Spaljivanje knjiga u Hrvatskoj 1990-tih

Mrkalj

Buduća legenda
Poruka
32.468
Budući da je došlo doba kada se Srbi moraju Hrvatima izvinjavati za Jasenovac, zahvaljujući slaboumlju srpske istoriografije i varvarskom zanosu hrvatske, odlučio sam da podsetim na nedavnu istoriju, koja je opet od strane hrvatske istoriografije istinooprečno interpretirana:

S jedne strane stoji faktičnost:

A hundred years before the advent of Hitler, the German-Jewish poet, Heinrich Heine, had declared: "Wherever books are burned, human beings are destined to be burned too." May 10, 1933

https://www.scribd.com/document/350508835/Ante-Lešaja-Knjigocid-pdf


A s druge tisućljetna uljudba eksponirana na ustašopediji:


Spaljivanje knjiga kao dio velikosrpske agresije

Spaljivanje hrvatskih knjiga bio je dio velikosrpske agresije na hrvatsku baštinu. Hrvatske su knjige spaljivane još za vrijeme Jugoslavije, kad su uništavani romani nepoćudnih hrvatskih pisaca i pravopisi nepodobnih pravopisaca (pa su hrvatski autori jedva uspjeli sačuvati jedan primjerak te ga prokrijumčariti u London gdje su ga objavili). Libricidna aktivnost prikrivana je preskakivanjem obrednosti spaljivanja, pa su knjige uništavane na drugi način: razvaljivane još u slogu u tiskarama ili su otpremljene u stari papir, odnosno završile su u pulpi kao reciklirani materijal.

Ta se je praksa uništavanja knjiga nastavila za vrijeme velikosrpske agresije na Hrvatsku i BiH. Tako su u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini spaljivanja knjiga posljednji put su zabilježena 1990-ih kada su tijekom Velikosrpske agresije na Hrvatsku i BiH riznice znanja bile omiljeni cilj topničkih napada Jugoslavenske narodne armije. Među ciljevima napada bila je


Sustavno uništavanje biblioteka tijekom velikosrpske agresije bio je sastavni dio strategije koju je provodila Jugoslavenska armija i brojne njoj pridružene srpske paravojne skupine. Uništavanje arhiva i spomenika kulture bio je sastavni dio provedbe "etničkog čišćenja".
 
4KsH1de.jpg
 
Mrkalje , ti po mom mišljenju kao vrlo dobri poznavaoc istorije i jezika si sebi dozvolio da upadneš u kaljugu uskoumnih igrarija balkanskih seljobera , zašto??

Ja kontam da je uvek dobro raskrinkavati istorijske mitove suseda kao i naših i svih drugih naravno , ali ova nekrofilska priča oko Jasenovca i ko je kome palio knjige i biblioteke je zaista nizak nivo , i opet te pitam , zašto??

Nisam primetio da je ijedan Hrvat posle ovakvih tema rekao "Jbt , baš su Hrvati govna , od večeras postajem Srbin i prelazim na pravoslavlje , ili bar postajem dobar Hrvat po ukusu postavljača ovih priča".

Od ovakivh tema naša nepismena stoka nacionalistička samo postaje još luđa i bezprizornija , a mlađa generacija totalno gubi na kritičkoj misli.
 
Leči se Mrki, leči, ...Kroatomanija bolest je preteška, a posebno bumbaroidi podliježu njoj i njezinim mitovima..

http://net.hr/danas/kultura/u-hrvatskoj-je-unisteno-28-milijuna-nepocudnih-knjiga/

‘U Hrvatskoj je uništeno 2,8 milijuna nepoćudnih knjiga’


Lik je za psihijatriju.

A ni ovaj rahmetli Kapor nije (bio) puno bolji:
http://arhiva.nacional.hr/clanak/28739/labudi-pjev-mome-kapora

Labuđi pjev Mome Kapora


Momo Kapor bulazni da su u Hrvatskoj gorjele njegove, Andrićeve, Ćosićeve knjige. Koliko znam, u posljednjem ratu izgorjele su knjige u javnim knjižnicama Vukovara i Vinkovaca, a najviše u Narodnoj biblioteci u Sarajevu
 
Nisam primetio da je ijedan Hrvat posle ovakvih tema rekao "Jbt , baš su Hrvati govna , od večeras postajem Srbin i prelazim na pravoslavlje , ili bar postajem dobar Hrvat po ukusu postavljača ovih priča".

Istorijska nauka sagledava činjenice. Guranje zla pod tepih apsolutno ne dolazi u obzir. Činjenice nas približavaju relaksaciji uzajamnih odnosa.

Na primer, ja sam otvorio i ovakvu temu: https://forum.krstarica.com/showthread.php/342769-Srbi-na-Srbe-u-WW1

- - - - - - - - - -

Leči se Mrki, leči, ...Kroatomanija bolest je preteška, a posebno bumbaroidi podliježu njoj i njezinim mitovima..

http://net.hr/danas/kultura/u-hrvatskoj-je-unisteno-28-milijuna-nepocudnih-knjiga/

‘U Hrvatskoj je uništeno 2,8 milijuna nepoćudnih knjiga’


Lik je za psihijatriju.

A ni ovaj rahmetli Kapor nije (bio) puno bolji:
http://arhiva.nacional.hr/clanak/28739/labudi-pjev-mome-kapora

Labuđi pjev Mome Kapora


Momo Kapor bulazni da su u Hrvatskoj gorjele njegove, Andrićeve, Ćosićeve knjige. Koliko znam, u posljednjem ratu izgorjele su knjige u javnim knjižnicama Vukovara i Vinkovaca, a najviše u Narodnoj biblioteci u Sarajevu

Trojicu si proglasio ludacima u jednom postu - Kapora, Lešaju i mene. Novi rekord usled hronično akutne oskudice argumenata.

Aferim! :klap:
 
Униђтење Библиотеке пакрачко-славонске епископије предсавља један од најмрачијих тренутака у историји српске културе од краја Другог светског рата.

На срећу, духовно благо је спасено:

ZAHVALNOST IVANU HITIJU
- Kada bude obnovljena, biblioteka će imati sobu posvećenu profesoru Ivanu Hitiju iz Varaždina - kaže vladika Jovan. - On je 1992. bio pomoćnik komandira operativne zone Bjelovar kada je ušao u Pakrac i video oštećene srpsku crkvu, a književno blago razbacano u dvorištu. Organizovao je spasavanje ovih knjiga i zato je izbačen iz hrvatske vojske. Srećom knjige je preneo u nacionalnu sveučilišnu knjižnicu u Zagrebu. Tu su popisane i sačuvane, a Mitropoliji zagrebačko-ljubljanskoj vraćene su 2007. Za ovaj poduhvat, Ivan Hiti je 2013. godine od patrijarha Irineja u Beogradu primio orden Svetog cara Konstantina.

 
На срећу, духовно благо је спасено
Не у целости, нажалост. Осим ако сам помешао два случаја, део књига је уништен пре него што је он стигао на сцену. Кроз маглу се сећам неких детаља о киши, књигама бацаним кроз прозор у блато, а затим спаљиваним на ломачи.
 
Leči se Mrki, leči, ...Kroatomanija bolest je preteška, a posebno bumbaroidi podliježu njoj i njezinim mitovima..

http://net.hr/danas/kultura/u-hrvatskoj-je-unisteno-28-milijuna-nepocudnih-knjiga/

‘U Hrvatskoj je uništeno 2,8 milijuna nepoćudnih knjiga’


Lik je za psihijatriju.

A ni ovaj rahmetli Kapor nije (bio) puno bolji:
http://arhiva.nacional.hr/clanak/28739/labudi-pjev-mome-kapora

Labuđi pjev Mome Kapora


Momo Kapor bulazni da su u Hrvatskoj gorjele njegove, Andrićeve, Ćosićeve knjige. Koliko znam, u posljednjem ratu izgorjele su knjige u javnim knjižnicama Vukovara i Vinkovaca, a najviše u Narodnoj biblioteci u Sarajevu

Piški Hrobi, piški. I trebaš piškiti nakon saznanja o ovakvim nepočinstvima u ime političkog naroda kom pripadaš.
 
Poslednja izmena:
Istorijska nauka sagledava činjenice. Guranje zla pod tepih apsolutno ne dolazi u obzir. Činjenice nas približavaju relaksaciji uzajamnih odnosa.

Na primer, ja sam otvorio i ovakvu temu: https://forum.krstarica.com/showthread.php/342769-Srbi-na-Srbe-u-WW1

:


Nema guranja zla pod tepih , nego treba o zlu govoriti ljudski i razumski da bi se išlo ka relaksaciji odnosa , a ti to svakako ne radiš.

Jedino zlo koje se gura pod tepih je ono domaće , dok ono tuđe verovatno svaki sekund na medijima i javnom govoru.

Srbi su toliko puno "gurali pod tepih" zločina Hrvata nad srpskim narodom da su u zadnjem ratu počinili toliko zločina nad Hrvatima,Bošnjacima i Albancima da ga žele pošto poto gurnuti pod tepih kao da se nije ni dogodio , samo trebaš pogledati ovaj forum i šta ljudi pišu.

Poenta je da svako svoje dvorište čisti i da svoje grehe okajava ali to ovde na Balkanu ne važi(pogotovo kod Srba)
 
Ti, ste Jugosloveni. To je nepopravljiva datost i velika šteta.

Nisam Jugosloven , mada je Jugoslavija svakako kvalitetnija država od ove koju imamo u odnosu na istorijske periode , jer političko- krivoslavno bratija šta god takne uništi , i za to nam ne trebaju ni Hrvati ni njihovo izbacivanje knjiga jer ovi doslovno su svome narodu ubili svaku šansu da išta čitaju , sa razumevanjem i ljudskošću.

Ja sam srpski patriot na osnovu ustava i zakona, dakle građanski i sekularni , dok me ove šarade tupavog pećinsko entofiletizma ne zanimaju , jer to je osnova za propadanje i mogući nestanak mog srpskog naroda.

Da bi neko mogao zabludelom bratu da priđe na fini način, mora da bude daleko superioran. Srpska istoriografija je daleko od adekvatnosti, kamoli superiornosti, nekmoli visoke superiornosti. Perma tome, jedini način da sebe same, što je prioritet, upoznamo sa istinom jeste ovaj - prost i grub način.

Ostajem pri tome da je sve ostalo - guranje zla pod tepih.

Ti živiš u iluziji , jer misliš da postoj nešto tako što je zabludeli brat ida ga možeš privoleti na svoj etnos i poimanje toga etnosa.

Ja lično volim da zezam Hrvate zbog istorijskih stvari iz srednjeg veka i kansije , i o tome da su guslali sve u 16 o srpskim junacima a pojma nisu imali o hrvatskim,bosanskim,... junacima , ali tu se sve završava jer oni već imaju svoj nacionalni identitet koji je nažalost izgrađen dobrim dleom da budr suprotnost sprskom , a tome možemo zahvaliti našim krivoslavcima koji su apsolutni gospodari srpskog identiteta.

Tako da ako imaš još uvek plan da privoliš Hrvate na našu bandu , onda moraš da izvršiš terorirstički napad na sinod SPC i otruješ većinu popova i akademika , a sledeće nedelje da isto to učiniš sa katoličkom biskupskom konferncijom pucavši iz snajpera na kradinala,biskupe i Željku Markić.:D
 
Poslednja izmena od moderatora:
Strašno je interesantno da nekog ko je gotovo sve najgore govorio o drugoj Jugoslaviji, ko je izražavao mišljenje da su Srbi te nesreće da su imali previše projugoslovensku elitu da nisu krenuli u uništavanje te disfunkcionalne države dovoljno rano i ko je toliko kritično pisao i o prvoj Jugoslaviji, tretirajući je dobrim delom političkom greškom...možeš okarakterisati kao Jugoslovena. :lol:

Zaista mi je fascinantno šta tebi sve neće pasti na pamet prilikom bavljenja ličnostima drugih korisnika.

Mislim, navikao sam ja od kolega forumaša da sam Velikosrbin, Crnogorčina, Rvat, Šiptar, četnik, ljotićevac i šta sve, u zavisnosti od diskusije koja se vodi i sa kim pričam, ali ovo tvoje mi je prilično iznenađujuće...
 
Poslednja izmena od moderatora:
Strašno je interesantno da nekog ko je gotovo sve najgore govorio o drugoj Jugoslaviji, ko je izražavao mišljenje da su Srbi te nesreće da su imali previše projugoslovensku elitu da nisu krenuli u uništavanje te disfunkcionalne države dovoljno rano i ko je toliko kritično pisao i o prvoj Jugoslaviji, tretirajući je dobrim delom političkom greškom...možeš okarakterisati kao Jugoslovena. :lol:

Zaista mi je fascinantno šta tebi sve neće pasti na pamet prilikom bavljenja ličnostima drugih korisnika.

Mislim, navikao sam ja od kolega forumaša da sam Velikosrbin, Crnogorčina, Rvat, Šiptar, četnik, ljotićevac i šta sve, u zavisnosti od diskusije koja se vodi i sa kim pričam, ali ovo tvoje mi je prilično iznenađujuće...

Slavene brate jugoslavenski , šta nam je činiti?? , jel ima nade za nas mrzitelje vascelog srpstva isto kao i za Mrkaljevu inicijativu da se privole zabludela braća pod okrilje srpske majke?? :D
 

Back
Top