Front-end (osnova programiranja)

skawzy

Aktivan član
Poruka
1.787
Ovde mozete videti pitanja, postaviti pitanje, zadaci...

Dakle, kao sto i sami programeri i pocetnici koji su poceli tek da uce i malo se edukovali, znaju da je ovo osnova programiranja i da se bez ova 2 ne moze u programiranje.

HTML - HyperText Markup Language: jezik za oznacavanje hiperteksta je opisni jezik specijalno namenjen opisu web stranica. Pomocu njega se jednostavno mogu odvojiti elementi kao sto su naslovi, paragrafi, citati, pravljenje formi itd.

CSS - Cascading Stylesheet: Je jezik formatiranja pomocu kog se definise izgled elemenata web-stranice. Znaci sve sto je iskucano u HTML, pomocu CSS-a mi mozemo to ukrasiti, dati mu lepsu velicinu ili ga smanjiti kako nama odgovara, dati mu boju i jos dosta funkcija ovo su samo neki od primera koje sam naveo, videcete kada budete usli u taj svet programiranja.

Programiranje nije za svakog, da se razumemo. Pre pocetka programiranja, osoba mora da zna generalno da radi na racunaru. Drugo, da bi se pocelo sa programiranjem, osoba mora da bude zainteresovana, da voli to sto uci.

Ovo je znaci osnova programiranja, i nije dovoljno da bi se napravio sajt ili forum. Posle ovoga ide, JavaScript(skriptni jezik), pa PHP(programski jezik), nakon toga ide MySql(baza podataka). Onda kasnije mozete po zelji neki programski jezik da ucite.
 
Poslednja izmena:
Poceces prvo sa HTML-om, to je pocetak. Moras da skines neki EDITOR, imas ga vec u kompu a to je "Notepad" ali retko ko danas ispisuje kodove u obican Notepad, ali mozes da skines Notepad++, a mozes da skines i "Brackets" (moja preporuka) onda cu da ti dam tutorijal i na srpskom i na engleskom.
 
Poslednja izmena:
Slažem se sa autorom teme. Svako ko počinje od nule bi trebao da krene od html-a.Mnogi će tu reći da im je to komplikovano ili dosadno pa odustati.

Malo je bauk kada neko od nule krene sa Javom ili C+ pa čak i oni koji imaju jaku volju se odma na početku slome.Treba krenuti od laganog pa napredovati.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Evo zgodnog sajta za ucenje osnove html-a.

https://www.w3schools.com/html/default.asp

Dobar je taj sajt, ja sam njega koristio kao "podsetnik" jer na pocetku kad sam tek poceo da ucim, ja sam se obratio nekim programerima koji su mi da li neke savete, i gde da ucim. I napomenuli su mi da je taj sajt dobar ali vise sluzi kao podsetnik, sto sam ja kasnije i sam uvideo, to je stvarno dobar sajt, lepo je sve objasnjeno ali mi se jedino ne svidja raspored za ucenje, dosta se preskace, ono sto si npr trebao da naucis sada, ti ga vidis tek tamo na 15-om mestu npr.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Sajt ne mozes da okacis, sajt mozes da napravis. A za to ti treba hosting i domen i to se naravno placa. Ako hoces kvalitetan sajt ili forum, moraces da puknes pare. Ove reklame za wix itd sto se reklamiraju po meni i nije neko resenje. Ne postoji ta solucija da imas sajt besplatno, svakako ti treba neko ko ce da kodira tvoj sajt.
 
Front end sa pocne tako sto otvoris Notepad i polako vezbas HTML ... a onda polako ali sigurno kroz W3school ili FCC krenes da ucis i ostale stvari koje ce ti samo doneti mnogo vise znanja

Preporucujem da se otvori neki website gde ces postavljati sve to sto ucis jer ovako mozes samo da "pricas u prazno" ako nemas dokaze sta znas
 
Ne znam da li je baš ovo tema za moje pitanje ali....da li neko zna gde može da se preuzme šablon za neki jednostavan sajt urađen samo u HTML-u i CSS-u sa par slika i tri-četiri strane?Sajt bi trebalo da ima header,navigaciju,main(contract,aside) i footer.Ne trebaju mi sajtovi koji su složeni i koji se uglavnom mogu preuzeti na internetu.Unapred hvala.
 
Ovde mozete videti pitanja, postaviti pitanje, zadaci...

Dakle, kao sto i sami programeri i pocetnici koji su poceli tek da uce i malo se edukovali, znaju da je ovo osnova programiranja i da se bez ova 2 ne moze u programiranje.

HTML - HyperText Markup Language: jezik za oznacavanje hiperteksta je opisni jezik specijalno namenjen opisu web stranica. Pomocu njega se jednostavno mogu odvojiti elementi kao sto su naslovi, paragrafi, citati, pravljenje formi itd.

CSS - Cascading Stylesheet: Je jezik formatiranja pomocu kog se definise izgled elemenata web-stranice. Znaci sve sto je iskucano u HTML, pomocu CSS-a mi mozemo to ukrasiti, dati mu lepsu velicinu ili ga smanjiti kako nama odgovara, dati mu boju i jos dosta funkcija ovo su samo neki od primera koje sam naveo, videcete kada budete usli u taj svet programiranja.

Programiranje nije za svakog, da se razumemo. Pre pocetka programiranja, osoba mora da zna generalno da radi na racunaru. Drugo, da bi se pocelo sa programiranjem, osoba mora da bude zainteresovana, da voli to sto uci.

Ovo je znaci osnova programiranja, i nije dovoljno da bi se napravio sajt ili forum. Posle ovoga ide, JavaScript(skriptni jezik), pa PHP(programski jezik), nakon toga ide MySql(baza podataka). Onda kasnije mozete po zelji neki programski jezik da ucite.
Pozdrav, pre nego sto pocnem sa HTML & CSS-om voleo bih da se raspitam o nekim detaljima. Radio sam na jednom sajtu kao freelancer, pravio sam logotipe i slicno, imam oko 90 review-a ali bih presao malo na kodove.. Neke osnovne stvari znam sto se HTML-a tice, ali odakle poceti, i kako vezbati kodove? i da li ce mi nesto znaciti znanje u psd i al programima. Hvala!
 

Back
Top