Христови Апостоли и земље у које су отишли

Дундурије

Domaćin
Banovan
Poruka
3.700
Не тврдим, истражујем и занима ме.

Свети Петар одлази у Рим, свети Тома проповједа у Индији, свети Симон у Персији и Месопотамији (Калдеји), свети Марко у Александрији (Мисиру), свети Павле у Атини на Ареопагу и по Балкану (Илирији), свети Јаков у Шпанији, свети Вартоломеј у Арменији, свети Андрија у Ахаји, свети Јуда у Либији, свети Матеј у Етиопији (Абисинији), свети Филип на сјеверу Азије . . .

Наставите, допуните, коригујте . . .
 
Poslednja izmena:
Да, и ја сам читао да је био у Сирмиуму данашњој Сремској Митровици.

Да. Па пази, могуће је. И то су тад биле римске провинције, Свети Апостол Павле проповедао је широм римских провинција, па зашто не би и овде.
 
свети Павле у Атини на Ареопагу и по Балкану (Илирији),

Apostol Pavle je obišao celu kontinentalnu Evropu sve do Španije:). On je bio i u Rimu (Italiji) te je zahvaljujući tome i dodatno organizovana rana hrišćanska zajednica u Rimu i Italiji. No, i pre Pavla tamo su delovali jedan bračni par Jevrejskog porekla obraćnika u Hrišćanstvo po imenu Akila i Priskila(Dela 18,2) koji su verovatno najvećim delom osnovali hrišćansku zajednicu u Rimu a kasnije Pavle samo dodatno pokrenuo svojim dolaskom tamo i boravkom u Rimu.
 
Чини ми се да је покојни Ђорђе Јанковић, наш чувени археолог, тврдио да је Свети Апостол Павле проповедао и у српским земљама.

Sigurno da jeste. Sam Pavle, iako Jevrej poreklom, bio je i rimski gradjanin. Balkan, a narocito predeo danasnje Srbije nije uopste bio pusto, necivilizovano mesto, vec je vrvelo od stanovnistva. Sa podrucja danasnje Srbije potice 18 rimskih careva, stoga je i Pavle, kada je vec bio u Grckoj verovatno propovedao i na podrucju danasnje Srbije.
 

Back
Top