Proja

Potrebno je:
1 kiselo mleko
malo kvasca
1/2 praška zapecivo
200 gr sira tvrdog
2 jaja

2 čaše od 200 gr kukuruznog brašna
1 čaša griza
50 ml. ulja
soli po ukusu
kisela voda da se zamesi



Priprema:
U činiju sipati projno brašno dodati griz i prašak zapecivo i izmešati dodati k. mleko, malo rastvorenog kvasca u malo mlake vode, sir namrviti na krupno, jaja, ulj i so pa zamesiti redje testo i sipati u tepsiju koju ste obložili peh papirom. Peći na 200 stepeni C oko 30 min. da lepo porumeni.
Prijatno
.

- - - - - - - - - -

 
Orginal proja, kako to ja zovem je samo od kukurznog brasna, ali ne znam nikog zivog da zna da je dobro ispece, tj da ne bude spolja kamen a unutra kako treba, ili obrnuto spolja ok korica, a unutra da bude premekana.
Zadnji koji je to znao , a najbolje u selu je bila moja baba, strucnjak za hleb i proju u tepsiji.

Od modernih proja sa jajima, sirom , kombinacijama , nije da je to lose, super je, jos je i bolje nego orginal za one koji imaju malo falicne zube ili nezan zeludac ili grlo, posto se orginal proja pravi od malo krupnijeg kukurznog brasna...krupnije u odnosu na ovo sto danas vidjate po eco radnjama i na meru, a otprilike onako kako vidjate po pijacama od seljaka i starih mlinova.

Od kombinacija koje prolaze sa projom, nije losa proja sa sirom, proja sa zeljem, to bas ume da razbije u kombinaciji, bolje je nego burek sa zeljem za red velicine.
Proja sa kavurmom mi je malo nategnuto, proja sa mesom takodje mi nije favorit,

- - - - - - - - - -

Za one koji tvrde da mogu da zive na proji, da znaju da sa cvrstom projom negde oko treceg dana se javljaju male ogrebotine na desnima jer proja je ostra, pa ko ima malo neznije desne imace zuljeve.
Isto i sluzokoza na obrazima...
Proja pokazuje to svoje malo ruznije lice tek oko 3eg dana.ali to prodje...
 
ja bih izbacila kvasac.

Ja to sad pravim po "osećaju" ,a ne volim one teške,tvrde proje od kojih možeš da se ugušiš koliko su suve.I koje je granulacije to projino brašno ?

Ja uzmem 3 jajeta,
1 jogurt
1 čaša kisele vode
1 prašak za pecivo
pola dl ulja
1 kašičica soli čak i 1,5
oko 250 grama feta sira,može i manje
4-5 kašika brašna
i dodajem sitnije žuto brašno i krupnije(palentu) po nekada ubacim malo susama 1 kašiku.

to dodavanje žutog brašna dok smesa ne postane homogena,ali ne pregusta. I ceo dan bude lepa,mekana i ukusna.
 
pogledala sam recept,ova proja je suvlja,pogledaj koliko pšeničnog brašna puna šolja,to je preko 200 grama sigurno.
ja sam pronašla recept na nekom sajtu i tako pravim godinama,ali sada nikada tačno,već po tom osećaju i uvek bude podjednako dobra.

ako hoćeš da ti pronadjem recept,napisaću ga ovde.
 
pogledala sam recept,ova proja je suvlja,pogledaj koliko pšeničnog brašna puna šolja,to je preko 200 grama sigurno.
ja sam pronašla recept na nekom sajtu i tako pravim godinama,ali sada nikada tačno,već po tom osećaju i uvek bude podjednako dobra.

ako hoćeš da ti pronadjem recept,napisaću ga ovde.

samo ti pisi sto vise recepata bolje

- - - - - - - - - -

проја + јогурт за доручак... е то је добро

a bogami i kad odstoji pa udrobim u toplo mleko

- - - - - - - - - -

 
Mnogo je fensi ta proja, da su to deca jela one rate genercije ne bi kasnije mrzeli proju iz dna duse.
Ja proju pravim najprostije moguce.
krupno mleveno kukuruzno brasno
mlake vode u kojoj je razmućena 1/ 2 kesice praška za pecivo, ili cak ako imam onda sa kiselom vodom pravim
1 ravna kašičica soli i ulje. Sve otprilike.
Podmazan pleh i ta smesa ne sme da bude retka vec nekako kao za palacinke.Moze pek papir malo podmazan takodje.
Rerna dobro zagrejana, pa jedno 45 minuta...
Ja licno volim kada je tanka, samo malo izmedju dve korice i dok je topla.
 
Poslednja izmena:

Back
Top