Preminuo Uroš Šušterič (1924-2018)

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Q. in perpetuum hibernum

Stara legenda
Poruka
87.964
Otvaram temu u znak poštovanja i sećanja na Uroša Šušteriča.

susteric_mladina1-768x504.jpg


http://www.casnik.si/index.php/2018/02/08/umrl-je-uros-susteric-1924-2018/

Da li neko zna je li još uvek živ Veselin Savković ili je sa ovog sveta otišao poslednji četnički vojvoda?
 
"Moja otadžbina Slovenija mi ne priznaje međuratno delovanje u JVuO jer ga zvanično još uvek žigoše kao kolaborantsku formaciju koja je sarađivala sa okupatorom!", napominje Šušterič, razočaran što vlasti u Ljubljani intenzivno rade na rehabilitaciji domobrana, ali za slovenačke četnike neće ni da čuju. Zanimljivo je da je Šušterič bio prvak slovenačkog proleća i tesan saradnik aktuelnog premijera Janeza Janše uoči osamostaljenja države 1991.

- - - - - - - - - -

http://www.politika.rs/sr/clanak/25785/Последњи-словеначки-четник-постао-војвода
 
borio se kao četnik za jugoslaviju a medju prvima se borio za otcepljenje slovenije?

kako sad pa to?

Pa četnici su i bili protiv druge Jugoslavije.

Verovatno je vrlo loš primer da pominjem Šešelja, ali setite se da je on prvi ponavljao da Slovenci treba pustiti da se odvoje i da je kritikovao što se onako pucalo bezveze tih nekoliko dana.

Ja shvatam zašto se može shvatiti u pogrešnom kontekstu to što je bio predsednik Političkog saveta Slovenačke demokratske zajednice i zbog dešavanja 1990. i 1991. godine, jer se slovenačko vođstvo našlo na suprotnoj strani većinskih zamisli srpskog naroda u Jugoslaviji. Međutim, to nije ni u kakvoj koliziji sa njegovim četništvom (što nije stvar samo ideologije, već i jednostavno nasleđa iz Drugog svetskog rata pobogu) posebno ako imamo na umu da su upravo ti predstavnici slovenačke nacionalne inteligencije koji su se okupili oko ideje samostalne Slovenije kao nacionalne države bili objedinjeni idejom antikomunizma, tako da je priključenje Janezu Janši (koji je, podsetiću vas, redovno posećivao četničke komemoracije) od strane jednog četnika bilo više nego razumljivo. Cela ideologija te kamarile, uključujući i ideja o disoluciji (ili, u umerenoj meri, devoluciji) jugoslovenske (kon)federalne države svoje je temelje zasnivala upravo na baštini svetonazora antikomunističkih vrednosti (a ako će se već pokušavati potražiti nekakvo istorijsko korenje antikomunističkih vrednosti, valjda je jasno da su četnici, objektivno govoreći, dosta bolji izbor od domobrana).

Inače, ja se sada više ne sećam, ali čini mi se da se odmah i povukao iz te priče upravo zbog takve politizacije povodm ratnog raspada SFRJ...a i podsetio bih sve i koliko su se u Bosni i Hercegovini svi odreda u momentu složili 1990. godine, i Izetbegovićevi i Karadžićevi i Bobanovi...tako da saradnja sa slovenačkim demokratama nije ni na koji način nešto kompromitujuće po Šušteriča ako si na to ciljao. Naprotiv, meni se čak čini, imajući u vidu da je ta klika slovenačkih nacionalista deceniju ranije svojevremeno pružala upravo ruku srpskim nacionalistima, sa kojima se slagala skoro doslovno po apsolutno svim tačkama (jedino se razmimoilažeći po pitanju budućnost jugoslovenske državne zajednice, odnosno njenog opstanka) i da je Šušteričev položaj u tim kobnim momentima Jugoslavije bio možda na neki način upravo i određeni pokušaj podilaženje Srbima od strane Slovenije.
 
Poslednja izmena:
Od-Ljubljane-do-Ravne-Gore-korica-3-510x680.jpg


Књига о породици Шуштерич из Жалца, једној од најугледнијих словеначких фамилија.
Ауторов отац Јосип, резервни капетан, пре рата је био пријатељ и сарадник пуковника Драже Михаиловића. Током рата постаје председник Равногорског одбора у Поповцу и председник Војног суда Иванковачког корупса.

Ауторов брат Бојан – у народној песми опеван као „Бојан избеглица“ – активни капетан, био је командант летеће бригаде Ресавског корпуса.

Урош, по завршеној Школи резервних официра на Хомољским планинама, постаје четник Ресавске бригаде… Преживео је Босанску голготу 1944/45, али је пао у немачко заробљеништво. По ослобађању из логора и повратку кући, комунисти га хапсе као „народног непријатеља“ и стављају у исту ћелију у којој га је 1941, пре прогона за Србију, држао Гестапо…

У другом делу свог рада, Урош Шуштерич даје основне податке у Четничком покрету у Словенији.
 
Gde si nasao da je bio za otcepljenje Slovenije?

Zanimljivo je da je Šušterič bio prvak slovenačkog proleća i tesan saradnik aktuelnog premijera Janeza Janše uoči osamostaljenja države 1991. Uroš je bio predsednik saveta SDZS, prethodnice sadašnje Janšine SDS.

- - - - - - - - - -

http://www.politika.rs/sr/clanak/25785/Последњи-словеначки-четник-постао-војвода

- - - - - - - - - -

Књига о породици Шуштерич из Жалца, једној од најугледнијих словеначких фамилија.
Ауторов отац Јосип, резервни капетан, пре рата је био пријатељ и сарадник пуковника Драже Михаиловића. Током рата постаје председник Равногорског одбора у Поповцу и председник Војног суда Иванковачког корупса.

Ауторов брат Бојан – у народној песми опеван као „Бојан избеглица“ – активни капетан, био је командант летеће бригаде Ресавског корпуса.

Урош, по завршеној Школи резервних официра на Хомољским планинама, постаје четник Ресавске бригаде… Преживео је Босанску голготу 1944/45, али је пао у немачко заробљеништво. По ослобађању из логора и повратку кући, комунисти га хапсе као „народног непријатеља“ и стављају у исту ћелију у којој га је 1941, пре прогона за Србију, држао Гестапо…

У другом делу свог рада, Урош Шуштерич даје основне податке у Четничком покрету у Словенији.

a preskočio si da je posle rata a pre hapšenja bio i u NOVJ ;)


citat:

15. maja 1945 je bil v Ljubljani mobiliziran v Jugoslovansko armado

- - - - - - - - - -

a uhapšen je tek godinu ipo dana kasnije a nekako ga ti pereš po običaju :hahaha::hahaha:

- - - - - - - - - -

19. septembra 1946 ga je komunistična oblast zaradi sodelovanja z ravnogorskim gibanjem obsodila na dve leti odvzema prostosti s prisilnim delom.

- - - - - - - - - -

Kazen so mu kasneje znižali na leto in pol

- - - - - - - - - -

dakle, dobioo je samo godinu ipo dana zatvora, tj kazna mu je sa dve godine umanjena na godinu ipo zbog dobrog vladanja?
 
Zanimljivo je da je Šušterič bio prvak slovenačkog proleća i tesan saradnik aktuelnog premijera Janeza Janše uoči osamostaljenja države 1991. Uroš je bio predsednik saveta SDZS, prethodnice sadašnje Janšine SDS.

- - - - - - - - - -

http://www.politika.rs/sr/clanak/25785/Последњи-словеначки-четник-постао-војвода

- - - - - - - - - -



a preskočio si da je posle rata a pre hapšenja bio i u NOVJ ;)


citat:

15. maja 1945 je bil v Ljubljani mobiliziran v Jugoslovansko armado

- - - - - - - - - -

a uhapšen je tek godinu ipo dana kasnije a nekako ga ti pereš po običaju :hahaha::hahaha:

- - - - - - - - - -

19. septembra 1946 ga je komunistična oblast zaradi sodelovanja z ravnogorskim gibanjem obsodila na dve leti odvzema prostosti s prisilnim delom.

- - - - - - - - - -

Kazen so mu kasneje znižali na leto in pol

- - - - - - - - - -

dakle, dobioo je samo godinu ipo dana zatvora, tj kazna mu je sa dve godine umanjena na godinu ipo zbog dobrog vladanja?

Ти знаш боље од њега самог

несрећо то је његова аутобиографија

https://www.scribd.com/book/251582439/Od-Ljubljane-do-Ravne-Gore

а насилно церекање и употреба смајлија и провоцирање на једној оваквој теми је већ део стандардног секташења по коме сте познати
 
Od Ljubljane do Ravne Gore

Slovenac, Uroš Šuštarič(83), s ponosom ističe da je četnički vojvoda. Gestapo aprila 1941. godine uhapsio i proterao čitavu porodicu u Srbiju. Otac i dva sina pristupili Ravnogorskom pokretu


UROŠ Šuštarič, borac i oficir Jugoslovenske kraljevske vojske, odnosno Ravnogorskog pokreta, napunio je 83 godine u svom rodnom Žalecu kod Celja, Slovenija, a pre mesec i po postao je - četnički vojvoda. Gramat je dobio u selu Ba, Srbija. U crkvi Sv. Marka u Parizu, 17. marta ove godine, Šuštarič je položio zakletvu.
- Srbi su ispoštovali i to što sam katolik, a zakleo sam se i svom, slovenačkom narodu - govori Šuštarič.- Druge nacije se od Srba mogu učiti demokratiji. Ja se ponosim što sam četnički vojvoda i prijatelj srpskog naroda.
Odluku da Šuštarič dobije ovu titulu doneo je vojvoda Milo Rakočević (umro je pre dva meseca u Parizu). Uroš je sada jedini Slovenac, četnički vojvoda. U vreme rata je general Draža Mihailović zvanje vojvode dao Slovencu Karelu Novaku, majoru, koji je 1945. prebegao u SAD i postao oficir američke vojske. Novak je i umro u Americi.
Urošev otac Josip je kao dobrovoljac stupio u Vojsku Kraljevine Srbije i odlikovan je posle proboja Solunskog fronta 1918. godine.
- Otac mi je dao srpsko ime, da bi porodica bila sačuvana od moguće asimilacije - kaže nam Uroš Šuštarič.- Bio je patriotski, projugoslovenski i prosrpski opredeljen, kao i moja majka Angela. Tako je vaspitavao i mene, mog brata Slobodana i sestre Tatjanu i Irenu.
Još 1938. godine, kako se kasnije saznalo, porodica Šuštarič bila je na crnom spisku Gestapoa. To se potvrdilo odmah posle okupacije Nemaca - 14. aprila 1941. su muški članovi porodice uhapšeni, a cela familija je početkom juna deportovana u Srbiju.
Porodica Šuštarič se prvo obrela u Aranđelovcu, a zatim u Paraćinu. Otac i dva sina odmah su pristupili Ravnogorskom pokretu i postali borci Resavske brigade. S nepunih 18 godina Uroš je postao pitomac prve klase Ravnogorske vojne akademije, ispod planine Deli Jovan. Brat Slobodan, ratno ime Bojan, postao je komandant Resavskog korpusa.
Šta se lepo u tom ratu dogodilo? Uroš je upoznao devojku Nadu, čiji je otac, Slovenac, bio direktor Fabrike cementa u Popovcu.
- Sada ćemo proslaviti 60 godina braka - zadovoljno se smeška Uroš.- Imamo dva sina, četiri unuka i tri praunuka, od kojih dvojicu dečaka. Tako se naša loza, za koju znamo od 1735. godine - nastavlja.
Brata Slobodana - Bojana, mučki su ubili komunisti januara 1945, a oca Josipa su u montiranom procesu aprila iste godine osudili na smrt i streljali. Uroš je sve ove godine bezuspešno pokušavao da sazna gde su grobovi oca i brata.
- Borili smo se za slobodu i protiv okupatora - napominje Uroš. - Nemci su me zarobili početkom 1945. u Bosni, posle ranjavanja u mestu Devetak. Pao sam u ruke komunista juna iste godine. Nepravedno sam optužen da sam bio saradnik okupatora. I komunisti su, kao i Nemci, oteli svu našu imovinu. Bio sam u zatvoru, a moji su bili na cesti u Žalecu, bez krova nad glavom.

Šuštarič je nedavno saznao da je Udba pratila svaki njegov pokret, sve do 1980. godine.
Okružen slikama i knjigama u svom domu Uroš prima toplinu dece i unuka. Bar jednom godišnje dođe u Srbiju i, kako kaže, oseti da je u slobodnoj zemlji ljudi sa kojima ima šta da priča, da saučestvuje i u dobru i u zlu.

VELIKO PRIZNANjE
Uroš je doživeo nedavno još jedno veliko priznanje. Dobio je "Zlatnu značku" Kulturno-prosvetne zajednice Srbije i Ministarstva za dijasporu - za nesebičan, predan i dugotrajan rad i stvaralački doprinos širenju kulture i veza Slovenije i Srbije. U memoarima "Od Ljubljane do Ravne gore", Šuštarič je svedočio o svom ratnom putu, saborcima i zločinima počinjenim nad pripadnicima Ravnogorskog pokreta, rečeno je na svečanosti u Ministarstvu za dijasporu, uz izvinjenje što priznanje iz Srbije dolazi sa zakašnjenjem.
- Dragi prijatelji, moja država Slovenija meni nikada neće dati priznanje kao što je to učinila moja druga otadžbina Srbija - ganuto je odgovorio Uroš.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/reportaze/aktuelno.293.html:199820-Od-Ljubljane-do-Ravne-Gore

- - - - - - - - - -
 
moj post je prenešen sa:

- - - - - - - - - -

Umrl je UROŠ ŠUŠTERIČ (1924 – 2018)

JOŽE MOŽINA 8.2.2018 18:00

- - - - - - - - - -

nema ni jednog slova dodatog !!

- - - - - - - - - -

citat:

15. maja 1945 je bil v Ljubljani mobiliziran v Jugoslovansko armado

- - - - - - - - - -

a uhapšen je tek godinu ipo dana kasnije a nekako ga ti pereš po običaju
- - - - - - - - - -

19. septembra 1946 ga je komunistična oblast zaradi sodelovanja z ravnogorskim gibanjem obsodila na dve leti odvzema prostosti s prisilnim delom.

- - - - - - - - - -

Kazen so mu kasneje znižali na leto in pol

- - - - - - - - - -

dakle, dobioo je samo godinu ipo dana zatvora, tj kazna mu je sa dve godine umanjena na godinu ipo zbog dobrog vladanja..........
 
Ти знаш боље од њега самог

несрећо то је његова аутобиографија

https://www.scribd.com/book/251582439/Od-Ljubljane-do-Ravne-Gore

а насилно церекање и употреба смајлија и провоцирање на једној оваквој теми је већ део стандардног секташења по коме сте познати

Pa nisi valjda mislio da ce neko u autobiografiji napisati da je bio q. sin?
 
Pa nisi valjda mislio da ce neko u autobiografiji napisati da je bio q. sin?

прока и ја смо расправљали да ли је био у партизанима или није...ако ти тако кажеш...

- - - - - - - - - -

moj post je prenešen sa:

- - - - - - - - - -

Umrl je UROŠ ŠUŠTERIČ (1924 – 2018)

JOŽE MOŽINA 8.2.2018 18:00

- - - - - - - - - -

nema ni jednog slova dodatog !!

- - - - - - - - - -

citat:

15. maja 1945 je bil v Ljubljani mobiliziran v Jugoslovansko armado

- - - - - - - - - -

a uhapšen je tek godinu ipo dana kasnije a nekako ga ti pereš po običaju
- - - - - - - - - -

19. septembra 1946 ga je komunistična oblast zaradi sodelovanja z ravnogorskim gibanjem obsodila na dve leti odvzema prostosti s prisilnim delom.

- - - - - - - - - -

Kazen so mu kasneje znižali na leto in pol

- - - - - - - - - -

dakle, dobioo je samo godinu ipo dana zatvora, tj kazna mu je sa dve godine umanjena na godinu ipo zbog dobrog vladanja..........

треба да те похвалимо што ништа ниси додао? Браво проко...јел то први пут да ниси?

а наравно...лупаш глупости као по обичају, преносиш нешто о чему појма немаш...битно је само пљувати, омаловажавати...сраман си...буди човек бар на оваквим темама...докле иде то секташење?
 
"Moja otadžbina Slovenija mi ne priznaje međuratno delovanje u JVuO jer ga zvanično još uvek žigoše kao kolaborantsku formaciju koja je sarađivala sa okupatorom!", napominje Šušterič, razočaran što vlasti u Ljubljani intenzivno rade na rehabilitaciji domobrana, ali za slovenačke četnike neće ni da čuju. Zanimljivo je da je Šušterič bio prvak slovenačkog proleća i tesan saradnik aktuelnog premijera Janeza Janše uoči osamostaljenja države 1991.

- - - - - - - - - -

http://www.politika.rs/sr/clanak/25785/Последњи-словеначки-четник-постао-војвода

To je bio Šušteričev komentar iz vremena kada je diskusija o rehabilitaciji četnika, a posebno po pitanju primanja penzija, došla na javnu političku scenu.

Nedugo potom došlo je do njihove rehabilitacije i predsednik slovenačkog partizanskog udruženja Janez Stanovnik javno je podržao izjednačavanje četnika sa partizanima, odnosno da im se isplate penzije.

Tako je Slovenija ne tako davno bila postala jedina zemlja bivše Jugoslavije (dakle toga nema ni u Srbiji) koja plavogardejcima priznaje staž i isplaćuje boračke penzije, po nekim procenama i do 3.000 evra.
 
Poslednja izmena:
To je bio Šušteričev komentar iz vremena kada je diskusija o rehabilitaciji četnika, a posebno po pitanju primanja penzija, došla na javnu političku scenu.

Nedugo potom došlo je do njihove rehabilitacije i predsednik slovenačkog partizanskog udruženja Janez Stanovnik javno je podržao izjednačavanje četnika sa partizanima, odnosno da im se isplate penzije.

Tako je Slovenija ne tako davno bila postala jedina zemlja bivše Jugoslavije (dakle toga nema ni u Srbiji) koja plavogardejcima priznaje staž i isplaćuje boračke penzije, po nekim procenama i do 3.000 evra.

zaboravio si da kažeš da su i slovenački domobrani istog dana takodje dobili penzije kao i slovenački četnici

kako to objašnjavaš?
 
"Moja otadžbina Slovenija mi ne priznaje međuratno delovanje u JVuO jer ga zvanično još uvek žigoše kao kolaborantsku formaciju koja je sarađivala sa okupatorom!", napominje Šušterič, razočaran što vlasti u Ljubljani intenzivno rade na rehabilitaciji domobrana, ali za slovenačke četnike neće ni da čuju. Zanimljivo je da je Šušterič bio prvak slovenačkog proleća i tesan saradnik aktuelnog premijera Janeza Janše uoči osamostaljenja države 1991.

- - - - - - - - - -

http://www.politika.rs/sr/clanak/25785/Последњи-словеначки-четник-постао-војвода

Neće da čuju jer JVuO je njima srpska vojska i samim tim bi te matori oni ponajprije likvidirali. Domobrani su pavelićeva formacija , katolička i to eto razmatraju. Razlika izmedju domobrana i ustaša je što ustaše kolju a ovi prvi zvižde i čuvaju stražu dok ovi drugi kolju.

Ovaj janez je bio za odcepljenje slovenije, a ovamo oce da mu se prizna učešće u JVuO , i on je ljigav ko i oni koji oće domobrane da priznaju.

Slovenija i rvatska JVuO gledaju ko saradnika okupatora isključivo jer time oni koriste titovu simetriju kako bi izjednačili sa zločinima ustaša , što nikako ne pije vodu. Svet je draži na čelu sa amerikom dao priznanje za zasluge u borbi sa saveznicima dok ustaše i pavelić to nikada neće dobiti.


Ovo je tema pomalo kretenska, jer je starac teo da se **** da mu ne udje... Ratovo za Jugoslaviju kraljevu a potom podrzo janeze u ubijanju srpskih vojnika 1991... Ko ga ebe, i nema tu šta da se poštuje...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top