Savremena psihologija i religija

Jasna

Stara legenda
Moderator
Poruka
82.681
I jedno i drugo jednako u borbi za spas ljudskog duha, a rezultati nikakvi.

Nije li greška u tome što i duhovni učitelji i psiholozi smatraju da je čovek svestan?

Otac Tadej kao lek za depresiju prepisuje pesmu. Savremena medicina, lekić.
I čovek jednako ne može da se seti niti da peva, niti da uzme lekić na vreme.
Pa nekako, neki tajmer može da se podesi, pa da zvoni u vreme kada lek treba progutati.
Al kakav tajmer napraviti da se setiš da pevaš svaki put kada te obuzmu negativne misli?

Ne kažem da savet nije dobar. Odličan je.
Pita li se ko, zašto nismo sposobni da savet primenimo?

Savremena psihologija, istražujući nesvesno, nekako je nabasala na trag problema.
Jung kaže ''Dokle god ne osvestiš nesvesno, ono će upravljati tvojim životom i ti ćeš to
nazivati sudbinom.''
Šta je to nesvesno? Kako nesvesno upravlja?
Kako se ljudi mogu nazivati hrišćanima, budistima, muslimanima, ako je veći deo
njihovog vremena kontrolisan nesvesnim, koje neće ni da čuje za odluku da neko
učenje treba slediti. U jednom trenutku čovek se seti da je hrišćanin, u sledećem već
osuđuje nešto što mu nije po volji. Zaboravi se.

Nije li čitav problem u zaboravljanu?
Ko bi se uopšte bavio negativnim mislima, kada bi ih svestan bio?

Čime bi se religija i psihologija bavile, kada bi ljudi svesni bili?
 
svesni - čega? svoje nesvesti?
jedino čega čovek treba da bude svestan je da je - grešan....i normalno je da grešnost ne želimo da osvestimo :aha: ali čovek koji je svestan svoje grešnosti - znaće i kad da peva i kad da uzme lekić, kako ti kažeš.
a pod ''grešan'' ne mislim na ličnu (sopstvenu) grešnost, nego na praroditeljski greh...ako već pričamo na ''religiji'' :lol:
 
Poslednja izmena:
Jao Glisto sjajna ti je tema.........
Vrlo svjesna i poucna.........
Da bi covjek osjetio blagodet i religije i ucenja,ideje ili psihlogije mora prije svega da osjeti i suprotnu stranu medalje...
Ovo govorim iz mog najdubljeg spojznajnog uvjerenja.......
Ali mislim da nsmo svi sposobni ni za iste vrste podviga.......I zato nas je Bog stvorio tako razlicite.I sa razlicitim spoznajama i uvjerenjima.I da je iskustvo jednog covjeka najbolja skola za opet nekog slicnog njemu.......
 
svesni - čega? svoje nesvesti?
jedino čega čovek treba da bude svestan je da je - grešan....i normalno je da grešnost ne želimo da osvestimo :aha: ali čovek koji je svestan svoje grešnosti - znaće i kad da peva i kad da uzme lekić, kako ti kažeš.
a pod ''grešan'' ne mislim na ličnu (sopstvenu) grešnost, nego na praroditeljski greh...ako već pričamo na ''religiji'' :lol:

Pričo, ovo ti je recepat za upadanje u depresiju. z:lol:
Probudim se ujutru, setim se da sam poGrešna i onda, čemu započinjati dan.

Grešno i pogrešno imaju negativno značenje. Naravno da ne možemo da osvestimo
grešnost, kada se ona pred okom kritičara krije. Jel možeš za nešto da kažeš da je
greh, a da u tome nema osude? A Isus je rekao ''Ne sudite''.
Kao kada upoznaješ drugu osobu. Što ti je više stav osuđujući, to se ta osoba više
prema tebi zatvara ili te nešto laže u skladu sa onim što ti očekuješ da čuješ. Ako
prihvataš, vidiš ono što jeste.

Šta je uopšte bio praroditeljski greh? Kako toga da se setim?

A da primetim sopstvenu nesvest, mogu. Mogu da se setim sati ili dana, pa i godina
u kojima sam sve obavljala mehanički.
I ostala živa. z:mrgreen:
 
Jao Glisto sjajna ti je tema.........
Vrlo svjesna i poucna.........
Da bi covjek osjetio blagodet i religije i ucenja,ideje ili psihlogije mora prije svega da osjeti i suprotnu stranu medalje...
Ovo govorim iz mog najdubljeg spojznajnog uvjerenja.......
Ali mislim da nsmo svi sposobni ni za iste vrste podviga.......I zato nas je Bog stvorio tako razlicite.I sa razlicitim spoznajama i uvjerenjima.I da je iskustvo jednog covjeka najbolja skola za opet nekog slicnog njemu.......

Šta misliš o ideji da nas je Bog stvorio savršene? A mi smo ko zna kakvim naporima
uspeli da se pretumbamo u ovo što sada jesmo?
Ne mogu da poverujem da je Bog stvorio biće koje j treba da peva ili guta lekove da se
ne bi uplitalo u negativne misli. Biće koje mora da navija budilnike da bi se setilo da
uradi nešto korisno za sebe, pa mu je i onda mrsko. I u ovome nismo jedinstveni, posebni.
Isti smo u tome.

A Isus je pominjao ''Mrtve koji sahranjuju svoje mrtve''
Zar nije to duhovno mrtvilo upravo ndostatak svesnosti?
 
Iako mi je veoma blizak put individuacije koji je objasnio i jasno prikazao K.G.Jung,a ukratko je put osamostaljivanja ličnosti čoveka u odrastanju,sazrevanju i saznavanju sebe samog,
pre svega potisnutih sadržaja svoje podsvesti i nesvesnih osobina kao bića,put individuacije u zrelijim godinama čoveka do starosti ne bih baš rekao da je ciljno sled ka
njegovom oboženju,već bih pre ustvrdio,a u šta sam poprilično siguran,da je taj zreo put pre učešće u izgradnji kolektivne svesti i civilizacijskog progresa ka dostizanju
božanstvenosti!
Naime:kolektivni cilj i opšti kolektivni smisao ljudske civilizacije je oboženje ljudske civilizacije-cilj svih ljudi da evoluiraju u bogove!
Ta epoha nije daleko!
Istina ,bremenita je nihilistićkom pretnjom,kolektivno nesvesnom autodestrukcijom,ali valja ljudima,a to i prevagnjuje, biti umereno optimistićan i uporan u takvim nasojanjima.
Uostalom-sve religije su i nastale u takvoj ljudskoj nesvesnoj težnji:sticanje božanskih atributa:Sveznanje,svemoć i večnost.
Već sada smo polubogovi:moćni,s veoma mnogo znanja (ipak podaleko od sveznanjaz:cry:) i sve dugovečniji i na putu produženja života značajno (genoologija!).
Bog to je naš potomak!
 
Šta misliš o ideji da nas je Bog stvorio savršene? A mi smo ko zna kakvim naporima
uspeli da se pretumbamo u ovo što sada jesmo?
Ne mogu da poverujem da je Bog stvorio biće koje j treba da peva ili guta lekove da se
ne bi uplitalo u negativne misli. Biće koje mora da navija budilnike da bi se setilo da
uradi nešto korisno za sebe, pa mu je i onda mrsko. I u ovome nismo jedinstveni, posebni.
Isti smo u tome.

A Isus je pominjao ''Mrtve koji sahranjuju svoje mrtve''
Zar nije to duhovno mrtvilo upravo ndostatak svesnosti?

duh je dospeo u zavisnost od duse...da bi se obrnula prica i uspostavio normalan hijerarhijski odnos gde duh vlada dusom prvo sta treba uraditi culno zivotinjsko bice u nama dobro isprangijati..e kad se dusa nerazumna umiri duh ce isplivati na vrh a dusa ce biti mirna ko bubica....z:lol:
 
Pričo, ovo ti je recepat za upadanje u depresiju. z:lol:
Probudim se ujutru, setim se da sam poGrešna i onda, čemu započinjati dan.

Grešno i pogrešno imaju negativno značenje. Naravno da ne možemo da osvestimo
grešnost, kada se ona pred okom kritičara krije. Jel možeš za nešto da kažeš da je
greh, a da u tome nema osude? A Isus je rekao ''Ne sudite''.
Kao kada upoznaješ drugu osobu. Što ti je više stav osuđujući, to se ta osoba više
prema tebi zatvara ili te nešto laže u skladu sa onim što ti očekuješ da čuješ. Ako
prihvataš, vidiš ono što jeste.

Šta je uopšte bio praroditeljski greh? Kako toga da se setim?

A da primetim sopstvenu nesvest, mogu. Mogu da se setim sati ili dana, pa i godina
u kojima sam sve obavljala mehanički.
I ostala živa. z:mrgreen:

kojice, ti lepo razmišljaš odnekle...a donekle - ništa. kao da se penješ od pete stepenice, a do pete si prosto - preletela :aha:
odakle ti ideja da da svest o sopstvenoj grešnosti treba da te dovede do depresije :lol: to me zanima.
zatim - o kakvom osuđivanju pričaš? i ranije sam čitala neke tvoje postove - i samo mi to osuđivanje ostalo u sećanju...lepo si rekla da je Hristos rekao ''ne sudite''. i tako treba da bude....zato ne shvatam - o kakvom osuđivanju je reč?
 
Jung jasno kaže,a to ga opredeljuje jasno ka psihoanalizi,da ke na putu individuacije prva i najveća prepreka potisnuto u nesvesno,
Saznavanje svojih potisnutih sadržaja,ali isto tako i svog libida (po Jungu "životne energije"),nagona i karaktera,hrabro i "bez ostataka"
je pravi način izlaženja na veliki put saznanja i mudrosti.
U tom svetlu valja videti i njegovu epizosu iz "Crvene knjige".
Naime,kad su mu u trpezariju za vreme večere s prijatekjima nahrupili duhovi,Jung im kaže da idu u Jerusalem i to ne samo jer su mu zasmetali kao nepozvani već
ih upućuje na put individuacije,oslobođenje podsvesnih religijskih sumnji i sadržaja.Naravno,oni mu odgovaraju da su bili u Jerusalemu i da tamo nema ničeg! Zatvara
tako Jung svoje poglavlje razotkrivanja potisnutih religijskih sumnji pokazujući nam kako je moguće uraditi autoanalizu!
Dakle,jasno je da svaka psihoanaliza pokasuje da su svi praznoverni sadržaji izrazi odbrane nesvesnog dela ljudskog bića i da je oslobođenje tih sadržaja i njihovo saznavanje
jedan od važnih događaja u uzdignuću u hrabrog i znanja željnog čoveka!
Retki su psiholozi koji su praznoverni.Takvi nisu nikad smogli hrabrosti da "istinama pogledaju u oči",a što je narodni izraz za pogledavanju u sebe i svoje skrivene misli! Jer i
narodna mudrost "zna" (u pitanju je više intuicija-slutnja) za introspekciju-pogled u svoju psihu i njeno razotkrivanje.
 
Evo jednog praznovernog psihologa,čak psihijatra koji "navodi vodu" tj Jungovu psihoanalizu na svoju nikad razotkrivenu praznovernost:
http://srbin.info/2012/09/27/владета-јеротић-индивидуација-и-или-о/
Jerotić svoje "duhove " nikako da pošalje u Jerusalem ili bar u srpski Jerusalem (Kosovo po patrijarhu Irineju,ali i po njemu Vladeti),ćime bi uvideo da tamo nema ničeg i da su to samo fikcije potisnute u podsvest religijskog kolektivnog uma.
Jedan sam od trezvenih ljudi s ovih prostora i nije baš veselje susretati se s ljudima ,čak i visokih zvanja kojima te iracionalne misli čine jedno sputano i neslobodno okruženje,
optrećeno tom strašnom i velikom fikcijom Kosova! Ja se nadam da će moja braća Srbi smoći hrabrosti i pogledati istinama oko Kosova "u oči" i kročiti hrabro na put individuacije-saznanja nauka,novih ,nesputanih,razvojnih pregnuća i dostignuća,rame uz rame s razvijenim narodima i u kulturnom i u privrednom smislu.
 
kojice, ti lepo razmišljaš odnekle...a donekle - ništa. kao da se penješ od pete stepenice, a do pete si prosto - preletela :aha:
odakle ti ideja da da svest o sopstvenoj grešnosti treba da te dovede do depresije :lol: to me zanima.
zatim - o kakvom osuđivanju pričaš? i ranije sam čitala neke tvoje postove - i samo mi to osuđivanje ostalo u sećanju...lepo si rekla da je Hristos rekao ''ne sudite''. i tako treba da bude....zato ne shvatam - o kakvom osuđivanju je reč?

Pa ja sam tebe pitala, jer ja ne razumem, ne umem.
I ispričala ti kako to iz mog ugla izgleda.

Da, ja stalno kritikujem. Ništa drugo i ne radim. Sviđa mi se, ne sviđa mi se.
Lepo, ružno. Dobro. loše, Prijatno, neprijatno....
Jel to taj praroditeljski greh?
 
kojice, ti lepo razmišljaš odnekle...a donekle - ništa. kao da se penješ od pete stepenice, a do pete si prosto - preletela :aha:
odakle ti ideja da da svest o sopstvenoj grešnosti treba da te dovede do depresije :lol: to me zanima.
zatim - o kakvom osuđivanju pričaš? i ranije sam čitala neke tvoje postove - i samo mi to osuđivanje ostalo u sećanju...lepo si rekla da je Hristos rekao ''ne sudite''. i tako treba da bude....zato ne shvatam - o kakvom osuđivanju je reč?

Cilj insistiranja na "grehu" u odnosu na kanone i jeste da dovede vernika u skenjano,depresivno i s osećajem krivice stanje,a da bi ti "ovlašteno lice" tj.pop rekao:
"Aleluja! Pokaj se i bićeš spašena,pokaj se za sve svoje grehe i ideš u raj,Aleluja!":eek::hahaha:
Pazi:ubiješ šoveka,kažeš "Sory ybg...kajem se ,neću nikad više" i pop ti blagosilja oružje i ideš u raj!
Pogotovo ako kokneš Šiftara i Hrvata jer oni su nas u Jasenovac...

Ne,ne pričalice...Ne razumeš suštinu problema individuacije! Nije religijski put taj loji te oslobađa od zla,već put saznanja svojih potisnutih gadosti,svojih strahova i sl.koji pripadaju tebi ,podsvesnoj zveri koja je primitivni alter ego,koji ti stvara ružne snove...
Introspekcija i iskreno i pošteno razmatranje zaguranih neprijatnih i strašnih sećanja,po Jungu,ali i po Adleru i Frojdu su pravi put koji te izvodi iz šipražja bodljikavog i nepreglednog na proplanak i livadu cvetnu osunčanu i srećnu...
 
Cilj insistiranja na "grehu" u odnosu na kanone i jeste da dovede vernika u skenjano,depresivno i s osećajem krivice stanje,a da bi ti "ovlašteno lice" tj.pop rekao:
"Aleluja! Pokaj se i bićeš spašena,pokaj se za sve svoje grehe i ideš u raj,Aleluja!":eek::hahaha:
Pazi:ubiješ šoveka,kažeš "Sory ybg...kajem se ,neću nikad više" i pop ti blagosilja oružje i ideš u raj!
Pogotovo ako kokneš Šiftara i Hrvata jer oni su nas u Jasenovac...

Ne,ne pričalice...Ne razumeš suštinu problema individuacije! Nije religijski put taj loji te oslobađa od zla,već put saznanja svojih potisnutih gadosti,svojih strahova i sl.koji pripadaju tebi ,podsvesnoj zveri koja je primitivni alter ego,koji ti stvara ružne snove...
Introspekcija i iskreno i pošteno razmatranje zaguranih neprijatnih i strašnih sećanja,po Jungu,ali i po Adleru i Frojdu su pravi put koji te izvodi iz šipražja bodljikavog i nepreglednog na proplanak i livadu cvetnu osunčanu i srećnu...

nije insistiranje..pa pitas se valjda odakle ovo zivotinjsko u nama..da ne moze ta gadost da se pobedi ne bi se ni pitao pa i doso do ovog odgovora o praroditeljskom grehu vec bi dalje i dalje gulio kako telo i dusa kaze...uopste to ne bi bio problem sto bi se ponaso ko svaka druga zivotinjice al zeza ovo sto znas da postoji i ovo lepse..i da se moze ako se hoce...
 
Cilj insistiranja na "grehu" u odnosu na kanone i jeste da dovede vernika u skenjano,depresivno i s osećajem krivice stanje,a da bi ti "ovlašteno lice" tj.pop rekao:
"Aleluja! Pokaj se i bićeš spašena,pokaj se za sve svoje grehe i ideš u raj,Aleluja!":eek::hahaha:
Pazi:ubiješ šoveka,kažeš "Sory ybg...kajem se ,neću nikad više" i pop ti blagosilja oružje i ideš u raj!
Pogotovo ako kokneš Šiftara i Hrvata jer oni su nas u Jasenovac.
..

Ne,ne pričalice...Ne razumeš suštinu problema individuacije! Nije religijski put taj loji te oslobađa od zla,već put saznanja svojih potisnutih gadosti,svojih strahova i sl.koji pripadaju tebi ,podsvesnoj zveri koja je primitivni alter ego,koji ti stvara ružne snove...
Introspekcija i iskreno i pošteno razmatranje zaguranih neprijatnih i strašnih sećanja,po Jungu,ali i po Adleru i Frojdu su pravi put koji te izvodi iz šipražja bodljikavog i nepreglednog na proplanak i livadu cvetnu osunčanu i srećnu...

Misliš da je to tako lako?
Kažeš kajem se i gotovo?
A to što ismevaš one koji su išli u rat a onda i one koji su u tom ratu poginuli ...... što tako ne ispričaš nekoj majci ili ocu palog andjela sa sve smajlijem?
Naravno usput kažeš ma ja to o religiji samo pričam na slikovit način.
 
Aktivnost je najbolji lek za depresiju, trcanje, hodanje, plivanje, fizicki zahtevan hobi.
Ako to ne pomogne, onda osoba verovatno ima pravu depresiju, a to je vec problem za strucnjake.

Greh, gresnost?
Ljudi su sposobni da rade razne gluposti, ali nisu voljni da prihvate da su sposobni za tako nesto. Onda to stanje "izvezu" van sebe, tj. Bog me takvog napravio.
Nema tu leka, svi smo nezgodni, na ovaj ili onaj nacin.
 
Da, ja stalno kritikujem. Ništa drugo i ne radim. Sviđa mi se, ne sviđa mi se.
Lepo, ružno. Dobro. loše, Prijatno, neprijatno....
Jel to taj praroditeljski greh?

nije.
neposlušnost, koja ima koren u gordosti je praroditeljski greh...odatle se množe svi naši problemi, svesni i nesvesni...ali mislim da ti to već sve znaš i da se malo zavitlavaš sa nama :lol:
- - - - - - - - - -

Ne,ne pričalice...Ne razumeš suštinu problema individuacije! Nije religijski put taj loji te oslobađa od zla,već put saznanja svojih potisnutih gadosti,svojih strahova i sl.koji pripadaju tebi ,podsvesnoj zveri koja je primitivni alter ego,koji ti stvara ružne snove...

najvažnije je da ti razumeš sopstvenu (a i tuđe) individuacije i da si zato toliko dobronameran :lol: i najvažnije je što svoje potisnute gadosti ne nazivaš pravim, nego pogrešnim imenom...zato si, verovatno, i ''uspešan'' u procesu kopanja po podsvesnom :aha:
 
Poslednja izmena:
nije.

- - - - - - - - - -



najvažnije je da ti razumeš sopstvenu (a i tuđe) individuacije i da si zato toliko dobronameran :lol: i najvažnije je što svoje potisnute gadosti ne nazivaš pravim, nego pogrešnim imenom...zato si, verovatno, i ''uspešan'' u procesu kopanja po podsvesnom :aha:

Nije najvažnije da ja razumem,jer ne razumem baš sve...
Ne razumem što je tvorac nemilosrdno unapred pogubio najbolje,najnemoćnije,decu na spavanju,gromovima, zemljotresima,ratovima...
 
Misliš da je to tako lako?
Kažeš kajem se i gotovo?
A to što ismevaš one koji su išli u rat a onda i one koji su u tom ratu poginuli ...... što tako ne ispričaš nekoj majci ili ocu palog andjela sa sve smajlijem?
Naravno usput kažeš ma ja to o religiji samo pričam na slikovit način.

Ne ismevam ,nego upozoravam da se iznova i iznova kunete u Hrista a gazite svaku njegovu reč!
Kakvo ismevanje!
Anatemu na vaša oružja i na sva oružja i zverske misli!
Reči Hristove su velike,a vaše su sitne šićarđijske! Kakav Jerusalem-nema tog grada ni te vrednosti materijalne koja je jedan život,ali samo jedan život zavredila!
E moja Zara zavedena rečima popova s krunama od zlata koje ni kraljevi nisu nosili.Čitaj ponovo reči Hristove u Besedi na gori i ponovo i ponovo ,dok ne shvatiš
ko su ti rabini koji te na te trivijalnosti srebroljubne navode! Kakav je to otpad ljudski od kojih ni jedan u Hristove reči ne veruje!
Dobar ti stojim da je to tako! Lično uveren!
 
To da bas "ni jedan u Hristove reci ne veruje" je tesko da Ti poverujemo , ako nista drugo radi , ono zbog sumnje da iko od nas poznaje bas sve "rabine ili popove" , kako ih Ti imenujes .

Neka je i samo jedan jedini iskreni vernik , on je i najveci nas molitvenik pred Bogom , a Bog ce sam da svojim covekoljubljem i pravednoscu da proceni i oceni svakog od nas pojedinacno za sve ono sto je uradio , izrekao ili pomislio i to u vreme koje On odredi .
 
Hteo sam reči:od onih koje ja znam,ali skračujem rečenice u poslednje vreme prilično...Stari škrtac...
A ove koje znam,a znam u svim "činovima"-izvinjavam se -patrijarha ne znam lično,dakle u skoro svim činovima i ni jedan iz uverenja ne ode u sveštenike...
Svima je imponovalo zvanje i izgledi lepog života...
Najmlađi i najgore motive imaju...Neće biti lako u crkvama...

- - - - - - - - - -

Uostalom,uporedi Bakonja poslednja istupanja visokih sveštenika s Hristovom Besedom na gori! Ima li to ikakve veze jedno s drugim?!
 
nije.
neposlušnost, koja ima koren u gordosti je praroditeljski greh...odatle se množe svi naši problemi, svesni i nesvesni...ali mislim da ti to već sve znaš i da se malo zavitlavaš sa nama :lol:

Ma ne zavitlavam se.

Sve što je Bog stvorio da bude poslušno, to je i dalje poslušno. Da je čoveka
stvorio da bude poslušan, a ovaj postao neposlušan, bilo bi da je negde
pogrešio. A Bog ne greši. Inače ne bi ni bio Bog nego nešto drugo.

Odakle bi savršenom Čoveku praizvora došla takva osobina kao što je gordost?
Nad čim bi mogao da se pogordi?
Gordost bi dakle mogla biti samo posledica nečega, a ne uzrok.

A šta je uzrok?
Šta bi to savršeno biće moglo da uradi, pa da nakon toga kada ustvrdi da je
savršeno moglo da se kaže da se gordi. Da realno nije to što tvrdi da jeste.

I sve je tu, sada prisutno. Pojačano do maksimuma. Ono što je tada bio
trenutak nepažnje, sada je san iz koga se teško na trenutak može proviriti.
 
Ma ne zavitlavam se.

Sve što je Bog stvorio da bude poslušno, to je i dalje poslušno. Da je čoveka
stvorio da bude poslušan, a ovaj postao neposlušan, bilo bi da je negde
pogrešio. A Bog ne greši. Inače ne bi ni bio Bog nego nešto drugo.

Odakle bi savršenom Čoveku praizvora došla takva osobina kao što je gordost?
Nad čim bi mogao da se pogordi?
Gordost bi dakle mogla biti samo posledica nečega, a ne uzrok.

A šta je uzrok?
Šta bi to savršeno biće moglo da uradi, pa da nakon toga kada ustvrdi da je
savršeno moglo da se kaže da se gordi. Da realno nije to što tvrdi da jeste.

I sve je tu, sada prisutno. Pojačano do maksimuma. Ono što je tada bio
trenutak nepažnje, sada je san iz koga se teško na trenutak može proviriti.

jeste boza pogresio..uvalio nam volju...ko bi mogo da me obmane da je nemam.z:lol:
 

Back
Top