Ko je "bliznji"?

Ko su bližnji po Bibliji?

  • Porodica i rodbina.

    glasova: 0 0,0%
  • Svi hrišćani.

    glasova: 0 0,0%
  • Pripadnici "naše crkve", naprimjer pravoslavci, katolici, protestanti.

    glasova: 0 0,0%
  • Pripadnici "naše nacionalne crkve" , naprimjer "Srpske pravoslavne crkve".

    glasova: 0 0,0%
  • Svi ljudi na svijetu, bez obzira na religijsku odrednicu.

    glasova: 3 100,0%

  • Ukupno glasova
    3
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
''On je u glavama svih ljudi. I ako pokušaš da ih oslobodiš Njega, oni će te ubiti
misleći da brane sebe.''


Kada tek kreneš, sasvim malo snage imaš. Moraš da budeš svestan svojih mogučnosti.
Da se okružiš ljudima koji isti cilj imaju i da se potpuno posvetiš cilju. Da nađeš učitelja.
Nekoga ko je na stazi ispred tebe i ko je voljan da ti pomogne.
To ne znači da za mrtve ne bi trebao da imaš saosećanja ili razumevanja. Već da
razumeš da trenutno ne možeš da im pomogneš.

Kada nakon nekog vremena dobiješ rezultat, biserčić, razumeš koliko je dragoceno
to što si stekao i pažljivo biraš kome ćeš ga dati. Ne samo zato što dragocenost može
biti izgubljena, već zato što i ti možeš biti ugrožen. I tu je saosećanje i razumevanje
za ''svinje'' potrebno. Moraš razumeti zašto ih tvoj biser razdražuje.

I na kraju, ta briga oko toga ko su nam bližnji i koga bi trebali da volimo je smešna.
Mi sebe sasvim malo volimo i toliko smo malo sposobni da volimo druge. Ono
što ljubavlju nazivamo i što ispoljavamo prema sebi i drugima, od toga bi realno
neko trebao da spasi i nas i naše okruženje.
 
Hvala ti Čedo što si me zasmejao u ovo sumorno zimsko jutro. :heart:

Da.
Pa pisao sam u tvom stilu.

- - - - - - - - - -

ako je najveca zapovest hristova ljubi bliznjega svoga kao sebe samoga ne odnosi se na to dal cu nekom dati bisercice i poljupce i paznju..necu mu dam nista al ga volim..:D

Da.
Ljubi bliznjega ne znaci dati mu nesto.
Vec pomoci u nevolji.
Bliznji je sam odgovoran za svoje finansije.
 
ko su - bližnji?

mislim da u novom zavetu stoji - ne bacajte bisere pred svinje, zatim, neka mrtvi ukopavaju mrtve?

to me navodi na zaključak da nam nije svaki čovek - bližnji.

šta vi mislite?

A ko mu je bio bliznji? Onaj ko mu je ucinio milost ....e tako kada mi ucinimo neko dobro ,oprostimo ,ne vratimo zlo za zlo ,mi smo onda bliznji ,kao i oni sto nama to cine ....

A sto se tice mrtvih ,to su oni koji su duhovno mrtvi ,koji su u neznanju ,ne mogu da se pokaju ,jer greh i veze u neznanju ,nemaju taj duhovni vid ....ne bacajte biserje ,znaci ne govoriti reci i pouke Bozje koje su na spasenje a oni se ismejavaju sa tim ,hule .....

- - - - - - - - - -

ako je najveca zapovest hristova ljubi bliznjega svoga kao sebe samoga ne odnosi se na to dal cu nekom dati bisercice i poljupce i paznju..necu mu dam nista al ga volim..:D

Vera bez dela je mrtva ,mora da se deluje ,da se tvori da bi bila zivotvorna ,delotvorna ,da bi i druge ljude podstakla,ali da se ne trubi o tome ....

- - - - - - - - - -

Lk 10:29 A on htede da se opravda, pa reče Isusu: A ko je bližnji moj?

- - - - - - - - - -

Lk 10:30 A Isus odgovarajući reče: Jedan čovek silažaše iz Jerusalima u Jerihon, pa ga uhvatiše hajduci, koji ga svukoše i izraniše, pa otidoše, ostavivši ga pola mrtva.
Lk 10:31 A iznenada silažaše onim putem nekakav sveštenik, i videvši ga prodje.
Lk 10:32 A tako i Levit kad je bio na onome mestu, pristupi, i videvši ga prodje.
Lk 10:33 A Samarjanin nekakav prolazeći dodje nad njega, i videvši ga sažali mu se;
Lk 10:34 I pristupivši zavi mu rane i zali uljem i vinom; i posadivši ga na svoje kljuse dovede u gostionicu, i ustade oko njega.
Lk 10:35 I sutradan polazeći izvadi dva groša te dade krčmaru, i reče mu: Gledaj ga, i šta više potrošiš ja ću ti platiti kad se vratim.
Lk 10:36 Šta misliš, dakle, koji je od one trojice bio bližnji onome što su ga bili uhvatili hajduci?
Lk 10:37 A on reče: Onaj koji se smilovao na njega. A Isus mu reče: Idi, i ti čini tako.

O tome i pricam .....
 
Ljubi bliznjega ne znaci dati mu nesto.

Kada ispunjavamo dela milosrdja ,dela ljubavi ,dela prastanja Hristov zakon ljubavi ,onda ljubimo i Boga i bliznjega ,tada nam oni postaju bliznji...ako uzvracamo zlo ,svetimo se ,proklinjemo ,onda nam oni ne mogu biti bliznji ,niti smo mi njima bliznji ,jer se oglusavamo o zakonu Ljubavi o dvema najvecim Zapovestima ,znaci ispunjavanjem toga samo to je uslov


Zato se na drugom mestu kaze ne cinite drugima nesto sto ne bi zeleli da i vama neko cini ,,,ne kaze bliznjima ,nego drugima ,drugim ljudima ,to je uvod u zakon ,ali jos nije ispunjenje toga
 
Ispunjenjem dve najveci zapovesti ljudi nam postaju bliznji ,i tacno nije nam svaki covek bliznji ,Hristos je lepo objasnio ....cak negde pravi komparaciju sa svinjama ,zasto?Zato sto kada se svinja okupa ,ocisti od greha malo ,nauci sta treba i kako ,pa se ponovo vraca na staro ,pogazi sve to ,zato se kaze ko mnogo zna ,ko je naucio od njega ce se dosta traziti ,a ako nije ispunjavao to bice mnogo bijen ,a ko malo manje .....
 
Isto kao ova prica o Samarjaninu ,Samarjanin je Hristos ,svestenik je rabin ,a levit ( iz plemena Levija) ucitelj zakona...Hristos se prvo sazalio ,pa onda pristupio da pomogne ,,sazalio se nad narodom ,svojim poukama ,izlecenjima i fizickim i duhovnim ih je uzdigao iz grehovnog kala
 
Jeste .moze covek da saoseca ,da bude sapatnik ...a sta ako coveku treba fizicka pomoc ,ostao bez posla ,nema para za hranu ,da prehrani decu ,a imas mogucnost da mu pomognes ,,,sta ces raditi onda ,uzdisati i saisecati ili mu pruziti pomoc koliko mogicnosti dozvoljavaju?

ako ne saosecas i neces ili oces jel te ljudi guse da treba tako..to masoncine tako pomazu:D
 
jos ako je druge boje koze i religije daljni sta bi mu pozeleo..:mrgreen:

Religija,boja kože tu ne igraju nikakvu ulogu već dal je čovek ili stoka.na primer nekom ustaši ne mogu nikad da želim dobro ali ga ni ne mrzim niti mu želim neko zlo,jednostavno on je daljni za mene,nije čovek nego monstruzna klerofaštička stoka,indiferetan sam po pitanju njegove sudbine i života,ne vidim ih ko buvu u ektar.
 
Religija,boja kože tu ne igraju nikakvu ulogu već dal je čovek ili stoka.na primer nekom ustaši ne mogu nikad da želim dobro ali ga ni ne mrzim niti mu želim neko zlo,jednostavno on je daljni za mene,nije čovek nego monstruzna klerofaštička stoka,indiferetan sam po pitanju njegove sudbine i života,ne vidim ih ko buvu u ektar.
na primer da ti je neki komsija ustasa ,stoka od coveka koga stalno vidjas i zadesi ga neka teska katastrofa..da li bi pozeleo ono u sebi da se izbavi iz govana..
 
ko su - bližnji?

mislim da u novom zavetu stoji - ne bacajte bisere pred svinje, zatim, neka mrtvi ukopavaju mrtve?

to me navodi na zaključak da nam nije svaki čovek - bližnji.

šta vi mislite?

Ko god živi na Zemlji, zemljanin, je bližnji, osim ako nije sa nekog drugog sveta u svemiru. Za njega ne znam da li je bližnji.
Jer nije reko voli svog najbližeg a malo daljeg ne moraš. Nego je rekao kakvo dobro činiš što voliš samo one koji tebe vole.
Poštuj i one koji to ne znaju trenutno. Inače zidovi su mrzili samaričane pa im je Isus upravo ispričao priču u kojoj je glavni lik samaričanin.

- - - - - - - - - -

Dovodite sebe u takve emocionalne extreme je i cilj tih doktrina da ljudi još utonu u san dublje nego što jesu.
Ljubav nije racionalna

Cilj je da ljudi svate da treba živjeti u harmoniji sa ljudima i životinjama i prirodom, a ne onako kako sotona nastoji zavaditi čitav svjet
 
ko su - bližnji?

mislim da u novom zavetu stoji - ne bacajte bisere pred svinje, zatim, neka mrtvi ukopavaju mrtve?

to me navodi na zaključak da nam nije svaki čovek - bližnji.

šta vi mislite?

Svi ljudi.
Treba imati nacelnu ljubav prema svim ljudima.

a na bacati bisere pred svinje je jasno, nije svako dostojan Bozanske istine i spasenja....
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top