Deca

Tesko. Ozbiljan zadatak.
Dok su mali i pod patronatom porodice lako je cim pocne na njih da utice TV, svi mediji, ulica, skola, drustvo... postaje borba. Ali ja sam od onih koja prica prica, pokazuje, ukazuje.. pa nesto se uhvati u glavi i postavi temelje. Mada i temelji se postavljaju do 10.godine zivota.
Za roditeljstvo skola ne postoji, za decu ne postoji uputstvo za upotrebu, radis najbolje kako umes i molis se Bogu...
 
Tesko...koliko god imali dobar model kod kuce,bila vaspitana deca,vredna,postena,dobri drugovi,dobri djaci....okolina vas demantuje...onda oni vide da bolje prolaze lazovi,slihtare,prepisivaci,galamdzije,nasilnici...i vi ste u problemu,kako da detetu od 14-15godina objasnite da to u stvari ne valja?!...:sad2: i jos bih dodala,da se neki put i nepravedno optuzuju roditelji za postupke svojih tinejdzera,jer kada vase dete izadje iz kuce,vi niti mozete da kontrolisete niti da znate sta tacno rade...samo da se nadate da ne naprave neku glupost i da ih drustvo ne povuce....naslusala sam se i nagledala roditelja koja pricaju o svojoj deci u superlativu,npr.kako cerke ne izlaze uvece,ne ostaju do kasno i ona sa punim poverenjem ih ostavi na par dana same dok bude negde u inostranstvu...i ja to pricam mojoj cerki,koja je isla u razred sa njima,a ona mi kaze:'Aha...a sto prave zurke i duvaju travu,to nikome nista...Boze,mama,ti sve verujes.."tako da...koliko kod se trudili,mi ne znamo sta je u njihovim glavama i samo neka im je Bog upomoc...a i nama
 
Док нисам постао родитељ мислио сам лако ћу ја то, сад видим да сам погрешно проценио. Борба непрестана.
 
Evo 1 na selu ,klinac od cetvoro dece me spicio u slepocnicu tik pored oka drvenim poklopcem domina,boli na dodir,nije mi nimalo slatko

- - - - - - - - - -

Tesko...koliko god imali dobar model kod kuce,bila vaspitana deca,vredna,postena,dobri drugovi,dobri djaci....okolina vas demantuje...onda oni vide da bolje prolaze lazovi,slihtare,prepisivaci,galamdzije,nasilnici...i vi ste u problemu,kako da detetu od 14-15godina objasnite da to u stvari ne valja?!...:sad2: i jos bih dodala,da se neki put i nepravedno optuzuju roditelji za postupke svojih tinejdzera,jer kada vase dete izadje iz kuce,vi niti mozete da kontrolisete niti da znate sta tacno rade...samo da se nadate da ne naprave neku glupost i da ih drustvo ne povuce....naslusala sam se i nagledala roditelja koja pricaju o svojoj deci u superlativu,npr.kako cerke ne izlaze uvece,ne ostaju do kasno i ona sa punim poverenjem ih ostavi na par dana same dok bude negde u inostranstvu...i ja to pricam mojoj cerki,koja je isla u razred sa njima,a ona mi kaze:'Aha...a sto prave zurke i duvaju travu,to nikome nista...Boze,mama,ti sve verujes.."tako da...koliko kod se trudili,mi ne znamo sta je u njihovim glavama i samo neka im je Bog upomoc...a i nama

Mislim i mi bismo nekad deca pa valjda znam da ce i nas lagati,jok mi cemo kao biti s njima najbolji ortaci pa nece,tjah
 
Pravi put...šta je to ?
Danas se vratio sin (23) sa Malte, bio je 5 dana turistički. Ovde ima dobar posao, dobro plaćen, dobro društvo, dobre uslove za život...
U procesu je učenja mađarskog jezika kako bi dobio njihovo državljanstvo pasoš i omogućio sebu da živi na raznim krajevima sveta. Sve mi se čini da će to biti Malta...ni sa jednom zemljom nije bio tako oduševljen. Nisu u pitanju plate koje su manje nego u drugim zemljama evrope, ni izgled gradova, ni uslovi za život...u pitanju je to što on misli da je to pravi put za njega. A da li je "pravi", ko zna.
Mi smo valjda tu da im omogućimo da sami izaberu svoj put, a da li je pravi...ko zna
 
Умерена дисциплина.

Нажалост сваки 5 становник Штоколма је дете, тако да се ствари изврћу и у дужности и права родитеља се уплићу сви јер немају своју децу и породицу па би и они хтели нешто да допринесу из лоше или добре намере.

Проблем жена свих генерација без деце енорман.
 
Dok su mali i pod patronatom porodice lako je cim pocne na njih da utice TV, svi mediji, ulica, skola, drustvo... postaje borba.

Najveći uticaj na dete u pubertetu neće izvršiti modeli kojima je vremenski najduže bilo izloženo već modeli koji su pokazali najbolje rezultate.

"Rezultate u čemu", pitaju se oni pametniji. Odgovor je vrlo jednostavan: u onome što ste ih još kao malu decu -- ne kroz puku priču već kroz sopstveni primer; kroz glavni smer životnog delanja -- naučili da je najvažnije u životu.
 
Tesko...koliko god imali dobar model kod kuce,bila vaspitana deca,vredna,postena,dobri drugovi,dobri djaci....okolina vas demantuje...onda oni vide da bolje prolaze lazovi,slihtare,prepisivaci,galamdzije,nasilnici...i vi ste u problemu,kako da detetu od 14-15godina objasnite da to u stvari ne valja?!

Okolina ne samo da ne demantuje vrlu i sposobnu osobu koja stepenom svoje moći uliva respekt, nego je još i dodatno potvrđuje, s obzirom da se okolina sastoji iz gomile paćenika i slabića.

Vidi se iz aviona da pripadaš radničkoj ili buržujskoj kasti. Možda se pitaš na osnovu čega sam to zaključio? Po tome što si lamentirala nad tim kako hohštapleri "bolje prolaze", a jedino u čemu oni "bolje prolaze" su sticanje novca i društvenog ugleda, dakle nečemu što je ujedno i najviša životna vrednost ljudi iz kasti u koje sam te svrstao. Pošto je jasno kao dan da su ti pomenuti ćiftinski ciljevi najvažniji u životu, mislim da se neću ogrešiti o istinu ako pretpostavim da ti je to oduvek bilo najvažnije u životu, te da si stoga u procesu vaspitanja te iste vrednosti svesno ili nesvesno usadila i u svoju decu.

A sad ide jedno pitanje za tebe: zašto bi tvoja deca trebalo da slede porodični model toga kako doći do novca i statusa -- vrednosti koje ste im vaspitanjem predstavili kao najvažnije -- kada postoji neki spoljni model koji u tome pokazuje mnogo bolje rezultate?
 
Poslednja izmena:
Najveći uticaj na dete u pubertetu neće izvršiti modeli kojima je vremenski najduže bilo izloženo već modeli koji su pokazali najbolje rezultate.

"Rezultate u čemu", pitaju se oni pametniji. Odgovor je vrlo jednostavan: u onome što ste ih još kao malu decu -- ne kroz puku priču već kroz sopstveni primer; kroz glavni smer životnog delanja -- naučili da je najvažnije u životu.

Malu decu roditelji salju u vrtice, gde bivaju programirani za sledeci i veliki segment zivota - skolu ( koja se ispostavila kao glavno djavolje igraliste, na kome su mladi dug i konstantan vremenski period izlozeni najgorem). Vreme roditelja provedeno sa decom se moze sabiti u par sati dnevno. Mislim da tu ima malo prostora da se bilo sta prenese, pricom ili primerom.
 
Malu decu roditelji salju u vrtice, gde bivaju programirani za sledeci i veliki segment zivota - skolu ( koja se ispostavila kao glavno djavolje igraliste, na kome su mladi dug i konstantan vremenski period izlozeni najgorem). Vreme roditelja provedeno sa decom se moze sabiti u par sati dnevno. Mislim da tu ima malo prostora da se bilo sta prenese, pricom ili primerom.

Tačno, ali tu su opet oni sami krivi. Znam da ljudi vole da kukaju kako je za to kriv kapitalizam koji čoveka tera da najveći deo života provede u radu, ali ja tu priču ne kupujem. Lično iskustvo i priče iz socijalističkih vremena (kada nije bilo "izrabljivanja") su moji dokazi da se kod ogromne većine ljudi odnos s decom uvek svodi na isto, nevezano za to da li imaju vremena na pretek ili ne.
 
Poslednja izmena:
Imas pravo. Jeste kapitalizam danas mnogo otezao i srozao zivot, ali je i u doba socijalizma postojao jaz izmedju roditelja i dece. Opet, generacije 60ih su mozda medju prvima koje su bile izlozene talasu liberalizma kroz hipi pokret, pop kulturu i slicno, pa su i oni bili u neskladu sa svojim roditeljima koji su znali samo za patrijarhalan obrazac. Bas gledam u danasnje vreme je najvise razvedenih generacija 60' 70'. Kao da odatle pocinje urusavanje bracnih/porodicnih vrednosti.
 
Malu decu roditelji salju u vrtice, gde bivaju programirani za sledeci i veliki segment zivota - skolu ( koja se ispostavila kao glavno djavolje igraliste, na kome su mladi dug i konstantan vremenski period izlozeni najgorem). Vreme roditelja provedeno sa decom se moze sabiti u par sati dnevno. Mislim da tu ima malo prostora da se bilo sta prenese, pricom ili primerom.

Malo sam porazmislio o ovome što si napisala i mislim da se nismo najbolje razumeli. Za samo prenošenje meta-vrednosti -- glavne vrednosti na kojoj sve ostale počivaju i oko čega se sve ostalo vrti -- uopšte nije nužno da roditelji provode neko preterano vreme sa decom, dovoljno je da te vrednosti otelotvore delajući na određeni način. Na primer, ne moraš ti da pričaš deci da su pare najvažnija stvar na svetu ili da im to kroz neke male primere dočaravaš da bi im tu vrednost usadio u dušu. Dovoljno je da iz glavnog smera tvog životnog delanja vide da sve podređuješ jurcanju za novcem. Ne postoji jača poruka od toga.

Dakle, trebalo je da napomenem da je i sam čin u kom roditelji prepuštaju decu debilanama dok oni sami jurcaju za parama model iz kog ta deca uče o vrednostima u životu. Na to sam mislio kad sam rekao da se vrednosti ne prenose kroz priču već kroz sopstveni primer tj. glavni smer životnog delanja. Deca koja su odrasla u takvim uslovima teško da će išta vrednovati više od para.

I onda dobiješ sablažnjene roditelje koji se čude zašto im se sinovi ugledaju na kriminalce a kćerke na starlete, a ne shvataju da su oni sami odgovorni za to. Na to sam ciljao kada sam započeo razgovor sa forumašicom Meg Rajan.
 
Okolina ne samo da ne demantuje vrlu i sposobnu osobu koja stepenom svoje moći uliva respekt, nego je još i dodatno potvrđuje, s obzirom da se okolina sastoji iz gomile paćenika i slabića.

Vidi se iz aviona da pripadaš radničkoj ili buržujskoj kasti. Možda se pitaš na osnovu čega sam to zaključio? Po tome što si lamentirala nad tim kako hohštapleri "bolje prolaze", a jedino u čemu oni "bolje prolaze" su sticanje novca i društvenog ugleda, dakle nečemu što je ujedno i najviša životna vrednost ljudi iz kasti u koje sam te svrstao. Pošto je jasno kao dan da su ti pomenuti ćiftinski ciljevi najvažniji u životu, mislim da se neću ogrešiti o istinu ako pretpostavim da ti je to oduvek bilo najvažnije u životu, te da si stoga u procesu vaspitanja te iste vrednosti svesno ili nesvesno usadila i u svoju decu.

A sad ide jedno pitanje za tebe: zašto bi tvoja deca trebalo da slede porodični model toga kako doći do novca i statusa -- vrednosti koje ste im vaspitanjem predstavili kao najvažnije -- kada postoji neki spoljni model koji u tome pokazuje mnogo bolje rezultate?

A vidis ja iz tvog posta mogu da zakljucim da NEMAS decu ili da ih ne vaspitavas TI...mozda gresim,ali takve stvari pisu ljudi koji nemaju decu i onda raspredaju o nekim modelima vaspitanja a ne znaju kako je kada dete (cerka 14g) dodje kuci i kaze da svi izlaze do 3h ujutru i hoce i ona ,sve devojcice u fulu nasminkane,minici i da njihovi roditelji kazu da je to normalno za njihov uzrast i to je model ponasanja u njenom okruzenju...ko diktira taj model?Sigurno ne ja,koja postenim i normalnim poslom zaradjujem za zivot,koja nisam videla da se u inostranstvu toci pice deci ispod 21.g.niti ih pustaju u klubove,a zivela sam jedno odredjeno vreme,nego pevaljke i narko dileri,tj.njihova deca koja zive u Beogradu,a Beograd je ipak jedno povece selo,gde se na svim mestima za izlaske srece ista ekipa....e,to su za mene hohstapleri,a ako si se ti,kojim slucajem tu prepoznao,stvarno mi je zao.....kada bih htela nekoga da analiziram na forumu,iznesem svoje kriticko misljenje o toj osobi,malo bih pogledala njegove postove,komentare,razmisljanja o raznim temama pa bih onda donosila zakljucke...posto vidim da si povrsan,pa se nisi informisao,a posegnuo odmah za etiketiranjem i vredjanjem u nedostatku nekih argumenata,smatram da mi nisi dostojan sagovornik za zdravu diskusiju,gde svi mozemo da nesto i naucimo,te necu dalje uopste sa tobom polemisati ni na koju temu...ja sam ovde malo poduze na ovom forumu i ima dosta forumasa koji znaju moje stavove u zivotu tako da ovo smatram samo mozda nekim pokusajem da ispadnes pametan,sta vec?! Svako dobro ti zelim u buducnosti i da izvedes decu na taj tvoj,pravi put....
 
Oduvek je bilo sve stvar poštovanja, utrošenog vremena sa istinskom ljubavlju i iskrenom posvećenosti.
Svako dete odgojeno sa ljubavlju i učeno logikom razumevanja od najranijih dana teško može 'iskočiti iz šina'.

Roditelji greše ako čekaju pubertet da pričaju o određenim stvarima. Tada je već kasno.
Deca se 'modeluju' baš do tog perioda, sve kasnije je vrsta pomoći koja se može pružiti
samo ako to oni zahtevaju, ništa sila, jer je Vi i nemate, već oni.

A... rado će doći po savet ako u vama vide i razumnog prijatelja sa iskustvom i
različitim tačkama gledišta.

Od dece treba zaslužiti poverenje, a za to je potrebna inteligencija, intuicija i prijateljstvo.
U praksi je sve malo teže ali zato smo tu ... da se trudimo, pa će možda i oni jednog dana
praktikovati slične stvari i uputiti nove generacije na dobar put.

Pre ili kasnije svi ljudi će imati zdrav razum, do tada,,,
ostaje nam samo da se trudimo koliko je to u našoj moći.

Deca su naše najveće blago, oni su naše (teoretski) bolje kopije.
 

Back
Top