Odbrana duhovnosti....

Boljarin

Buduća legenda
Poruka
28.390
Jasno je da mnoge stvari recima nije moguce objasniti,
stavise, mnoge reci vec imaju sasvim suprotna znacenja,
pa su neupotrebljive.

Recimo duhovnost usvojena i otudjena od svog znacenja
predstavlja meru religioznosti sasvim ogranicene dogmom
Kako da je upotrebim za slobodni duh kreatora?
Kreator otudjen i definisan izraz sa mnogo sirim znacenjem.

Poznato je da su se kroz vekove kreativni ljudi cuvali kao vodilje
napretka drustva. O njima su brinuli cak i oni kojima su smetali.
Sada, kreativne ljude koriste za stvaranje kreacija usmerenja,
marketinga.
Zasto je potrebno cuvati kreativne ljude, zar ne mogu sami?

Ne mogu. Bisere cuva skoljka ili kutija za ukrase, sami su nezasticeni i slabi.
 
Slobodan um je mogao da stvara neograniceno,

ali delovanjem na njegovu svest koja je realna i racionalana,

ali slaba i nerazvijena za otpor otudjuje mu se sloboda pristupa

iracionalnom zivotu i oduzima sposobnost. Takav postaje prvi rob,

dalje taj rob izrazito osetljiv misli da donosi odluke sam i sasvim sam

sebe ubedjuje da je kriv sto je nesto radio.

Ima primera osvescenih umetnika koji misle da su sami krivi za svoje odluke

neshvatajuci da su tako osetljivi bili zrtva pritiska nepoznatog ljudima

duhovno uzdignutim i nadprosecno intelegentnim.
 
Recimo kod nas sasvim doro se brani Kusturica okruzujuci se

drugim tipom pristojnih ljudi koji mu drze budnost prema

sveprisutnom marketingu.

Imate osvescenog Balasevica koji ne razume da su ga instruirali

marketing programeri 90. tih

Mozete videti gomile umetnika zarobljenih i opredeljenih na neku stranu

rijalitija.
 
pa šta znam, ovo ti možda više tema za religiju, ako sam je dobro razumeo.

ono što mi prvo pada na pamet je ovo:

„Onaj koji: Ne poštuje prosvetljenog, niti ceni nadahnuće, iako je prividno pametan, izgubljen je. To je suština tajne.” (Lao Ce)

postavlja se pitanje kako prepoznati te ljude.
koga poštovati, koga ne poštovati.
ima tema na religiji o pokazateljima produhovljene osobe.

mada, ima u selindžerovom romanu freni i zui ta zanimljiva priča o simorovoj debeloj gospođi.
simor poziva svog rođaka, koji ima neke javne nastupe, ali baš i ne poštuje svoju publiku, da bude ljubazan zbog "debele gospođe" u publici, tako nešto.
u finalu knjige, dijalog između freni i zui.

„Meni je svejedno gde glumac glumi. To može da
bude u letnjoj trupi, na radiju, na televiziji, u nekom
prokletom brodvejskom teatru, s najelegantnijom,
najbolje uhranjenom, najpreplanulijom publikom koju
možeš da zamisliš. Ali odaću ti jednu užasnu tajnu...
Slušaš li me?
Nema tamo nikoga ko nije Simorova
Debela Dama.
To podrazumeva i profesora Tupera,
mala. I sve njegove proklete rođake na gomili. Nema
nigde
nikog ko nije Simorova Debela Dama. Nisi to
znala? Nisi znala tu prokletu tajnu? I zar ne znaš -
slušaj
me sad —
zar ne znaš ko je ustvari ta Debela Dama?...
O, mala. O, mala. To je lično Hrist. Lično Hrist, mala.“
 
Uvek je bilo i biće pobunjenih robova i angažovanih umova.
I sada ih ima.
Ali masa je uglavnom ravnodušna, zastrašena ili preokupirana
brigom za egzistenciju.
Ako se i dese, pobune će brzo biti ugušene pretnjom i ucenom. :)

Poenta teme je razmisljanje kako sacuvati te ucenjene duhovne vodice...

kako ih odrzati slobodnim za vreme kada bi mogli da stvore front protiv robovlasnika?
 
možda i ovo ima veze sa temom:

“ Znanje o spiritualnom iskustvu se izgubilo na zapadu. Poslednjih nekoliko vekova su mnogi nesrecnici, cija se kundalini probudila, zavrsili u dusevnim bolnicama, gde su im dati lekovi, elektro shokovi I ostala neadekvatna sredstva. Naucnici I doktori su verovali da probudjenje nije normalan nacin ponasanja I niko nije bio u stanju da ga prihvati I kontrolise, pa cak ni osobe iz najblize porodice, kao ni najblizi prijatelji. Zbog toga je u poslednjih dve stotine godina na zapadu bilo malo velikih licnosti, svi su zavrsavali u dusevnim bolnicama ili ostajali u anonimnosti kako bi izbegli tu sudbinu.

U Indiji je situacija potpuno drugacija. Ako pojedinac pokazuje neke nenormalne simptome, ponasa se cudno ili prica nesvakidasnje snove, podrazumeva se da prozivljava dogadjaje koji su izvan uma. Indijsko verovanje je da svest nije konacan proizvod prirode vec da se moze razvijati, I da izmedju jednog stanja postojanja I drugog, postoji kriza. Kada neko ispoljava cudne simptome, veruje se da on prozivljava tu krizu I da je njegova svest podvrgnuta procesu evolucije. Ako je npr. celokupno bice nekog deteta posveceno Bogu I ono dozivljava stvari izvan uma, onda se nejgova cela porodica smatra svetom, a takvo dete je duboko postovano.



Mada se proces spiritualnog budjenja obicno odvija bez incidenata ili prekida, moze se desiti da blokade I necistoce u telu stvore simptome koji podsecaju na razlicita neuroloska I psihijatrijska stanja.



Luda osoba nema konstantan I postojan tok iskustva I njena svesnost je veoma rastrzana. Ona je neorganizovana spolja I potpuno slepa iznutra. Suprotno tome, svesnost osobe koja je probudjena je trajna I postojana. Dok osoba sa probudjenom svesnoscu moze donositi jasne odluke I sudove, luda osoba ne moze. Ludilo I spiritualno budjenje se mogu okarakterisati kao odredjeni nedostatak kontrole, ali spiritualno probudjena osoba je vodjena visom svescu, dok luda osoba nije.


Kada se desavaju neka vanculna iskustva, vazno je konsultovati iskusnu osobu koja zna sta je prosvetljenje, a sta ludilo. Guru moze pravilno da prosudi I odredi dali je mozak u procesu regresije ili zapravo napreduje duz transcendentalne linije. Ako postoji neko organsko ostecenje u mozgu, ono se moze izleciti, ali ako su simptomi spiritualni, osoba ce biti inicirana I bice joj data odredjena vezba kako bi joj se ponasanje stabilizovalo. Ona nece biti primorana na brak ili bilo koju drustvenu ulogu koja nije odgovarajuca za nju. Umesto toga, bice upoznata sa svetim licnostima I njihovim ucenjima. “



Kundalini Tantra, Svami Satjananda Sarasvati
 
pa šta znam, ovo ti možda više tema za religiju, ako sam je dobro razumeo.

ono što mi prvo pada na pamet je ovo:

„Onaj koji: Ne poštuje prosvetljenog, niti ceni nadahnuće, iako je prividno pametan, izgubljen je. To je suština tajne.” (Lao Ce)

postavlja se pitanje kako prepoznati te ljude.
koga poštovati, koga ne poštovati.
ima tema na religiji o pokazateljima produhovljene osobe.

mada, ima u selindžerovom romanu freni i zui ta zanimljiva priča o simorovoj debeloj gospođi.
simor poziva svog rođaka, koji ima neke javne nastupe, ali baš i ne poštuje svoju publiku, da bude ljubazan zbog "debele gospođe" u publici, tako nešto.
u finalu knjige, dijalog između freni i zui.

„Meni je svejedno gde glumac glumi. To može da
bude u letnjoj trupi, na radiju, na televiziji, u nekom
prokletom brodvejskom teatru, s najelegantnijom,
najbolje uhranjenom, najpreplanulijom publikom koju
možeš da zamisliš. Ali odaću ti jednu užasnu tajnu...
Slušaš li me?
Nema tamo nikoga ko nije Simorova
Debela Dama.
To podrazumeva i profesora Tupera,
mala. I sve njegove proklete rođake na gomili. Nema
nigde
nikog ko nije Simorova Debela Dama. Nisi to
znala? Nisi znala tu prokletu tajnu? I zar ne znaš -
slušaj
me sad —
zar ne znaš ko je ustvari ta Debela Dama?...
O, mala. O, mala. To je lično Hrist. Lično Hrist, mala.“

O tome sam na pocetku, duhovnost kao izraz usvojen je u vremenu kada je religija bila jedini ventil duhovnosti

i njegova mecena, ali duhovnost je mnogo siri pojam i podrazumeva nesvesnost, nadsvesnost ili ga zovi kako hoces

iracionalnu svest individue.

- - - - - - - - - -

možda i ovo ima veze sa temom:

“ Znanje o spiritualnom iskustvu se izgubilo na zapadu. Poslednjih nekoliko vekova su mnogi nesrecnici, cija se kundalini probudila, zavrsili u dusevnim bolnicama, gde su im dati lekovi, elektro shokovi I ostala neadekvatna sredstva. Naucnici I doktori su verovali da probudjenje nije normalan nacin ponasanja I niko nije bio u stanju da ga prihvati I kontrolise, pa cak ni osobe iz najblize porodice, kao ni najblizi prijatelji. Zbog toga je u poslednjih dve stotine godina na zapadu bilo malo velikih licnosti, svi su zavrsavali u dusevnim bolnicama ili ostajali u anonimnosti kako bi izbegli tu sudbinu.

U Indiji je situacija potpuno drugacija. Ako pojedinac pokazuje neke nenormalne simptome, ponasa se cudno ili prica nesvakidasnje snove, podrazumeva se da prozivljava dogadjaje koji su izvan uma. Indijsko verovanje je da svest nije konacan proizvod prirode vec da se moze razvijati, I da izmedju jednog stanja postojanja I drugog, postoji kriza. Kada neko ispoljava cudne simptome, veruje se da on prozivljava tu krizu I da je njegova svest podvrgnuta procesu evolucije. Ako je npr. celokupno bice nekog deteta posveceno Bogu I ono dozivljava stvari izvan uma, onda se nejgova cela porodica smatra svetom, a takvo dete je duboko postovano.



Mada se proces spiritualnog budjenja obicno odvija bez incidenata ili prekida, moze se desiti da blokade I necistoce u telu stvore simptome koji podsecaju na razlicita neuroloska I psihijatrijska stanja.



Luda osoba nema konstantan I postojan tok iskustva I njena svesnost je veoma rastrzana. Ona je neorganizovana spolja I potpuno slepa iznutra. Suprotno tome, svesnost osobe koja je probudjena je trajna I postojana. Dok osoba sa probudjenom svesnoscu moze donositi jasne odluke I sudove, luda osoba ne moze. Ludilo I spiritualno budjenje se mogu okarakterisati kao odredjeni nedostatak kontrole, ali spiritualno probudjena osoba je vodjena visom svescu, dok luda osoba nije.


Kada se desavaju neka vanculna iskustva, vazno je konsultovati iskusnu osobu koja zna sta je prosvetljenje, a sta ludilo. Guru moze pravilno da prosudi I odredi dali je mozak u procesu regresije ili zapravo napreduje duz transcendentalne linije. Ako postoji neko organsko ostecenje u mozgu, ono se moze izleciti, ali ako su simptomi spiritualni, osoba ce biti inicirana I bice joj data odredjena vezba kako bi joj se ponasanje stabilizovalo. Ona nece biti primorana na brak ili bilo koju drustvenu ulogu koja nije odgovarajuca za nju. Umesto toga, bice upoznata sa svetim licnostima I njihovim ucenjima. “



Kundalini Tantra, Svami Satjananda Sarasvati

Naravno da ima veze...samo je sada proces neutralizacije pojednostavljen

izopsteni u samoizgnastvu ni sami sebi razumljivi takvi ljudi popustaju pritisku

i stavljaju se u sluzbu robovlasnika kao robovi.
 
Zašto front i zašto protiv? Ne treba ratovati niti ulagati energiju protiv nečega, jer to protivnika
i stvara i jača.

Moramo pružati otpor ugnjetavanju, ali nipošto ne smemo nanositi zlo ugnjetaču. Njega moramo
pobediti ljubavlju - otkazati mu poslušnost, makar po cenu života.


Ko beše to rekao.. :kafa:
 
Moda da neko treba na krst biti raspet ili na lomači spaljen, ili šikaniran od vlasti
da bi ostale u slobodu poveo, treba da prestane. Svako svojim životom mora pružiti
primer i svako sam svoju slobodu mora živeti.

Jer se na kraju ispostavi da je žrtvina žrtva robovlasnik. Bez njega navodna žrtva
ne bi imala koga da okrivi za sopstveno neumeće življenja.
 
Da podjemo od toga da je bitno shvatiti status da bi se oslobodio necega,

kada se radi o mentalnom robovanju jedini ko moze da osvetli status su slobodni

ljudi koji mogu da sagledaju svest sa neke druge strane, a verujte mi takvih ima mnogo,

problem je sto su oni slabi u prostoru svesti gde postaju prvi robovi.

- - - - - - - - - -

Moda da neko treba na krst biti raspet ili na lomači spaljen, ili šikaniran od vlasti
da bi ostale u slobodu poveo, treba da prestane. Svako svojim životom mora pružiti
primer i svako sam svoju slobodu mora živeti.

Jer se na kraju ispostavi da je žrtvina žrtva robovlasnik. Bez njega navodna žrtva
ne bi imala koga da okrivi za sopstveno neumeće življenja.

To je poenta...zrtva nema koga da okrivi osim sebe.
A ovo nije nikome sudjenje vec pokusaj da ljudi sami stignu do svoje svesti.

- - - - - - - - - -

Pokusaj da kreativni ljudi shvate da su zrtve i da nije do njih vec do perfidno postavljenog sistema

u kome oni sami donose odluke.
 
Da podjemo od toga da je bitno shvatiti status da bi se oslobodio necega,

kada se radi o mentalnom robovanju jedini ko moze da osvetli status su slobodni

ljudi koji mogu da sagledaju svest sa neke druge strane, a verujte mi takvih ima mnogo,

problem je sto su oni slabi u prostoru svesti gde postaju prvi robovi.

Gandi je Indijce oslobodio jedne vlasti, a oni su istog momenta pali pod drugu vlast.

Sinoć sam gledala neki filmić (revolver) i još ne mogu da ga skontam načisto, ali mi je par rečenica
ostalo u glavi. Jedna od njih je

''On živi u glavi svakoga od ovih ljudi. Ali ako pokušaš da ih oslobodiš, oni će te
ubiti da bi zaštitili njega. Zato što misle da su oni On.''

Ko je taj On koji živi u svakome od nas i ko nas čini robovima?

Kada realno i racionalno pogledam, oko mene zaista nema nikoga ko mi slobodu
ugrožava. Mogućnosti imam milion, vremena na pretek. Pa šta mi to onda oduzima
slobodu?
 
Pokusaj da kreativni ljudi shvate da su zrtve i da nije do njih vec do perfidno postavljenog sistema

u kome oni sami donose odluke.
Ja sam povremeno malkice kreativni čovek, koji je neprestano sopstvena žrtva.

Svi su mi krivi. I tata i mama, i učiteljica, lokalne vlasti, država, neprosvećene mase..
I na kraju, lažem. Svi su oni moje žrtve.
 
Gandi je Indijce oslobodio jedne vlasti, a oni su istog momenta pali pod drugu vlast.

Sinoć sam gledala neki filmić (revolver) i još ne mogu da ga skontam načisto, ali mi je par rečenica
ostalo u glavi. Jedna od njih je

''On živi u glavi svakoga od ovih ljudi. Ali ako pokušaš da ih oslobodiš, oni će te
ubiti da bi zaštitili njega. Zato što misle da su oni On.''

Ko je taj On koji živi u svakome od nas i ko nas čini robovima?

Kada realno i racionalno pogledam, oko mene zaista nema nikoga ko mi slobodu
ugrožava. Mogućnosti imam milion, vremena na pretek. Pa šta mi to onda oduzima
slobodu?

Sasvim istinito...zar to i nije najbolji nacin upravljanja?

Kako se deluje na mase merketingom?

Stvori se potreba i masa sama odluci da joj treba kosacica za maglu.

Slobodna individua ima osecaj da tu ne pripada, ali pocinje da prihvata zakonitosti

mase da ne bi sebe samoizopstila tako sebi salje shvatanje da je sve to opravdano,

ali u sebi vristi sto to radi. Jer zna da je rob.

- - - - - - - - - -

e da, ovo je pogresna komunikacija...:)

ne govorimo o istim slobodama i istim zrtvama.
 
Sasvim istinito...zar to i nije najbolji nacin upravljanja?

Kako se deluje na mase merketingom?

Stvori se potreba i masa sama odluci da joj treba kosacica za maglu.

Slobodna individua ima osecaj da tu ne pripada, ali pocinje da prihvata zakonitosti

mase da ne bi sebe samoizopstila tako sebi salje shvatanje da je sve to opravdano,

ali u sebi vristi sto to radi. Jer zna da je rob.
Ili...
Naučiš kako da se sapleteš, da se ne izdvajaš od drugara (obrati pažnju na poslednjeg
klinca)
Pa onda muka odučiti. :lol:


- - - - - - - - - -

e da, ovo je pogresna komunikacija...:)

ne govorimo o istim slobodama i istim zrtvama.

Izvini. Ja se malo zanela.
Tako uvek kad se sloboda i žrtve pomenu.

Niti te čujem, niti vidim.

A šta si hteo da kažeš? :lol:

- - - - - - - - - -

Šalim se. Razumela sam te. Samo bih htela da primetiš da je svako svoja sopstvena žrtva.
 
Kako tvoja okolina moze da bude tvoja zrtva, ako se samoizopstis da ne bi bio rob te okoline?

Obično se ne izopštavamo nego ih čvrsto držimo. Po sistemu ''pustio bih ja
njega, al neće on mene''.
Taćno da se na drugi kontinent preselim, opet bih isti krug ljudi oko sebe
skupila. Samo bi se zvali drugačije i možda bi imali kose oči.. :lol:

Sloboda nekako iznutra mora da se osvoji, a onda se realizuje i na materijalnom
planu.
 
Iracionalno u coveku mora da utice na smanjenje racionalnog,

a onda racionalno ne moze da bude razvijeno za samoodbranu,

tako da jos uvek slobodan iracionalni kreatorski deo jako oseca pritisak

i udaljava se, ali se u isto vreme prilagodjava i pocinje da odbacuje sebe,

a da usvaja sebe kao gresku koja mora da se ispravi.
 

Back
Top