Latinica - zamena dvojnih slova

To su strane reci pa se zato to slovo V tako i cita/izgovara.
Srebrena je u pravu.

Opet nešto nisi shvatila.

Naravno da je Srebrena u pravu, nisam ništa imao protiv samo sam dodao, a s obzirom da su kao "pravilo" u čitanju slova C naveli ovu stranu reči:

Slovo C se cita kao C (Cäsar, Cezar)

:mrgreen:

Onda sam ja samo naveo čitanje V na početku reči kao V, kojih je slučajeva kud i kamo više nego slučajeva ukada se C na početku reči čita kao C.
 
Opet nešto nisi shvatila.

Naravno da je Srebrena u pravu, nisam ništa imao protiv samo sam dodao, a s obzirom da su kao "pravilo" u čitanju slova C naveli ovu stranu reči:



:mrgreen:

Onda sam ja samo naveo čitanje V na početku reči kao V, kojih je slučajeva kud i kamo više nego slučajeva ukada se C na početku reči čita kao C.
Ne znam dal me vise vredja ovo opet ili shvatiti, trebalo je da napises da nesto nisam razumela, al nikako da nesto opet nisam shvatila.
Slovo C u nemackom osim u slucaju Cezara i ne postoji niti igra nikakvu ulogu.
Braca Grim u svom recniku kazu da je to slovo suvisno barem kao samostalno u nemackoj azbuci jer je cak i u nemackom ukoliko se
radi o stranim recima ( cafe) izgovara kao k.

- - - - - - - - - -

Da wir, gleich den Griechen und Slaven, die tenuis des gutturallauts mit K ausdrücken, so ist dafür das aus dem lateinischen Alphabet entnommene C ganz überflüssig, fehlt darum auch der gothischen und altnordischen schrift, die Slaven verwenden es für S, die Polen und Böhmen für Z. (…) unentbehrlich aber bleibt, solange wir für die kehlaspirata kein einfaches Zeichen, wie die Gothen das gr. X, annehmen, C in CH.
 

Back
Top