Historijski sporazum Bošnjaka i Srba?

Lamasu

Iskusan
Banovan
Poruka
5.190
Muhamed Filipović i Radovan Karadžić 1991. godine potpisali su Historijski sporazum sa 8 točaka koji je objavljen 2.8.1991. godine.
Kljuić je u Haagu rekao da je sporazum bio tragičan po Hrvate i da Srbi sa 300 000 Bošnjaka ne bi stali na liniji Karlobag-Karlovac-Virovitica.
Jer su Srbi, po njemu, imali tenkove i topove i sl. te da su angažirali 300 000 Bošnjaka Jugoslavija bi opstala. Dobro s obzirom na sporazum Kučan-Milošević gdje se Slovenci slažu da svi Srbi žive u jednoj zemlji a Srbi se slažu da Slovenci mogu ići vjerojatno bi linija Karlobag-Karlovac-Virovitica bila granica.


Točka 3 i 8 historijskog sporazuma:


3.Po našem mišljenju Jugoslavija ima puno povijesno opravdanje kao zajednička država potpuno ravnopravnih republika i naroda, te ćemo se zalagati za održanje i razvoj takve zajednice.

8.Isto tako, smatramo da je optimalna jugoslavenska zajednica ona koja obuhvaća svih šest republika i sve narode koji inicijalno konstituiraju takvu zajednicu. Svako istupanje iz takve zajednice, onih naroda i republika koje to žele, podrazumijeva postizanje sporazuma o tome i pružanje garancije za realne interese svake od članica u odnosu na druge.


E sad, da li je ovaj sporazum razlog zašto BiH nije proglasila neovisnost kada i Slovenija i Hrvatska?

A drugo je alternativna istorija, meni bitnije, što bi se dogodilo da su Boošnjaci ostali u dogovoru sa Srbima?

Koliko je ovaj sporazum utjecao na razvoj oružanog otpora Hrvata u BiH?
 
Muhamed Filipović i Radovan Karadžić 1991. godine potpisali su Historijski sporazum sa 8 točaka koji je objavljen 2.8.1991. godine.
Kljuić je u Haagu rekao da je sporazum bio tragičan po Hrvate i da Srbi sa 300 000 Bošnjaka ne bi stali na liniji Karlobag-Karlovac-Virovitica.
Jer su Srbi, po njemu, imali tenkove i topove i sl. te da su angažirali 300 000 Bošnjaka Jugoslavija bi opstala. Dobro s obzirom na sporazum Kučan-Milošević gdje se Slovenci slažu da svi Srbi žive u jednoj zemlji a Srbi se slažu da Slovenci mogu ići vjerojatno bi linija Karlobag-Karlovac-Virovitica bila granica.


Točka 3 i 8 historijskog sporazuma:


3.Po našem mišljenju Jugoslavija ima puno povijesno opravdanje kao zajednička država potpuno ravnopravnih republika i naroda, te ćemo se zalagati za održanje i razvoj takve zajednice.

8.Isto tako, smatramo da je optimalna jugoslavenska zajednica ona koja obuhvaća svih šest republika i sve narode koji inicijalno konstituiraju takvu zajednicu. Svako istupanje iz takve zajednice, onih naroda i republika koje to žele, podrazumijeva postizanje sporazuma o tome i pružanje garancije za realne interese svake od članica u odnosu na druge.


E sad, da li je ovaj sporazum razlog zašto BiH nije proglasila neovisnost kada i Slovenija i Hrvatska?

A drugo je alternativna istorija, meni bitnije, što bi se dogodilo da su Boošnjaci ostali u dogovoru sa Srbima?

Koliko je ovaj sporazum utjecao na razvoj oružanog otpora Hrvata u BiH?

Srbi bi umarsirali u Zagreb isto ko i 1918. :per:
 
E sad, da li je ovaj sporazum razlog zašto BiH nije proglasila neovisnost kada i Slovenija i Hrvatska?

Pa ne može se baš ni proglasiti bez provođenja ikakvog referenduma. U tom je smislu i Badinterova komisija bila eksplicitna; da je nužna određena provera volje naroda BiH, te da bez toga samostalnu Bosnu i Hercegovinu i da se tako proglasi ne bi trebalo priznati.
 
Реално, дали бисмо Словенцима цео пирански залив, а не као ови глодари.
Целу Истру јер им и припада, али кад не знаш ко ти је прави непријатељ онда сигурно не знаш ни ко ти је прави пријатељ па онда нека пливају у плићаку.Поз.
 
lamasu jel se ti jos uvek pravis srbin ovde ili?

Ja sam čovjek. Zatim nešto što opisuje moje obiteljske veze. Kolega i prijatelj. Zatim Hrvat. Za tebe ću vjerojatno uvijek biti samo pokatoličeni Srbin. Kako si ono napisao trovač srpske dece.

Pa ne može se baš ni proglasiti bez provođenja ikakvog referenduma. U tom je smislu i Badinterova komisija bila eksplicitna; da je nužna određena provera volje naroda BiH, te da bez toga samostalnu Bosnu i Hercegovinu i da se tako proglasi ne bi trebalo priznati.

Zašto nije bio raspisan referendum ranije?

Реално, дали бисмо Словенцима цео пирански залив, а не као ови глодари.

Zajebo Vas Alija.

- - - - - - - - - -

Целу Истру јер им и припада, али кад не знаш ко ти је прави непријатељ онда сигурно не знаш ни ко ти је прави пријатељ па онда нека пливају у плићаку.Поз.

Jel to sve što imaš reći na temu ili želiš još nešto podijeliti sa nama?
 
Не постоје никакви 'Бошњаци'.

И ја имам проблем са тим термином. .Али пошто је ствар неозбиљна,
A drugo je alternativna istorija, meni bitnije,

...и у домену прекогниције , за који нисам квалификована, одустах од удубљивања.
 
Poslednja izmena:
Alija Izetbegović i Momčilo Krajišnik 15. rujna 1993. godine potpisali:

"da oformimo radnu grupu za posebna pitanja koja se odnose na teritorijalno razgarnicenje izmedju dviju Republika u buducoj Uniji Bosne i Hercegovine, ukljucujuci i oblasti Brcko, Bosanska Krajina, dolina Neretve, Istocnu Bosnu i planinu Ozren, a takodjer ukljucujuci i prirodno pravo dve republike na prilaz moru."

Alija je prije Daytona priznao Srpsku. No mene zanima ovo prilaz moru. Nigdje ne piše točno gdje prilaz moru. Mislim gdje bi RS imala prilaz moru?
 
A drugo je alternativna istorija, meni bitnije, što bi se dogodilo da su Boošnjaci ostali u dogovoru sa Srbima?

Koliko je ovaj sporazum utjecao na razvoj oružanog otpora Hrvata u BiH?

Malo zalazimo previše u šta bi bilo kad bi bilo, jer je kod Stranke demokratske akcije postojalo jedno jasno većinsko opredeljenje na čelu sa Izetbegovićem. Ne bi išlo toliko lako ostvarivati taj sporazum, iako se slažem sa Filipovićevim stanovištem da bi prihvatanje tog sporazuma bilo dobro zarad očuvanja mira i smirivanja strasti.

Moje mišljenje je da bi vrlo verovatno do nekog vida sukoba svejedno u nekom trenutku bilo došlo, iz prostog razloga što bi se sama SRJ raspala prilikom svađanja oko njenog konstituisanja. Muslimani su zamišljali da se formira kao savez tri države koji bi bio mešavina konfederalnog i federalnog uređenja ali sa još više subjektiviteta nego što je postojalo u SFRJ, dok je to nešto na šta bi se u Srbiji i Crnoj Gori teško pristalo. Ključna tačka bi bila upravo ta nemogućnost donošenja nekog ustava umesto Žabljačkog i verovatno je da bi Milošević pokušao nametnuti neko rešenje silom prilika koristeći majorizaciju Muslimana i Hrvata u takvoj zemlji Srbima i Crnogorcima, kao što je i ranije bio sklon razmišljanju u smeru većinskog smera.

Prihvatanje tog sporazuma bi možda bilo dobro za mir, ali prosto ne vidim kako bi se funkcionalno mogli složiti i dogovoriti Srbija, Crna Gora i Bosna o stvaranju funkcionalne uže Jugoslavije. Zapravo, za tako nešto ima manje šansi nego dogovor oko opstanka čitave jugoslovenske zajednice.

Ne verujem da je sporazum imao posledice po razvoj oružanog otpora Hrvata. Ostao je na margini bosansko-hercegovačke krize, pogotovo kao propali predlog.
 
Poslednja izmena:

Back
Top