Biblijski motivi u ''Epu o Gilgamešu''

James je lepo primetio osnovne motive.

Gilgameš je obesan, najjači i najlepši. Jako mu je dosadno. U toj dosadi počini zločin, muči svoj narod. Onda je ravnodušan. U okeanu nihilizma* provodi dane. Bogovi odlučuju da stvore biće koje će biti pandan Gilgamešu i tako nastaje Enkidu. Prema običajima epa oni se bore, a onda shvataju da su isti. Postaju vremenom dobri ljudi*. U boju sa čudovištima Enikdu pogine. Gilgames ocajava. Predje pola sveta, veliki
potop,* uspeva da umoli bogove i oni mu daju travu vecnog zivota.*
Ona će njega uciniti besmrtnim*. Ali ne moze Enkidua povratiti iz mrtvih. Gilgames je
razocaran. Ne zeli besmrtnost u zivotu bez prijatelja*. Umoran od borbe
zaspi. Travku vecnog zivota pojede zmija*. Gilgames se vrati u svoj grad
i tu umre u dubokoj starosti, zamišljeno gledajuci u vrhove planina.
 
Tetka, mozak ti radi kao partizanski tenk iz '43.
Run, BaBy, Run!
Ne ažuriraš zbog grešaka usled brzog kucanja, već zato što si šizofrena, dodaješ rečenice svakih 15sec.
Zalepi tetka glavu selotejpom, da brže misliš, a možda ti pođe za rukom i da skrojiš neku rečenicu.

Tetka je kao mala pala sa tobogana na glavu, što je ostavilo trajne posledice..




Ide tetka na Shit list
So Long...
 
@HeBe
divlja u srcu:
Ajd jos jednom promeni post, paljevino.
icon_lol.gif

http://forum.krstarica.com/threads/78383&page=20&pp=15

Malisa, videla teta od tebe da se svaki cas menjaju postovi, kod tebe na 3 minuta, to ti je prosek u svemu.

CMOK :lol:
 
Pravim greške u kucanju, brljam, jer se prebacujem sa txta koji kucam za posao i ove gluposti koja me zasmejava na Forumu. Retko imam apdx-e, mrzi me..

Tetka, svaka čast - tri promene za 3 minuta 8-)

Prvo menjano "Jesi se ispratio? U Palmotičevoj,," + rečenica da imam "međuratni" mozak :lol: hahahahahaa "međuratni mozak.."
A onda zatim sve izbrisano, ostavljeno quotovanje i dodato "CMOK", pokupljeno iz striptiz bara kod starog Mercatora...


Hočeš da dokažeš da nisi luda?
Čitaj mi sa usana: Ti si šizofreničar.
 
HeBePoBaTaH_:
S.

Stvarno mislliš da bih lagao? Nisam dao referenSe
Ne mogu da ti dam ime, ne mogu ni da ti kažem ime, debeli će da me pošalje u Bataju...
Bio sam 3 meseca po kazni u Bataji, pravio sam se pametan...ali ne na Forumu
Ako možeš to da ispoštuješ Ok. Ako ne...
Nedeljom Vaske nije u Bi, nije ni četvrtkom, ne pratim ljude, ne mogu ni sebe da ispratim..
..

Luka Paljetak. Greskom nehospitalizovan... u Palmoticevoj (barem citiraj tacno).
:lol:
 
Snezana67:
Pa ako ovo nije bila dobrodoslica + zelja da ti malkice pomognem ukoliko nisi stigla da pregledas sve podteme... onda ne znam sta je:
http://forum.krstarica.com/threads/80870

Svejedno, dobrodosla, nije teta zlopamtilo :wink: .

P.s. A pesmica ti je dobra, ne znam sta ce reci HeBe , al meni se svidja (znaci da se njemu sigurno nece dopasti 8-) ), samo mi nešto "škripi" ritam u poslednjem stihu.



znas sta mi nije jasno. *evo da budem malo kulturnija nego ujutru kad vidim da me neko napada za glupost* Da, ovaj, ....tetooo, a sto se prepucavas sa svima ovde? Ozbiljno, ne kontaj ovo kao uvredu, mislim, bezveze si ispalila decka iz prve na ovoj temi, to za domaci i tako dalje i nastade opsta zbrka.... I jos nesto, da je on hteo to da procita, ne bi vas pitao, a posto jeste, odgovorili mu vi ili ne, snaci ce se.... Ambiciozni prate ambicije, kampanjci se snalaze, tako da, dok se ovde pickarate bezveze oko toga da li cete mu uraditi domaci, njemu je pismeni vec prosao....
A ti, zlopamtilo, majke mi licis na kevu jedne moje drugarice...Hoce to u klimaksu, razumem ja, imam i ja kevu, ali daj malo...chill out bre:) I nemoj da vredjas nesto cim ti dam drugacije misljenje o nekoj temi. Jer moje pesme nemaju veze sa tim, a nisi videla ni desetinu istih.
E pa, posto sam te lepo udavila, cisto da naglasim da nije ni mala zlopamtilo....:)
 
@rox_aching_hunger

Jedina osoba s kojom sam se ja ovde zakacila je vec pomenuti forumas bez imena i prezimena. A i to od pre dva dana, posto doticni sakom i kapom vredja kako koga stigne po celom forumu, sto se lako moze proveriti. Nema osobe na ovom mestu s kojom se on nije posvadjao i to koristeci najgrdji recnik.

Sto se tebe tice, sama si izazvala svadju. Na moj post koji ne sadrzi ama bas nista ruzno, nijednu uvredu niti neprimerenu rec, odgovorila si takvim postom, koristeci kocijaski vokabular, da mi je bilo muka. Onda ti odgovorih tvojim recnikom, racunajuci da ces, valjda, njega razumeti.

A povod je to sto sam napisala da ovde ljudi obicno ne odgovaraju djacima na pitanja vezana za lektire i domace. Izvoli, pronadji stare postove, imas sigurno 10-tak tema koje su djaci otvorili i na koje ili niko nije hteo da odgovori, ili su ih forumasi zestoko zafrkavali. Ja nikada nijednom recju nisam nikoga od njih uvredila. Dakle, a po drugi put, obavesti se prvo. I pitanje: zasto nisi postovala nekome od forumasa koji su se sprdali i svasta rekli tim djacima. U cemu je problem? Zasto si osetila poriv da bas meni srucis sve svoje uvrede? Ne videh da si isla od podteme do podteme i isto to govorila svim forumasima koji nisu zeleli da pisu umesto djaka, stavise, kvalifikovali su ih ruznim imenima, vredjali ih itd. U cemu je ketch?

Zao mi je sto imas ociti problem s autoritetima. Reagovala si tako cim si procitala da sam bila profa neko vreme posle faksa. Sta ces,rade ljudi i gore poslove u zivotu, bogu hvala, te sam davno pobegla iz te price.
Ne znam da li tebe jos drma pubertet, ali ja sam jos najmanje deceniju daleko od klimaksa (ne usvajaj bas lupetanja onog gore, koji svakog ko je stariji od njega stavlja u starce... zar ne kachis da se niko ne bi sam zajeb**** s tim da je "teta" da to zaista jeste?... uostalom, vecina nas ima svoje fotke u profilu, barem oni koji nemaju frku da se i javno prikazu, pa se sve moze proveriti).

Aj cao - ;)
 
pa sad kad sam izlistala teme koje je otvorio "kave", to ce biti jedina osoba sa kojom cu se ja zakaciti. Branim debila. Veliko sorry teto, jeste da nisi u pravu sto se tice toga da li imam problema sa autoritetima, samo malo impulsivno reagujem. Necu ni da zapocinjem svadju sa doticnim koji je otvorio temu zato sto sam ga vec branila, pa da ne kenjam i ja preterano, stojim iza toga sto sam rekla ali isto tako, priznajem, nisam nijednu njegovu drugu temu otvorila. Mozda bolje da nisam ni sad.
 
rox_aching_hunger:
pa na tebi se vidi da si uciteljica ili profesorka ili stagod. samo seres. pokupila jadna svu pamet sveta...
mozes misliti, neko je pitao za pomoc, samo kad ste osulli paljbu..
inace Balzaka zabijes sebi znas vec gde posto je to neka osnova knjizevnosti i nije nikakvo wunderkind to dete sto ga je procitalo u osmom razredu... ja sam tad uveliko presla na Martina. ako znas ko je to.

mogu ja da boodem most medj' generacijama?

evo, most...

roxy, to što si prešla na Martina bolje zavuci pod tepih, pokušaj da potisneš i zaboraviš, or else... Jadan dekica, umro je malo posle toga. :evil:
Vrati se to sve kad predješ na Paju. Jadan heroin s tobom na njemu.

Snezana, sram da ti udje, evo i Bing(o) i brat se koonu u sve im... Kažu, neće da pomogne, pa to ti je! Jače od nje, kažu... ;)
 
Pomiješao si nešto i krenuo obrnutim putem. Pa valjda je pitanje, koji su motivi iz Epa o Gilgamešu u Bibliji? Dakle, Biblija ili Novi zavjet govori o 33 godine života do smrti i misterija uskrsnuća Isusa Krista, a Stari je zavjet govori o oko pet tisuća godina židovske povijesti, od Abrahama (koga smo svi djeca) do Novog zavjeta. To što su ljudi vrlo kasno dekriptirali klinasto pismo pa s njime i kasno pročitali Ep o Gilgamešu, ne zanči da je Biblija (novi zavjet) osobito, starija od njega pa da motivi iz nje postoje u Epu. Kakva zamjena teza! Uostalom, i Stari je zavjet 'mlađi' od Epa o Gilgamešu, koji je temelj ljudske pismenosti usto, a Sumer početak ljudske civilizacije.
Pokušaj pronaći knjigu "Historija počinje u Sumeru" (Epoha, Zagreb, 1966.), Samuela Noaha Kramera
 
Imaš internacionalni motiv prijateljstva, gde se javlja nakon završetka megdana između Gilgameša i Enkidua, motiv tuge koja se javlja nakon Enkiduove smrti kod Gilgameša, istovremeno kod njega i motiv uplašenosti. Motiv traganja se javlja takođe nakon smrti , gde Gilgameš traži bogove kako bi ih pitao da povrati Enkidua iz smrti. Spominje se i motiv sna. Vezano za motiv traganja, može se nadovezati motiv Večnog života gde Gilgameš sem toga što putuje svetom da bi pitao bogove da ožive Enkidua, traga i za besmrtnošću. Za motiv homoseksualnosti nisam siguran, taj motiv sam prvi put video u komentarima na ovom postu. Nisam toliko siguran da li su svi ti motivi vezani za "Ep o Gilgamešu".
 

Back
Top