Tri predloga za novo ime - Sjeverna, Gornja i Nova Makedonija

Vlad88

Domaćin
Poruka
4.782
Grčki mediji: Tri predloga za novo ime Makedonije

Na stolu međunarodnog posrednika između Skoplja i Atine u vezi spora sa imenom Makedonija Metju Nimica naći će se tri imena, "Severna Makedonija", "Gornja Makedonija" i "Nova Makedonija", tvrdi grčki dnevnik "Ril njuz".

Ne isključuje se ni mogućnost da na sastanku 19. januara sa pregovaračima dve zemlje Vaskom Naumovskim i Adamantiosom Vasilakisom posrednik UN u poslednjem trenutku ne smisli novo složenije ime.

Ranije su pominjana i imena "Vardarska Makedonija" i "Slavomakedonija", piše grčki list.

Atina upozorava da ne treba organizovati referendum u Makedoniji za odobravanje dogovora, budući da se procenjuje da će ga odbaciti većina građana.

Naziv Makedonija, nakon raspada Jugoslavije 1991. godine, postao je predmet rasprave između Skoplja i Atine. Ključni grčki argument jeste da korišćenje imena Makedonija predstavlja "bezbednosnu prijetnju", jer Grčka tako naziva svoju severnu oblast.

Pregovori o iznalaženju rešenja spora Atine i Skoplja u vezi sa nazivom Makedonija vode se od 1992. godine. Posrednik UN u sporu Metju Nimic do sada je održao više sastanaka sa pregovaračima, a poslednji put se sastao početkom decembra u Briselu.

Nova runda pregovora zakazana je za 18. i 19. januar u Njujorku.

Makedonski premijer Zoran Zaev u više navrata ponovio je da je optimista i da će dugogodišnji spor između Skoplja i Atine biti rešen u prvoj polovini ove godine.

On se nada da će Makedonija postati 30. članica NATO-a i to na Samitu Alijanse, koji će biti održan u Briselu 11. i 12. jula.

Makedonija, iako je ispunila sve kriterijume za punopravno članstvo u NATO-u, na Samitu Alijanse u Bukureštu u aprilu 2008. godine nije dobila poziv, jer je Grčka zbog spora sa imenom blokirala prijem.

UN su 1993. godine priznale Makedoniju pod nazivom Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija (BJRM).


http://rs.n1info.com/a354724/Svet/Region/Grcki-mediji-Tri-predloga-za-novo-ime-Makedonije.html
 
Makedonci treba da shvate da su Srbi i da traze pripajanje Srbiji .

Nisu Srbi. U danasnjoj BJRM zive mesanci Srba, Bugara, turaka, tatara, siptara, cigana , Grka, Vlaha, Cincara..... Vidi im se to po izgledu, po boji koze, kose i ociju.

Inace, zbog te zablude da su svi zivi na Balkanu Srbi mi smo u proslom veku izgubili 2 milona najboljih pravih Srba. Vreme je da se tom gibanicarskom kvazi-nacionalizmu stane na put ako mislimo da prezivimo.
 
Tebra i mi smo ti mesavina svacega, ne postoji nacija danas koja nije mesavina, u cistotu krvi veruju samo neki skinhed luzeri. Na Balkanu je osnovni problem da li definisati naciju po veri ili jeziku. Kada su u pitanju Bosnje kazemo oni su Srbi jer imamo isti jezik, slicno i sa Kroatima a kad su Makedonci vi ste pravoslavci pa ste Srbi. Eto kako primenjujemo potpuno oprecne rezone u dve situacije pa Bosnjama zameramo sto definisu naciju po veri a mi svojatamo Crnogorce i Makedonce po veri u principu.
 
Tebra i mi smo ti mesavina svacega, ne postoji nacija danas koja nije mesavina, u cistotu krvi veruju samo neki skinhed luzeri. Na Balkanu je osnovni problem da li definisati naciju po veri ili jeziku. Kada su u pitanju Bosnje kazemo oni su Srbi jer imamo isti jezik, slicno i sa Kroatima a kad su Makedonci vi ste pravoslavci pa ste Srbi. Eto kako primenjujemo potpuno oprecne rezone u dve situacije pa Bosnjama zameramo sto definisu naciju po veri a mi svojatamo Crnogorce i Makedonce po veri u principu.

Liberalcicu, zna se ko su Srbi. Srbi su beli evropski narod mahom slovenskog porekla. Dakle , nikakvi cigani, turci, avari, tatari... ne mogu biti Srbi. Svako ko se zalaze za to da su oni Srbi je neprijatelj srpskog naroda.
 
Nisu Srbi. U danasnjoj BJRM zive mesanci Srba, Bugara, turaka, tatara, siptara, cigana , Grka, Vlaha, Cincara..... Vidi im se to po izgledu, po boji koze, kose i ociju.

Inace, zbog te zablude da su svi zivi na Balkanu Srbi mi smo u proslom veku izgubili 2 milona najboljih pravih Srba. Vreme je da se tom gibanicarskom kvazi-nacionalizmu stane na put ako mislimo da prezivimo.

Makedonski DNK se 96 posto poklapa sa srpskim . Dakle mi smo jedan narod . Srpski narod . Makedonci , Crnogorci , Bosnjaci , kao i veci deo Hrvata i Siptara JESU Srbi . To je notorna cinjenica .. I vecini danasnjih Srba je to manje - vise jasno .. tako da ne znam sta ti sad filozofiras ..
 
FJR Makedonija treba da nestane sa karte .
Da se podeli između Bugarske, Grčke i Albanije.

Srbiji ne treba deo, odrekli smo se tih licimura opštim konsenzusom još pre dvadeset godina.

Kakva ti je sad to logika zasto bi se nas neprijatelj - Albanija uvecavao .. Pa i Bugari .. mi smo toliko ginunli samo da ta Makedonija ne pripadne njima a ti bi im je dao u miru ... e moj ti .. CELA BJRM treba da pripadne Srbiji .. jer je Srbija krvarila za nju .. ako je pirinska pripala Bugarima , egejska Grcima onda vardarska treba da pripadne Srbima jer su je Srbi osvojili / oslobodili u Prvom balkanskom ratu a onda je odbranili u Drugom balkanskom ratu .. A taj narod koji zivi u BJRM je najslicniji SRBIMA .. Znaci ne ni siptarima ni bugarima ni grcima nego SRBIMA .
 
Makedonski DNK se 96 posto poklapa sa srpskim . Dakle mi smo jedan narod . Srpski narod . Makedonci , Crnogorci , Bosnjaci , kao i veci deo Hrvata i Siptara JESU Srbi . To je notorna cinjenica .. I vecini danasnjih Srba je to manje - vise jasno .. tako da ne znam sta ti sad filozofiras ..

ne lupaj gluposti , ima makedonaca sa očigledno srpskim poreklom (prezimenom/imenom), ali su kao 'nacija' zaista mešoviti kako je gore i napisano
 
kakav otpor vec je okupirana i rasprodata

Nije još gotovo.
Inače se ne bi vodili ovoliki pregovori.

- - - - - - - - - -

ne lupaj gluposti , ima makedonaca sa očigledno srpskim poreklom (prezimenom/imenom), ali su kao 'nacija' zaista mešoviti kako je gore i napisano

Zato što nisu nacija nego geografska odrednica kao Sremci, Istrani ili Hercegovci.

U FYR Makedoniji žive Srbi, Bugari, Koji su isto Srbi, Šiftari i nešto malo Grka.
Svaka porodica zna šta je i ko je.
Ko slavi, taj je Srbin, a ko ne slavi taj je Bugar.
 
Vardarija, Kikirikilend ili Cokalistan.

A da se ti u stvarnom zivotu prekrstis u Grdoba? Lepo ime. ;)

- - - - - - - - - -

Zato što nisu nacija nego geografska odrednica kao Sremci, Istrani ili Hercegovci.

U FYR Makedoniji žive Srbi, Bugari, Koji su isto Srbi, Šiftari i nešto malo Grka.
Svaka porodica zna šta je i ko je.
Ko slavi, taj je Srbin, a ko ne slavi taj je Bugar.

Jesi prava boodala. :D
 

Back
Top