sto udjes u msconfig, odes u jezicak "Boot", tu ces videti dva Windowsa , 10 i 7, oznacis 10, i obrises je. To je to.
 
Zaista nije komplikovana procedura za fles, imas specijalne programe pomocu kojih se pravi bootabilni fles.
Das im ISO fajl, i oni ti naprave bootabilni fles. Procedura posle toga je ista, samo biras da se bootuje sa flesa kad biras redosled bootovanja.

A to za direktnu instalaciju ne znam koliko je izvodljivo, nisam pokusavao.

nisam uspela preko fleške, izbacuje mi required cd/dvd drive device driver is missing..

a sad nešto razmišljam.. ako bih pokretala instalaciju sa harda, kako to da izvedem? instalacioni fajl da mi bude na particiji na kojoj je već 10ka, a da pokušam 7 da instaliram na drugoj particiji.. i posle obrišem 10.. tako mi to nešto izgleda neizvodljivo.. :confused:
 
nije vredelo ništa od toga..
ali uspela sam malo drugačije.. pokrenula instalaciju sa fleša, ne brišući pre toga 10.. odabrala drugu particiju za instalaciju 7, kad se to završilo samo obrisala particiju na kojoj je 10..
znači fazon je samo u tome da se ne briše 10 pre instalacije 7..

sad imam drugi problem, ali pošto nije dozvoljena ovde piraterija, neću ništa da pitam.. :lol:
 
WooooW kaki tutorijal al sa jedno 10 godina zakašnjenja da je sa Windows 10 još ajde ali win 7...... bolje da je bio tutorijal boot XP i Windows 7 pa ajde.
Što se @Xeroine tiče naravno da može samo pokreneš kao na slikama i izabereš drugu opciju zaokruženo crvenom ja naravno nisam išao do kraja jer neću da pregazim moj Win 10 na sedmicu se više nikada ne bih vraćao.

10ka je krs. Na vecini PC-a radi lose, secka, baguje... i nikad nece biti kao windows 7

Ovu temu sam otvorio kako bih pomogao nekome ko zeli da instalira windows 7 i ko je jos koristi, nema to veze sa time sto ti pricas.
 

Back
Top