Odliv ljudi

gost 212595

Poznat
Poruka
8.567
Tema može biti protkana politikom ali je ponajviše socijološka, problem sa kojim se sve svakodnevno srećemo. Pa, kao takva, može naći i svoje mesto ovde, da o njoj podivanimo.
Svedoci smo ogromnog odliva ljudi iz ove zemlje. Podatci govore da je ovu zemlju u periodu od 2007 do 2014 napustilo 300.000 ljudi, a da se taj broj iz godine u godinu povećava. Ranije su zemlju napuštali uglavnom mladi i visokoobrazovani, a u poslednjih par godina sve više i ostali, u potrazi za poslom.
Međutim, naročito u poslednje dve godine, primetan je još masovniji odlazak ljudi, čak i onih koji ovde imaju zasnovane porodice i stalna zaposlenja. Šefova, poslovođa, specijalizovanih radnika, koji se odriču zvanja i znanja i odlaze da rade kao obični radnici za tri puta veća primanja od onih koje ovde imaju.
Svedoci smo, isto tako, sve većeg problema poslodavaca ovde u pronalaženju radnika; podizanju zarada, da bi bilo ko pristao da ovde radi, pa čak i sezonskih, na kratko vreme.

Kakva su vaša razmišljanja na ovu temu?
Šta mislite, kako će se sve ovo odraziti na našu zemlju; na živote kako onih koji odlaze, ali i na živote onih koji ostaju?
Da li ste protivnik ili ste zagovornik odlaženja?
 
Svako ko moze da ode odavde i treba
Ja licno nisam tip koji bi otiso po svaku cenu, u smislu da budem baba sera samo da odem, ali itekako bih ako se ukaze neka prilika koja meni licno odgovara
Dosta sam vremena provela van, sto poslom sto iz zadovoljstva, i bas zbog toga znam da meni licno vise odgovara kad sam van
Sve je to stvar karaktera i temperamenta, ima ljudi kojima odgovara ovde da su ususkani, svoj na svome, pa kako god da im je
Ima ko voli da je ovde onde...

Mnogo sam dece upoznala, srednjoskolci, koji uveliko imaju razradjen plan o odlasku da studraju van i da se ne vrate naravno, ja im se divim, ja u sredjoj nisam znala bre de mi je dupe de glava, kakvi crni da planiram odlazak zauvek, bravo za njih, to su odlikasi, pametna, vredna, perspektivna deca kojima je jasno da ova zemlja njih nije dostojna, i svaka cast tim roditeljima koji su usmerili decu na taj zivotni put i razmisljanje, na mene je bas ostvilo to utisk kad sam bila u prilici da ih onako masovno vidim sa tim ciljem, dete od 15,16 god koje bre kao odrasla osoba govori o tome, vau

O studentima koji planiraju da idu se zna, a i to su uveliko neke zrele godine pa je jasna tu prica
 
moja pomisao nema veze s novcem,radom i u tom smislu boljim materijalnim zivotom,iskljucivo bih otisao zbog mantaliteta,zatupljenosti,lopova,prodanih dusa,komplexasa,sirovina i da ne nabrajam dalje mogo bi do sutra
 
moja pomisao nema veze s novcem,radom i u tom smislu boljim materijalnim zivotom,iskljucivo bih otisao zbog mantaliteta,zatupljenosti,lopova,prodanih dusa,komplexasa,sirovina i da ne nabrajam dalje mogo bi do sutra

apsolutno, isto i ja
sto zbog mentaliteta sto zbog socijalne politike i kulture drustva, a i brate trusno smo podrucje malo malo pa ratujemo, hebes ti to
i da je plata 5000e ovde a da nam je ovakva socijalna struktura i kultura opet bih htela da smugnem
 
Tema može biti protkana politikom ali je ponajviše socijološka, problem sa kojim se sve svakodnevno srećemo. Pa, kao takva, može naći i svoje mesto ovde, da o njoj podivanimo.
Svedoci smo ogromnog odliva ljudi iz ove zemlje. Podatci govore da je ovu zemlju u periodu od 2007 do 2014 napustilo 300.000 ljudi, a da se taj broj iz godine u godinu povećava. Ranije su zemlju napuštali uglavnom mladi i visokoobrazovani, a u poslednjih par godina sve više i ostali, u potrazi za poslom.
Međutim, naročito u poslednje dve godine, primetan je još masovniji odlazak ljudi, čak i onih koji ovde imaju zasnovane porodice i stalna zaposlenja. Šefova, poslovođa, specijalizovanih radnika, koji se odriču zvanja i znanja i odlaze da rade kao obični radnici za tri puta veća primanja od onih koje ovde imaju.
Svedoci smo, isto tako, sve većeg problema poslodavaca ovde u pronalaženju radnika; podizanju zarada, da bi bilo ko pristao da ovde radi, pa čak i sezonskih, na kratko vreme.

Kakva su vaša razmišljanja na ovu temu?
Šta mislite, kako će se sve ovo odraziti na našu zemlju; na živote kako onih koji odlaze, ali i na živote onih koji ostaju?
Da li ste protivnik ili ste zagovornik odlaženja?

moja razmišljanja...neka idu...i treba da idu...i svom detetu savetujem da pali čim završi isto kao što svakom mladom čoveku to kažem kad se dotaknemo te teme...
ja da krećem iznova nemam želju, nemam ni muda da krenem trbuhom za kruhom, u nepoznato i neviđeno...tamo oslonac nemam, ostavljam puno toga, pitanje je šta bi tamo uspeo i da li bi uopšte uspeo...drugo smatram da sam previše mator za takve akcije, za počinjanje života ispočetka, iako znama mnoge mojih godina koji su otišli
 
moja razmišljanja...neka idu...i treba da idu...i svom detetu savetujem da pali čim završi isto kao što svakom mladom čoveku to kažem kad se dotaknemo te teme...
ja da krećem iznova nemam želju, nemam ni muda da krenem trbuhom za kruhom, u nepoznato i neviđeno...tamo oslonac nemam, ostavljam puno toga, pitanje je šta bi tamo uspeo i da li bi uopšte uspeo...drugo smatram da sam previše mator za takve akcije, za počinjanje života ispočetka, iako znama mnoge mojih godina koji su otišli

treba dete uciti od srednje da bezi, pa lepo kao odlikas u srednjoj da uhvati sitipendije de god, i da bezi
mnogo je bolje kad imas diplomu stranog univerziteta nego sa nasom da ides, jer ti treba radno iskustvo, a i ne priznaju svaki nas faks
a ovako sa studiranjem tamo odmah kroz praksu imaju i iskustvo u poslu, i odmah mogucnost zapolenja i dobijanja boravka
lakse je
i lakse se asimiluju kroz studiranje nego kao stariji kasnije
 
Tema može biti protkana politikom ali je ponajviše socijološka, problem sa kojim se sve svakodnevno srećemo. Pa, kao takva, može naći i svoje mesto ovde, da o njoj podivanimo.
Svedoci smo ogromnog odliva ljudi iz ove zemlje. Podatci govore da je ovu zemlju u periodu od 2007 do 2014 napustilo 300.000 ljudi, a da se taj broj iz godine u godinu povećava. Ranije su zemlju napuštali uglavnom mladi i visokoobrazovani, a u poslednjih par godina sve više i ostali, u potrazi za poslom.
Međutim, naročito u poslednje dve godine, primetan je još masovniji odlazak ljudi, čak i onih koji ovde imaju zasnovane porodice i stalna zaposlenja. Šefova, poslovođa, specijalizovanih radnika, koji se odriču zvanja i znanja i odlaze da rade kao obični radnici za tri puta veća primanja od onih koje ovde imaju.
Svedoci smo, isto tako, sve većeg problema poslodavaca ovde u pronalaženju radnika; podizanju zarada, da bi bilo ko pristao da ovde radi, pa čak i sezonskih, na kratko vreme.

Kakva su vaša razmišljanja na ovu temu?
Šta mislite, kako će se sve ovo odraziti na našu zemlju; na živote kako onih koji odlaze, ali i na živote onih koji ostaju?
Da li ste protivnik ili ste zagovornik odlaženja?

Razmisljam kako da odem i da se vise ne vratim.
Smislio sam nesto sto se nadam da nece da propadne, samo da preguram ovu godinu.

Imam diplomu sa kojom mogu da se slikam, vise se i ne nadam poslu u struci.
Razgovori koje sam imao su se sveli na zavlacenje ili ucene.

Bolje ce proci oni koji odu, ovde ostaje samo ko mora ili ne moze da ode.
Dobrog doktora i majstora je vec sada tesko naci, narocito u manjim mestima.
 
Problem koji ja vidim je da posto su svi razlicitog nivoa svesti, a nemaju znanja da proberu i delegiraju one koji bi vodili stvari, onda su kao i ja pojedinac nemocni da budu na svome...
To donosi jedan vazan zakljucak, a to je da takvi ljudi nikad nece biti na svome, tj uvek ce biti dosljaci.
Koliko im das, toliko uzmu ako im odgovara, ako ne, pravac put pod noge...

Ono sto jeste ili nije poznato, je da kad imas decu ti gledas da ne zivis ciganskim nomadskim zivotom.
Deci treba sidro, nesto sto je veliko iako je malo ali da imaju vremena da sagledaju...tako se uce da razmisljaju i otkrivaju.
Inace rastu u ono sto se zove tikva bez korena...a to jeste savremeno drustvo tako da nece biti usamljena ili izuzetak..
Tikve bez korena su polunomadi, u startu...

E sad, zasto narod ne zna da delegira i zasto je umisljeno najpametniji , to ja ne bih ovde a i zahtevna je tema..
Ja bih se zadovoljio i da trupac glupac vodi stvar, a i zadovoljan sam kad trupac glupac vodi stvar. Jeste da je mozda 3x manje uradjeno , ali ima to svojih prednosti, sporost, beton...

Najtacnija poslovica u Srpskom slucaju je mudrost je kao dupe, svako je mudar i premudar....
Ne ubedi ti nikog da gresi, a gledas, mozes i da pomazes, jer ti se sugerise i naredjuje, ali vidis cemu vodi...

To ajde nije cudno ima toga svuda, poslovica o divljim i pitomima...
Ono sto cudi sto ljudi nemaju zelju da se socijalizuju po principu koji je mnogo bitniji od papucarskog daj *****....
Tako da je rezultat dubokoumnih i politickih pitanja ustvari jednostavan, picopacenici u vecini....
 
Tema može biti protkana politikom ali je ponajviše socijološka, problem sa kojim se sve svakodnevno srećemo. Pa, kao takva, može naći i svoje mesto ovde, da o njoj podivanimo.
Svedoci smo ogromnog odliva ljudi iz ove zemlje. Podatci govore da je ovu zemlju u periodu od 2007 do 2014 napustilo 300.000 ljudi, a da se taj broj iz godine u godinu povećava. Ranije su zemlju napuštali uglavnom mladi i visokoobrazovani, a u poslednjih par godina sve više i ostali, u potrazi za poslom.
Međutim, naročito u poslednje dve godine, primetan je još masovniji odlazak ljudi, čak i onih koji ovde imaju zasnovane porodice i stalna zaposlenja. Šefova, poslovođa, specijalizovanih radnika, koji se odriču zvanja i znanja i odlaze da rade kao obični radnici za tri puta veća primanja od onih koje ovde imaju.
Svedoci smo, isto tako, sve većeg problema poslodavaca ovde u pronalaženju radnika; podizanju zarada, da bi bilo ko pristao da ovde radi, pa čak i sezonskih, na kratko vreme.

Kakva su vaša razmišljanja na ovu temu?
Šta mislite, kako će se sve ovo odraziti na našu zemlju; na živote kako onih koji odlaze, ali i na živote onih koji ostaju?
Da li ste protivnik ili ste zagovornik odlaženja?

Odraziće se katastrofalno na one koji ostanu i za koje neće imati ko ni da puni budžet za penzije za jedno 20-ak godina ni nekoga da im se nađe. Ali sa druge strane treba zaista biti sadista prema svojoj deci pa ih ne usmeravati da pronađu normalan život daleko od ovdašnjeg načina razmišljanja, vrednosnog sistema i večne nemaštine. Šta je posledica čega odavno više nije bitno, samo bolna svest da se to neće još dugo menjati.

Razmišljam o odlasku iako sam već u kako se to kulturno kaže "zrelim godinama" , iako ovde imam i stabilne prihode i solidne pozicije. Bio sam predugo ušuškan u neku sigurnost ali rovari po glavi ono...memento mori Osećam nekako da mi se primiče krajnji rok za takvu odluku,neki instikt me tera da ponovo razmišljam u tom smeru. Žao mi je što nisam to pitanje rešavao kada sam imao i luxuz vremena i prilika da biram,ali džaba sad kajanje....
Logistika ne bi trebala da bude problem jer rođena sestra je bila mudrija od mene i otišla odmah posle srednje škole na studije i naravno sada posle 15+ godina je državljanka druge zemlje. Ne mogu da prelomim u sebi da krenem od nule, da zavisim od drugih makar na kratko,makar samo u početku. To je najveća prepreka u mom slučaju.
 
Nisam ni protivnik ni zagovornik. Svejedno mi je sta ce drugi ljudi da urade. Mislim da je najlakse slabo obrazovanim jer oni hoce da rade bilo koji posao. Moram da priznam da ne razumem one koji ovde imaju dobre poslove i plate a odu u inostranstvo da bi bili obicni radnici, ako uopste ima takvih. Mislim da je inostranstvo previse idealizovano, u smislu da ko god tamo ode odma ima kancelariju i minimum 2500 evra platu. Ja sa svojim skolama ne mogu nista tamo da radim a necu da radim neke bedne poslove. Za zenu je najbolja opcija da se uda, mada onda mora da uzme muzevljevu veru a to mi se bas i ne dopada. Muskarcima je malo lakse jer ima vise zanatskih poslova koji su dobro placeni. Jos jedna prepreka je i jezik, odrasloj osobi treba bar tri godine da savlada jezik da bi mogla da radi neki bolji posao. Opet, oni sa obicnim poslovima mogu da priuste svake godine letovanje u Egiptu, Tunisu...
Iako se dosta njih snadje i u kasnijim godinama, mislim da je kasno za svakog ko ima vise od 22,23 godine.
 
Poslednja izmena:
Odraziće se katastrofalno na one koji ostanu i za koje neće imati ko ni da puni budžet za penzije za jedno 20-ak godina ni nekoga da im se nađe. Ali sa druge strane treba zaista biti sadista prema svojoj deci pa ih ne usmeravati da pronađu normalan život daleko od ovdašnjeg načina razmišljanja, vrednosnog sistema i večne nemaštine. Šta je posledica čega odavno više nije bitno, samo bolna svest da se to neće još dugo menjati.

Razmišljam o odlasku iako sam već u kako se to kulturno kaže "zrelim godinama" , iako ovde imam i stabilne prihode i solidne pozicije. Bio sam predugo ušuškan u neku sigurnost ali rovari po glavi ono...memento mori Osećam nekako da mi se primiče krajnji rok za takvu odluku,neki instikt me tera da ponovo razmišljam u tom smeru. Žao mi je što nisam to pitanje rešavao kada sam imao i luxuz vremena i prilika da biram,ali džaba sad kajanje....
Logistika ne bi trebala da bude problem jer rođena sestra je bila mudrija od mene i otišla odmah posle srednje škole na studije i naravno sada posle 15+ godina je državljanka druge zemlje. Ne mogu da prelomim u sebi da krenem od nule, da zavisim od drugih makar na kratko,makar samo u početku. To je najveća prepreka u mom slučaju.

Gresis...
Da je zemlja Srbija privredna , industrijska , to bi bilo tako..
Ali nije, ona je vec svedena na poljoprivrednu, tako da manje ljudi veci prihod po stanovniku , ista povrsina sunca i zemlje...
Jos otpadaju troskovi cuvanja prinosa i konkurencije, jer vise velikih lakse stvara manju konkurentnost (iako to zvuci apsurdno)....
Troskovi obrade opadaju, troskovi cuvanja od kradje, troskovi manuelne radne snage opadaju, troskovi pravnih poslova opadaju...
Tako da itekako ce imati ko da puni budzet za one sto ostanu a penzosi su, jer vecina penzosa umire u sledecih 10 godina...ono sto ostane je laganica...uglavnom socijala...prevremena, minimalna i ostale kvazi penzije a u vecini slucajeva su manje od minimuma pa spadnu na socijalnu penziju..

To je kao ideja predoceno jos Slobi i on je to prihvatio i od njega do danas se radi na tome da Srbija bude poljoprivredna zemlja sa jakom emigracijom a tek pozitivnom reprodukcijom...uglavnom protekcionistickom...
 
Nisam ni protivnik ni zagovornik. Svejedno mi je sta ce drugi ljudi da urade. Mislim da je najlakse slabo obrazovanim jer oni hoce da rade bilo koji posao. Moram da priznam da ne razumem one koji ovde imaju dobre poslove i plate a odu u inostranstvo da bi bili obicni radnici, ako uopste ima takvih. Mislim da je inostranstvo previse idealizovano, u smislu da ko god tamo ode odma ima kancelariju i minimum 2500 evra platu. Ja sa svojim skolama ne mogu nista tamo da radim a necu da radim neke bedne poslove. Za zenu je najbolja opcija da se uda, mada onda mora da uzme muzevljevu veru a to mi se bas i ne dopada. Muskarcima je malo lakse jer ima vise zanatskih poslova koji su dobro placeni. Jos jedna prepreka je i jezik, odrasloj osobi treba bar tri godine da savlada jezik da bi mogla da radi neki bolji posao. Opet, oni sa obicnim poslovima mogu da priuste svake godine letovanje u Egiptu, Tunisu...
Iako se dosta njih snadje i u kasnijim godinama, mislim da je kasno za svakog ko ima vise od 22,23 godine.

Nije kasno, znam nekoliko osoba koje su se otisnule u svet sa vise od 27.

Sto se tice idealizacije tu si u pravu, vecina vidi samo veliku platu i nista vise.
 
Ma kakva vecina.....ti sto vide veliku platu ti ce da se vrate....
Oni sto vide nesto drugo od kvaliteta u uredjenom drustvenom sistemu, e ti nece da se vrate...

- - - - - - - - - -

Nije kasno ni sa 55 godina...
 
Jel ovo ono kao natalitet u Srbiji, pa uvertira da pravimo decu?

- - - - - - - - - -

Ja cu bas da ostanem ovde. I lepo gledam sta se desava. Jeste da dosta ljudi sa diplomom odlazi, mada diploma ne mora da govori o njihovom karakteru, ali cekam i ovaj sljam da krene u vecim kolicinama. A krenuce, jer rade sve sto nanjuse da je popularno i shema.
 
Jel ovo ono kao natalitet u Srbiji, pa uvertira da pravimo decu?

- - - - - - - - - -

Ja cu bas da ostanem ovde. I lepo gledam sta se desava. Jeste da dosta ljudi sa diplomom odlazi, mada diploma ne mora da govori o njihovom karakteru, ali cekam i ovaj sljam da krene u vecim kolicinama. A krenuce, jer rade sve sto nanjuse da je popularno i shema.

Nece ti sljam otici tako lako , jer je profitirao u tranziciji..a to jos uvek traje u kapitalu...
Tako da ....ne bih se ja nadao da ce ti sljam krenuti iz Srbije...
Ako bas zapne, tu je poljoprivreda, starci , obijanje, kradja i svasta nesto...
 
Nece ti sljam otici tako lako , jer je profitirao u tranziciji..a to jos uvek traje u kapitalu...
Tako da ....ne bih se ja nadao da ce ti sljam krenuti iz Srbije...
Ako bas zapne, tu je poljoprivreda, starci , obijanje, kradja i svasta nesto...

Pa dobro, ali u nemackoj ima puno vise da se krade.

- - - - - - - - - -

Plus, dobije drzavljanstvo i ne mora nista da radi i mesecno kaplje sasvim dovoljno.
Samo te stvari da malo bolje skapiraju.

- - - - - - - - - -

Kad budu kafici po nemackoj puni Srba kako ispijajo eKspreso i grickaju plasticnu kasicicu.
 

Back
Top