Kofein – otrov i lek

Лилит

Zainteresovan član
Poruka
233
Dokazano je da kofein u manjim količinam pruža zdravstvene dobrobiti organizmu, ali u većim količinama može biti opasan po san i zdravlje. Stručnjaci smatraju da je 100 miligrama kofeina dnevno „puna doza“ za omladinu, a pojedinci koji konsumiraju i do 500 miligrama kofeina dnevno kroz razne napitke – dovode svoje zdravlje u opasnost. Takođe, treba znati da 10 grama kofeina može biti fatalno po organizam.

Obično kada računamo koliko smo kofeina uneli u organizam mislimo na kafu, ponekad i na čaj, a često nismo svesni da kofeina ima u mnogim napicima i hrani (čaj, kola, red-bul, čokolada, guarana, energetski napici, neki lekovi, pa čak i neka piva…), pa kada se to sabere, količine mogu biti velike. Koliko kofeina sadrži neko piće – veoma je važno, ali je važno i koliko smo tokom dana pored tog pića popili i drugih napitaka koji sadrže kofein.

https://www.krstarica.com/zdravlje/ishrana/kofein-otrov-lek/

Gazirana „kola“ pića – jedna flašica-konzerva (oko 350 ml): 20-40 miligrama
Ledeni čaj – jedna flašica – čaša (oko 200 ml): 5-50 miligrama
Crni ili zeleni čaj – jedna šolja (oko 200 ml): 10-60 miligrama
Espreso, jedna šoljica (oko 30 ml): 40-100 miligrama
Energetske bomobone (1 komad): 50-100 miligrama
Domaća kafa, jedna šoljica (30-50 ml): 80-120 miligrama
Topla čokolada, jedna šolja (oko 180 ml): 100-120 miligrama
Neskafe i slični napici sa mlekom ili bez mleka, jedna šolja (oko 200 ml): 20-150 miligrama
Neki lekovi (1 tableta): 40-160 miligrama
Razne vrsta novih vrsta piva, popularnih u Americi (oko 200 ml): 60-160 miligrama
Mlečna i tamna čokolada (oko 100 gr): 20-350 miligrama
Energetska pića, jedna konzerva (oko 240 ml): 80-400 miligrama
Kofeina ima čak i u nekim pilulama za mršavljenje
 
a koje bi bile zdravstvene dobrobiti



Naučnici su se (konačno) složili oko količine koja nam omogućava da izvučemo najbolje iz kafe.

23.11.2017. | 11:00 > 11:04 7 A- A A+
Više koristi nego štete od kafe će imati ljudi koji popiju tri do četiri šoljice u toku dana, pošto će im ta količina umanjiti rizik od prerane smrti i kardiovaskularnih bolesti, u odnosu na rizik kod osoba koje kafu uopšte ne piju.

Studija koja je poredila podatke više od 200 ranije sprovedenih istraživanja pokazala je da umereno konzumiranje kafe snižava i rizik od dijabetesa, bolesti jetre, demencije i pojedinih tipova kancera.

Najviše koristi imaće osobe koje piju tri do četiri šoljice dnevno, zaključili su naučnici, osim ako su u pitanju trudnice ili osobe za koje je već ranije utvrđeno da imaju povišen rizik od preloma.

IMA I DRUGAČIJIH MIŠLJENJA:
Šolja kafe - vaša dnevna doza otrova
Nova studija sprovedena je na Sauthempton univerzitetu, a istraživanje koje je proučavalo nalaze 201 ranijeg istraživanja i 17 kliničkih studija vodio je dr Robin Pul, sa ciljem boljeg razumevanja delovanja jednog od najomiljenijih napitaka na zdravlje.

"Kafa je bezbedna u okviru uobičajenih obrazaca konzumacije", navodi se u studiji objavljenoj u Britanskom medicinskom žurnalu, prenosi "Gardijan".

Ukoliko se kafaumereno konzumira (tri do četiri šoljice u toku dana) povezana je s nižim rizikom od smrti (bez obzira na uzrok) i od bolesti srca. Najuočljivije smanjenje ovog rizika, u odnosu na rizik kod osoba koje ne piju kafu uopšte, primećeno je kod ljudi koji piju tri šoljice dnevno.

Pijenje više od tri šoljice dnevno nije škodilo, ali su pozitivni uticaji na zdravlje bili slabije izraženi.

Kafa je, ispostavilo se, povezana i sa sniženim rizikom od nekoliko tipova raka (raka prostate, materice, kože i jetre), kao i sniženim rizikom od dijabetesa tipa 2, kamena u žuči i gihta, kažu naučnici.

Ipak, trebalo bi imati u vidu da se ovo ne odnosi na kafe sa različitim dodacima koji su bogati prerađenim šećerima i nezdravim mastima.
 

Naučnici su se (konačno) složili oko količine koja nam omogućava da izvučemo najbolje iz kafe.

23.11.2017. | 11:00 > 11:04 7 A- A A+
Više koristi nego štete od kafe će imati ljudi koji popiju tri do četiri šoljice u toku dana, pošto će im ta količina umanjiti rizik od prerane smrti i kardiovaskularnih bolesti, u odnosu na rizik kod osoba koje kafu uopšte ne piju.

Studija koja je poredila podatke više od 200 ranije sprovedenih istraživanja pokazala je da umereno konzumiranje kafe snižava i rizik od dijabetesa, bolesti jetre, demencije i pojedinih tipova kancera.

Najviše koristi imaće osobe koje piju tri do četiri šoljice dnevno, zaključili su naučnici, osim ako su u pitanju trudnice ili osobe za koje je već ranije utvrđeno da imaju povišen rizik od preloma.

IMA I DRUGAČIJIH MIŠLJENJA:
Šolja kafe - vaša dnevna doza otrova
Nova studija sprovedena je na Sauthempton univerzitetu, a istraživanje koje je proučavalo nalaze 201 ranijeg istraživanja i 17 kliničkih studija vodio je dr Robin Pul, sa ciljem boljeg razumevanja delovanja jednog od najomiljenijih napitaka na zdravlje.

"Kafa je bezbedna u okviru uobičajenih obrazaca konzumacije", navodi se u studiji objavljenoj u Britanskom medicinskom žurnalu, prenosi "Gardijan".

Ukoliko se kafaumereno konzumira (tri do četiri šoljice u toku dana) povezana je s nižim rizikom od smrti (bez obzira na uzrok) i od bolesti srca. Najuočljivije smanjenje ovog rizika, u odnosu na rizik kod osoba koje ne piju kafu uopšte, primećeno je kod ljudi koji piju tri šoljice dnevno.

Pijenje više od tri šoljice dnevno nije škodilo, ali su pozitivni uticaji na zdravlje bili slabije izraženi.

Kafa je, ispostavilo se, povezana i sa sniženim rizikom od nekoliko tipova raka (raka prostate, materice, kože i jetre), kao i sniženim rizikom od dijabetesa tipa 2, kamena u žuči i gihta, kažu naučnici.

Ipak, trebalo bi imati u vidu da se ovo ne odnosi na kafe sa različitim dodacima koji su bogati prerađenim šećerima i nezdravim mastima.

3-4 solje dnevno,ja sam svojevremeno kratko pio 1-2 nedeljno,kako izostavim tako mi puca glava,kako sam istrpeo bez nje nije me vise zabolela
 
3-4 solje dnevno,ja sam svojevremeno kratko pio 1-2 nedeljno,kako izostavim tako mi puca glava,kako sam istrpeo bez nje nije me vise zabolela

Meni kafa savrseno odgovara ( pijem espreso, ali i tursku ako me neko posluzi). Ove filter kafe i neskafe ne mogu da pijem, ne prijaju mi, imaju za moj
ukus neku kiselinu koja mi ne odgovara. I ja pijem 3-4 soljice ( kazem soljice jer je espreso).
 
Smatram da su ovakve studije naručene i plaćene od strane velikih trgovaca kafom i da nemaju veze sa istinom. Ista priča kao dobra je jedna čašica žestine ujutru "zbog cirkulacije" i slične gluposti. Moje lično iskustvo sa kafom je negativno, prija samo dok piješ i kratko posle toga a stvara razne nuspojave ukjućujući i zavisnost. Kada god sam pio kafu imao sam česte glavobolje, probleme sa varenjem, lupanje srca i sl. Čim sam je prestao piti, organizam se vrati u normalno stanje posle 2-3 dana i prestaju problemi.Ostaje samo slaba zavisnost koja traje neka 2 meseca. Moje iskustvo je takvo i mislim da je kafa jedan običan otrov za koji se to otvoreno ne govori jer je veliki biznis u pitanju.
 
Smatram da su ovakve studije naručene i plaćene od strane velikih trgovaca kafom i da nemaju veze sa istinom. Ista priča kao dobra je jedna čašica žestine ujutru "zbog cirkulacije" i slične gluposti. Moje lično iskustvo sa kafom je negativno, prija samo dok piješ i kratko posle toga a stvara razne nuspojave ukjućujući i zavisnost. Kada god sam pio kafu imao sam česte glavobolje, probleme sa varenjem, lupanje srca i sl. Čim sam je prestao piti, organizam se vrati u normalno stanje posle 2-3 dana i prestaju problemi.Ostaje samo slaba zavisnost koja traje neka 2 meseca. Moje iskustvo je takvo i mislim da je kafa jedan običan otrov za koji se to otvoreno ne govori jer je veliki biznis u pitanju.
Svasta Boze.. Mosh misliti cuveni medicinski instituti sada rade studije po prudzbini pa jos za kafu:))
Kafa ne cini zavisnim, usotalom milijarde i milijarde ljudi ovog sveta uopste i ne pije kafu pa nisu ni zdraviji ni bolesniji od nas koji pijemo.
U italiji recimo espreso se pije valjda i deset puta dnevno, a ljudi u Italiji jako dugo zive i nisu bolesljivi.
A za tu rakiju, to je narodska pria, niko nije pravio studije i sigurno da nije dobro piti rakiju ujutru.
 
pa moze se i na heroinu ziveti 100 god kao i na cigarama,poenta je da to jeste zavisnost ne dal je pogubna,jer se ne skida lako s nje a dobro se osecas dok konzumiras,zato i povecavas unos

Kafa je neki ritual, ja nikada nisam povecavala "unos", ali mi ne smeta i ako popijem 5 soljica kafe, ili 6, ali to je ako sam kod nekoga u gostima
ili ja imam goste.

Najvise kafe piiju Skandinavci ( ali i Ameri), od jutra do sutra piju neku slabiju filter kafu, nisam cula da se neko otrovao , a i ta njihova zavisnost
nikada nije bila na tapetu kao neko zlo.
Finci piju 12,5 kg po glavi stanovnika ( a tu su i bebe), Italijani oko 5,6 kg, Nemci oko 7,5 kg., Hrvati, Grci, Slovenci takodje oko 5,6 kg, a verovatno smo i mi tu negde.
 
Kafa je neki ritual, ja nikada nisam povecavala "unos", ali mi ne smeta i ako popijem 5 soljica kafe, ili 6, ali to je ako sam kod nekoga u gostima
ili ja imam goste.

Najvise kafe piiju Skandinavci ( ali i Ameri), od jutra do sutra piju neku slabiju filter kafu, nisam cula da se neko otrovao , a i ta njihova zavisnost
nikada nije bila na tapetu kao neko zlo.
Finci piju 12,5 kg po glavi stanovnika ( a tu su i bebe), Italijani oko 5,6 kg, Nemci oko 7,5 kg., Hrvati, Grci, Slovenci takodje oko 5,6 kg, a verovatno smo i mi tu negde.

na selu kad me nude i kazem da ne pijem misle da sam sektas neki ludak,a da ih pitas zasto piju,sigurno nije gust jer u gostima ne kuva svako dobru i kvalitetnu,znaci zavisnost i aj reda radi moze 6a po redu danas,imam i ja ritual zelenog caja ali nije zavisnost jer i preskacem ili neki drugi popijem,i sad da drvim kako podmladjuje i dobar za masne naslage,vrv i njega da popijem 10 na dan ne bi valjalo,al glava ne boli,znas ona kiselost iz usta koja se oseca posle kafe,jos i ako pripale za bacanje pegle, opet u korist zelenog caja koji prociscava
 

Back
Top