Istra kao ratni plen u deobi imovine SFRJ. Sporazum o sukcesiji.

Pa nije baš kovanica, već je u (široku) upotrebu ušlo zahvaljujući komunistima. Zar bi iko ovde na forumu krste koristio taj naziv da nije bilo političke odluke KPJ?
Misliš da ja ne znam da Šiptar nije kovanica?

quote_icon.png
Original postavio Mrkalj

Činjenica da po internetu (komentari YouTubea) Šiptari Srbe krste Ciganima sama za sebe govori. Njima je dovoljno reći "Šiptar" da se sami uvrede sopstvenog narodnog imena. :hahaha:


Ta titoistička kovanica i nije njihovo narodno ime.


A sada mi reci ono što ne znam: o kojoj političkoj odluci KPJ (koja je usvojila ime Šiptar za službenu upotrebu?) govoriš
 
Misliš da ja ne znam da Šiptar nije kovanica?




A sada mi reci ono što ne znam: o kojoj političkoj odluci KPJ (koja je usvojila ime Šiptar za službenu upotrebu?) govoriš

Mislio sam na etnonim Šiptar. To je jedna relativno nova reč u našem jeziku koja je ušla u opštu upotrebu nakon Drugog svetskog rata, a čini mi se da se prvi put javlja u dokumentima NOB-a.

Увођењем имена Шиптари за време НОБ – а и после рата управо се хтело истаћи јединство Косовских Албанаца и Албаније.

https://fedorabg.bg.ac.rs/fedora/get/o:12196/bdef:Content/get

Svojevremeno si mislio da je Šiptar komunistička kovanica, a upravo to je pojam "Kosmet." Gazmet, Lajmet, Kosmet... Bljafff.... podmetačina u nizu...

Što se tiče potonjeg, to jeste tačno, ali ja je koristim iz praktičnih razloga. Ali da, slažem se uslovno govoreći, zato što bi to bilo kao da Bosnu i Hercegovinu zovemo Bosceg, recimo. Meni je samo tako lakše umesto da kucam dosta duži naziv; isto kao što koristin recimo samo KiM ili (vrlo retko) KM.
 
Poslednja izmena:
Ko te to lagao? Istorija je politički poželjno uobličena verzija tumačenja saznanja ili konstrukcija stečenih na osnovu (ne)dovoljno podataka iz prošlosti

Мене "званична историја" не занима ништа више него да видим каква је пропаганда и лаж у питању. Права историја је ИСТИНА на основу података које имамо. Дакле - докази, информације и на основу тога закључак. Мјесто, вријеме, људи.

Кажу они који оправдавају убијање и протјеривање Талијана - јер су били "фашисти" итд. идт. Иста "оправдања" се потежу и кад је у питању убијање и протјеривање Срба.

Vidi se i kod tebe i kod Pilipende i kod onog čije ime je bolje ne spominjati sličan način razmišljanja, mentalitetski uslovljen, rekao bih. Prestrog do neobjektivnosti odnos prema svojem, a teško primanje nečijeg ruganja za naše pogrešne postupke.

Ako ti imaš to sve da kažeš što si rekao, na to isto ja kažem - ko ih jеbe. :lol:

PS. Svakako je bitno i važno to što si napisao, a pre svega to treba dobro imati na umu kada se istorijski trenutak budeo ponovio. Moj stav je samo u smislu da se time ne treba emocionalno opterećivati, što izbija iz tvojih redova, već sagledavati racionalno - vratiti milimetarski istom merom kada se ukaže prilika.

Не, далеко сам ја од емотивности. Чисто све што сам рекао у вези овога је сурова стварност. Зар емотивност није "ко их ****"? Видиш и ја сам некад тако размишљао, али одавно не више.
Умјесто "ко их ****", дај да видимо да ли је став странаца оправдан? И ако јест - ЗАШТО? ****** оставимо по страни, то се увијек море по вољи.

Однос према својем није из емотивности. Напротив, однос је према степену одговорности. Дакле, није мени Енглез и Француз "крив", ако је Србин ко глупа марва правио се "паметан" и при томе све усрао.

Čekaj, možeš li na momenat malčice opširnije ovde? Deluje mi da malčice preteruješ?

Не претјерујем. Прво је из једног интервјуа који је Шуштерич дао прије десет година а остало се може исто наћи у изјавама муслимана који су били упућени у дешавања у КЈ. Такозвано "хрватској питање" је 20 година стварало такву пометњу у држави да је свак био у то упетљан а не само Београд и Хрвати. Словенцима, муслиманима, Македонцима, Црногорцима итд. свима се на главу то попело.... хрватске сталне потражње и бављење Београда само тим питањем као да нико други у тој земљи не живи осим Хрвата. Максимално незадовољство свуда.
 
Misliš da ja ne znam da Šiptar nije kovanica?

Шиптар је уведено од Титоваца.
Прије њих ту ријеч нико није користио у српском језику... Назив у српском језику је Арбанас, Арнаут, (грчког поријекла) касније Албанац (западног).
Титовци су њихову ријеч увели у наш језик.

Да ли је то правилно или не (они само себе тако зову), није битно. Прије Титоваца ту ријеч Срби нијесу користили.
 
Шиптар је уведено од Титоваца.
Прије њих ту ријеч нико није користио у српском језику... Назив у српском језику је Арбанас, Арнаут, (грчког поријекла) касније Албанац (западног).
Титовци су њихову ријеч увели у наш језик.

Да ли је то правилно или не (они само себе тако зову), није битно. Прије Титоваца ту ријеч Срби нијесу користили.
Mogući motiv uvođenja naziva Šiptar - da ne bi neko posle rata uzviknuo "Albanci u Albaniju"? Ili?
 
Да ли хоћете да кађете да је назив 'Шиптари' уведен с намером да се направи разлика између Албанаца Старе Србије и Албаније?

У одсуству неког објашњења зашто би то учинили, мислим да је најлогичније да су просто увезли изворни етноним тог народа, у циљу исказивања поштовања према њима, или нешто томе слично.
 
Да ли хоћете да кађете да је назив 'Шиптари' уведен с намером да се направи разлика између Албанаца Старе Србије и Албаније?

У одсуству неког објашњења зашто би то учинили, мислим да је најлогичније да су просто увезли изворни етноним тог народа, у циљу исказивања поштовања према њима, или нешто томе слично.

Ne, ja bih se složio sa onim što je bilo rečeno u doktoratu iznad. Orignalno uvođenje tog termina bilo je tu da se podilazi Albancima. Ne zaboravimo da je originalna namera bila da se uspostave etničke granice u okvirima Balkanske ili nekakve sužene federacije, a u tom kontekstu bili su spremni da Albaniji predaju značajne delove jugolsovenske teritorije (prvenstveno Kosova). Ta nova Šiptarska zemlja bila bi jedna od država TItove imperije.

Kako u praksi nije došlo do toga jer je nastao Tito-Staljin razlaz, a Albanci se našli na suprotnoj strani (barem u početku) to je evoluiralo vremenom i dobilo nešto drugačije značenje, a upravo razdvajanja jugoslovenskih i albanskih Albanaca. Šiptar je bio 'naš', 'domaći' čovek, jugoslovenski itd...za razliku od njihovih (Hočinih) Albanaca. Sećam se kada sam pregledavao pojedina dokumenta i program koji je išao (u Albaniji su se jugoslovenski mediji krišom prikazivali i ljudi su učili naš jezik) čak je terminu Šiptar bila pridavana određena čast, u smislu za razliku od Albanca koji je neslobodan čovek, uz poziv intelektualnim Albancima iz Albanije da se dosele i pošiptare tražeći zaštitu slobodnije Jugoslavije.

To je dovelo i do ograničeno odjeka u literaturi, posebno nešto publicističkije prirode. Sećam se da je bilo, na tragu cvijićevske etnografije, insistirano da postoji i po poreklu (krvi) razlika između Albanaca i Šiptara, te da su Šiptari mnogo humaniji od Albanaca upravo iz razloga što su puni slovenske krvi tj. nastali upravo takvim mešanjem, te da ima puno Šiptara i u severnoj Albaniji. Neki su se oslanjali i na onu dijalekatsku podelu na gege i toske prilikom poređenja Albanaca i Šiptara.

Pitajte ovako neke starije ljude; mnogi će vam reći da Albanci (Albanijanci) nisu Šiptari.
 
Фасцинантно. Стварност понекад по драматичности заиста надмашује сваку фикцију. Кад човек помисли кроз шта су све пролазили ови наши народи..

Говориш о југословенској литератури, претпостављам?

Da, onom pod najviše uticaja ideologije bratstva i jedinstva i određnih svetonazora Partije.
 
Pitajte ovako neke starije ljude; mnogi će vam reći da Albanci (Albanijanci) nisu Šiptari.

Фасцинантно. Стварност понекад по драматичности заиста надмашује сваку фикцију. Кад човек помисли кроз шта су све пролазили ови наши народи..

Говориш о југословенској литератури, претпостављам?

Veliki deo ove emisije na Hepiju (od četrdesetak minuta) bio je posvećen etnonimu Šiptar. Jedan od gostiju zatražio je da se u emisiji ne koristi, jer ga percipira uvredljivim.


Prema Dragoslavu Bokanu, treba razlikovati Albance od Šiptara.

11-DRAGOSLAV-BOKAN-03-0802-201.jpg
 
Албанац из Албаније, поготово ако је хришћанин (каотолик или православац) и Шиптар са Косова везе немају један са другим. Ко да нису припадници истог народа. Такође, хришћани Албанци су сто пута мање оптерећени мржњом преема< Србима од својих сународника муслимана са Косова.

Нисам у то веровао, али онда су ми неки примери показали да је тако.
 
Da, sve što je ušlo u sastav Jugoslavije nakon 1945-1947-.1954 a nije bilo u sastavu kraljevine Jugoslavije predstavlja ratni plen i predstavlja sukcesijsku masu jer: Jer Jugoslavija nije potraživala ratnu odštetu od sila Osovine već je na ime odštete dobila teritorijalno proširenje, a koje je danas završilo 99% u sastavu Hrvatske.

Treba pokrenuti zajednički sudski postupak protiv Hrvatske i ne znam šta čeka Slovenija kojoj Hrvatska gura prst u oko po pitanju izlaza u međunarodne vode. Jugoslavija je bila suverena zajednica definisanih naroda, pa su oni i njeni naslednici.

:lol: Pa pokreni sudski postupak, što čekaš? :lol:

Mislim, je l se ti praviš blesav ili...? :think:
 
Mislim pre svega na dokument međunarodnog prava kojim se Istra priključuje NRJ. Vrednost dokumenta partizanskih ilegalaca s pozicije međunarodnog prava jednaka je odluci vlade Srpske Krajine u izbeglištvu ili odluci sabora ztv. "Države Slovenaca Hrvata i Srba" iz decembra 1918. Interesuje me dokument iz 1945. u kojem je Istra data NRJ.

- - - - - - - - - -



Mislim, stvarno Slavene?

Hahahahaha, ti kako se razumes u medjunarodno pravo, jedini dokument vazeci je dekret Rimskog carstva.
Nego malo te ebucka priznavanje Cara Dusana od strane tog istog carstva....

Ali blage veze....ko te je ubedio da znas nesto?

- - - - - - - - - -

Pored vas kao strucnjaka jos je zemlja ravna ploca, a politiku odredjuje katolicka crkva.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Da li negde postoji istoriografska dokumentacija o tome kako je Istra pripala NRJ, po kojem je pravu uključena u NR Hrvatsku koja je jedina, (sem nešto malo Slovenija), dobila ovaj ratni plen?
Sve što je je pripalo Jugoslaviji posle formiranja DFJ ne pripada nijednoj republici . Pripada federaciji, jer svim sporazumima Istra i zone su ugovorima davate saveznoj državi gde nije navedeno kojoj republici.
Tako su i drugi Italijanski delovi pripali Bosni, Crnoj Gori i Srbiji kao ratna odšteta .
Bilo je to sve ranije dostupno na netu iz raznih arhiva Italije i drugih medjunarodnih sporazuma.
Naravno da je sad to veoma teško naći jer se krije.
Hrvatska se ne pominje kao borac protiv nacizma.
 

Back
Top