4 JAHAČA APOKALIPSE iz Otkrivenja 6_Koga predstavljaju?

petrovi

Zainteresovan član
Poruka
160
1 Pogledah kad otvori jagnje jedan od sedam pečata, i čuh jedno od četiri živih stvorenja da reče glasom gromovnim: "Dođi".
2 Pogledah, i gle, pojavi se konj beo. Onaj koji je jahao na njemu imao je luk, i njemu se dade venac; i on iziđe kao pobednik i da pobedi.
3 Kad otvori drugi pečat, čuh drugo živo stvorenje da reče: "Dođi".
4 I iziđe drugi konj, riđ. Onaj koji je jahao na njemu dobi vlast da digne mir sa zemlje, da se kolju ljudi među sobom, i dade mu se mač veliki.
5 Kad otvori treći pečat, čuh treće živo stvorenje da reče: "Dođi" I pogledah, i gle, pojavi se konj vran. Onaj koji je jahao na njemu držao je merila u ruci svojoj.
6 I čuh glas između četiri živa stvorenja koji reče: Mera pšenice za dinar, i tri mere ječma za dinar, a ulja i vina da ne kvariš.
7 Kad otvori četvrti pečat, čuh glas četvrtog živog stvorenja da govori: "Dođi".
8 I pogledah, i gle pojavi se konj bled. Onome koji je jahao na njemu beše ime Smrt, i Predeo mrtvih iđaše za njima. Njima se dade vlast nad četvrtinom zemlje, da pogube ljude mačem, glađu, kugom i zverima zemaljskim.

(Prevod: Lujo Bakotić)
 
Poslednja izmena od moderatora:
1 Pogledah kad otvori jagnje jedan od sedam pečata, i čuh jedno od četiri živih stvorenja da reče glasom gromovnim: "Dođi".
2 Pogledah, i gle, pojavi se konj beo. Onaj koji je jahao na njemu imao je luk, i njemu se dade venac; i on iziđe kao pobednik i da pobedi.
3 Kad otvori drugi pečat, čuh drugo živo stvorenje da reče: "Dođi".
4 I iziđe drugi konj, riđ. Onaj koji je jahao na njemu dobi vlast da digne mir sa zemlje, da se kolju ljudi među sobom, i dade mu se mač veliki.
5 Kad otvori treći pečat, čuh treće živo stvorenje da reče: "Dođi" I pogledah, i gle, pojavi se konj vran. Onaj koji je jahao na njemu držao je merila u ruci svojoj.
6 I čuh glas između četiri živa stvorenja koji reče: Mera pšenice za dinar, i tri mere ječma za dinar, a ulja i vina da ne kvariš.
7 Kad otvori četvrti pečat, čuh glas četvrtog živog stvorenja da govori: "Dođi".
8 I pogledah, i gle pojavi se konj bled. Onome koji je jahao na njemu beše ime Smrt, i Predeo mrtvih iđaše za njima. Njima se dade vlast nad četvrtinom zemlje, da pogube ljude mačem, glađu, kugom i zverima zemaljskim.

(Prevod: Lujo Bakotić)

Veoma zanimljiva tema. Bravo!

Evo ukratko mog odgovora. Četiri jahača apokalipse su povezani sa prva četiti pečata jer kada se jedan pečat otpečati izlazi jedan konjanik. Pečata ima 7. Takođe pojavljuje se pre toga i 7 crkva a posle toga 7 truba. Očigledna je povezanost ovih simbola i žele da opišu gotovo identične događaje što i čine. Naravno, događaji se ne preklapaju u pojedinostima uvek jer svaki sedmostruki prikaz ima za cilj da sagleda stvari sa drugačijeg aspekta ali je suština da sežu od tog početka -prva truba, prva crkva, prvi pečat- tj. vremenskog perioda bliskog apostolu pa do vremena bliskog Hristovom dolasku. To jeste zapravo proročko-istorijski prikaz događaja koji se tiču Crkve i vernika kao i njihovih neprijatelja u ovom periodu.

Pa s tim u vezi prvih četiri pečata tj. konjanika se poklapaju sa periodom prve četiri Crkve dok kod četiri truba taj period je drugačiji tj. četvrta truba obuhvata isti početni period kao i kod pečata i crkava ali je duži. No, za sada ovoliko. Bogu hvala neka bude da nam pomogne da razumemo ovu veličanstvenu knjigu.

- - - - - - - - - -

Takođe voleo bih da i ti izneseš svoje viđenje. Imaš li ti neku predstavu šta bi mogli značiti konjanici? Pozdrav.
 
Prvi pecat.
Nakon otvaranja prvog pecata, Jovan je u viziji vidio jahaca na bijelom konju koji krece u pobjedu.
Simbolički to predstavlja Hrista i one koji nose cistu Rijec Bozju koja pobjeđuje.
Bog preuzima inicijativu!
To je pobeda istine, pravde, milosti i ljubavi Božje, čije rezultate sada vidimo kroz vjeru, razum i savest, a koji će pokazati svoju neprocjenjivu vrijednost kad se rese sva pitanja istine i zablude, dobra i zla.
Luk je simbol zadobijanja, duša za Boga (vidi Matej 4:19).

Analogiju ovoj viziji nalazimo u Otkrivenju 19:11-21, kada Nebeski Jahac na bijelom konju izlazi iz svog mesta i predvodi druge jahace, takodj na bijelim konjima i u bijelim haljinama – što je sve simbolika cistote i pravednosti – u konačni obracun sa zlom za konacnu pobedu.
 
Poslednja izmena:
Ovo uopšte nije tema. Samo biblijski citat i link. Ovo može da napiše i nepismena baba. Tuga.

Kome se ne sviđa ne mora pisati na ovoj temi. Nema nikakvu obavezu.

- - - - - - - - - -

Prvi jahac na belom konju predstavlja Antihrista....

Zanimljivo tumačenje za prvog konjanika. S obzirom da je konj beo i da ima pozitivnu konotaciju lično mislim da predstavlja Hrista koji pobeđuje. Naravno, poštujem i druga viđenja. Pozdrav.

- - - - - - - - - -

Nakon otvaranja prvog pecata, Jovan je u viziji vidio jahaca na bijelom konju koji krece u pobjedu.
Simbolički to predstavlja Hrista i one koji nose cistu Rijec Bozju koja pobjeđuje.
Bog preuzima inicijativu!
To je pobeda istine, pravde, milosti i ljubavi Božje, čije rezultate sada vidimo kroz vjeru, razum i savest, a koji će pokazati svoju neprocjenjivu vrijednost kad se rese sva pitanja istine i zablude, dobra i zla.
Luk je simbol zadobijanja, duša za Boga (vidi Matej 4:19).

Analogiju ovoj viziji nalazimo u Otkrivenju 19:11-21, kada Nebeski Jahac na bijelom konju izlazi iz svog mesta i predvodi druge jahace, takodj na bijelim konjima i u bijelim haljinama – što je sve simbolika cistote i pravednosti – u konačni obracun sa zlom za konacnu pobedu.

Lepo objašnjeno.
 
Kome se ne sviđa ne mora pisati na ovoj temi. Nema nikakvu obavezu.

Opet mi se ti obraćaš prvi na ličnoj osnovi. Ne želim da ćaskam (chatam) sa tobom. Zna se Pravilnik o otvaranju tema. Mora se izneti svoj stav o nečemu a ne prepisivati tekst iz neke knjige i ostavljati link. Nema veze sa sviđanjem. Ja sam svoje rekao. Ako nastaviš da se teraš sa mnom mak na konac kao i do sada moj post će uvek biti zadnji.
 
Opet mi se ti obraćaš prvi na ličnoj osnovi. Ne želim da ćaskam (chatam) sa tobom. Zna se Pravilnik o otvaranju tema. Mora se izneti svoj stav o nečemu a ne prepisivati tekst iz neke knjige i ostavljati link. Nema veze sa sviđanjem. Ja sam svoje rekao. Ako nastaviš da se teraš sa mnom mak na konac kao i do sada moj post će uvek biti zadnji.

Tema je super. Administracija će reći svoje...pusti njih. Ne znam zašto uvek samo negativno o svemu pišeš...valda što tvoje teme niko ne hvali...pusti takav način obraćanja. Čovek je postavio temu i nama se svima sviđa i zato ćemo pisati. Ti kažem ne moraš ako ti se ne sviđa.
 
Drugi pecat

Kad je Jagnje otvorilo drugi pecat, cuo sam drugo bice kako govori: ‘Dodji i vidi!
I izasao je drugi konj, plamene boje. Njegovom jahacu je bilo dato da uzme mir sa zemlje kako bi ljudi ubijali jedni druge.
I bio mu je dat veliki mac“ (6:3, 4)

Drugi konjanik predstavlja veliki sukob kroz istoriju koji izaziva otpor sila zla i njihova mrznja na Boga.
Ovaj konj je ridje odnosno plamene boje, sto ukazuje na ratnicki duh i krv koja se proliva na zemlji.
Narodi su se razbijesnili ili razgnjevili“ (Otkrivenje 11:18), jer „nema mira zlima“ (Isaija 57:21). Zasto?
Jer su pod zakonom greha, samounistenja i smrti.
Stoga mozemo pretpostaviti da nije slucajno sto upravo zivo bice koje predstavlja zrtvu poziva Jovana da dodje i vidi.
Znamo da je odmah po padu u greh u Edemu zrtvovana prva zivotinja, jer je plata za greh smrt (Rimljanima 6:23), a nedugo nakon toga pala je i prva nevina ljudska zrtva, upravo zbog besa prvog zastupnika koncepta satanizma usmerenog prema Bogu i coveku vernom Bogu.

Tajna bezakonja (2. Solunjanima 2:7) unosi zlo na zemlji i ljudi ubijaju jedni druge.
Ovaj jahac vrsice svoj posao sve dok Jahac na belom konju ne ucini kraj zlu.
 
Tema je super. Administracija će reći svoje...pusti njih. Ne znam zašto uvek samo negativno o svemu pišeš...valda što tvoje teme niko ne hvali...pusti takav način obraćanja. Čovek je postavio temu i nama se svima sviđa i zato ćemo pisati. Ti kažem ne moraš ako ti se ne sviđa.

Tema nije otvorena po Pravilniku. Ovde se mnogo govori o Pravilniku, a u praksi neko mora da ga poštuje a neko ne mora. Šta tebe briga šta ja pišem, šta sam i kakav sam, nisam te zvao da živiš sa mnom. I prestani da mi se obraćaš na ličnoj osnovi, jer neću da ti se pravdam i da ćaskam sa tobom. Ne radi se o sviđanju. Uzgred, ko je od nas dvojice za onog drugog izmišljao teške nebuloze, da je ovakav i onakav, kakav nije, a onda se borio protiv toga što je izmislio - pohodila ga teška bolest i muka. Pošteno? Znači za tebe važi samo ovo...

Da me manes.jpg


Okani me se, bolje ti je...
 
Treći pecat.

„Kad je Jagnje otvorilo treci pecat, cuo sam trece bice kako govori: ‘Dodji i vidi!’
I pogledao sam, i gle – crn konj i na njemu jahav koji je u ruci imao vagu.
I zacuo sam nesto kao glas usred cetiri bica kako govori: ‘Mera psenice za denar i tri mjere jecma za denar!
A ulje i vino trosi stedljivo!’“ (6:5, 6)

Trece živo bice, nalik coveku, poziva Jovana da vidi konjanika na konju sa vagom u ruci.
Mogli bismo reci boja upravo suprotna prvom koji je nosilac pobede pravednosti, istine i cistote.
Sta radi pali covek?
On na stetu svoje sabrace pravi trgovinu.
Mudrost covjecja odbacuje Hristovo jevandjelje i zaokupljena je svojim sebicnim interesima.

Treci konjanik, dakle, predstavlja ekonomski aspekt ljudskih poslova.
Neravnopravnost, ugnjetavanje, ostre razlike između bogatih i siromasnih, kontrola stanovniszva putem ekonomskog monopola nad vaznim resursima predstavljaju mocno orudje onih koji vladaju sviöetom za racun Sotone (vidi Matej 4:8, 9).

Druga zver u 13. glavi Otkrivenja, ona namece satanski zig pod pretnjom ekonomskih sankcija onima koji odbiju pokornost.
U Otkrivenju 18. glava nalazimo zemaljske vladare i trgovce koji naricu zbog propasti duhovnog Vavilona, sistema koji je sludio covecanstvo i odvojio ga od Boga preko svojih istaknutih institucija.

Za razliku od ekonomskih odredbi i pravednog gradjnskog sistema koji je Bog u svojim zakonima datim preko Mojsija bio uspostavio u teokratskom Izraelu, zemaljski trgovci i oni koji drze monopol donose propise i uredjuju ekonomiju na takav naciin da su obicni gradjni prakticno robovi koji celi zivot odradjuju „pozajmice“ bankara i zaduzenih drzava u kojima zive.
Zbog toga je stednja jedna od mera na koju smo prinuđeni.
 
Cetvrti pecat.

„Kad je Jagnje otvorilo cetvrti pecat, cuo sam glas cetvrtog bica kako govori: ‘Dodji i vidi!’
I pogledao sam, i gle – bledi konj i na njemu jahac kome je ime bilo Smrt, a za njim je isao had(grob)
I data im je vlast nad cetvrtinom zemlje, da ubijaju macem i gladju i pomorom i zverima zemaljskim.“ (6:7, 8)

Vidimo da je cetvrto zivo bice bilo nalik orlu, sto simbolise brzinu kojom jahac na bledom konju radi svoj posao.
Smrt i had su sinonimi.
Orao je takodje necista ptica grabljivica koja ubija radi svog opstanka.
Milioni ljudi kroz vekove su pobijeni u vojnim sukobima, umrli od gladi ili pomora, a ne mali broj postao je zrtva zveri, od kojih su najgore one u ljudskom oblicju.
Cetvrtina planete, kaze Rec Bozja, pomrla je kao rezultat prljavih ljudskih poslova ili drastičnog krsenja Bozjih zakona.

Tako cetiri jahaca obavljaju posao, prvi pozvan od Boga da pobjedjuje, dok su preostala tri konjanici posledica ljudske pobune protiv boga koja donosi ratove, siromastvo, glad, ugnjetavanje, pomor i smrt.
 
Poslednja izmena:
Drugi pecat

Kad je Jagnje otvorilo drugi pecat, cuo sam drugo bice kako govori: ‘Dodji i vidi!
I izasao je drugi konj, plamene boje. Njegovom jahacu je bilo dato da uzme mir sa zemlje kako bi ljudi ubijali jedni druge.
I bio mu je dat veliki mac“ (6:3, 4)

Drugi konjanik predstavlja veliki sukob kroz istoriju koji izaziva otpor sila zla i njihova mrznja na Boga.
Ovaj konj je ridje odnosno plamene boje, sto ukazuje na ratnicki duh i krv koja se proliva na zemlji.
Narodi su se razbijesnili ili razgnjevili“ (Otkrivenje 11:18), jer „nema mira zlima“ (Isaija 57:21). Zasto?
Jer su pod zakonom greha, samounistenja i smrti.
Stoga mozemo pretpostaviti da nije slucajno sto upravo zivo bice koje predstavlja zrtvu poziva Jovana da dodje i vidi.
Znamo da je odmah po padu u greh u Edemu zrtvovana prva zivotinja, jer je plata za greh smrt (Rimljanima 6:23), a nedugo nakon toga pala je i prva nevina ljudska zrtva, upravo zbog besa prvog zastupnika koncepta satanizma usmerenog prema Bogu i coveku vernom Bogu.

Tajna bezakonja (2. Solunjanima 2:7) unosi zlo na zemlji i ljudi ubijaju jedni druge.
Ovaj jahac vrsice svoj posao sve dok Jahac na belom konju ne ucini kraj zlu.

Ako prvi pečat može predstavljati period rane Crkve kada je Hristos pobedonsono jahao i pobeđivao...zar drugi konjanik ne bi logično mogao predstavljati period nakon ovog. Mnogi istraživači Otkrivenja su i došli na takvu ideju. Ono što je zanimljivo konj je "riđ". Promenio je boju što bi moglo ukazati da je u ovom periodu moglo doći do nekih promena u negativnom smislu u pogledu učenja Hristovog. Dolazi do pojave jeresi koji ometaju rad Crkve a pod njihovim uticajem i pojedini crkveni učitelji usvajaju neka pogrešna učenja.

Ono što je još karakteristika ovog perioda jestu "nemiri" jer kaže: "uzeće mir sa zemlje". Da li se ovo u istorijskom kontekstu može razumeti? Može. Naime, u Rimskom Carstvu koje pre svega obuhvata ovaj opis jer je Rimsko Carstvo pre svega obuhvatalo delovanja Crkve Božije(naravno ne i jedino ali najvažnije) zaista dolazi nakon perida prvog veka (zlatnog za hrišćansku Crkvu kada su neposredno delovali apostoli do Jovana umro oko 100.n.e) do političkih nemira. Umesto perioda Julijsevsko-Klaudeijevse mirne ere dolazi najpre do građanskih ratova krajem II veka i kroz ceo III vek kao i do početaka prodora varvarskih plemena početkom IV veka. Možemo ovo vreme nemira poistovetiti sa krizom Rimske države ophrvane građanskim ratovima, koji su najverovatnje kazna za progon hrišćana, koji traju zapravo do Dioklecijana i Konstantina. Ovaj period unutrašnjih nemira je prestao Konstantnovim trijumfom 312 g. na Milvinskom mostu kada je pobedio Maksencija.

Dakle, ako ovaj prvi pečat predstavlja period uspešnog širenja jevanđelja od strane apostola do oko 100 n.e onda ovaj drugi bi mogao(ne kažem i definitivno) da predstavlja nastavka od oko 100.n.e pa do 312.n.e kada Konstantin zaustavlja građanske ratove i na kratko ponovo donosi mir u Rimskoj Imperiji u kojoj živi najveći broj hrišćana tj. Božijeg Jevanđeoskog naroda.
 
Coco, imaš li ti neko objašnjenje i tumačenje četiri pečata? Volio bih čuti. Ima li tu nekih "alegorija" i tumačenja istih?


mogu ja da pokušam?

ok, tumačenje bi bilo da se kompletno proročanstvo iz knjige otkrovenja ostvarilo još u prvom veku nove ere i da ljudi koji očekuju drugi hristov dolazak nisu baš biblijski najpismeniji

u bibliji je zapisano da je isus rekao da će hram u jerusalimu biti srušen kad se bude vratio. hram je srušen 70e nove ere, to znači da se isusov drugi dolazak dogodio pre skoro 2 000 godina
 
Coco, imaš li ti neko objašnjenje i tumačenje četiri pečata? Volio bih čuti. Ima li tu nekih "alegorija" i tumačenja istih?

Nemam, pogotovo nemam za vas jer vi na čitavu priču gledate zemaljski, kao neki vremenski događaj, a ja posmatram na duhovni način gde je vreme isključeno.
Dakle, gledišta su nam potpuno suprotna i ne verujem da se možemo razumeti.

Nego, kakva je stvar sa Papom u vašem tumačenju?
 
Nemam, pogotovo nemam za vas jer vi na čitavu priču gledate zemaljski, kao neki vremenski događaj, a ja posmatram na duhovni način gde je vreme isključeno.
Dakle, gledišta su nam potpuno suprotna i ne verujem da se možemo razumeti.

Nego, kakva je stvar sa Papom u vašem tumačenju?

Trebate prvo identificirati tko je pisao i kada taj text

Ukoliko to se ne uradi onda um može vidjeti svašta jer mašta je neograničena.

Koliko vidim ovde se radi upravo o mašti jer se ne bave uopće ni tko ni kada niti zašto niti kakav je taj vremenski kontext bio da takav text se uopće manifestira kroz nečiji um.
 
mogu ja da pokušam?

ok, tumačenje bi bilo da se kompletno proročanstvo iz knjige otkrovenja ostvarilo još u prvom veku nove ere i da ljudi koji očekuju drugi hristov dolazak nisu baš biblijski najpismeniji

u bibliji je zapisano da je isus rekao da će hram u jerusalimu biti srušen kad se bude vratio. hram je srušen 70e nove ere, to znači da se isusov drugi dolazak dogodio pre skoro 2 000 godina

Svakako...dobro došao svaki pokušaj:) a i ti na temi.

Ovo mi je zanimljivo...da je doilazak Hristov vezan za razorenje Hrama. Na osnovu kog stiha to tvrdiš..gde se razorenje hrama poistovećuje sa Drugim dolaskom?
 
Nemam, pogotovo nemam za vas jer vi na čitavu priču gledate zemaljski, kao neki vremenski događaj, a ja posmatram na duhovni način gde je vreme isključeno.
Dakle, gledišta su nam potpuno suprotna i ne verujem da se možemo razumeti.

Nego, kakva je stvar sa Papom u vašem tumačenju?

Baš ništa namaš reći???...baš mi čudno. Pošto voliš alegorijsanje a u Otkrivenju verujem da bi imao podlogu za to.

Što se tiče Pape...ne znam zašto misliš da se papa pominje u Otkrivenju..evo ti napiši gde ga vidiš?z:). Kako znaš da se Otkivenje bavi papom?
 

Back
Top