Butovanje neće sa Windows 7 na Ubuntu 16

milsu

Ističe se
Poruka
2.560
Nedavno sam reinstalirao dual boot sa Windows 7 i Ubuntu 16, međutim, nakon par meseci, sa Windowsa više ne može da se restartuje na Ubuntu, već samo kao da uđe u sleep ili stand by mod, pa moram ručno da ga restartujem na dugme, dok sa Ubuntua hoće da se restartuje na Windows.
 
Nedavno sam reinstalirao dual boot sa Windows 7 i Ubuntu 16, međutim, nakon par meseci, sa Windowsa više ne može da se restartuje na Ubuntu, već samo kao da uđe u sleep ili stand by mod, pa moram ručno da ga restartujem na dugme, dok sa Ubuntua hoće da se restartuje na Windows.

Mozda ti je nesto prilikom apdejta na Win.7 pobrkalo Boot.probaj uradi Recovery na Win.-u,na datum kada je sve bilo u redu,pa iskljuci automatski apdejt na Win-u.
 
Nedavno sam reinstalirao dual boot sa Windows 7 i Ubuntu 16, međutim, nakon par meseci, sa Windowsa više ne može da se restartuje na Ubuntu, već samo kao da uđe u sleep ili stand by mod, pa moram ručno da ga restartujem na dugme, dok sa Ubuntua hoće da se restartuje na Windows.

Ако сам добро разумео теби неки сервис у оквиру Видовса остаје да ради и не дозвољава покретање другог оперативног система?
Да ли си урадио чисту инсталацију Убунтуа (након инсталације Виндовса) при чему одабир оперативног система вршиш преко Груба или си само кокетирао преко Вубија (инсталација Убунтуа у оквиру Винодвса)?
 
Nedavno sam reinstalirao dual boot sa Windows 7 i Ubuntu 16, međutim, nakon par meseci, sa Windowsa više ne može da se restartuje na Ubuntu, već samo kao da uđe u sleep ili stand by mod, pa moram ručno da ga restartujem na dugme, dok sa Ubuntua hoće da se restartuje na Windows.


Nesto nisi lepo uradio. Znaci ti hoces da zadrzis oba sistema na kompu inace?
 
Verovatno ga je neki apdejt bio zeznuo, evo sad već par dana, nakon najnovijeg Windows apdejta, opet se restartuje normalno.

Ipak imam utisak da, kada radim na Windowsu nešto zahtevno za grafičku karticu, na primer u Photoshopu ili igram neku video igru, onda takođe ume da se zaglavi kod restarta, moguće da se to ponekad dešava i zbog pregrevanja grafičke kartice, ili ko bi ga znao.
 
Verovatno ga je neki apdejt bio zeznuo, evo sad već par dana, nakon najnovijeg Windows apdejta, opet se restartuje normalno.

Ipak imam utisak da, kada radim na Windowsu nešto zahtevno za grafičku karticu, na primer u Photoshopu ili igram neku video igru, onda takođe ume da se zaglavi kod restarta, moguće da se to ponekad dešava i zbog pregrevanja grafičke kartice, ili ko bi ga znao.

У питању је искључиво софтверски проблем унутар Виндовса који ти не дозвољава да извршиш рестарт рачунара (због тога и можеш једино преко дугмета). Такође може бити да ти је опција за гашење подешена да не рестартује рачунар већ да га стави у хибернацију и или да га успава а да на то не обратиш пажњу приликом рестарта (можда је потребно додатно потврдити да желиш баш рестарт рачунара).
 
Verovatno ga je neki apdejt bio zeznuo, evo sad već par dana, nakon najnovijeg Windows apdejta, opet se restartuje normalno.

Ipak imam utisak da, kada radim na Windowsu nešto zahtevno za grafičku karticu, na primer u Photoshopu ili igram neku video igru, onda takođe ume da se zaglavi kod restarta, moguće da se to ponekad dešava i zbog pregrevanja grafičke kartice, ili ko bi ga znao.

Mogao bi da skines i izvadis Grafiku,pa da izduvas ili usisas ventilator na njoj,ako nisi skoro menjao pastu na procesoru grafike,trebalo bi je ocistiti i zameniti
 
Najverovatnije Windows ne radi cold boot, pa moras na dugme, kao sto su vec rekli. No ako sam Windows zaglavi u toku rada onda moze biti da je hardver, ali to ne bi trebalo da ima veze sa restartom.

Reinstaliraj Grub loader preko Linuxa

znači ako možeš da izabereš sistem po uključivanju kompa - izaberi Linux

https://help.ubuntu.com/community/Boot-Repair

uvek možeš pristupiti internetu sa neinstaliranog Linuxa ako se desi pomenuta teža havarija
imaj pri sebi instalacioni disk ili usb

Posle pojedinih update-ova na Windowsu može se desiti da BOOT bude promenjen tako da ništa ne može da se pokrene
iako su oba sistema živa i zdrava
Tada sa instalacionim diskom od Windowsa radiš repair BOOT-a ali se posle toga startuje samo Windows
Plus mi se desilo da em nije odradio posao kako treba em zeznuo checksum-e particija i ličilo je na nemoguću misiju
A najelegantnije rešenje je da startuješ DVD ili USB sa Linuxom, nakačiš se na internet i u terminalu pokreneš BOOT-REPAIR
Znači da bi startovao BOOT-REPAIR moraš da budeš konektovan.
 
Sve je ok, nakon jednog od Windows apdejtova, sada je butovanje opet normalno. Jedino mi nije jasno kako sam samo ja imao taj problem.

Doduše, ostao je problem sinhronizacije sata. Windows nekada pokazuje pravo vreme, a nekada dva sata manje (po zimskom računanju jedan sat manje), čak i kada isključim automatsku sinhronizaciju vremena i ručno podesim sat, opet isto. Čini se da kada Windows instalira neki apdejt, onda podesi i pravo vreme na satu toga dana. Međutim, ako toga dana nije bilo apdejtova sistema, onda pokazuje pogrešno vreme.
 
Sve je ok, nakon jednog od Windows apdejtova, sada je butovanje opet normalno. Jedino mi nije jasno kako sam samo ja imao taj problem.

Doduše, ostao je problem sinhronizacije sata. Windows nekada pokazuje pravo vreme, a nekada dva sata manje (po zimskom računanju jedan sat manje), čak i kada isključim automatsku sinhronizaciju vremena i ručno podesim sat, opet isto. Čini se da kada Windows instalira neki apdejt, onda podesi i pravo vreme na satu toga dana. Međutim, ako toga dana nije bilo apdejtova sistema, onda pokazuje pogrešno vreme.

Evo pogledaj ovde:https://kompjuteri2011.wordpress.com/2017/10/07/dual-boot-popravka-razlike-u-vremenu-koje-pokazuju-satovi-u-linuxu-i-windowsu/
 

Back
Top