Turizam u CG

Ribar

Poznat
Poruka
9.164
Kada se poredi obala CG i HR, samo geografski gledano mislim da su prednosti na strani CG. S druge strane, Hrvati svoje more daleko bolje unovčavaju.

Gde je uzrok?

Hrvati pre svega privlače zapadne turiste, naročito Nemce. Činjenica je da će onaj ko ima veći standard više i tražiti a više i potrošiti.

CG je u turističkoj ponudi znatno opterećena prošlim vremenom pa je samim tim i ponuda skromnija a, naravno, i finansijski rezultat.
 
Kada se poredi obala CG i HR, samo geografski gledano mislim da su prednosti na strani CG. S druge strane, Hrvati svoje more daleko bolje unovčavaju.

Gde je uzrok?

Hrvati pre svega privlače zapadne turiste, naročito Nemce. Činjenica je da će onaj ko ima veći standard više i tražiti a više i potrošiti.

CG je u turističkoj ponudi znatno opterećena prošlim vremenom pa je samim tim i ponuda skromnija a, naravno, i finansijski rezultat.

Koje su to prednosti obale CG u odnosu na obalu HR?
 
Обала Хрватске је много занимљивија од ЦГ, пре свега због силних острва, заливчића и осталог, рај за неког ко има бродић. Црну Гору једино спашава Бока Которска што се тога тиче.

А овако, Црна Гора мора још да поради на гомили ствари да би могла да развије добру туристичку индустрију, културна добра су бачена у други план нпр. док осим главне сезоне на лето, обала буде мртва јер нема план преко целе године се нешто ради, све се иде још увек само на тих два-три месеца да се што више истресу људи.
 
Обала Хрватске је много занимљивија од ЦГ, пре свега због силних острва, заливчића и осталог, рај за неког ко има бродић. Црну Гору једино спашава Бока Которска што се тога тиче.
Složićeš se da su turisti sa brodićem ipak manjina. Mislio sam pre svega na turiste poput mene: čak ni kolima ne bih išao na letovanje. "Ful" paket aranžman - znači prevoz i kompletan pansion. Sve drugo mi nije pravi odmor.


А овако, Црна Гора мора још да поради на гомили ствари да би могла да развије добру туристичку индустрију, културна добра су бачена у други план нпр. док осим главне сезоне на лето, обала буде мртва јер нема план преко целе године се нешто ради, све се иде још увек само на тих два-три месеца да се што више истресу људи.
Slažem se da se oslanjaju samo na glavnu sezonu što je svakako velika slabost.
 
Koje su to prednosti obale CG u odnosu na obalu HR?

Kaskamo za Hrvatima uskoro i za Albancima .
Parking u Budvi je cesto nemoguca misija .
Ne neguje se usluznost i ako je ima mala je i usamljena .
Tesko mi je da pricam o smecu na svakom koraku ali je tako
Odgovor na tvoje pitanje nije potpun .Zasto ?
Pa u Htvatsku ne ljetujem .
Prirodne ljepote nisu jedina stavka kad je turizan u pitanju.
 
Prirodne ljepote nisu jedina stavka kad je turizan u pitanju.
Da, prirodne lepote i prirodni položaj je samo osnova. Neophodna je znatna nadogradnja na različite načine.

Nadogradnja je loša u konzervativnim sredinama - CG i Srbija su slične po tome - jer se razmišlja u stilu: "I moj je deda tako radio, pa ću i ja isto."
 
Crna Gora je mala, a lepa. Oni treba da se opredele za skup turizam, probranu klijentelu, a ne turizam širokih masa. Tu su u startu u minusu u odnosu na Grčku i Bugarsku. Za Hrvatsku ne znam, Srbi su tamo zločinci, okupatori, varvari...
 
Crna Gora je mala, a lepa. Oni treba da se opredele za skup turizam, probranu klijentelu, a ne turizam širokih masa. Tu su u startu u minusu u odnosu na Grčku i Bugarsku. Za Hrvatsku ne znam, Srbi su tamo zločinci, okupatori, varvari...
U pravu si ali skup turizam podrazumeva i objekte, a naročito uslugu, na visokom nivou.

Pre i iznad svega školovano i ljubazno osoblje a i luksuzne objekte.
 
Samo Istra i Dalmacija>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>postojanje Crne Gore
Smesno je porediti prelepo hrvatsko primorije sa nebitnom CG i njenim plazama gde plivaju govna, gde se ljudi saplicu po onim stenama i gde turisti dobiju dijareju zbog lose hrane
Niko nije lud da pored Hrvatske , Bugarske i Grcke u okruzenju ide u CG otuda i oni najmanje zaradjuju
 
Pored svega sto znamo i sto smo procitali na Ribarevoj temi ima turtsta .
Sutomore je u julu i avgustu krcato .Velika plaza toliko da peskir nemas gdje da rasiris.
Imam kucu u Sutomoru jedno vrijeme sam izdavala sobe.Sa svim gostima sam ostala u dobrim odnosima .
Uglavnom su se vracali i koristili moje usluge .Dakle kad je turistima lijepo , kad su zadovoljni opet dodju.
Turizam nije samo smjestaj krevet.Puno toga treba da je potaman .
Visoki turizam je u planu svih vlada do sada .sve nekako kao da se pokrece .Samo sporo .
 
Razlika između crnogorskog i svih ostalih turističkih ponuda u zemljama u okruženju je ta, što je Crna Gora tek pre nekih 30-tak, 40 godina počela da ulaže u turizam, da gradi, da zapošljava sezonce itd. U odnosu na sve ostale zemlje, to je jako malo ugostiteljskog "staža".

I to što su radili, prečesto je bilo stihijski i neplanski, privremeno i divlje, takoreći kaubojština.
Ali pre svega i ono što je glavni problem je to, što Crnogorci nemaju još uvek taj ugostiteljski mentalitet, koji se možda stiče generacijama i koji imaju pre svega Grci, pa i Hrvati bogami. Nemaju stručan kadar, nisu ljubazni ni gostoprimljivi. Jedino sam u hotelu "Aleksandar" imala prilike da vidim konobara koji priča tri svetska jezika, uvek sa osmehom i uslužan.
(O privatnom smeštaju tek neki drugi put... :) )

Sve ovo što napisah je uslovno rečeno... jer nit' sam bila u baš svim mestima, nit' u svim hotelima, nit' sam upoznala sve konobare... :)
... A nisam ni bila zadnjih par godina. Eto, možda se nešto promenilo... :)
 
Da samo dodam da pored tog pustog mora koje imaju, imaju fantastične planine, prirodu...
Šteta što ne razvijaju zimski turizam, imala bi posla cela nacija. Kakav Kranj, Borovec i St. Moritz. :)
 
Crnogorci su lenji od grka al eto uspelo im da se razviju ,makar isfoliraju da nesto nude,tzatziki i giros,sta ce cg ponuditi ni plaze ne sredjuju,naplacuju da nesto na njima ucare,prsut dza bu a ono pise uvoz italija
 
Razlika između crnogorskog i svih ostalih turističkih ponuda u zemljama u okruženju je ta, što je Crna Gora tek pre nekih 30-tak, 40 godina počela da ulaže u turizam, da gradi, da zapošljava sezonce itd. U odnosu na sve ostale zemlje, to je jako malo ugostiteljskog "staža".

I to što su radili, prečesto je bilo stihijski i neplanski, privremeno i divlje, takoreći kaubojština.
Ali pre svega i ono što je glavni problem je to, što Crnogorci nemaju još uvek taj ugostiteljski mentalitet, koji se možda stiče generacijama i koji imaju pre svega Grci, pa i Hrvati bogami. Nemaju stručan kadar, nisu ljubazni ni gostoprimljivi. Jedino sam u hotelu "Aleksandar" imala prilike da vidim konobara koji priča tri svetska jezika, uvek sa osmehom i uslužan.
(O privatnom smeštaju tek neki drugi put... :) )

Sve ovo što napisah je uslovno rečeno... jer nit' sam bila u baš svim mestima, nit' u svim hotelima, nit' sam upoznala sve konobare... :)
... A nisam ni bila zadnjih par godina. Eto, možda se nešto promenilo... :)

Mijenja se svijest da se od turizma moze zaradjivati .
Sve si dobro rekla i ako je i meni i tebi to tesko...
Bile smo iskrene .:D
 

Back
Top