Basmati pirinač – hrana, izvor energije i lek

Лилит

Zainteresovan član
Poruka
233
Pirinač je poreklom iz Kine i Indije, a koristi se za ishranu u celom svetu.

Latinski naziv za pirinač je Oryza sativa. Koristi se za ishranu, u medicini i u kozmetici. To je osnovna hrana više od polovine čovečanstva. U ishrani se koristi: kao jelo, supa, prilog uz jelo (meso, riba, povrće, pečurke), kao salata, sa mnogim začima ili kao poslastica, a dobar je za dijetalnu ishranu.

https://www.krstarica.com/zdravlje/hrana/basmati-pirinac-hrana-izvor-energije-lek/

Prema obliku zrna, razlikujemo dugi i okrugli pirinač.
 
OBOŽAVAM PIRINAČ, ALI GA VRLO RETKO SPREMAM.
1 - 2 x godišnje.
Razlog - banalan..
Ne umem da ga skuvam.
Uvek mi se slepi, pretvori u kašu i kad vidim kako izgleda,
gubim želju da ga jedem,
Ne znam, stvarno, zašto se to događa, jer se STRIKTNO pridržavam saveta iz recepata
i uputstava kako se kuva...

Inače, basmatti je odlična vrsta pirinča
 
OBOŽAVAM PIRINAČ, ALI GA VRLO RETKO SPREMAM.
1 - 2 x godišnje.
Razlog - banalan..
Ne umem da ga skuvam.
Uvek mi se slepi, pretvori u kašu i kad vidim kako izgleda,
gubim želju da ga jedem,
Ne znam, stvarno, zašto se to događa, jer se STRIKTNO pridržavam saveta iz recepata
i uputstava kako se kuva...

Inače, basmatti je odlična vrsta pirinča

Kupi pirinac za rizoto, ne onaj obican pun skroba od koga se pravi kasa
Sa ovim nema greske, kuvaj koliko hoces nece se zalepiti.
 
Ja sam naucila da ga spremam da bude zrno za zrno i takav mi je omiljeno jelo. Kao mladja sam jela kasast u obliku pilava, a sada ne volim.

Turi detaljno, kako spremaš !?

- - - - - - - - - -

Kupi pirinac za rizoto, ne onaj obican pun skroba od koga se pravi kasa
Sa ovim nema greske, kuvaj koliko hoces nece se zalepiti.

Imaju li ga marketi ?
Ili se teško nalazi ?
Kako stoji sa cenom, nije valjda duplo skuplji od prosečnog !?
 
Turi detaljno, kako spremaš !?

- - - - - - - - - -



Imaju li ga marketi ?
Ili se teško nalazi ?
Kako stoji sa cenom, nije valjda duplo skuplji od prosečnog !?


Joj, ne znam.. Ja ga kupujem u Gr. u Lidl marketima, mislim da je cena ok. Kod nas/vas je mozda malo skuplji.
Zrno nije klasicno zaobljeno, duze je, Basmati. Mnogo se brzo sprema, za par minuta je gotov rizoto i nema sanse da se raskuva kao kasa.

image.jpg
 
Joj, ne znam.. Ja ga kupujem u Gr. u Lidl marketima, mislim da je cena ok. Kod nas/vas je mozda malo skuplji.
Zrno nije klasicno zaobljeno, duze je, Basmati. Mnogo se brzo sprema, za par minuta je gotov rizoto i nema sanse da se raskuva kao kasa.

Pogledajte prilog 475690

Stvarno, fino duguljasto zrno, takve više volim od okruglih.
A, sad napiši, koji odnos vode i pirinča ide ?
To je krunska stvar.
Propiraš li, koliko puta ?
Upržavaš li ga pre kuvanja ...?

Pričaj malo, šta si se stisla tako !?
 
Nisam se stisla, bre, ja uvek rado delim... i recepte.
U kuhinji sam i spremam nesto drugo, i pomesacu sve...
Odnos vode ne znam, otprilike :) Domacice znaju koliko je to.

Zagrejes malo ulja, koje god koristis, bacis sitno seckanog luka (kolicina po zelji, ja stavljam sasvim malo jer mi nema neki ukus bez luka), sitno seckanu tikvicu, sargarepu... Po zelji ubaci sta god hoces. Kad uprzis, ne dugo, baci pirinac... Jednu soljicu recimo. Uprzi i to mesajuci. Dodaj vode, otprilike, da prekrije pirinac i malo iznad neka bude. Promesas i ubacis pleh u rernu da se zapece, ili samo poklopi i ostavi na ringli oko pola sata. Videces sam kada je gotovo. A da, ringlu smanji, ako je od 1 do 6, smanji je na 3.
To je to, osnovni recept.
 
Kupi pirinac za rizoto, ne onaj obican pun skroba od koga se pravi kasa
Sa ovim nema greske, kuvaj koliko hoces nece se zalepiti.

Meni i od arovog najjeftinijeg pirinca ispadne zrno za zrno. Skrob nema sanse da se ispere, al opet moze da ispadne rastresit. Zavisi koliko ga dugo kuvas i posle properes pod hladnom vodom, zatim ga bacis na tiganj u kome si kratko przio povrce i to je to.
 
Meni i od arovog najjeftinijeg pirinca ispadne zrno za zrno. Skrob nema sanse da se ispere, al opet moze da ispadne rastresit. Zavisi koliko ga dugo kuvas i posle properes pod hladnom vodom, zatim ga bacis na tiganj u kome si kratko przio povrce i to je to.

I meni sada ispada ok i sa obicnim, iskustvo. Samo sumnjam da ce ovom Grofu da ispadne kako treba :aha:
 

Back
Top