efekat stotog majmuna?

gost 88651

Iskusan
Banovan
Poruka
6.081
"The hundredth monkey effect is a hypothetical phenomenon in which a new behavior or idea is claimed to spread rapidly by unexplained means from one group to all related groups once a critical number of members of one group exhibit the new behavior or acknowledge the new idea."

to je valjda bilo neko istraživanje.
napisaću kako sam upamtio.
valjda su na nekom ostrvu neki majmuni, ne svi, prali neko voće ili povrće u moru valjda, pre nego što ga pojedu.
kada je stoti majmun sa tog ostrva oprao to voće ili povrće u moru, navodno se desila neobična stvar.
odjednom su majmuni sa susednog ostrva počeli da rade to isto - da peru voće ili povrće u vodi pre nego što ga pojedu.

da li neko zna nešto više o ovom, može i neko mišljenje.
 
Poslednja izmena:
"The hundredth monkey effect is a hypothetical phenomenon in which a new behavior or idea is claimed to spread rapidly by unexplained means from one group to all related groups once a critical number of members of one group exhibit the new behavior or acknowledge the new idea."

to je valjda bilo neko istraživanje.
napisaću kako sam upamtio.
valjda su na nekom ostrvu neki majmuni, ne svi, prali neko voće ili povrće u moru valjda, pre nego što ga pojedu.
kada je stoti majmun sa tog ostrva oprao to voće ili povrće u moru, navodno se desila neobična stvar.
odjednom su majmuni sa susednog ostrva počeli da rade to isto - da peru voće ili povrće u vodi pre nego što ga pojedu.

da li neko zna nešto više o ovom, može i neko mišljenje.

To je primećeno kod japanskih makakija:

The Japanese macaque is a very intelligent species. Researchers studying this species at Koshima Island in Japan left sweet potatoes out on the beach for them to eat, then witnessed one female, named Imo (Japanese for yam or potato), washing the food off with river water rather than brushing it off as the others were doing, and later even dipping her clean food into salty sea water.[50][51][52] After a while, others started to copy her behavior. This trait was then passed on from generation to generation, until eventually all except the oldest members of the troop were washing their food and even seasoning it in the sea.[50][51] She was similarly the first observed balling up wheat with air pockets, throwing it into the water, and waiting for it to float back up before picking it up and eating it free from soil.[51][52] An altered misaccount of this incident is the basis for the "hundredth monkey" effect.[53]

 
izgleda da je priča o "efektu stotog majmuna" diskreditovana...

"Claims that the practice spread suddenly to other isolated populations of monkeys may be called into question given the fact that at least one washing monkey swam to another population and spent about four years there and also the monkeys had the researchers in common."

Macaca_fuscata_juvenile_yawning.jpg
 

Samo da kazem da vecina uzgajivaca bilo koje rasne vrste zivotinja veruje u ovo.....
Jeste i da smatraju da je ovo oblik fashizma, tj elitizma, ali neki to zloupotrebljavaju u tom smeru, a u osnovi ocigledno nje namera ni u fashizmu ni u elitizmu...

Sto se mene tice, ja sam pomogao covecanstvo preko nekoliko devica i sve su bile izuzetno zadovoljne unapredjenjem civilizacije.....samim cinom narocito, a ogovornostima koje unapredjenje zahteva kasnije, i ne bas....

Nije da bezim od daljeg unapredjenja civilizacije, i na tome jos uvek radim...

- - - - - - - - - -

Da, mada je moguće da je princip isti. Nešto kao neki zakon većine. Ako vidiš da većina nešto radi počećeš i ti da se ponapaš identično. To me podseća na širenje modnih trendova.

Pitanje je slozeno zato sto mnogo efekata ima grupni karakter, pa ta teorija stotog majmuna izgleda previse neodredjeno..
Npr da li je zaraznost zevanja teorija stotog majmuna ili jednostavno podsticajni refleks grupe radi evolucionog ponaanja same grupe....svi spavaju i krecu se u grupi...
 

Back
Top