SSD ili HDD ili oba

master11

Početnik
Poruka
32
Kupujem novi računar za izradu 3D modela, renderovanje i sl, za rad u programima 3D studio MAX, Photo Shop, REVIT, AutoCAD 3D ...
Konfiguracija:imtel i7-7740x, 4 core; NVIDIA Ge FORCE GTX 1050, 4 GB; 8 GB DDR4.
Dileme su: 1. HDD 2 TB ili SSD 500 GB ili HDD 1 TB + SSD 240 GB
Ideja ugradnje oba diska je da mi SSD 240 GB bude za startovanje OS i programa, ali nisam siguran da li je dovoljno za to 240 GB? HDD od 2 TB je najjeftinije rešenje. Ili bolje da uzmem samo SSD od 500 GB koje je, po ceni, skoro isto kao i data kombinacija HDD+SSD.
2. RAM 2X4 GB ili 1X8 GB, neko mi reče da je bolje 2x4 GB, jer ploče rade u dualnom režimu. Naravno, za godinu-dve ću verovatno imati nadogradnju za još 2X4 ili 1X8 GB.
3. koju ploču mi preporučujete (da ne prelazi mnogo 10.000 din)?
 
Zar je memorija toliko skupa bila je pre 5 godina 4000 dinara, a cini mi se da sam skoro gledao ista je cena ostala...sto mi cudno malo...

Mrzim windows zbog swapa , pa sam radio razne kombinacije sa RAM diskovima, jer na zalost ukidanje swapa je prilicno kobno za stabilnost rada windowsa...
Nemam stav po pitanju diska ili SSD jer mi nije jasno ili zato sto nemam iskustva sa entry level hardware i SSD.

Inace windows 7 ili embeded 7 se moze dizati i sa 4 GB, tj ceo win moze biti na ram disku...
Tada je brz kao munja, a najbitnije je ne swapuje sa HDD...
Ali to su igre sa vise RAMa, koji inace win ne koristi bas najbolje jos od 3.11 (koji je mogao da koristi ramdisk efektivno)
 
Kupujem novi računar za izradu 3D modela, renderovanje i sl, za rad u programima 3D studio MAX, Photo Shop, REVIT, AutoCAD 3D ...
Konfiguracija:imtel i7-7740x, 4 core; NVIDIA Ge FORCE GTX 1050, 4 GB; 8 GB DDR4.
Dileme su: 1. HDD 2 TB ili SSD 500 GB ili HDD 1 TB + SSD 240 GB
Ideja ugradnje oba diska je da mi SSD 240 GB bude za startovanje OS i programa, ali nisam siguran da li je dovoljno za to 240 GB? HDD od 2 TB je najjeftinije rešenje. Ili bolje da uzmem samo SSD od 500 GB koje je, po ceni, skoro isto kao i data kombinacija HDD+SSD.
2. RAM 2X4 GB ili 1X8 GB, neko mi reče da je bolje 2x4 GB, jer ploče rade u dualnom režimu. Naravno, za godinu-dve ću verovatno imati nadogradnju za još 2X4 ili 1X8 GB.
3. koju ploču mi preporučujete (da ne prelazi mnogo 10.000 din)?

razmisli o ryzen 5 1600. to je izuzetan procesor. I dosta je jeftin. bolji od toga i7 za tezak rad. 120 gb ce bi biti sasvim dovoljno za rad ssd. a rama ce ti trebati bar 16 gb odmah.
 
Kupujem novi računar za izradu 3D modela, renderovanje i sl, za rad u programima 3D studio MAX, Photo Shop, REVIT, AutoCAD 3D ...
Konfiguracija:imtel i7-7740x, 4 core; NVIDIA Ge FORCE GTX 1050, 4 GB; 8 GB DDR4.
Dileme su: 1. HDD 2 TB ili SSD 500 GB ili HDD 1 TB + SSD 240 GB
Ideja ugradnje oba diska je da mi SSD 240 GB bude za startovanje OS i programa, ali nisam siguran da li je dovoljno za to 240 GB? HDD od 2 TB je najjeftinije rešenje. Ili bolje da uzmem samo SSD od 500 GB koje je, po ceni, skoro isto kao i data kombinacija HDD+SSD.
2. RAM 2X4 GB ili 1X8 GB, neko mi reče da je bolje 2x4 GB, jer ploče rade u dualnom režimu. Naravno, za godinu-dve ću verovatno imati nadogradnju za još 2X4 ili 1X8 GB.
3. koju ploču mi preporučujete (da ne prelazi mnogo 10.000 din)?

razmisli o ryzen 5 1600. to je izuzetan procesor. I dosta je jeftin. bolji od toga i7 za tezak rad. 120 gb ce bi biti sasvim dovoljno za rad ssd. a rama ce ti trebati bar 16 gb odmah.
Ovako:
1. Rayzen je bolji izbor ako je u pitanju multitasking ali ako se samo radi rendering i koristi se jedno do dva jezgra onda je bolji izbor intel , ovo pišem i znam da sam u pravu iako sam ja AMD-fan .
2. Ako se koristi u poslovne svrhe i za rad tada ne treba štredeti na procesoru nikako , svaki uloženi dinar se isplati.
3. Ram definitivno 16 gb minimum nemoj ići ispod toga.
4. Grafička kartica je bitna isto ali sve zavisi koje ćeš programe koristiti , taj GTx1050 je neki minimum za rad i ispod toga ne treba ići , ali ako kreneš sa nekim jačim programima koje zahtevaju ineke specijalne grafičke od 50 ili 60k tako da ...
5. Što se tiče SSd-a savet je za nabavku ploče koja ima m2 slot i Staviti u njega samsung NVM-E 960 PRO od 256GB koja ima brzinu 3200/1500 , nasuprot klasičnih Sata3 ssd diskova koji imaju brzinu 550/500 - razlika u brzini je nadam se jasna
6. ploča za profesinalni rad je svakako skuplja od 10k
 
Kupujem novi računar za izradu 3D modela, renderovanje i sl, za rad u programima 3D studio MAX, Photo Shop, REVIT, AutoCAD 3D ...
Konfiguracija:imtel i7-7740x, 4 core; NVIDIA Ge FORCE GTX 1050, 4 GB; 8 GB DDR4.
Dileme su: 1. HDD 2 TB ili SSD 500 GB ili HDD 1 TB + SSD 240 GB
Ideja ugradnje oba diska je da mi SSD 240 GB bude za startovanje OS i programa, ali nisam siguran da li je dovoljno za to 240 GB? HDD od 2 TB je najjeftinije rešenje. Ili bolje da uzmem samo SSD od 500 GB koje je, po ceni, skoro isto kao i data kombinacija HDD+SSD.
2. RAM 2X4 GB ili 1X8 GB, neko mi reče da je bolje 2x4 GB, jer ploče rade u dualnom režimu. Naravno, za godinu-dve ću verovatno imati nadogradnju za još 2X4 ili 1X8 GB.
3. koju ploču mi preporučujete (da ne prelazi mnogo 10.000 din)?
Valja pogledati sajt proizvodjaca maticne ploce o tome koliko slotova imas, koje modele podrzava i na kojim ce frekvencijama to da radi. Npr, ja imam as rock b350 pro4 plocu koja podrzava 64gb i ima 4 slota.
Sto vise memorije kacis na njega, radice na sve manjim frekvencijama. Ja bih isao na 1x8gb jer ces moci vise memorije da nakacis na plocu za koju godinu. Valjalo bi to sve proveriti pre kupovine da se ne bi zajebao.

Sa ssd se nisam igrao, ali ono sta sam citao na netu je da ti je hdd sigurniji. SSD ce da ti veoma brzo uspori u odnosu na ono stanje kad si ga kupio i ogranicenje kod njega je sto imas odredjeni broj podataka koji mozes da upises pre nego sto on krepa. Sa te strane ti je hdd znatno siguriniji i trebalo bi duze da traje.

Prilikom kupovine hdd-a gledaj koliki mu je bafer tj memorija i koliko ima obrtaja, odnosno rpm-a. Sto vise to je bolje, ali ce se i vise grejati. Jos jedna prednost hdd-a ti je da sa njega moze da se izvuku podaci ako on crkne, a sa sdd-a mozes samo da se ***** sa njim.
Ako ti bas treba ssd i bas si zapeo, dobro se raspitaj koji ssd je dobar, jer nisu bas svi ok. Tebi bi trebao neki manji ssd da dignes sistem na njega, a na hdd-u cuvaj sve sto ti je vazno i bitno.

Bitno ti je i da imas sto vise ram memorije, sto je vise imas to ce vise podataka moci da se ubaci u nju i posto je memorija brza od hdd-a, brze ce ti otvarati programe i brze ce raditi sistem.

Prilikom kupovine hdd-a, imas vise izbora/boja.

Zeleni su tisi, trose manje struje i generisu manje toplote, ali su najsporiji.
Plavi su zlatna sredina izmedju performansi i cene.
Crni su brzi, ali su skupi i manjih kapaciteta.
Crveni je namenjen za rad non stop.
Ljubicasti je za video nadzor.

Tebi treba neki blue ili back hdd da ima u nazivu.

razmisli o ryzen 5 1600. to je izuzetan procesor. I dosta je jeftin. bolji od toga i7 za tezak rad. 120 gb ce bi biti sasvim dovoljno za rad ssd. a rama ce ti trebati bar 16 gb odmah.

Ja imam ryzen 1600, imam utisak da sam ga dzabe kupio. Vecinu vremena radi sa 1-3% iskoricenja, kad ukljucim neku igru, nagura na 20-30%. U idle mu je temparatura 22c sa stock kulerom.
Nisam do sada video kako izgleda kad potera punom parom da radi a imam ga vec mesec dana.
 
Kupujem novi računar za izradu 3D modela, renderovanje i sl, za rad u programima 3D studio MAX, Photo Shop, REVIT, AutoCAD 3D ...
Konfiguracija:imtel i7-7740x, 4 core; NVIDIA Ge FORCE GTX 1050, 4 GB; 8 GB DDR4.
Dileme su: 1. HDD 2 TB ili SSD 500 GB ili HDD 1 TB + SSD 240 GB
Ideja ugradnje oba diska je da mi SSD 240 GB bude za startovanje OS i programa, ali nisam siguran da li je dovoljno za to 240 GB? HDD od 2 TB je najjeftinije rešenje. Ili bolje da uzmem samo SSD od 500 GB koje je, po ceni, skoro isto kao i data kombinacija HDD+SSD.
2. RAM 2X4 GB ili 1X8 GB, neko mi reče da je bolje 2x4 GB, jer ploče rade u dualnom režimu. Naravno, za godinu-dve ću verovatno imati nadogradnju za još 2X4 ili 1X8 GB.
3. koju ploču mi preporučujete (da ne prelazi mnogo 10.000 din)?

Ocigledno si lupio procesor posto za HEDT nema ploca ispod 30k dinara, A i memorija ispod 16GB danas nije pametan izbor, mada sa ovim naduvanim cenama od novembra prosle godine, mogu da razumem zasto ides na 8GB. 2012 si za te pare mogao da kupis 16GB ;(

edit:
preporucio bih ti da uzmes i7 8700 kao best buy trenutno jer malo trosi i ne treba da kupujes kuler, i recimo ga z370 hd3 kao solidnu plocu, a posto uzimas samo 8GB rama, preporucio bih ti SSD, ili 16GB i hdd, pa ti vidi.
 
Poslednja izmena:
Valja pogledati sajt proizvodjaca maticne ploce o tome koliko slotova imas, koje modele podrzava i na kojim ce frekvencijama to da radi. Npr, ja imam as rock b350 pro4 plocu koja podrzava 64gb i ima 4 slota.
Sto vise memorije kacis na njega, radice na sve manjim frekvencijama. Ja bih isao na 1x8gb jer ces moci vise memorije da nakacis na plocu za koju godinu. Valjalo bi to sve proveriti pre kupovine da se ne bi zajebao.

Sa ssd se nisam igrao, ali ono sta sam citao na netu je da ti je hdd sigurniji. SSD ce da ti veoma brzo uspori u odnosu na ono stanje kad si ga kupio i ogranicenje kod njega je sto imas odredjeni broj podataka koji mozes da upises pre nego sto on krepa. Sa te strane ti je hdd znatno siguriniji i trebalo bi duze da traje.

Prilikom kupovine hdd-a gledaj koliki mu je bafer tj memorija i koliko ima obrtaja, odnosno rpm-a. Sto vise to je bolje, ali ce se i vise grejati. Jos jedna prednost hdd-a ti je da sa njega moze da se izvuku podaci ako on crkne, a sa sdd-a mozes samo da se ***** sa njim.
Ako ti bas treba ssd i bas si zapeo, dobro se raspitaj koji ssd je dobar, jer nisu bas svi ok. Tebi bi trebao neki manji ssd da dignes sistem na njega, a na hdd-u cuvaj sve sto ti je vazno i bitno.

Bitno ti je i da imas sto vise ram memorije, sto je vise imas to ce vise podataka moci da se ubaci u nju i posto je memorija brza od hdd-a, brze ce ti otvarati programe i brze ce raditi sistem.

Prilikom kupovine hdd-a, imas vise izbora/boja.

Zeleni su tisi, trose manje struje i generisu manje toplote, ali su najsporiji.
Plavi su zlatna sredina izmedju performansi i cene.
Crni su brzi, ali su skupi i manjih kapaciteta.
Crveni je namenjen za rad non stop.
Ljubicasti je za video nadzor.

Tebi treba neki blue ili back hdd da ima u nazivu.



Ja imam ryzen 1600, imam utisak da sam ga dzabe kupio. Vecinu vremena radi sa 1-3% iskoricenja, kad ukljucim neku igru, nagura na 20-30%. U idle mu je temparatura 22c sa stock kulerom.
Nisam do sada video kako izgleda kad potera punom parom da radi a imam ga vec mesec dana.

Gospodin rece da mu je SSD za startovanje OS - a , a HDD , verovatno za stekovanje ostalog , tako da "ispunjava Tvoje kriterijume" :) ...


@:
"...Ideja ugradnje oba diska je da mi SSD 240 GB bude za startovanje OS i programa, ali nisam siguran da li je dovoljno za to 240 GB? HDD od 2 TB je najjeftinije rešenje. Ili bolje da uzmem samo SSD od 500 GB koje je, po ceni, skoro isto kao i data kombinacija HDD+SSD..."...
 
Problem sa kombinacijom SSD + HDD je u tome sto moras da pazis gde OS sve brlja, to prebaciti na HDD, tj te direktorijume i prebaciti swap file na HDD. Na Linux-u je to lako, nisam bas siguran za Windows...
Ionako SSD konzumerski moze da izdrzi 20GB dnevno upisa, pa da traje jedno 5 godina, za to vreme ionako kupis drugi...
 
Problem sa kombinacijom SSD + HDD je u tome sto moras da pazis gde OS sve brlja, to prebaciti na HDD, tj te direktorijume i prebaciti swap file na HDD. Na Linux-u je to lako, nisam bas siguran za Windows...
Ionako SSD konzumerski moze da izdrzi 20GB dnevno upisa, pa da traje jedno 5 godina, za to vreme ionako kupis drugi...
kako ste Vi meni ovde smešni , o bože crći će vam ssd?
:)
grupa entuzijasta je negde sredinom 2013 se upustila u testiranje tadašnjih ssd diskova i uzela tada 5 ssd diskova u experimentu i radila su torture test na njima nekih 18 meseci dok nisu svi pocrkavali , najslabiji disk među njima je izdržao 1,1 petabajt upisa i ispisa na njemu u prevodu to vam je količina podataka koje vi zapravo nikada , ali ama baš nikada nećete dostići sa svojim hdd-ovim pri svakodnevnomn korišćenju u narednih 10 godina znaći 1 petabajt je 1000 terabajta tj 1000000 gigabajta , a najduže je izdržao disk sa skoro 5 petabajta upisa i ispisa , tada su se ssd diskovi trimovali da bi mogli da traju a sada su već novije tehnologije koje vam omogućuju 1000000 sati rada (1 milion sati rada vam je oko 114 godina rada)
 
kako ste Vi meni ovde smešni , o bože crći će vam ssd?
:)
grupa entuzijasta je negde sredinom 2013 se upustila u testiranje tadašnjih ssd diskova i uzela tada 5 ssd diskova u experimentu i radila su torture test na njima nekih 18 meseci dok nisu svi pocrkavali , najslabiji disk među njima je izdržao 1,1 petabajt upisa i ispisa na njemu u prevodu to vam je količina podataka koje vi zapravo nikada , ali ama baš nikada nećete dostići sa svojim hdd-ovim pri svakodnevnomn korišćenju u narednih 10 godina znaći 1 petabajt je 1000 terabajta tj 1000000 gigabajta , a najduže je izdržao disk sa skoro 5 petabajta upisa i ispisa , tada su se ssd diskovi trimovali da bi mogli da traju a sada su već novije tehnologije koje vam omogućuju 1000000 sati rada (1 milion sati rada vam je oko 114 godina rada)

Trim treba i sada, iz prostog razloga zato sto ssd tako radi i nema veze sa dugovecnoscu nego sa brzinom rada. Jel moze neki link na te entuzijaste posto cisto sumnjam u ove tvoje podatke...
 
Trim treba i sada, iz prostog razloga zato sto ssd tako radi i nema veze sa dugovecnoscu nego sa brzinom rada. Jel moze neki link na te entuzijaste posto cisto sumnjam u ove tvoje podatke...
Specifications

Form factor: 2.5"
Interface:
SATA Rev. 3.0 (6Gb/s) – with backwards compatibility to SATA Rev. 2.0 (3Gb/s)

Capacities2: 120GB, 240GB, 480GB
Controller3: 2Ch
NAND: TLC
Baseline Performance1:
Data Transfer (ATTO):
120GB — up to 500MB/s


Read and 320MB/s Write
240GB — up to 500MB/s Read and 350MB/s Write
480GB — up to 500MB/s Read and 450MB/s Write

Power Consumption:
0.195W Idle / 0.279W Avg / 0.642W (MAX) Read / 1.535W (MAX) Write

Storage temperature:
-40°C~85°C

Operating temperature:
0°C~70°C


Dimensions:
100.0mm x 69.9mm x 7.0mm

Weight: 41g
Vibration operating:
2.17G Peak (7–800Hz)

Vibration non-operating:
20G Peak (10–2000Hz)

Life expectancy: 1 million hours MTBF
Warranty/support4:
Limited 3-year warranty with free technical support

Total Bytes Written (TBW)5:
120GB: 40TB
240GB: 80TB



480GB: 160TB
 
Meni je previše da dam oko 20.000 din. za SSD od 500 GB, jer:
Posle provere potrebnog resursa na disku za moje buduće programe ...
windows 10 ................... 20 GB
revit 2018 ..................... 5
3dstudio MAX 2018 ......... 6
AutoCAD 2018 .............. 10
Photoshoop cc ............. 3
SolidWORKS .................. 10
MS Office ................. ?

... to je, minimalno, 54 GB (bez ofisa, i bez nekih drugih, ali manjih aplikacija),
pa čak i kada to dupliram zbog optimalnog rada, dakle oko 100 GB, trebalo bi da je SSD od 240 ili 256 GB sasvim dovoljan. Da li negde grešim?
 
Meni je previše da dam oko 20.000 din. za SSD od 500 GB, jer:
Posle provere potrebnog resursa na disku za moje buduće programe ...
windows 10 ................... 20 GB
revit 2018 ..................... 5
3dstudio MAX 2018 ......... 6
AutoCAD 2018 .............. 10
Photoshoop cc ............. 3
SolidWORKS .................. 10
MS Office ................. ?

... to je, minimalno, 54 GB (bez ofisa, i bez nekih drugih, ali manjih aplikacija),
pa čak i kada to dupliram zbog optimalnog rada, dakle oko 100 GB, trebalo bi da je SSD od 240 ili 256 GB sasvim dovoljan. Da li negde grešim?

Pa ako ces samo to da stavljas, onda si dobro obracunao. Ako zatreba prostora uvek mozes da dokupis hdd kasnije.
 
To se u suštini odnosi i na običan HDD... uvek treba ostavljati min. 15-20% slobodno da bi on radio optimalno.

To uopte nije uporedivo, znas...tj,. razlozi su skroz drugaciji...SSDu BUKVALNO opadaju performance kad je preko 50 % natrpan...HDDU-NE! Mnogo ljudi ovde pise sve i svasta, i sto znaju i sto ne..Snejks, Pivosoki ostai "strucnjaci-koje sam morao da BLOKIRAM da ne gledam vise sta kenjaju...Sad se tu pojavljuje par faca koje pricaju o nekim stvarima a vidi se da VEZE NEMAJU!
 
Citam, i ne kapiram: evo, ja radim profesionalno, vrtim Unity i VS, vrtim IIS, Apache, SQL Server, MySQL, dve virtuelne masine, boga-pitaj-sta-sve-ne, ponekad pokrenem i photoshop da sredim neke ikonice, zena je otvarala i vrtela PSD fajlove od par GB velicine (amaterski se bavi 2D artom), a imam duplo slabiju konfiguraciju od ovih s kojima se razbacujete :D :D :D

I nemam nikakvih problema :D Stvarno ne razumem to odmeravanje "ciji je veci" :D
 
Citam, i ne kapiram: evo, ja radim profesionalno, vrtim Unity i VS, vrtim IIS, Apache, SQL Server, MySQL, dve virtuelne masine, boga-pitaj-sta-sve-ne, ponekad pokrenem i photoshop da sredim neke ikonice, zena je otvarala i vrtela PSD fajlove od par GB velicine (amaterski se bavi 2D artom), a imam duplo slabiju konfiguraciju od ovih s kojima se razbacujete :D :D :D

I nemam nikakvih problema :D Stvarno ne razumem to odmeravanje "ciji je veci" :D

Pricas o softverima koji veze nemaju sa renderingom, pominjes MySql itd, sve rtto CPU i mashinu minimalno opterecuje!"ponekad pokrenem Photoshop" >izjava je LOOOOOOL!Vidi svako zna sta mu treba-=ZNAM kakvu mashinu imam sad i ZNAM da mi NIJE DOVOLJNO! I nije mi opoenta da kupim novo-a isto ili slabije..A za SSD0pitanje je dobro jer-jedina stvar koja se najmanje tj. najsporije razvijala kod kompjutera jeste-HDD-hard disk! I sad kad se pojavljuej SSD kao , uksoro neka zamena za HDD-naravno da treba gledati kad kupujes-da kupis-kakav i koliki Ti treba...A ne da kupis pa da shvatis da si se zahebo...
 
Citam, i ne kapiram: evo, ja radim profesionalno, vrtim Unity i VS, vrtim IIS, Apache, SQL Server, MySQL, dve virtuelne masine, boga-pitaj-sta-sve-ne, ponekad pokrenem i photoshop da sredim neke ikonice, zena je otvarala i vrtela PSD fajlove od par GB velicine (amaterski se bavi 2D artom), a imam duplo slabiju konfiguraciju od ovih s kojima se razbacujete :D :D :D

I nemam nikakvih problema :D Stvarno ne razumem to odmeravanje "ciji je veci" :D

Pa za to sto imas treba ram-a. Rekao sam sa dovoljno RAM-a moze i HDD da prodje ;p
Ne verujem sad da mozes dve virtualke sa 8GB i da ti ne svapuje ;)
 
To uopte nije uporedivo, znas...tj,. razlozi su skroz drugaciji...SSDu BUKVALNO opadaju performance kad je preko 50 % natrpan...HDDU-NE! Mnogo ljudi ovde pise sve i svasta, i sto znaju i sto ne..Snejks, Pivosoki ostai "strucnjaci-koje sam morao da BLOKIRAM da ne gledam vise sta kenjaju...Sad se tu pojavljuje par faca koje pricaju o nekim stvarima a vidi se da VEZE NEMAJU!

Nemaš ti veze sa životom ali to tebi još nije jasno "stručnjaku".
 
Pa za to sto imas treba ram-a. Rekao sam sa dovoljno RAM-a moze i HDD da prodje ;p
Ne verujem sad da mozes dve virtualke sa 8GB i da ti ne svapuje ;)

Imam SSD, nije to problem, i 8GB RAM-a, ali stvarno nemam nikakvih problema kad sve poteram (sto ne radim bas cesto). Malo uspori kod photoshop-a i tih ogromnih fajlova od po 2-3 GB, ali malo, zena se ne zali, tako da nemam problema ;)
 

Back
Top