Osposobljavanje dece za zivot...

macka vracarka

Veoma poznat
Poruka
13.094
Veoma cesto srecem roditelje koji od svoje dece imaju veoma male zahteve, skoro nikakve, i koji se vode time da deci treba da bude toplo i da su siti i zdravi a sve ostalo je manje vazno.
Licno mislim da deca treba da se od malih nogu navikavaju na obaveze, i da ne treba ici linijom manjeg otpora, neka ja cu...

Da li zahtevate od svoje dece da: nameste krevet, sklone svoj tanjir nakon obroka, prljav ves da ostave na mesto a cist u orman?
Da li imaju neke obaveze tog tipa ( sa godinama se uvecavaju npr) ili ih stitite i mazite po principu zensko ce nauciti kad tad a musko ce posle mame da dobije zenu (valjda) pa ce ona?
Koliko ste zahtevni kada je skola u pitanju?
Imam utisak da imamo gomilu dece koja ne zna da se brine o sebi od silne prezasticenosti, i da raste generacija nesposobnjakovica i muskih i zenskih podjednako !
 
Veoma cesto srecem roditelje koji od svoje dece imaju veoma male zahteve, skoro nikakve, i koji se vode time da deci treba da bude toplo i da su siti i zdravi a sve ostalo je manje vazno.
Licno mislim da deca treba da se od malih nogu navikavaju na obaveze, i da ne treba ici linijom manjeg otpora, neka ja cu...

Da li zahtevate od svoje dece da: nameste krevet, sklone svoj tanjir nakon obroka, prljav ves da ostave na mesto a cist u orman?
Da li imaju neke obaveze tog tipa ( sa godinama se uvecavaju npr) ili ih stitite i mazite po principu zensko ce nauciti kad tad a musko ce posle mame da dobije zenu (valjda) pa ce ona?
Koliko ste zahtevni kada je skola u pitanju?
Imam utisak da imamo gomilu dece koja ne zna da se brine o sebi od silne prezasticenosti, i da raste generacija nesposobnjakovica i muskih i zenskih podjednako !

Zavisi gde hoces da ti zivi dete...
Ako hoces u Srbiji , onda nikako da bude odgovorno i obaveze da prhvata, jer onda ce to uci u naviku pa ce biti sedmi....6 ne rade a on radi kao konj..
Moras ga uciti asertivnom, izivljavanju, podmicivanju, uvlacenju, laganju, seksu, da preko zena dodje na poziciju i slicno..
Sto bi od svog deteta pravila nesrecnika ili nesrecnicu, nego pravis vadlja uspesno dete..

- - - - - - - - - -

Dete koje naucis da kad mu otmu torbu, pare , patike i uzinu ide pa tuzaka profesoru, znaj da ce biti redovno bijeno i udarano po glavi, a to nece stvoriti bas neki lep karakter, nego ce dosta toga raditi iz prestiza i mrznje prema tom periodu...ne vidi se na prvi i drugi pogled , ali svi takvi ljudi imaju kiselo i crno u dusi...
 
Mene to sve ceka, i mislim da cu biti zahtevan minimum koliko su od mene bili, a da cu pruziti sanse za jos puno vise mogucnosti.

Inace, primetio sam da je, u skladu sa trenutnom modom zvanom "science denial" (primer za to je konstantno pljuvanje po prosveti, lekarima, svim skolovanim ljudima uopste, antivakcinaski i ravnozemljaski pokreti i ostalo...), jako moderno upravo ponasanje tipa "ma sta ima dete da opterecujem sa treninzima, sa ucenjem stranog jezika, dete treba da ima detinjstvo" i ostale budalastine.
Zato sam i otisao iz Srbije - ne zelim da mi deca odrastaju u takvom okruzenju.
 
Zavisi gde hoces da ti zivi dete...
Ako hoces u Srbiji , onda nikako da bude odgovorno i obaveze da prhvata, jer onda ce to uci u naviku pa ce biti sedmi....6 ne rade a on radi kao konj..
Moras ga uciti asertivnom, izivljavanju, podmicivanju, uvlacenju, laganju, seksu, da preko zena dodje na poziciju i slicno..
Sto bi od svog deteta pravila nesrecnika ili nesrecnicu, nego pravis vadlja uspesno dete..

- - - - - - - - - -

Dete koje naucis da kad mu otmu torbu, pare , patike i uzinu ide pa tuzaka profesoru, znaj da ce biti redovno bijeno i udarano po glavi, a to nece stvoriti bas neki lep karakter, nego ce dosta toga raditi iz prestiza i mrznje prema tom periodu...ne vidi se na prvi i drugi pogled , ali svi takvi ljudi imaju kiselo i crno u dusi...

Sta se ja pitam gde hocu da mi dete zivi? Zivece tamo gde bude htela i gde bude srecna. Odavno sam je naucila da ja za nju ne donosim odluke, i samo ako me pita za savet pricam, u suprotnom cutim pa se nauci na gresci.
Ne delim tvoje misljenje, ja pricam o osposobjavanju za zivot...elementarno za pocetak.
 
Mene to sve ceka, i mislim da cu biti zahtevan minimum koliko su od mene bili, a da cu pruziti sanse za jos puno vise mogucnosti.

Inace, primetio sam da je, u skladu sa trenutnom modom zvanom "science denial" (primer za to je konstantno pljuvanje po prosveti, lekarima, svim skolovanim ljudima uopste, antivakcinaski i ravnozemljaski pokreti i ostalo...), jako moderno upravo ponasanje tipa "ma sta ima dete da opterecujem sa treninzima, sa ucenjem stranog jezika, dete treba da ima detinjstvo" i ostale budalastine.
Zato sam i otisao iz Srbije - ne zelim da mi deca odrastaju u takvom okruzenju.

Uvek mozes i imas pravo da u svom dvoristu i porodici svoja pravila postujes. Ja sam zivela u inostranstvu jedno vreme i znas sta sam primetila, nasa deca imaju vise obaveza u tom smislu, skole jezika, sport, hobiji nego njihova. Oni su kao roditelji manje spremni izgleda da se zrtvuju da to prate sa odvodjenjem i cekanjem...sto jeste maltret ali ulazes u dete i to ti ide u roditeljski staz, sta ces.
A pljuvanje po prosveti i zdravstvu je vec deo folklora ovde i pljuju i oni koji znaju zasto i oni koji ne znaju. A opet imas mnogo pametne dece koja uce i uprkos tome razbijaju fakultete i boli ih cosak. Ti sto ih pljuju su obicno polupismeni.
 
nisam pametan kako je najbolje vaspitavati decu u ovo vreme u srbiji

vrednosti su poremecene

da bi bila uspesna trebas da ih ucis

-da muvaju , lazu , manipulisu

-druga varijanta je da budu strucni pa da emigriraju

-treca je da rade kod nekog privatnika za neku situ dok im puca kicma
 
Da, to si dobro zapazila, ovde su ljudi malo sebicniji, i dosta roditelja nece da na ustrb sopstvene udobnosi odvozi i dovozi decu na treninge, casove jezika/muzike, ili sta bi vec dete volelo da radi.
Ali je bar sredina gde se neke druge stvari postuju. U pravu si, jesu polupismeni ti koji pljuju po pismenima, ali nzalost, takvih je preko 90%. Nekada su polupismeni imali bar elementarno vaspitanje pa se nisu mesali u nesto sto ne znaju.
Sve u svemu, potrudicu se da se zna red u kuci, da deca budu sto spremnija, spretnija i samostalnija, da im ne manjka obrazovanja i svega sto ide uz to...ali ni ljubavi :)
 
Ja mislim da im treba razviti radne navike i nametnuti obaveze, jer kada to usvoje kao mali posle im sve svuda lakse pada. Jutros pricam sa drugaricom koja je emigrirala, u Americi je, anasteziolog, skapava. Tamo se isto crnacki radi, ne pada sa neba. Srecom pa je ovde prosla drilove razne, da nije ne bi se ni tamo uklopila. Da prevedem: od toga da znaju da rade, uce i brinu o sebi nikome nije nista falilo.
 
Нема никакве обавезе у кући, ни ја их нисам имала.

Све сам морала да научим кад је за то дошло време.

Што се школе тиче, учи колико сматра да треба и колико сматра да је довољно.

Школу учи за себе, ја сам своју завршила.

Рекла сам јој да посла има и за школоване и за нешколоване, питање је само да ли је спремна да служи пијане вршњаке у кафићу, или за себе жели нешто боље.

Пошто јој је жеља да буде архитекта, само је с времена на време подсетим да за то мора много да учи.
 
Da, to si dobro zapazila, ovde su ljudi malo sebicniji, i dosta roditelja nece da na ustrb sopstvene udobnosi odvozi i dovozi decu na treninge, casove jezika/muzike, ili sta bi vec dete volelo da radi.
Ali je bar sredina gde se neke druge stvari postuju. U pravu si, jesu polupismeni ti koji pljuju po pismenima, ali nzalost, takvih je preko 90%. Nekada su polupismeni imali bar elementarno vaspitanje pa se nisu mesali u nesto sto ne znaju.
Sve u svemu, potrudicu se da se zna red u kuci, da deca budu sto spremnija, spretnija i samostalnija, da im ne manjka obrazovanja i svega sto ide uz to...ali ni ljubavi :)[/QUOTE
Sve ima svoje. Ja sam na faksu imala decka ciji je tata bio hirurg u Svajcarskoj. Nas covek. Zena je fransuckinja isto doktorka. Imali su divan zivot i tamo su im se rodila deca. Kada je sin napunio 5 gdoina otac dodnosi odluku da se vrati u Srbiju. Bilo je to 79-80 godine. Kaze necu da mi deca rastu kao ova ovde nista se to njemu nije svidelo.
Drugi dan kad su dosli povede sina u Cuburski park sa loptom i sedne u kafanu preko puta...tu se deca igraju ova iz kraja i mali kao sa njima i op tamo amo lopta iza kontejnera ode negde a odose i drugari..nema lopte nema ni drugara. z:lol:
On stoji sam u parku, ne veruje. Otac koji je sve to gledao, dodje pita pa sta je bilo, jesi ti trazio svoju loptu, kako su te tako izradili...deca sa Cubure tu su svaki dan, znaju znanje. Kaze mu tata ok, doci cemo sutra da ti vrate loptu...dalje je sve istorija.
I tako je naucio da nije zivot caj i marmelada.
Evo ga sada uspesan dr, nije otisao preko, otvorio svoju polikliniku, podigao kredit...
Nije Srbija crna rupa ako hoces da radis.
 
Нема никакве обавезе у кући, ни ја их нисам имала.

Све сам морала да научим кад је за то дошло време.

Што се школе тиче, учи колико сматра да треба и колико сматра да је довољно.

Школу учи за себе, ја сам своју завршила.

Рекла сам јој да посла има и за школоване и за нешколоване, питање је само да ли је спремна да служи пијане вршњаке у кафићу, или за себе жели нешто боље.

Пошто јој је жеља да буде архитекта, само је с времена на време подсетим да за то мора много да учи.

Tako je, i ja to volim da podvucem: Ja sam svoju zavrsila a ti kako hoces..
Ali ja trazim da svoju sobu sredjuje, da nekada izvadi ves, da stavi sudove u masinu...iza sebe kadu i kupatilo onako elementarno. Nece nista da joj fali.
Dosla sa Kopa pa kaze: ona Masa nista bre ne zna, ostavlja mi haos u kupatilu, a sve stvari razbacuje svuda...treci dan sam joj ocitala z:lol:
 
Tako je, i ja to volim da podvucem: Ja sam svoju zavrsila a ti kako hoces..
Ali ja trazim da svoju sobu sredjuje, da nekada izvadi ves, da stavi sudove u masinu...iza sebe kadu i kupatilo onako elementarno. Nece nista da joj fali.
Dosla sa Kopa pa kaze: ona Masa nista bre ne zna, ostavlja mi haos u kupatilu, a sve stvari razbacuje svuda...treci dan sam joj ocitala z:lol:

Уме ова моја шмизла све, некада добије инспирацију, па своју собу среди боље него што бих ја, али то је ретко.

Таква сам и ја била.

Мени је битно да научи на чисто, кад буде остала сама нервираће је неред, па ће сама почети да склања.

Знам из личног искуства :zstidljivko:
 
Veoma cesto srecem roditelje koji od svoje dece imaju veoma male zahteve, skoro nikakve, i koji se vode time da deci treba da bude toplo i da su siti i zdravi a sve ostalo je manje vazno.
Licno mislim da deca treba da se od malih nogu navikavaju na obaveze, i da ne treba ici linijom manjeg otpora, neka ja cu...

Da li zahtevate od svoje dece da: nameste krevet, sklone svoj tanjir nakon obroka, prljav ves da ostave na mesto a cist u orman?
Da li imaju neke obaveze tog tipa ( sa godinama se uvecavaju npr) ili ih stitite i mazite po principu zensko ce nauciti kad tad a musko ce posle mame da dobije zenu (valjda) pa ce ona?
Koliko ste zahtevni kada je skola u pitanju?
Imam utisak da imamo gomilu dece koja ne zna da se brine o sebi od silne prezasticenosti, i da raste generacija nesposobnjakovica i muskih i zenskih podjednako !

ja imam dva decaka, sve je na gurku :aha:

namestaju svoj krevet, postavljaju i rasklanjaju sto, veliki ponekad opere sudove posle svog rucka. ostavlja ciste stvari u ormar, ali tu nikakvog reda nema, samo stavlja jedno preko drugog :roll:
zna da napravi neka basic jela, preziveo bi nekoliko dana sam :lol:
mali ima 6 godina, i u svemu kopira brata pa je sa njim lakse.
zahtevna sam vrlo kad je skola u pitanju, iako sam istog stava da uci za sebe i da sam ja svoje skole zavrsila. zahtevna sam zato sto znam kakav je kapacitet i da moze da postigne puno toga uz minimalan trud.
sada je prva godina srednje skole i prijatno sam iznenadjena koliko ozbiljno je sve shvatio. valjda zato sto uci ono sto voli. mada, i dalje moram da podsecam da treba da uci u kontinuitetu a ne samo pred kontrolni, drzim motivacijske govore s vremena na vreme kad mu od umora presedne skola i sport, itd.
 
Уме ова моја шмизла све, некада добије инспирацију, па своју собу среди боље него што бих ја, али то је ретко.

Таква сам и ја била.

Мени је битно да научи на чисто, кад буде остала сама нервираће је неред, па ће сама почети да склања.

Знам из личног искуства :zstidljivko:
Ja sam ceo život bila antiprotivna. Mene što su više pritiskali, ja sam bila gora. Pa onda neću ni kako ja hoću.
Mama i tata su brzo ukapirali da samo treba da me puste. Dobro su me vaspitali, nisam glupa, znala sam šta treba, samo da me niko ne pritiska.
Po meni je to najbolja varijanta, ali mm tvrdi da to ne uspeva kod sve dece.
On je tako rekao tati 93.godine da neće da studira nego da hoće u vojsku. Da ga je tata pustio, sada bi možda bio mrtav ili vojni invalid sa nekoliko desetina gelera kao njegov školski drug.
Ebem li ga...
 
Ja sam ceo život bila antiprotivna. Mene što su više pritiskali, ja sam bila gora. Pa onda neću ni kako ja hoću.
Mama i tata su brzo ukapirali da samo treba da me puste. Dobro su me vaspitali, nisam glupa, znala sam šta treba, samo da me niko ne pritiska.
Po meni je to najbolja varijanta, ali mm tvrdi da to ne uspeva kod sve dece.
On je tako rekao tati 93.godine da neće da studira nego da hoće u vojsku. Da ga je tata pustio, sada bi možda bio mrtav ili vojni invalid sa nekoliko desetina gelera kao njegov školski drug.
Ebem li ga...

И моја лоше реагује на притисак и на критике.

Лепим можеш душу да јој извадиш.

И све уради.

Само ја не желим да је форсирам, довољно ми је да учи и да буде добра особа, остало ће морати, хтела, не хтела.

- - - - - - - - - -

Ja sam mojima rekla da ne moraju da završe fakultet, ne mogu svi da budu mudroseri, treba neko i da radi. :lol:
Ali je mm rekao: "MOJA deca će završiti fakultet". I eto, uopšte ih ne pritiskamo. Ni malo.

Наравно да не мора, толики људи живе без факултета.

Али је добро да виде како живе и шта раде, па нека одлуче сами.
 
ja imam dva decaka, sve je na gurku :aha:

namestaju svoj krevet, postavljaju i rasklanjaju sto, veliki ponekad opere sudove posle svog rucka. ostavlja ciste stvari u ormar, ali tu nikakvog reda nema, samo stavlja jedno preko drugog :roll:
zna da napravi neka basic jela, preziveo bi nekoliko dana sam :lol:
mali ima 6 godina, i u svemu kopira brata pa je sa njim lakse.
zahtevna sam vrlo kad je skola u pitanju, iako sam istog stava da uci za sebe i da sam ja svoje skole zavrsila. zahtevna sam zato sto znam kakav je kapacitet i da moze da postigne puno toga uz minimalan trud.
sada je prva godina srednje skole i prijatno sam iznenadjena koliko ozbiljno je sve shvatio. valjda zato sto uci ono sto voli. mada, i dalje moram da podsecam da treba da uci u kontinuitetu a ne samo pred kontrolni, drzim motivacijske govore s vremena na vreme kad mu od umora presedne skola i sport, itd.
Za te govore da nas neko plaća, živele bi kao carice. :lol:
Čoveče, kako dobijemo inspiraciju kada su naša deca u pitanju. :heart:
 
Ja sam mojima rekla da ne moraju da završe fakultet, ne mogu svi da budu mudroseri, treba neko i da radi. :lol:
Ali je mm rekao: "MOJA deca će završiti fakultet". I eto, uopšte ih ne pritiskamo. Ni malo.

Sto su ovi sa fakultetom mudroseri? u ovom veku sa srednjom skolom ti nema ni posla ni zivota...Deca danas ako su pametna grabe i uce jezike pa sad ko ode otisao je a oni koji ostanu imaju sansu da se zaposle sa fakultetom i ipak zive bolje. E sad mozda ja gresim..

- - - - - - - - - -

ja imam dva decaka, sve je na gurku :aha:

namestaju svoj krevet, postavljaju i rasklanjaju sto, veliki ponekad opere sudove posle svog rucka. ostavlja ciste stvari u ormar, ali tu nikakvog reda nema, samo stavlja jedno preko drugog :roll:
zna da napravi neka basic jela, preziveo bi nekoliko dana sam :lol:
mali ima 6 godina, i u svemu kopira brata pa je sa njim lakse.
zahtevna sam vrlo kad je skola u pitanju, iako sam istog stava da uci za sebe i da sam ja svoje skole zavrsila. zahtevna sam zato sto znam kakav je kapacitet i da moze da postigne puno toga uz minimalan trud.
sada je prva godina srednje skole i prijatno sam iznenadjena koliko ozbiljno je sve shvatio. valjda zato sto uci ono sto voli. mada, i dalje moram da podsecam da treba da uci u kontinuitetu a ne samo pred kontrolni, drzim motivacijske govore s vremena na vreme kad mu od umora presedne skola i sport, itd.

Sa decacima je tek pakao ja mislim, posebno u pubertetu. Nek ti je Bog u pomoci...
Ali trazi i zahtevaj jer ce suta snaje da te vrlo cesto spominju z:D
 
Sto su ovi sa fakultetom mudroseri? u ovom veku sa srednjom skolom ti nema ni posla ni zivota...Deca danas ako su pametna grabe i uce jezike pa sad ko ode otisao je a oni koji ostanu imaju sansu da se zaposle sa fakultetom i ipak zive bolje. E sad mozda ja gresim..

- - - - - - - - - -



Sa decacima je tek pakao ja mislim, posebno u pubertetu. Nek ti je Bog u pomoci...
Ali trazi i zahtevaj jer ce suta snaje da te vrlo cesto spominju z:D
Pa zezam se, naravno da im nisam tim rečima rekla. Ali sam im rekla da nije sramota biti automehaničar ili prodavac, to su pošteni poslovi i da ne treba da ih shvate kao kaznu.
Mene nervira što svi forsiraju samo te dobro plaćene poslove, a ne žele baš svi to da rade. Poenta je da ja želim da moja deca budu srećna, a to podrazumeva da rade ono što vole, a ne nužno ono što donosi veliku lovu.
Što se tiče puberteta, meni su svi rekli da je sa dečacima lakše nego sa devojčicama.
E sad, možda je to samo način da me uteše što patim jer nemam devojčicu. Još. :zper:
 
Sa decacima je tek pakao ja mislim, posebno u pubertetu. Nek ti je Bog u pomoci...
Ali trazi i zahtevaj jer ce suta snaje da te vrlo cesto spominju z:D


ne znam, ili ovog mog ne drma jos uvek, ili je stvarno zahvalan za odrzavanje :malav:
nema posebnih emotivnih ispada, osim sto kad se necemu protivi, krenu mu besne suze, kao da ga preplave te negativne emocije koje ima.
mene samo nerivra i oduzima mi mnogo energije to konstatno guranje, podsecanje, podsticanje.

fakultet se kod nas podrazumeva, vidim da ima ambicije da ide u inostranstvo da studira i pokusa sa sportskom stipendijom.
sada je u prvoj godini dobio sportsku stipendiju od skole pa je video da nije nemoguce i da svojim trudom i radom moze da se postigne lep rezultat.
osladilo mu se pa je odlucio da juri prosek i izbori se za stipendiju i u drugoj godini, posebno zbog podsitcaja da ce od dela tog novca koji nam ustedi (odnosno, zaradi za sebe) dobiti nov telefon :D
 
Veoma cesto srecem roditelje koji od svoje dece imaju veoma male zahteve, skoro nikakve, i koji se vode time da deci treba da bude toplo i da su siti i zdravi a sve ostalo je manje vazno.
Licno mislim da deca treba da se od malih nogu navikavaju na obaveze, i da ne treba ici linijom manjeg otpora, neka ja cu...

Da li zahtevate od svoje dece da: nameste krevet, sklone svoj tanjir nakon obroka, prljav ves da ostave na mesto a cist u orman?
Da li imaju neke obaveze tog tipa ( sa godinama se uvecavaju npr) ili ih stitite i mazite po principu zensko ce nauciti kad tad a musko ce posle mame da dobije zenu (valjda) pa ce ona?
Koliko ste zahtevni kada je skola u pitanju?
Imam utisak da imamo gomilu dece koja ne zna da se brine o sebi od silne prezasticenosti, i da raste generacija nesposobnjakovica i muskih i zenskih podjednako !

Ovako mislim da svako zna najbolje unapred i za druge,a kad dodje vreme siguran sam da ce biti kao i sa nama sto su radili,ono sto je za mene najbitnije da mu usadim je da ga boli patka sta ce reci komsija,da radim na njegovom samopouzdanju i samostalnosti,ako ima keca iz matisa nema veze,bitno da zna bajs da vozi i sve sportove da kapira i voli
 
Ono što je najzanimljivije jeste da su ljudska deca najnesposobnija za život. Žirafa se rodi a već stoji, miševi posle par nedelja se već pare, a ljudskoj deci treba 18 godina da se osamostale i steknu sposobnost da žive samostalno. I to u stranim državama. U Srbiji sa 27 postaje nekad i u 34 a nekad ostane nesposobno. Bude dete sa 40 godina. Očigledno vi negde grešite u odgajanju dece, pogotovo ovu novu dečurliju koji vidim, kao na pokretnoj mašini da se prave. Svi su isti, svi se prave po jednom šablonu tako da ne možemo kriviti režime pošto su se menjali, to je do mentaliteta da se deci po svakoj ceni mora pomoći i da će ona uvek ostati deca. To je takođe jedan od nuspojava gradova i urbanih sredina. Nema obaveza, lak pristup narkoticima i kriminalu. Lek je selo, verujte mi.
 

Back
Top