Dovili smo vize, sta sada :)

Angie,
tebi je lako izabrati pedijatra, pa dolaziš u Pert :)
Ovde nema pedijatra, nego GP pregleda. Mi imamo sreću da imamo dosta naših doktora ovde, a ja lično vodim decu kod žene koja je završila medicinu u Bg-u (i ja sam beogradski student pa mi je to bitno ) i koja važi za najbolju. Strpljiva je, temeljna i prijatna. Ima i specijalizaciju, nije samo GP. Čim dođeš trebalo bi da odvedeš dete kod dr-a, i predati karton vakcinacije da pošalju u registar. Onda će te obavestiti šta treba da primi. WA je prva uvela besplatnu vakcinu za W Meningokoke za decu do 5 godina, mali juče primio. Vrtići i škole traže dokaz da je dete vakcinisano. Naša dr radi u privatnom centru, ali deca do 16 godina ne plaćaju ništa, direktno se naplaćuje od Medicare, tkz. "bulk billed".
Često prevodim po bolnicama, i svi moji klijenti imaju samo reči hvale za tu dr.
Ne znam da li smem da je tako reklamiram javno, ako ti bude trebao njen kontakt, pošalji mi pp.

Izbacuju li nevakcinisanu decu iz vrtica vec? Vi ste nesto kasnili za ostalim drzavam s tim zakonom.
 
Evo moj muz kaze (ziveo u Pertu 20 god ) da su cene def pale.
Sada za 300+$ nedeljno mozes da nadjes sasvim pristojan stan u centru i okolini da ne pricam ako hoces da ides dalje..za te iste pare moze da se nadje lepa i velika kuca.( vec danima listam njhove oglase,mislim da sam sve stanove zapamtila :) )
,
 
Kada ce da padnu cene i u Sidneju :)
Uz pomoc prijatelja smo uspeli da rezervisemo kucu u Sidneju tako da ce nas sacekati i kuca kada stignemo :)
Cena prava sitnica 450$ :dash:
Posto ne mozemo da biramo a i znamo da se tesko nalazi prva nekretnina bilo je daj sta das...
Zaboravih koje naselje bese... Znam da nije Liverpul :)
 
Hej pa to je super! Msm to sto ste uspeli da sredite da odmah idete u svoju kucu.
Kuce su,koliko sam zakljucila skuplje od stanova...logicno jer imaju vise prostora :) a i lokacija igra veliku ulogu u ceni.
Mi smo za pocetak resili da uzmemo stan sto zbog finansija a i nas je 3 pa za pocetak nam i ne treba nesto preveliko a kad nam se moj klinac pridruzi ,onda cemo vervatno preci u kucu.
Kolika je ta kuca koju ste uzeli?

Zeznula sam se. Ima fenomenalnih kuca u Pertu za ispod 400$. Doduse dalje od centra.
 
Poslednja izmena:
Kuća je za 3 spavaće sobe I dva kupatila, dvoriste... Preveliko je to za nas ali ko sto rekoh za početak daj šta das :-)
Trenutno smo nas četvoro u jednosobnom stanu I bukvalno ne znamo šta ćemo sa stvarima a onda ulazimo u ogromnu kucu bez stvari :-P
Šta reći...
Koliko para možemo uneti u au? Znam da treba što više ;-)
 
Kod nas kontra :D. Mi sad zivimo u kuci u kojoj imamo 3 spavace i ogroman dnevni boravak ahahah :). Uhvatila sam sebe kako kometarisem da su mi stanovi u Pertu mali :D,sto je zapravo ironija jer sam vecinu svog zivota provela u zaista malim stanovima :)). Sto bi moja sestra rekla "zinulo dupe " :))
 
Koliko se secam:

IELSTS oko 400e (za nas dvoje),
lekarski (nas cetvoro) 600e (mislim da je bilo po 180e za odrasle i po 120e za klince),
nostrifikacija diplome oko 600e (ukoliko hoces da brze zavrse-fast track- jos oko 200e),
sama aplikacija je oko 5000e (za nas cetvoro, ide 3600 austalijskih $ za nosioca vize, 1800 AUD za sve punoletne clanove i po 900AUD za klince)

E sada ovde nisam racunao prevode dokumetnacije i silne neke takse za dobijanje te iste dokumentacije...
Avio karte su nas izasle oko 1600e, u jednom pravcu za nas cetvoro (Katar)...

Ovo je (nasa) neka okvirna racunica... Da li su jos uvek ove cifre u pitanju stvarno ne znam tako da bi bilo najbolje da proveris na sajtu za migraciju aus vlade
Stavite na papir i sto pre paljba odavde :)
 
Verovatno zavisi za koju vizu aplicirate.
Mene je moja(bracna visa ) izasla nepunih 7000$ (ima na sajtu tacna cifra ,mislim da je 6800+),ne znam tacno koliko su me izasli svi prevodi dokumenata, ali tipa 1000 din po dokumentu. Lekarski pregled 200eura)..i videcemo za koliko cemo uspeti da nadjemo karte ali kapiram da nece biti ispod 2000 evra...uglavnoom treba para.
 
Proveri na njihovom sajtu
https://www.australia.gov.au/information-and-services/immigration-and-visas
da li vas ima na listi deficitarnih zanimanja i (ako vas ima) koliko poena mozete da sakupite. To je prvi korak.

Zvao sam par menjacnica u Beogradu i Nisu i retko ko ima australijske dolare. U kojoj valuti ste nosili novac za austaliju? Da li se isplati tamo menjati usd(eur) u aud?

Ja sam otisla u Raiffeisen banku(imam tu otvoren racun)i rekla da hocu da kupim AUD , i koliko i oni su mi narucili za sutra.Obicno nemaju al trebuju iz trezora.Isto u Beogradu najcesce imaju mjenjacnice oko Knez Mihajlove jer se dosta krecu turisti tuda i mjenjaju.Jedna mjenjacnica na izlazu iz Knez Mihajlove prema Terazijama uvijek ima i povoljni su.Inace kurs ti je skoro isti i ovamo( Aus) i u SRB.A pritom gubis na kursu ako mjenjas u EUR ili neku drugu valutu pa onda u AUD .

- - - - - - - - - -

Pritom nemozes unijeti vise od 10000 aud u kesu po osobi a da ne prijavis. Ja sam imala razlicite valute pa kad sam se preracunala ispalo je da imam vise i samo sam napisala na onom papircetu sto daju u avionu ,i pitali su me na carini koliko vise i sto nosim kes zbog bezbednosti.Rekla sam da dolazim za stalno i da sam eto imala u kesu toliko i oni nisu pravili nikakav problem ,nisu cak ni pogledali jel tacno.
 
Proveri na njihovom sajtu
https://www.australia.gov.au/information-and-services/immigration-and-visas
da li vas ima na listi deficitarnih zanimanja i (ako vas ima) koliko poena mozete da sakupite. To je prvi korak.

Zvao sam par menjacnica u Beogradu i Nisu i retko ko ima australijske dolare. U kojoj valuti ste nosili novac za austaliju? Da li se isplati tamo menjati usd(eur) u aud?

Ovde se nikako ne isplati menjati, bolje ti je u Srbiji. Mi smo poneli neke USD $ za ne daj Bože, ali u Aus ne možeš da staviš USD $ ili Evre ili bilo koju drugu valutu na račun, moraš da ih menjaš u AUS, tako da nam je novac stajao u kući , dok ga nismo vratili za Srbiju. Možeš da naručiš AUS , to će svaka menjačnica da ti nabavi. Ako neće, menjačnica Spin u Zrenjaninu sigurno hoće. Ja sam menjala evre u dinare, pa dinare u AUS.
 
Gledaj to sa vedrije strane , kurs je sada minimum 10 % niži nego kada smo mi dolazili prošle godine. U startu imaš da poneseš 20000, umesto 18000. Naši poznanci su imali tu nesreću da idu 2012.-te godine septembra, kurs je bio neverovatnih 96 dinara, zamisli tek to !
Zovi menjačnice pa pregovaraj :)
 
Video sam kurs NBS-s ali mislim da oni ne rade menjacke poslove, barem ja nisam nigde nasao...
NAATI, mi smo napravili stek u usd a ovaj ludjak Tramp malo-malo pa napravi neku glupost i obori dolar :)
Zovem, kalkulisem pa ako treba palim kola i pravac Bg ;)
I mi ! Dobili smo ponudu da nam se dug vrati u USD ili ds prodamo USD pa da kupujemo EUR, ne bi svakako ostavili u dinarima, i ja kažem, neka ostane uu USD, 118 je bio kurs ! Sad čekam, tu lovu ne računam da imam, jer mi se više isplati da uzmem kredit ako mi trebaju$, nego da dobijem 20 % manje vrednosti. Kad smo već kod kredita, Vojvođanska banka , sada mislim da je to neak grčka banka je imala super dinarske kredite, sa ne tako velikom kamatom i ratom, mnogi su to uzimali kada su kretali, max iznos je oko 14000 $.
 

Back
Top