Stigmatizam ,prelest Franje Asiskog (rimokatolika)?!

Rocknrollsores

Poznat
Banovan
Poruka
9.400
Osnovna razlika između pravoslavlja i rimokatolicizma i uopšte zapadnog hrišćanstva je u tome što oni Boga shvataju juridički,Bog je sudija i tako shvataju i greh,kao prekršaja nekog pravila a ne kao ontološku kategoriju,otud i fasciniranost žrtvom,stradanjem i svetim ranama,otuda se kod katolika stalno prikazuje raspeće,krštenje sa otvorenom šakom kao simbolom 5 rana Hristovih dok je u pravoslavlju naglasak na vaskrsenju i zajednici sa Svetom Trojicom.
 
Osnovna razlika između pravoslavlja i rimokatolicizma i uopšte zapadnog hrišćanstva je u tome što oni Boga shvataju juridički,Bog je sudija i tako shvataju i greh,kao prekršaja nekog pravila a ne kao ontološku kategoriju,otud i fasciniranost žrtvom,stradanjem i svetim ranama,otuda se kod katolika stalno prikazuje raspeće,krštenje sa otvorenom šakom kao simbolom 5 rana Hristovih dok je u pravoslavlju naglasak na vaskrsenju i zajednici sa Svetom Trojicom.
Jeste ,ali kod katolika je 4 rana ne 5 ...

- - - - - - - - - -

Poenta je u tome sto je Franja prizeljkivao te "rane" ,uzdizao je sebe kao da je on toboz Hristos ,kao da je on dostojan da moze da sastradava kao On ,a dok se pred ljudima predstavljao kao skroman ,pobozan ,a u sustini je imao visoko misljenje o sebi...e u tome je velika razlika izmedju pravoslavnih i rimokatolika,u samom pristupu molitvi ...
 
Kod pravoslavnih sva molitva treba biti prozeta istinskim pokajanjem ,vidjenjem svog greha ,pada,teznjom ka istinskom smirenju ,a dok je Franja radio sasvim suprotno u molitvi ,on je trazio da mu Bog podari duhovna iskustva ,u svemu je pokusavao da oponasa Hrista ,trazio darove vidjenja andjela ,Hrista ,,,sto je totalno pogresno i suprotno od onoga cemu uci Jevandjelje,da ne treba nista da trazimo ,nego da se smiravamo i prihvatimo svoj krst sa trpljenjem ,i ako molimo za nesto da to bude na spasenje ,ne na zlo ,sa strpljenjem i u skladu sa voljom Bozijom...
 
Jeste ,ali kod katolika je 4 rana ne 5 ...

- - - - - - - - - -

Poenta je u tome sto je Franja prizeljkivao te "rane" ,uzdizao je sebe kao da je on toboz Hristos ,kao da je on dostojan da moze da sastradava kao On ,a dok se pred ljudima predstavljao kao skroman ,pobozan ,a u sustini je imao visoko misljenje o sebi...e u tome je velika razlika izmedju pravoslavnih i rimokatolika,u samom pristupu molitvi ...

5 rana zato se i krste otvorenom šakom.Mada dobro ti pričaš o stigmatama kod njih je 4.
5 rana su u ustvari pet čula(naša priroda) i njihovo ,,raspinjanje,, je ustvari pokajanje tj umiranje starog i rađanje novog čoveka.Raspni sve svoje čulne strasti i veze sa ovim prolaznim svetom,znači više se misli na duhovno raspinjanje svog ega,sujete i gordosti a ne stvarne fizičke rane na telu osim kao mučenik za veru.
O tome je pisao i apostol Pavle ako se sa Hristom raspesmo onda sa Hristom i vaskrsavamo,parafraziram.
Ovo katoličko nema veze s time,oni više gledaju spoljnu pobožnost od unutrašnje.Lepi grobovi.
 
5 rana zato se i krste otvorenom šakom.Mada dobro ti pričaš o stigmatama kod njih je 4.
5 rana su u ustvari pet čula(naša priroda) i njihovo ,,raspinjanje,, je ustvari pokajanje tj umiranje starog i rađanje novog čoveka.Raspni sve svoje čulne strasti i veze sa ovim prolaznim svetom,znači više se misli na duhovno raspinjanje svog ega,sujete i gordosti a ne stvarne fizičke rane na telu osim kao mučenik za veru.
O tome je pisao i apostol Pavle ako se sa Hristom raspesmo onda sa Hristom i vaskrsavamo,parafraziram.
Ovo katoličko nema veze s time,oni više gledaju spoljnu pobožnost od unutrašnje.Lepi grobovi.

U tom smislu i postoji razlika izmedju rimokatolickog i pravoslavnog raspeca ,kod njih je akcenat na stradanju i smrti ,kao i kod protestanata ,dok kod nas je u vaskrsenju ,to si lepo objasnio...priprema za buduci zivot ,ovaj zivot je prolazan ,jer ovo telesno telo treba da se odbaci i zameni novim ,boljim netruleznim ,to je ta teznja ....
 
...prema učenju sv. Izaka, ne može biti pripisana djelatnosti dobrih duhovnih sila.
Tjelesni osjećaji koja je iskusio Franjo mogu biti pripisani njegovoj vlastitoj fantaziji koja je dovela do duhovnog ushićenja. U ovom slučaju, teško je reći što je bilo odlučujuće u Franjinoj obmani (prelesti): duhovna gordost ili maštanje. U svakom slučaju, maštanje je bilo veoma snažno. To potvrđuje i izuzetno složeno viđenje, poslije kojega se Franjo osjetio potpuno preobražen u Krista. Jasno je da je riječ o ozbiljnom stanju obmane koje, prema sv. Nilu Sinajskom, ima korijen u taštini.
Pretjeranost Franjinog ushićenja,
 
Poslednja izmena:
Svidja mi se tema, i nacin iznosenja raznih stvari...

Ljudski um mora sagledavati sadasnjost kao logicki rezultat, jer mu treba nakana, naum.
Zato je vrlo bitno da oseca da ima izlaz.
Ako je ekonomski sistem takav da sankcionise prave vrednosti i ponasanja, prva etapa je da se covek oseti izgnanikom i usamljenim, socijalno odvojenim.
Rivalitet i zudnja i strast kao osnove pokretackog mehanizma kapitalizma i eksploatacije u njemu cine coveka u startu asocijalnim, bar malo.
Odbrana od opsteg iskoristavanja ko koga ga cini opreznim i nepoverljivim ili samo opreznim ali opet nekolektivnim.
To ne smeta osecaju zajednistva, tako da mogu postojati zajednice..

U takvom sistemu kad nalivas osobu idejama o zagrobnom zivotu i prosvecenju, on krece individualnim putem...
Sa druge strane, moze se postaviti pitanje koji je put pravilan, individualan ili kolektivan (namerno uvodim razliku kolektivno i zajednica,razlika u intezitetu i intimnosti saucestvovanja)...
Naglasavanje na kaznama cisti psihu od osecaja krivice, tj svodi ga na pretrpi kaznu i vozi dalje...
Naglasavanje na prociscenju , a bez realne podrske u realu, nagoni ga ka mazohizmu.

U tom smislu drugo pitanje izranja....da li je socijalizam bolji sistem za pravoslavlje nego kapitalizam?
Kolektivni duh, koji je ocigledno u manjoj ili vecoj meri postojao, zavisno od lokalne zajednice i ljudi u njoj, je dodatni kreativ koji moze pomoci...
To ocigledno shvata i Crkva, tako da manastiri ne sluze samo za izolaciju od spoljnih nevolja nego i u stvaranju povoljnijeg okruzenja za sinergiju, saradnju, supomoc.Iako su upotrebljene reci kockaste i neadekvatne, mislim da pokazuju sta je ideja o nameri i nameni takvih objekata a i kolektiva u njima.
 
Још једна уочљива разлика је и у односу светог Серафима и Фрање Асишког према Христу. Док је свети Серафим осетио Христову духовну силу у свом срцу и примио Га у себи, дотле је виђење Фрање Асишког првенствено везао за Христов земаљски живот. Фрањо је био занет спољашњом страном Христових страдања. Своје виђење је имао на планини Верна и оно му је дошло извана. Заједно са његовом снажном жељом да искуси Христова страдања иде и тежња да подражава и друге догађаје из земног живота Господа Исуса Христа. Фрањо се није задржао само на томе да у различите крајеве света пошаље своје "апостоле", дајући им буквално иста упутства која је Спаситељ дао Светим Апостолима, већ је кратко пред смрт ученицима приредио нешто слично Тајној Вечери. "Сетио се светог оброка који је Господ последњи пут имао са Својим ученицима", пише биограф. Изговор за овакво поређење не може бити Фрањин живописни живот, ни његови подвизи, ма како сурови били, нити множина његових наводних врлина. Са православног становишта, Фрањина "тајна вечера" сам осведочи о дубини пада у духовну обману.
Пре него што наставимо, морам објаснити шта значи обмана или прелест. Према митрополиту Антонију Храповицком, особа пада у прелест кад допусти да је демони обману. То се обично догађа кад човек прихвати помисао коју му демон убацује - да се удостојио виђења (или других благодатних дарова). После тога нечастиви непрекидно помрачује свест своје жртве, убеђујући је у њену очигледну светост и обећавајући јој да ће бити способна да чини чудеса. Води је на врх неке планине или храма, показује јој пламене кочије или нешто друго чудесно што ће је одвести на Небеса. Обманути закорачи у кочије (то јест, прихвата обману), пада наглавачке у бездан, и страда непокајан.
 
Као што то чак и Фрањин биограф ублажено примећује, не може бити сумње да је овом значајном оснивачу Фрањевачког реда у делима покајања недостајала она основна мера опреза, неопходна у подвижничком животу за задобијање смирења. Заправо, кад год се говори о његовој смирености, то не иде без охолих тврдњи како Бог разговара са њим, преко брата Леа, или кад брат Масео искушава његово смирење а он говори да га је Бог изабрао да "у свему разликује добро од злог". Истина, Фрањо описује своју грешност и убогост, али ту исповест не прати кајање или скрушеност која би указивала да се он сматра недостојним пред Богом. Иако је често говорио о смирењу, подаривши фрањевачкој браћи корисне поуке у том погледу, он сам смирење осећа тек у неколико усамљених, али, додуше, снажних случајева. Но, и ти случајеви нису били без претеривања и мелодраме. Његове речи упућене браћи то најбоље сведоче. Једном свом ученику је поверио: "Не видим у себи ниједан грех који не искупих исповешћу и покајањем. Јер, Бог ми је милостиво дао дар да расудим у чему сам Му угодио или Га ожалостио." Овакав став је, наравно, далеко од правог смирења. У њему се види задовољство праведног човека (фарисеја) који, у јеванђелској причи, стоји у храму, док цариник у углу удара себе у груди и моли се Богу речима правог смирења: "Боже, смилуј се мени грешном."
Оштра разлика се уочава и када се "смирена" дела Фрање Асишког упореде са хиљаду дана и ноћи колико је у молитви на камену провео свети Серафим Саровски.
Свети Серафим је непрекидно понављао цариникове речи: "Господе, буди милостив мени грешноме." У овом подвигу нема ни извештачености, ни хвалисања. Свети Серафим једноставно прибегава њему једино доступном начину тражења опроштаја:
а) увиђању грешности,
б) покајању због духовног стања у коме се налази,
в) потреби да превазиђе страсти,
г) свести о својој немоћи и недостојности да то сам учини и,
д) дугој и ватреној молитви Богу од кога тражи помиловање.
Чак и током последњих година, кад је већ искусио многа духовна изузетно снажна виђења, кад је непосредно општио са Богом, свети Серафим никад није себи допустио самозадовољство или похвалу. То се јасно уочава у његовом чувеном разговору са Н. Мотовиловим, као и са монахом Јованом, кад је његово лице, захваљујући Божијој благодати, постало изузетно светло. Свети Серафим није био у стању са ово стање опише сопственим речима. Такође, добро је познато да му је Бог подарио изузетне дарове прозорљивости и прозирања у будућност. Срца људи који су му притицали тражећи помоћ била су за њега отворена књига, међутим, он ниједном није укаљао те изузетне дарове уображеношћу или умишљеношћу. Његове речи и дела су (за разлику од Фрање Асишког, који је мислио да је искупио своје грехе и да је праведан пред Богом) у складу са описом смиреног подвижника који даје "Добротољубље".

- - - - - - - - - -

Руски подвижник свети Теофан Затворник овако описује то стање: "Господ прима само онога ко му приступа са осећањем сопствене грешности. Дакле, он одбацује сваког ко му се обраћа сматрајући да је праведан."
 
On to misli na onaj stih iz poslanica ,veze s vezom nema

- - - - - - - - - -

14A ja Bože sačuvaj da se čim drugim hvalim osmi krstom Gospoda našeg Isusa Hrista, kog radi razape se meni svet, i ja svetu.
15Jer u Hristu Isusu niti šta pomaže obrezanje ni neobrezanje, nego nova tvar.
16I koliko ih god po ovom pravilu žive, na njima biće mir i milost, i na Izrailju Božijem.
17Više da mi niko ne dosadjuje, jer ja rane Gospoda Isusa na telu svom nosim.
18Blagodat Gospoda našeg Isusa Hrista sa duhom vašim, braćo. Amin.

Galatima6
 
On to misli na onaj stih iz poslanica ,veze s vezom nema

- - - - - - - - - -

14A ja Bože sačuvaj da se čim drugim hvalim osmi krstom Gospoda našeg Isusa Hrista, kog radi razape se meni svet, i ja svetu.
15Jer u Hristu Isusu niti šta pomaže obrezanje ni neobrezanje, nego nova tvar.
16I koliko ih god po ovom pravilu žive, na njima biće mir i milost, i na Izrailju Božijem.
17Više da mi niko ne dosadjuje, jer ja rane Gospoda Isusa na telu svom nosim.
18Blagodat Gospoda našeg Isusa Hrista sa duhom vašim, braćo. Amin.

Galatima6

U čemu je razlika Stigmi Pavla i Stigmi Franje ?
 
http://biblehub.com/text/galatians/6-17.htm


Ovo je original ...pre toga govori o krstu ,znaci stradanje ,a zatim Pavle govori o ranama(stigmata) ,on sastradava sa Gospodom ,a zna se da je mucenicki skoncao razapet ali naopako ,jer nije sebe smatrao dostojnim da bude razapet kao Gospod...


14A ja Bože sačuvaj da se čim drugim hvalim osmi krstom Gospoda našeg Isusa Hrista, kog radi razape se meni svet, i ja svetu.


4742/stígma("brand-mark") refers to the literal scars on Paul from the lictor's rods at Pisidian Antioch, the stoning at Lystra, etc. These "markedPaul off" as theslaveof Jesus (bearing "holy scars for Christ").

Ovo je zanimljivo

- - - - - - - - - -

U ovome je razlika ,on je bio kamenovan ,a Franja je mastao ,zeleo to ...
 
http://biblehub.com/text/galatians/6-17.htm


Ovo je original ...pre toga govori o krstu ,znaci stradanje ,a zatim Pavle govori o ranama(stigmata) ,on sastradava sa Gospodom ,a zna se da je mucenicki skoncao razapet ali naopako ,jer nije sebe smatrao dostojnim da bude razapet kao Gospod...


14A ja Bože sačuvaj da se čim drugim hvalim osmi krstom Gospoda našeg Isusa Hrista, kog radi razape se meni svet, i ja svetu.


4742/stígma("brand-mark") refers to the literal scars on Paul from the lictor's rods at Pisidian Antioch, the stoning at Lystra, etc. These "markedPaul off" as theslaveof Jesus (bearing "holy scars for Christ").

Ovo je zanimljivo
Simon je razapet naopako a ne Pavle no dobro treba od prvog razreda pa na dalje.
Evo sad si u prvom razredu imaš o čemu misliti zahvali meni.
 
Pavle ne govori o nikakvim stigmama.
Pavle govori o oziljcima na telu za Hrista.
Jer je vise puta prebijan a jednom kamenovan na smrt.

Videvsi da je mrtav, razisli su se.
Kada su dosli njegovi ucenici i braca, Pavle ustane.
Pavle je bio pun oziljaka po telu od mnogog stradanja za Hrista.

Na kraju je bio ubijen.
Duh sveti mu je rekao da ne ide u Jerusalim da ce ga tamo ubiti.
I pored molbe brace, ipak je otisao i stradao.
 
Poslednja izmena:
,the marks of (the Lord) Jesus,which Paul in Galatians 6:17says he bears branded on his body, are the traces left there by the perils, hardships, imprisonments, scourgings, endured by him for the cause of Christ, and which mark him as Christ's faithful and approved votary, servant, soldier (seeLightfoots Commentary on Galatians, the passage cited). (Herodotus7, 233;Aristotle,Aelian,Plutarch, Lcian, others.)



Zato je rekao da mi "vise niko ne dosadjuje" ,zato sto je dosta pretrpeo ,dosta postradao,moguce da su ga opterecivali nekim glupostima bespotrebnim...glupim pitanjima ....kao sto kaze u vezi obrezanja....i da je krst ono cime se hvali ...krst Gospodnji
 

Back
Top