fotografije sa telefona grozne na kompjuteru

Poruka
3.733
da ne duzim previse,nemam bas iskustva sa smartfonima,imam huawei y6,kamera 8mpix,na telefonu izgledaju dobro,ali kad prebacim na racunar te iste fotografije preko usb kabla ili sd kartice,izgledaju uzasno. prosecna slika je preko 2 megabajta uglavnom. previse snega imaju,kao da je neka kamera ubi boze 1.3 megapiksela...medjutim,buni me nesto...kad ih tako sa racunara uploadujem na fejsbuk ili slicno,onda izgledaju normalno,dobro. ali DOK su u racunaru,dok ih pregledam klasicno sa windows photo viewer,izgledaju uzasno! znaci sad nesto tu kao neki problem u windows sistemu postoji. nesto za boje ocigledno ili nesto sa rezolucijom,nisam pametan...ako neko ima ideju,hvala unazad. z:)

EDIT: ako izbacujem slike direktno sa telefona na fejsbuk,bilo preko browsera ili fejsbuk aplikacije,tek to ih totalno unisti,smanji ih sa 2,5mb na 150kb.
 
Poslednja izmena:

hvala,sad je dosta bolje. evo slike iz programa,pokazuje da su slike 8mpix,odnosno 3204x2448 piksela. podesio sam u fonu da slika u toj najvecoj rezoluciji,medjutim ima jos nekih opcija,kao recimo ISO. tu nudi nekoliko vrednosti,nizih i visih,tipa ISO100 i tako dalje...ne znam sta bi tu valjalo odabrati. sve u svemu,cini mi se da ovaj fon nema zapravo tih 8mpix,nego manje. lazu kinezi,kao i uvek.


Pogledajte prilog 472768
 
hvala,sad je dosta bolje. evo slike iz programa,pokazuje da su slike 8mpix,odnosno 3204x2448 piksela. podesio sam u fonu da slika u toj najvecoj rezoluciji,medjutim ima jos nekih opcija,kao recimo ISO. tu nudi nekoliko vrednosti,nizih i visih,tipa ISO100 i tako dalje...ne znam sta bi tu valjalo odabrati. sve u svemu,cini mi se da ovaj fon nema zapravo tih 8mpix,nego manje. lazu kinezi,kao i uvek.


Pogledajte prilog 472768

Nema na čemu. Ne vidi se slika, ali nema veze.
Nema potrebe da stavljaš tako veliku rezoluciju, smanji je na 1600 x 1200...
što se ostalih podešavanja tiče, samo stavi na automatski režim i on će sam sve da odrađuje.
 
Rezolucija je samo jedan od parametara koji je potreban da bi se fotka dobro videla.
Da bi shvatio kako stvari funkcionisu, evo ukratko kako nastaje digitalna fotografija:
1. optika (obkektiv, cisto analogna stvar, sastavljena od odredjenih sociva), prikuplja svetlost.
2. neka vrsta zaslona tu svetlost salje u "senzor", koji vrsi konverziju toga sto se dobilo od objektiva, u digitalne podatke.
Dakle imas tri elementa: optiku, zaslon, i senzor.
Rezolucija ti je nista drugo nego broj tacaka na zaslonu, koji hvata svetlost dobijenu od optike i dalje prosledjuje senzoru da od toga napravi adekvatne digitalne podatke, koje ti vidis kao fotku.
Da bi slika bila kvalitetna i dobra, mnogo vaznija je optika od rezolucije. Kvalitet objektiva. Zatim, jako je vazan i senzor. Taj senzor mozes shvatiti kao mini-kompjuter koji vrsi sva potrebna pretvaranja iz analognog u digitalni, i ako taj senzor nije perfektan, dzabe i dobra optika, i visoka rezolucija, na kraju ce rezultat biti los. Ili ako je sve dobro, a optika losa, dzabe je sve kada pocetni ulazni parametri koje optika treba da obezbedi, nisu dobri.

Ovo ti je prilicno apstrakovana prica, ima tu mnogo jos detalja i bitnih stvari, ali ovo ti je, odprilike, to.

Kada kupujes foto-aparat, ili telefon, a zelis da na telefonu imas dobar foto-aparat, to su tri stvari koje gledas: ko je proizvodjac optike, rezoluciju, i vrstu senzora (obavezno da bude C-MOS senzor). Onda ce ti fotke biti OK kvaliteta.
 
prokleti upload je spor...evo. na prvoj slici gore ima sitna zelena slova gde pise da je 8mpix i ta velika rezolucija. al ne vidi se ovde na forumu. kao sto se vidi,nisu slike neke. ovo deluje kao da je nekih 3mpix,cudno je jako. secam se starih nokia telefona koje sam imao,cini mi se da su i bolje slikali...i kad prebacim na komp dobro su se videle slike.


Untitled.jpg


IMG_20180111_002628.jpg
IMG_20180111_002628.jpg
 
Poslednja izmena:
da ne duzim previse,nemam bas iskustva sa smartfonima,imam huawei y6,kamera 8mpix,na telefonu izgledaju dobro,ali kad prebacim na racunar te iste fotografije preko usb kabla ili sd kartice,izgledaju uzasno. prosecna slika je preko 2 megabajta uglavnom. previse snega imaju,kao da je neka kamera ubi boze 1.3 megapiksela...medjutim,buni me nesto...kad ih tako sa racunara uploadujem na fejsbuk ili slicno,onda izgledaju normalno,dobro. ali DOK su u racunaru,dok ih pregledam klasicno sa windows photo viewer,izgledaju uzasno! znaci sad nesto tu kao neki problem u windows sistemu postoji. nesto za boje ocigledno ili nesto sa rezolucijom,nisam pametan...ako neko ima ideju,hvala unazad. z:)

EDIT: ako izbacujem slike direktno sa telefona na fejsbuk,bilo preko browsera ili fejsbuk aplikacije,tek to ih totalno unisti,smanji ih sa 2,5mb na 150kb.

Deo odgovora su dali ljudi pre mene.. Po meni, da jeste up ravu je cove kad kaze da je jako bitan kvalitet optike, senzora a ne samo rezolucija..Moja Lumia 550 ima"samo"5 Mpix, pa opet, u vecini slucajeva-jedino ne nocu ali tada ni ne ocekujem :)-dobvijam sassvim prihvatljive fotke..Kod Tebe je problem sto kao i vecina korisnika, ne pristupas problemu sa razumevanjem...Nije isto ekran telefona od 5 incha i 19/20/22/24/koliko vec monitor...Na malom ekranu telefona i manoj rezoluciji jednostavno ne dodju do izrazaja sve sitnice, detalji, koji "isplivaju"kad se pprikazu na vecem i ostrijem ekranu...E sad ovo sto si rekao -na kompu lose a onda na FB ili gde vec bolje-verovatno zato sto FB takodje u odredjenoj meri komprsuje fotke-i opet-tamo ih ne gledas skroz u full screenu...
 
Ја имам проблем с' тим у вези. Ево о чему се ради.. Имам стари апарат, Нокија 113 и хоћу слике из телефона да пребацим у рачунар, Фејсбук конкретно. Данас сам пробао на послу и изађе ми опција да пошаљем једну као слику преко блутута и изађе ми порука да је неки уређај за повезивање ''LG 290'' или тако нешто. Ја се уплашим да не пошаљем слику на туђи телефон јер ми оно личи на ознаку апарата и откажем слање. После се распитам у пар радњи у вези преноса тих слика и кажу ми у принципу да мој апарат нема прикључак за у-ес-бе и да самим тим не могу да премесем слике. Али момак којег сам задњег питао помиње могућност преко меморијске картице па ме занима ваше мишљење и начин како да решим проблем који имам већ дуго. ХВАЛА УНАПРЕД!
 
Ја имам проблем с' тим у вези. Ево о чему се ради.. Имам стари апарат, Нокија 113 и хоћу слике из телефона да пребацим у рачунар, Фејсбук конкретно. Данас сам пробао на послу и изађе ми опција да пошаљем једну као слику преко блутута и изађе ми порука да је неки уређај за повезивање ''LG 290'' или тако нешто. Ја се уплашим да не пошаљем слику на туђи телефон јер ми оно личи на ознаку апарата и откажем слање. После се распитам у пар радњи у вези преноса тих слика и кажу ми у принципу да мој апарат нема прикључак за у-ес-бе и да самим тим не могу да премесем слике. Али момак којег сам задњег питао помиње могућност преко меморијске картице па ме занима ваше мишљење и начин како да решим проблем који имам већ дуго. ХВАЛА УНАПРЕД!

Mozes,ako imas citac kartica,ili da pozajmis od nekoga.Ima i da se kupe i nisu skupi.Izvadis iz telefona SD memorijsku karticu,ubacis u citac i povezes USB-om na komp i prebacis slike gde hoces.http://www.eponuda.com/citaci-memorijskih-kartica/hama-allin1-94124-black-citac-memorijskih-kartica-cena-239351 Ja imam ovako nesto i dobro mi radi.
 

Back
Top