Đumbir

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
333.571
djumbir-kao-lek.jpg

Tropska, aromatična, začinska i lekovita biljka Zingiber officinale, poznatija po nazivima đumbir, ingver ili ljuti koren koristi se kao hrana i lek već vekovima. U povrtarskom smislu njenim plodom se smatra rizom (zadebljanje korena). U suptropskim uslovima koji joj najviše odgovaraju su razvijene sorte koje se gaje kao ukrasne biljke u vrtu.

%C4%91umbir-cvijet-72-%C2%A9-Mary-Lane-Dreamstime.com_1.jpg


Zingiber officinale je višegodišnja biljka iz porodice Zingiber, čiji naziv potiče od sanskritske reči stringavera, što znači rožnato, a odnosi se na kvrgav, nepravilan izgled njegovog korena, svetložute do braon boje.

Đumbir potiče iz Kine. Najviše se gaji i koristi u Indiji, a posebno dobar ukus ima đumbir sa Jamajke.
Po izgledu đumbir veoma podseća na trsku. Listovi su izduženi i uski. Stabljika je obavijena lisnim rukavcima i može da poraste i do jedan metar visine. Njeno korenje je mesnato, veoma razgranato, dugo i do dvadeset santimetara. Ono je veoma aromatično i sadrži skrob, smole i etarska ulja. Dok se razvija cvetni pupoljak je ružičaste ili bele boje. Cvetovi su žute boje sakupljeni u klasove, a brakteje su žuto-zelene boje. Plod je kapsula sa brojnim semenkama.

djumbir1_goouGu.com.jpg.jpg


Đumbir spada u najstarije orijentalne začine koji su stigli u Evropu početkom srednjeg veka. Posebno je bio omiljen u Engleskoj, gde se posluživao uz biber i so kao osnovni začin. Za ishranu i kao dodatak jelima koristi se koren i rizom pošto je jako aromatičan i sadrži mnoge korisne sastojke. Rizom, svež i kao suvi prah kao začin se koristi najčešće u jelima orijentalne kuhinje. Odličan je i u slatkim i slanim jelima, kolačima i čajevima. Ekstrakt đumbira dodaje se nekim osvežavajućim ili fermentisanim pićima.

djumbir.jpg


Kinezi vekovima koriste đumbir kao lek u svojoj tradicionalnoj medicini. Za lek se koristi koren, koji se suši i od njega se pravi prah. U kineskim zapisima koji datiraju iz IV veka pre nove ere navodi se kao delotvoran u lečenju mučnine, bola u stomaku, zubobolje, krvarenja i reumatizma. Povoljno deluje i na kožu, organe za disanje, nerve, stomak, creva, krvne sudove i imuni sistem.

5969937904_406fe491ed_b.jpg
 
svuda citam da je lekovit a ja licno i ne volim taj djumbir..njegov miris i onaj ostar ukus..
iako se puno stavlja u jela i prave se kolaci od djumbira i razne vrste napitaka..
 
Dobar za prehlade, one viroze što najviše obore (tjelesna temperatura malo iznad 37 st. C, te baš smlate) , narendna se i napravi čaj .. može malo med i limun , limun kad se hladne, iznad 60 st. razara se C vitamin ..
 
Čudotvoran i univerzalan lek.
U kombinaciji sa medom i belim lukom stvara čuda.
Prepun je net opisa i recepata !

Jeste ako je sirov. Kuvanjem se uništava.

Med koji imaš na tržištu je zapravo industrijski šećer zagrevan na 260°C. Pravi med jedino da "ukradeš" pčelma u šumi. Beli luk i đumbir - super. Za čaj: đumbir i pomorandža.

Prepun je Net raznih receata koji nisu dobri, kao ovo sa industrijskim medom.

- - - - - - - - - -

Dobar za prehlade, one viroze što najviše obore (tjelesna temperatura malo iznad 37 st. C, te baš smlate) , narendna se i napravi čaj .. može malo med i limun , limun kad se hladne, iznad 60 st. razara se C vitamin ..

Zadnji put sam imao povišenu temperaturu 1988. godine, tako da sam zaboravio kako izgleda ta tegoba...
 
Najvise volim da skuvam caj od njega, umiruje stomak i lakse zaspis. Ubacujem ga i u sejkove, a onaj u prahu stavljam u ovsenu kasu.

За чајеве сам користио ситне гранулице, а прах више иде за зачине. Ђумбир је добар зими греје крв па имате осећај да вам је топлије. Иначе купио сам у самоуслузи у фрижидеру имају запаковани па сам посадио и никла лепа биљка.

- - - - - - - - - -

Dobar za prehlade, one viroze što najviše obore (tjelesna temperatura malo iznad 37 st. C, te baš smlate) , narendna se i napravi čaj .. može malo med i limun , limun kad se hladne, iznad 60 st. razara se C vitamin ..

као и мед не иде у врућ чај јер је тад штетан
 
mislim da su ovakva licna iskustva koja se podele sa nama na temi veoma dragocena,po meni mnogo vise od svih onih saveta i pisanja po internetu
..sasvim je druga prica,kada neko iskusi nesto pa to i kaze. i ja samo takve primere uvazavam
 
Кад сам радио у Сибиру и биле екстремни минуси и -35 пио сам чај са ђумбиром, док су други пили кафу и цвокотали од хладноће. Овај је добар. Мада кажу да је најбоље купити у продавници и нарендати у јела.
1458057442-%C4%90umbir_Instant_%C4%8Daj_200g.jpg
 
Čest sastojak azijske kuhinje koju obožavam i često pravim. Rezak oštar šmek i osvežavajuća ljutina koju daje savršena je za te kombinacije ukusa i začina. U azijskoj kuhinji je termička obrada povrća minimalna pa se jasno oseti i odlično uklapa.Tanko žilijen naravno.
Često i arabiata sos za pastu "začinim" zbog te svežine koja dopunjuje dejstvo čilija.

Čaj je takođe odličan, pijem ga u čistom obliku ne one mešavine sa pomorandžom limunom ili ko zna čim, i dodam malo bibera....uz med kad se prohladi...baš dobro dođe kada osetim da me steže neka prehlada :lol:

Sa Tajlanda sam donosio neke instant napitke koji su bukvalno vraćali u život iz gripa...jbg zaboravio sam u poslednjoj turi sad sam se setio :fdlan:

51viXHk5N9L.jpg
 
Poslednja izmena:
Da znaš....moraću nešto da preuzmem po tom pitanju :lol:

Zato sam tamarind paste natrpao u kofer za pad thai,ali ovo totalno smetnuo sa uma :mrgreen:
 
Jeste ako je sirov. Kuvanjem se uništava.

Med koji imaš na tržištu je zapravo industrijski šećer zagrevan na 260°C. Pravi med jedino da "ukradeš" pčelma u šumi.
Beli luk i đumbir - super. Za čaj: đumbir i pomorandža.

Prepun je Net raznih receata koji nisu dobri, kao ovo sa industrijskim medom.

Ja sam iz pčelarske familije, najlošiji je šumski med, to je od izlučevina drveta koje se brani od parazita (izuzev ako negdje ima vrijeska),
a dobri su cvjetni, npr. kaduljin, bagremov , livadski ..
Pčelama se nekada (kada su slabe) za prehranu daje sirup od šećera, one tad prerade taj sirup, ali svakako da je bolje da prerade cvjetni nektar (slično kao kad se kom od šljive za rakiju 'krsti' šećerom ) ..

Zadnji put sam imao povišenu temperaturu 1988. godine, tako da sam zaboravio kako izgleda ta tegoba...

Ja isti slučaj, znatno povišenu temperaturu sam imavala uglavnom u djetinjstu,
sad mi se ponekad (jednom u nekoliko godina) desi ova virusna 37,1 -37,2 st. , praćena je slabošću, napor i sjediti, jedva čekaš da legneš ..
 
Simpatičan članak o obliku biljaka i utucaju na organizam "Izgled hrane govori za koji dio tijela je dobra - obratite pažnju" https://www.24sata.hr/lifestyle/izg...ji-dio-tijela-je-dobra-obratite-paznju-557025

Za đumbir piše :
"8. Đumbir - želudac
Stoljećima se koristi kao lijek za želudac, a dokazano i pomaže probavi. Također, njegov glavni sastojak - gingerol odličan je u borbi protiv mučnine i povraćanja."
 
Ja sam iz pčelarske familije, najlošiji je šumski med, to je od izlučevina drveta koje se brani od parazita (izuzev ako negdje ima vrijeska),
a dobri su cvjetni, npr. kaduljin, bagremov , livadski ..
Pčelama se nekada (kada su slabe) za prehranu daje sirup od šećera, one tad prerade taj sirup, ali svakako da je bolje da prerade cvjetni nektar (slično kao kad se kom od šljive za rakiju 'krsti' šećerom ) ..



Ja isti slučaj, znatno povišenu temperaturu sam imavala uglavnom u djetinjstu,
sad mi se ponekad (jednom u nekoliko godina) desi ova virusna 37,1 -37,2 st. , praćena je slabošću, napor i sjediti, jedva čekaš da legneš ..

Ja nisam iz pčelarske familije, ali hoću da javno kažem nešto što ljudi ne znaju. Ti možda znaš, ali ljudi ne znaju. I nisam pomenuo nikakav šumski med, samo sam onako usputno rekao da odete u šumu i "otmete" pravi med pčelama, a možete i negde na samom drvetu na livadi, ako im je u njemu leglo. Med koji prave ljudi nije med. Dakle...

Jednom prilikom sam se raspravljao sa kolegama veganima u jednoj Facebook grupi. Radi se o ovoj priči:

http://www.krstarica.com/zdravlje/ishrana/caj-od-djumbira-protiv-mucnine

Neki od njih su vegani u pokušaju, a nekima se “javlja” kako im je ovaj recept “došao iz viših sfera”... itd. itd. Gomila nebuloza... S tim što je jedan poznati ćelavi i krezavi novosadski homoseksualac, separatista, prevarant, šarlatan i samozvani guru, koji je umislio da je ćelavi i krezavi bog, umesto limuna stavljao GMO pomorandže bez semenki. I hvalio se kako mu je ovaj “recept došao iz Akashe”, prdon, pardon, kako on veli, “akaFFFe”... bljak.

Med? Pih. Prvo što nije veganski, drugo što je na HACCP-u, što znači da je pun industrijskog šećera, i da je GMO. Tuga jedna. Ko vas je slagao da je industrijski med (ili bilo koji med iz tegle, sa izuzetkom onoga koga biste mogli “ukrasti” od pčela iz nekog drveta u šumi) zdrava hrana? Bljak.

Kome je stalo do zdravlja, završiće praksu solarne joge, izbaciće iz upotrebe meso, mleko i jaja, kao i svu industrijsku hranu iz kutija sa kodom HACCP, a samim tim i te vaše industrijske šećere... i, naravno, med. Da bi se prehranila samo jedna košnica, preko zime, potrebno je 25 kilograma meda. Toliko neće da potroši nijedan pčelar. Šta će učiniti? Pa hraniće pčele šećerom, one će biti bolesne i širiće industrijski šećer i bolest u med. Da ne govorimo da će pčelar sipati šećer u med. Svaki pčelar, bez izuzetka. Dakle, ako hoćete med, iako nije veganski proizvod, pravac šuma - i “ukradite” ga pčelama iz nekog drveta (prirodne košnice). Manite se pčelara i košnica koje prave ljudi. Kraj priče. I antibiotici deluju, pa ne znači da treba da ih konzumiramo. Ja neću, jer bojkotujem sve lekove.

Recept je jako loš ako se u “receptu” koriste industrijski šećeri... odnosno med koji prave ljudi. Nema dalje diskusije. Sva hrana koja sadrži bilo šta industrijsko ne može biti lek.

Ima i te kakve razlike između industrijskog šećera i meda koji se može naći u šumi (“ukrasti” od pčela). Ali između industrijskog šećera i meda iz tegle nema neke velike razlike. Zapravo, industrijski med iz tegle je malo opasniji od šećera, jer se zagreva na 260°C. Toliko o tome.

Više volim da me većina vegana, mene koji sam 100% RAW, i ljudi koji brinu, odnosno “brinu” o sopstvenom zdravlju, mrzi što sam im rekao istinu, nego da me vole zato što ih lažem. Namaste.
 
Simpatičan članak o obliku biljaka i utucaju na organizam "Izgled hrane govori za koji dio tijela je dobra - obratite pažnju" https://www.24sata.hr/lifestyle/izg...ji-dio-tijela-je-dobra-obratite-paznju-557025

Za đumbir piše :
"8. Đumbir - želudac
Stoljećima se koristi kao lijek za želudac, a dokazano i pomaže probavi. Također, njegov glavni sastojak - gingerol odličan je u borbi protiv mučnine i povraćanja."

Đumbir ne koristim i sad vidim da grešim.
Imam dugi niz godina problem sa gastritisom. Gorušicu i bol u želucu imam često. Lekovi mi ublaže tegobe na neko vreme ali se problem stalno vaća. Da li je đumbir dobar i za ove tegobe?
 
Đumbir ne koristim i sad vidim da grešim.
Imam dugi niz godina problem sa gastritisom. Gorušicu i bol u želucu imam često. Lekovi mi ublaže tegobe na neko vreme ali se problem stalno vaća. Da li je đumbir dobar i za ove tegobe?

Ja nemam problema sa tim pa ne znam detalje, samo sam koristila za ove viroze dva puta kad su me oborile, vidjela sam da djeluje na mučninu, smiri želudac ..
Ima ovdje neki članak šta je dobro za gorušicu : soda bikarbona , komorač, nana , đumbir , sirće http://www.stvarukusa.rs/clanak/5-prirodnih-lekova-protiv-gorusice
To treba vidjeti da li je nečim provocirano , ili je organski https://prirodanadar.rs/sta-je-gorusica-kako-se-leci-jaka-kiselina-u-zelucu/
Jedna moja komšinica se nekada žali na tegobe jer ima ovu kilu na želucu https://sr.wikipedia.org/wiki/Hijatalna_hernija

Ranije sam čitala da nije loše povremeno otkiseliti organizam, da se povećava kiselost usljed npr. povećane konzumacije mesa i drugog,
pa da je dobro jedan period (možda 2-3 sedmice) piti naizmjenice jedan dan čašu vode sa kašičicom sode bikarbone , drugi dan limunadu (limunada kisela a bazična :) ) , da bi se vratila pH ravnoteža 7,1 do 7,5 ..
 
Ja nisam iz pčelarske familije, ali hoću da javno kažem nešto što ljudi ne znaju. Ti možda znaš, ali ljudi ne znaju. I nisam pomenuo nikakav šumski med, samo sam onako usputno rekao da odete u šumu i "otmete" pravi med pčelama, a možete i negde na samom drvetu na livadi, ako im je u njemu leglo. Med koji prave ljudi nije med. Dakle...

Jednom prilikom sam se raspravljao sa kolegama veganima u jednoj Facebook grupi. Radi se o ovoj priči:

http://www.krstarica.com/zdravlje/ishrana/caj-od-djumbira-protiv-mucnine

Neki od njih su vegani u pokušaju, a nekima se “javlja” kako im je ovaj recept “došao iz viših sfera”... itd. itd. Gomila nebuloza... S tim što je jedan poznati ćelavi i krezavi novosadski homoseksualac, separatista, prevarant, šarlatan i samozvani guru, koji je umislio da je ćelavi i krezavi bog, umesto limuna stavljao GMO pomorandže bez semenki. I hvalio se kako mu je ovaj “recept došao iz Akashe”, prdon, pardon, kako on veli, “akaFFFe”... bljak.

Med? Pih. Prvo što nije veganski, drugo što je na HACCP-u, što znači da je pun industrijskog šećera, i da je GMO. Tuga jedna. Ko vas je slagao da je industrijski med (ili bilo koji med iz tegle, sa izuzetkom onoga koga biste mogli “ukrasti” od pčela iz nekog drveta u šumi) zdrava hrana? Bljak.

Kome je stalo do zdravlja, završiće praksu solarne joge, izbaciće iz upotrebe meso, mleko i jaja, kao i svu industrijsku hranu iz kutija sa kodom HACCP, a samim tim i te vaše industrijske šećere... i, naravno, med. Da bi se prehranila samo jedna košnica, preko zime, potrebno je 25 kilograma meda. Toliko neće da potroši nijedan pčelar. Šta će učiniti? Pa hraniće pčele šećerom, one će biti bolesne i širiće industrijski šećer i bolest u med. Da ne govorimo da će pčelar sipati šećer u med. Svaki pčelar, bez izuzetka. Dakle, ako hoćete med, iako nije veganski proizvod, pravac šuma - i “ukradite” ga pčelama iz nekog drveta (prirodne košnice). Manite se pčelara i košnica koje prave ljudi. Kraj priče. I antibiotici deluju, pa ne znači da treba da ih konzumiramo. Ja neću, jer bojkotujem sve lekove.

Recept je jako loš ako se u “receptu” koriste industrijski šećeri... odnosno med koji prave ljudi. Nema dalje diskusije. Sva hrana koja sadrži bilo šta industrijsko ne može biti lek.

Ima i te kakve razlike između industrijskog šećera i meda koji se može naći u šumi (“ukrasti” od pčela). Ali između industrijskog šećera i meda iz tegle nema neke velike razlike. Zapravo, industrijski med iz tegle je malo opasniji od šećera, jer se zagreva na 260°C. Toliko o tome.

Više volim da me većina vegana, mene koji sam 100% RAW, i ljudi koji brinu, odnosno “brinu” o sopstvenom zdravlju, mrzi što sam im rekao istinu, nego da me vole zato što ih lažem. Namaste.

Mislim da ti ovdje pretjeruješ , evo recepture sa jednog pčelarskog foruma :
'Od 1L vode i 1kg šečera dobije se točno 1,63L otopine šečera.
U šećerne sirupe se dodaje limunska kiselina iz samo jednog, jedinog razloga, a to je da se smanji pH ( kiselost )
u toj šećernoj otopini. Kada se dobije kiselost od pH-3 do pH-5 šećer ( saharoza ) invertira
i razgrađuje se na jednostavnije šećere, odnosno od saharoze nastaje fruktoza i glukoza.
Upravo su to jednostavni šećeri koji se nalaze u nektaru biljaka.
U slučaju da ne stavljamo limunsku kiselinu ( 1-2g/L ) u sirup,
ne dolazi do kisele reakcije i saharoza neće preći u fruktozu i glukozu,
a tada će pčele to morati napraviti same pomoću svojih enzima, naravno da im za to treba više vremena i energije.
Dodavanjem limunske kiseline olakšavamo pčelama pretvaranje šećernog sirupa u "med".'

Znači, pčele složeni šećer saharozu razlažu na proste šećere fruktozu i glukozu, kojih ima u voću i medu , glukoza je u krvi i tkivu sisavaca ..

Sve je to analizirano http://www.bhpcelar.com/pcelarska-praksa/kako-pcelama-pripremiti-sirup-za-zimnicu/ ,
da ne valja same pčele ne bi preživjele i još se rojile, nego bi pokrepale ..

Isto kao da pišemo o prihrani dojenčadi mlijekom i hranama u prahu , naravno da je majčino mlijeko najzdravije ..
 
Poslednja izmena:

Back
Top