Biblijski motivi u ''Epu o Gilgamešu''

kave:
Koji su bibliski motivi u "Ep o Gilgames"-u? Hitno mi treba!

Ti si verovatno prvi razred gimnazije? Po tom pitanju primi moje saučešće.



Nešto razmišljam, ko je zapravo kriv što taj sistem opstaje već toliko dugo? Da nisu možda profesori? Pa jesu. A država? Naravno. A đaci?


I ĐACI BOGME !



Ja bih sve vas đačiće, poslušna nevinašca, radilice, pčelice, i ostala govanca, sve bih pohapsio i naredio da zajedno sa profesorskom bandom ostatak života provedete u radnom logoru.

Đaci su najgori šljam ! Znate li, zaboga, koliko je vas? Pa đaci su najmasovnija struktura u obrazovnom sistemu. Kada biste podigli jedan ustanak kao Spartak, znaš kada biste ponovo učili Gilgameše i Tangente i matematiku i... I hemiju...

No naravno, Spartak je bio samo jedan.
 
Ako si pročitao "Ep o Gilgamešu" i ako imaš i malo znanja o Bibliji, ti bi mogao lako da zaključiš koji su to motivi. Ali ću ipak navesti:

Motiv zmije predstavlja internacionalni motiv koji je simbol zla i neprijatelja čovečanstva (Biblija: Adam i Eva)

Motiv potopa je takođe internacionalni motiv koji se pojavljuje u Bibliji (Biblija: Nojeva barka)

Ostali motivi su (po mojoj proceni) strah od smrti i potraga za večnim životom

Mislim da su to svi (osim ako nisam možda propustio neki detalj is jedne od ploča).
 
Pa vidis, mi smo svi rado pomogli onom momku povodom nekog takmicenja u njegovoj skoli, gde se trazilo da nadje sto vise zajednickih imenica koje su potekle od licnih imena (imas tu podtemu na nekoj stranici pre ove). Znaci, nije trazio da mu mi uradimo zadatak, vec je hteo da sakupi stoi vise primera, koje je uglavnom morao sam da isproverava. U tom smislu sam uvek za pomoc djacima. Ali da se prepricava delo... ili pise sastav... Ja sam to svojevremeno lepo naplacivala. Za sve postoji tarifa: od pismenog (u zavisnosti u kojoj skoli), preko maturskog, zatim seminarskog, do diplomskog. Pa ko je lenj... ;)
 
ovde je sve po principu: da komsiji crkne krava! pa sto ne pomoci nekome, pa taman time hteo da ide precicom, a ne da sedi i buba iz knjige neke stvari. sto je najgore: ako vec ne zelite pomoci, nemojte odmagati i trpati djake u logore (/kao tu onaj gore pametnjakovic!)

inace nova sam ovde, pozdrav svima!
Asja
 
slazem se, slazem se, vec kada smo kod naplacivanja radova> ja sam jednom malom napisao lep sastav o A. Santicu, ali je vec kod prve recenice dobio jedan. Ocekivah svasta, iako sam to radio mufte, prijateljski - jak sam prijatelj ocigledno - kada ce mali. Covece napisi mi jos jedan takav sastav pa da joj jos jednom vidim ONU facu!!!!! Rekao sam mu da je dosta, glupo je da padne iz srbace.

a ima jos jedan stos > jedan drugi mali u 15 godini napisao sastav u tehnici toka svesti na temu MOJA UNUTRASNJA BORBA, a profkinja mu jasno dala 1!!!!! Jer ona za takvu narativnu tehniku nije nikada cula pa joj se sve ucinilo nekako nabacano i razliveno. A i prolece nije stiglo u moj grad. Eto kako umiru Rimbaudi. U tim godinama ja nisam znao ni da citam, a mali je vec bio na tragu Vulfovice i Djojsa iako mozda za njih nikada nije cuo.
 
Ili je profa provalio da mali nije sam pisao, ili je jedan od mnogih losih profesora.
Predavala sam 5 godina u skoli i tvrdim da uvek moze da se provali da li je dete samo pisalo rad (i u OS i u gimnaziji).
Ali, cinjenica je da je nas prosvetni kadar uzasan, uglavnom predaju studenti koji su jedva zavrsili to sto su zavrsili, nekima od mojih kolega sam ja pisala diplomske (za ondasnjih 100 DEM po radu) i naravno da oni nece razumeti iole talentovanije napisan rad.
Imala sam, recimo, slucaj da je klinja delikvent napisao takav rad o kradji kola i svom hapsenju, da je to savrsena kratka prica. I dobio je 5 kod mene, na opste zgrazanje mojih kolega.
Imala sam, opet, devojcicu koja je uvek promasivala teme, ali je to dete iscitalo celog Balzaka u 8. razredu i odgledalo celog Bergmana (sad je dosta poznati dramaturg), i citati njene redove je bilo pravo zadovoljstvo, bez obzira sto to nikada nije imalo veze sa zadatim naslovom. Jednostavno, devojcica sedne i napise jednocinku na pismenom. Ili esej...
No, kako su placeni i kakva je selekcija kadrova, dobro je da je vecina profesora elementarno pismena.
 
pa na tebi se vidi da si uciteljica ili profesorka ili stagod. samo seres. pokupila jadna svu pamet sveta...
mozes misliti, neko je pitao za pomoc, samo kad ste osulli paljbu..
inace Balzaka zabijes sebi znas vec gde posto je to neka osnova knjizevnosti i nije nikakvo wunderkind to dete sto ga je procitalo u osmom razredu... ja sam tad uveliko presla na Martina. ako znas ko je to.
 
rox_aching_hunger:
pa na tebi se vidi da si uciteljica ili profesorka ili stagod. samo seres. pokupila jadna svu pamet sveta...
mozes misliti, neko je pitao za pomoc, samo kad ste osulli paljbu..
inace Balzaka zabijes sebi znas vec gde posto je to neka osnova knjizevnosti i nije nikakvo wunderkind to dete sto ga je procitalo u osmom razredu... ja sam tad uveliko presla na Martina. ako znas ko je to.

Evo je jos jedna koja se nakaci i odmah pocne da pljuje po drugima. *Ebote, gde vas stancuju? U kojoj selendri vas proizvode na veliko?

Dete, ajd oladi. Na tebi se uveliko vidi da si debil.
Ne ja nisam profesor, bejah dok si ti piskila u pelene.

Ko je Bergman? - napredna devojcice.

Cuj, lose si pocela kako si doslla. Uclanis se juce i krenes da seres po starim clanovima, bez ikakvog povoda. Imas problem? Resavaj ga na drugom mestu, inace ces proci kao HeBe... :lol:

Ne mozes doci u novo drustvo i krenuti da omalovazavas ljude iz ekipe koji ti nista nisu uradili. A ja maloj kretenki jos pozelela dobrodoslicu.

Forumi imaju svoja pravila, pravilo ovog je da se ne pomaze djacima u pisanju i prepricavanju lektira. Ako ti to ne odgovara - pisi umesto njega, ko ti brani, ili pali odavde. Ali ne seri. Kapiras rad? (al' ti je vokabular!)

Ajd.... brisi u skolu i pokazi svojoj nastavnici svoja stihoklepanija, mozda ti da prelaznu za polugodje :lol:
 
Pustite vi ove prisutne forumaške neurotične tetke u klimaksu, one ni sebi više ne mogu da pomognu, nema im spasa. Pozvaćemo im hitnu pomoć, ukoliko zatraže, ili ćemo ih ostaviti da crknu na đubrištu. Isto je.

....

James je lepo primetio osnovne motive.

Gilgameš je obesan, najjači i najlepši. Jako mu je dosadno. U toj dosadi počini zločin, muči svoj narod. Onda je ravnodušan. U okeanu nihilizma* provodi dane. Bogovi odlučuju da stvore biće koje će biti pandan Gilgamešu i tako nastaje Enkidu. Prema običajima epa oni se bore, a onda shvataju da su isti. Postaju vremenom dobri ljudi*. U boju sa čudovištima Enikdu pogine. Gilgames ocajava. Predje pola sveta, veliki
potop,* uspeva da umoli bogove i oni mu daju travu vecnog zivota.*
Ona će njega uciniti besmrtnim*. Ali ne moze Enkidua povratiti iz mrtvih. Gilgames je
razocaran. Ne zeli besmrtnost u zivotu bez prijatelja*. Umoran od borbe
zaspi. Travku vecnog zivota pojede zmija*. Gilgames se vrati u svoj grad
i tu umre u dubokoj starosti, zamišljeno gledajuci u vrhove planina.



EtoC
 
....

James je lepo primetio osnovne motive.

Gilgameš je obesan, najjači i najlepši. Jako mu je dosadno. U toj dosadi počini zločin, muči svoj narod. Onda je ravnodušan. U okeanu nihilizma* provodi dane. Bogovi odlučuju da stvore biće koje će biti pandan Gilgamešu i tako nastaje Knkidu. Prema običajima epa oni se bore, a onda shvataju da su isti. Postaju vremenom dobri ljudi*. U boju sa čudovištima Knikdu pogine. Gilgames ocajava. Predje pola sveta, veliki
potop,* uspeva da umoli bogove i oni mu daju travu vecnog zivota.*
Ona će njega uciniti besmrtnim*. Ali ne moze Enkidua povratiti iz mrtvih. Gilgames je
razocaran. Ne zeli besmrtnost u zivotu bez prijatelja*. Umoran od borbe
zaspi. Travku vecnog zivota pojede zmija*. Gilgames se vrati u svoj grad
i tu umre u dubokoj starosti, zamišljeno gledajuci u vrhove planina.



EtoC
 
rox_aching_hunger:
jao, ..... dobro, ne volim te ogorcene profesore ili nastavnike...
bas si mi pozelela dobrodoslicu, dala si mi do znanja da je decembar...

Pa ako ovo nije bila dobrodoslica + zelja da ti malkice pomognem ukoliko nisi stigla da pregledas sve podteme... onda ne znam sta je:
http://forum.krstarica.com/threads/80870

Svejedno, dobrodosla, nije teta zlopamtilo :wink: .

P.s. A pesmica ti je dobra, ne znam sta ce reci HeBe , al meni se svidja (znaci da se njemu sigurno nece dopasti 8-) ), samo mi nešto "škripi" ritam u poslednjem stihu.

HeBePoBaTaH_:
I sa brojevima...:lol:

Ti nemas ni broj. :twisted:

Unknown + uncount = HeBe :lol:

Al, ne brini, ti si nas decko koji obecava.

Evo tebi cista petica (pet zvezdica forumsakih) za ovo o Gilgamesu. Vidi se ko je uvek sam radio svoje domace zadatke i citao na vreme lektiru. HeBe, odlikasu nas, nema takvog medju milionima :lol:

Ponosimo se tobom :wink:
 
Tetka ponovo jaše...

Hhahaahhahahaaaa
Na reveru ili oko ruke broj - NIKAD :lol:
Pa, polako, daj mi malo vremena, dekadu jednu, nemam još tvojih 40 godina.... da bih spao na to da se afirmišem na forumima.
Mojim imenom nemoj da se baviš, prevelik je to zalogaj za tvoje sposobnosti
Baš kao i književnost.
...
Ono što si citirala, misliš da sam ozbiljno rekao? prosečno si u pravu :lol:
E, taman sam hteo da ti kažem šta sam čuo, ali...nema te...tamo gde treba
uzmi terapijicu, jedan lekić kao što ti je prepisao čika doktor
udahni
izdahni
maklasaj
i sevaj :arrow:
 

Back
Top