Kriptovalute, Bitcoin i ulaganje u njih

EternalBattle14

Obećava
Poruka
79
Planiram da za par dana ulozim oko 500 eura u jednu od kriptovaluta (nije Bitcoin).
Da li ima neko ko je strucnjak i ko se bavi kriptovalutama dugo vremena da objasni da li je uopste pozeljno ulagati i pritom rizikovati da bi zaradio neke pare.
Sve vise i vise ljudi u Srbiji se odlucuje da ulazu u te valute kao i da rudare iste.
Hvala na iskrenom odgovoru i savetu. :)
 
Pa u principu ako ti nije bitno jesi li bacio 500e ili nisi, mozes da ulozis...

Rizicno je kao i sve u zivotu, na tebi je da procenis koliko ti se isplati da rizikujes

Sudeci prema preporukama na netu, Monero deluje obecavajuce

A sto se tice samog rudarenja, prema tome sam skeptican... Jako male sanse ima neko ko ulaze u neku konfiguraciju za rudarenje kad opet imas gomilu farmi servera sa mnogo vecom snagom. Morao bi mnogo da ulozis u konfiguraciju da bi imao neke sanse, a to ne moze svako da izdvoji. Ne kazem da su sanse 0, ali teze nuli, i dok nesto ne izrudaris, verovatno ces biti na gubitku kad pogledas kolicinu potrosene struje, itd...
 
Poslednja izmena:
e jednom sam naletela na nekog lika koji ima kao sve da ti objasni šta je pametno raditi, samo se pretplatiš... evo da se setim koji je ;)

e ovi http://theagora.com/
naletela sam bila na video ono kao predvideo je sve krahove ekonomske ili tako
ne znam da li su se pominjali ljudi gušteri ili je na racionalnom nivou

mislim da je više kao racionalno, ne sećam se, ali bio je onaj video koji ne piše koliko traje nego treba da izdržiš celo, bilo je zanimljivo
 
Poslednja izmena:

Monero za razliku od Bitcoina ima bolju anonimnost transakcija... Tacnije, Bitcoin nema nikakvu anonimnost po tom pitanju. Doduse, citao sam naucni rad koji predlaze dobro resenje za anonimnost Bitcoin-a (odnosi se i za anonimnost primaoca, i posiljaoca i vrednosti transakcije).
Ne bi bas svako voleo da neko vidi koliko novca trosis i na sta. To izmedju ostalog pogoduje ovima koji koriste Darknet u ilegalne svrhe...
Ali daleko od toga da samo kriminalci imaju koristi od anonimnosti
 
Poslednja izmena:
Pre bih rekao da valute kao Ripple, Stellar deluju obecavajuce. Ne znam, mozda i gresim.
Mada postoje one valute koje vrede manje od jednog centa; tipa 0,000352 dolara i citao sam da se na njima moze zaraditi dosta novca.
Sad ne znam koliko je sve to pouzdano, ali eto...

- - - - - - - - - -

- - - - - - - - - -

Pa u principu ako ti nije bitno jesi li bacio 500e ili nisi, mozes da ulozis...

Rizicno je kao i sve u zivotu, na tebi je da procenis koliko ti se isplati da rizikujes

Sudeci prema preporukama na netu, Monero deluje obecavajuce

A sto se tice samog rudarenja, prema tome sam skeptican... Jako male sanse ima neko ko ulaze u neku konfiguraciju za rudarenje kad opet imas gomilu farmi servera sa mnogo vecom snagom. Morao bi mnogo da ulozis u konfiguraciju da bi imao neke sanse, a to ne moze svako da izdvoji. Ne kazem da su sanse 0, ali teze nuli, i dok nesto ne izrudaris, verovatno ces biti na gubitku kad pogledas kolicinu potrosene struje, itd...

Pa, bogami, tih 500e koje sam ulozio bas i nisu za bacanje. I moju je familiju udarila ekonomska kriza daleke 2008 tako da smo kratki sa finansijama.
Dobro doduse zivimo, nismo na ivici egzistencije, ali ipak fali koji dinar, tako da su tih 500e poslednja nada (ili zadnja?) :D
Nadam se da ce sve biti okej.
Naravno, nisam lud pa da ulozim kucu/stan ili sta vec na kripto valute. To je rizik bas bas velik iako znam neke koji su tako uradili.
 
Pre bih rekao da valute kao Ripple, Stellar deluju obecavajuce. Ne znam, mozda i gresim.
Mada postoje one valute koje vrede manje od jednog centa; tipa 0,000352 dolara i citao sam da se na njima moze zaraditi dosta novca.
Sad ne znam koliko je sve to pouzdano, ali eto...

- - - - - - - - - -

- - - - - - - - - -



Pa, bogami, tih 500e koje sam ulozio bas i nisu za bacanje. I moju je familiju udarila ekonomska kriza daleke 2008 tako da smo kratki sa finansijama.
Dobro doduse zivimo, nismo na ivici egzistencije, ali ipak fali koji dinar, tako da su tih 500e poslednja nada (ili zadnja?) :D
Nadam se da ce sve biti okej.
Naravno, nisam lud pa da ulozim kucu/stan ili sta vec na kripto valute. To je rizik bas bas velik iako znam neke koji su tako uradili.

Znas kako, u zivotu se nekad treba baciti u nepoznato i rizikovati :D
Samo je vazno da taj rizik bude promisljen, zato se dobro raspitaj o kriptovalutama
 
ГУБЉЕЊЕ ВРЕМЕНА И НОВЦА
Ниједна нормална држава неће дозволити " нелегалне токове новца и услуге које се не могу опорезовати "...:nono3::nono2:

- - - - - - - - - -

Било је " Лепо Док Је Трајало "...:zaljubljena: ....:aha2: :aha:
 
ГУБЉЕЊЕ ВРЕМЕНА И НОВЦА
Ниједна нормална држава неће дозволити " нелегалне токове новца и услуге које се не могу опорезовати "...:nono3::nono2:

- - - - - - - - - -

Било је " Лепо Док Је Трајало "...:zaljubljena: ....:aha2: :aha:

Ali su zato dozvolile mnoge velike svetske kompanije. Npr. Microsoft i Lamborghini su odobrili IOTA coin. Japan je odobrio Bitcoin itd.
 
Gamecredits moze recimo dosta da vredi jer se koristi za kupovinu igara i za pay 2 win sistem u igrama.

Mada dosta nepoznatih coin-a je skocilo u vrdnosti nekoliko stotina puta, ako bas hoces da rizikujes onda ulozi u vise nepoznatih coin-a i sedi na njima dok im cena ne skoci ( to se uglavnom desava kada izadju na berzu ) i prodaj ih odmah ( cim vidis da je cena visoka ) jer za raliku od BTC, LTC, ZEC i ostalih nikome nece trebati jer su samo jedni od mnogih....
 
Nemoj da ulazes vise nego sto mozes da puknes. 500 nije strasno.
Ja bi jurio neke manje poznate valute koje imaju malu cenu i kupio vise njih, jedna ce da prodje a visetruko ce da se isplati. Meni zao sto sam zakasnio na ripple. Uletio sam kad je bio 0.6 u plusu sam, ali mnogo vise bih bio da sam uletio kad je bio 0.006
 
Planiram da "uložim" sitan novac u jeftine kriptovalute,lagerujem ih u neki novčanik i čekam eventualni rast vrijednosti.Ako vrijednost skoči za godinu,dvije,tri... dobro je,ake ne nikom ništa.
Vidim da ima mnogo ponuda međutim sve ponude na koje nailazim uglavnom vrijede par hiljada zelembaća.Mene zanima postoji li mogućnost kupovine "na vagu" t.j. da kupim onoliko koliko ja želim?Kao u mjenjačnici "dajte mi dinare za 15 evra"
 
Planiram da "uložim" sitan novac u jeftine kriptovalute,lagerujem ih u neki novčanik i čekam eventualni rast vrijednosti.Ako vrijednost skoči za godinu,dvije,tri... dobro je,ake ne nikom ništa.
Vidim da ima mnogo ponuda međutim sve ponude na koje nailazim uglavnom vrijede par hiljada zelembaća.Mene zanima postoji li mogućnost kupovine "na vagu" t.j. da kupim onoliko koliko ja želim?Kao u mjenjačnici "dajte mi dinare za 15 evra"

Не постоји могућност.

За остале информације ...мораш да оставиш 3 поруке и будеш " регистрован корисник " - као и ми...:think:
 
izgleda da je * kopanje* potpomognuto od prodavaca struje i hardvera https://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2018&mm=01&dd=11&nav_id=1346043

Ako kriptovalute i dalje budu uvećavale svoje vrednosti, očekujemo da će se i svetska potrošnja struje povećati“, rekao je Nikolas Ašvort, vodeći analiičar.

ova izjava je besmislena ako je vreme kopanja isto kao nekad i samim tim se potrosi isto struje

prestankom kopanja (21 mil komada) prestaje potrosnja

tako da nemam pojma
 
Ima li iko viziju sta ce se desavati kada u opticaju bude taj konacan br od 21M ?

S obzirom na povecanu traznju a broj BTC je limitiran sta dalje ?

Hoce li njegova cena vrtoglavo rasti ?

Ti to neces doziveti da vidis jer se tacno zna vreme kada ce poslednji BTC biti iskopan pa me interesuje zasto uopste i pitas. JEdna od bitnih stvari kojih vise nece biti je cekanje za konfirmaciju bloka...
 
Nisam strucnjak, ali mislim da sam za 8 meseci sakupio vise znanja i iskustva nego vecina ostlih u ovom polju.

Odgovor je - isplati se.

Ali se treba drzati zlatnog pravila - ne ulazi ono sto nisi spreman da izgubis, ili, ulazi samo ono sto si spreman da izgubis.

I dijamantno pravilo - HODL! :) Sto znaci, jednom kada ih kupis, drzi ih barem neku godinu, jer ako ih prodas kada porastu 50% posle neki mesec, kajaces se jada poraste 500% posle dve godine.

Takodje, moje licno misljenje je, nikako u Bitcoin. Jer Bitcoin je zastareo, i previse spor, i previse skup. Iako je sigurniji od drugih valuta, sansa da ce se od njega dobiti nesto je mnogo manja.

Bilo koja druga kripto valuta moze biti isplativa, posebno Ripple (XRP), i sve one koje su relativno brze za transakcije, i efektivne, kao IOTA, Stellar L, RaiBlocks, itd.
 

Back
Top